[B]Czujniki parkowania (PDC) w ZB - tył. Kompendium i FAQ

Czyli problemy z prądem w Opel Zafira (osprzęt elektryczny, włączniki, przekaźniki, szyby elektryczne, oświetlenie itp.)

Moderatorzy: Mariusz, Tazz

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
paweldm
Zafiromaniak
Posty: 946
Rejestracja: 13 gru 2011, 00:03
Imię: Paweł
Lokalizacja: GST (pomorskie)
Auto: Peugeot 308SW
Model: P308
Oznaczenie silnika: A20DTH

#181 Post autor: paweldm »

Muszę znaleźć kogoś z op-comem.
Jest Peugeot 308SW 2.0Bluehdi i Meriva B 1.7cdti
Była Zafira A 1.8 16v lpg i B 2.0 Turbo +lpg oraz zastawa, polonez, tempra, espace II i IV omega B, tigra, C3, C4 Grand Picasso, Outlander II, Berlingo III, Astra J 2.0cdti, Peugeot 308

Awatar użytkownika
paweldm
Zafiromaniak
Posty: 946
Rejestracja: 13 gru 2011, 00:03
Imię: Paweł
Lokalizacja: GST (pomorskie)
Auto: Peugeot 308SW
Model: P308
Oznaczenie silnika: A20DTH

#182 Post autor: paweldm »

Robiłem próby.
Po przekręceniu kluczyka w stacyjce i włączeniu wstecznego żaden czujnik nie reaguje. Po wrzuceniu jedynki działają przednie. O co chodzi?
Jest Peugeot 308SW 2.0Bluehdi i Meriva B 1.7cdti
Była Zafira A 1.8 16v lpg i B 2.0 Turbo +lpg oraz zastawa, polonez, tempra, espace II i IV omega B, tigra, C3, C4 Grand Picasso, Outlander II, Berlingo III, Astra J 2.0cdti, Peugeot 308

dampat
Bywalec
Posty: 126
Rejestracja: 04 sie 2013, 13:43
Imię: Damian
Lokalizacja: Siemianowice Śl.
Auto: Opel Zafira B 1.9 CDTI Cosmo
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#183 Post autor: dampat »

ja swój delikatnie pomalowałem czarnym sprayem i działa bez zarzutu
u mnie po przekreceniu kluczyka zaświeca się kontrolka i po chwili gaśnie jak wrzucę wsteczny to działają i przednie i tylne automatycznie wyłączają sie po przekroczeniu ok 10 km/h

wazkamax
Świeżak
Posty: 16
Rejestracja: 19 sty 2016, 19:27
Lokalizacja: Bochnia
Model:

#184 Post autor: wazkamax »

witam, ja mam taki problem ze gdy wlaczam wsteczny to slychac "pip" i tyle. Nie swieci sie zadna kontrolka, ani nic. Sprawdzalem tez czujniki, dotykajac je, i nie czulem zeby pulsowaly. Jaka moze byc przyczyna? za lampa z tylu znalazlem cos takiego, i jest tam taka luzna kostka.
Załączniki
20160210_132553.jpg
Ostatnio zmieniony 10 lut 2016, 13:40 przez wazkamax, łącznie zmieniany 2 razy.

brovar

#185 Post autor: brovar »

podjedź na opcom do mnie do tarnowa:) to zobaczymy

Awatar użytkownika
URIEL71
Przeglądacz
Posty: 60
Rejestracja: 25 wrz 2013, 17:56
Lokalizacja: Norwegia
Model:

#186 Post autor: URIEL71 »

Witam , mam zamiar kupić zestaw parkowania firmy Valeo beep & park/ keeper. Chcę zrobić to dość estetycznie z tyłu i zamierzam kupić listwę pod czujniki, zastanawiam się tylko czy będą pasować pod oryginalne otwory w listwie, czy Valeo czujniki (czujnik ma około 20mm) i nakładki nie będą problemem, czy może lepiej wiercić w zderzaku (czytam już którąś z kolei stronę i normalnie mam rozdwojenie jaźni co zrobić :lol: ). Przód no mało miejsca na pierwsze dwa czujniki obok tablicy rejestracyjnej następne dwa to już na luzie, teraz pytanie może jakiś elektryk pomoże, kable które mam podłączyć pod klakson i światła awaryjne gdzie to podpiąć najlepiej , tu podaję link do tej instrukcji :
https://ftp.motointegrator.pl/specyfika ... keeper.pdf
Tutaj jeszcze dodatkowo film o co mi chodzi
filmik
Ostatnio zmieniony 23 lut 2016, 18:12 przez URIEL71, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
rafant4011
Zafiromaniak
Posty: 6706
Rejestracja: 29 wrz 2014, 15:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Warszawa Włochy[ESK]
Auto: Zafira B
Model: Cosmo
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:
Kontakt:

#187 Post autor: rafant4011 »

URIEL71, jeśli chodzi o tył to możesz taką nakładkę kupić jeśli u siebie jej nie masz bez otworów i samemu w niej otwory wykonać wówczas będą idealnie pasować do Twoich Valeo...
strona poglądowa z allegro http://allegro.pl/opel-zafira-b-spoiler ... 88524.html

Awatar użytkownika
URIEL71
Przeglądacz
Posty: 60
Rejestracja: 25 wrz 2013, 17:56
Lokalizacja: Norwegia
Model:

#188 Post autor: URIEL71 »

Ta listwa powinna pasować do mojej Zosi? :), no otwory sam mogę wywiercić :P

Awatar użytkownika
rafant4011
Zafiromaniak
Posty: 6706
Rejestracja: 29 wrz 2014, 15:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Warszawa Włochy[ESK]
Auto: Zafira B
Model: Cosmo
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:
Kontakt:

#189 Post autor: rafant4011 »

URIEL71 pisze:Ta listwa powinna pasować do mojej Zosi? :), no otwory sam mogę wywiercić :P
poszukaj, może coś taniej znajdziesz... ja dałem tylko pierwszą lepszą aukcję poglądową.

anarchoman

#190 Post autor: anarchoman »

Także i ja podłączyłem dziś czujniki cofania - głównie dzięki instrukcji z tego forum za co bardzo dziękuję.

wszystkim potomnym polecam angielską stronę http://www.vauxhallownersnetwork.co.uk/ ... rs.209569/ z opisem oraz zdjęciami. Mam właśnie tak zamontowane czujniki jak na fotce pierwszej z tego wpisu.

Co ciekawe większość z Was, którzy montują w taki sposób piszą o wierceniu w metalowej belce pod zderzakiem. Sam kupiłem chińskie czujniki za niecałe 50zł i są one dość krótkie/płytkie. Po zdjęciu zderzaka (celem przeciągnięcia kabli) i wywierceniu otworów okazało się, że nie ma potrzeby wiercenia belki. Wszystko ładnie się spasowało (muszę jeszcze tylko gdzieś dorwać tabelę kolorów Zafiry i porównać z moim obecnym, celem dokupienia puszki by pomalować czarne czujniki).

Sama zabawa zajęła mi około 4 godzin, głównie ze względu na to, że wszystko robiłem sam korzystając ze zdjęć poglądowych. Operacja udana, pacjent żyje ;-) :piwo:

Awatar użytkownika
paweldm
Zafiromaniak
Posty: 946
Rejestracja: 13 gru 2011, 00:03
Imię: Paweł
Lokalizacja: GST (pomorskie)
Auto: Peugeot 308SW
Model: P308
Oznaczenie silnika: A20DTH

#191 Post autor: paweldm »

Ja bym montował w dokładkę zderzaka. Wygląd bliższy oryginału.
Jest Peugeot 308SW 2.0Bluehdi i Meriva B 1.7cdti
Była Zafira A 1.8 16v lpg i B 2.0 Turbo +lpg oraz zastawa, polonez, tempra, espace II i IV omega B, tigra, C3, C4 Grand Picasso, Outlander II, Berlingo III, Astra J 2.0cdti, Peugeot 308

brovar

#192 Post autor: brovar »

panowie co zrobić gdy lampka od parktronika po włączeniu wstecznego jest pik i miga i nie działają przy cofaniu. Nie są zabrudzone

Andrzej2503
Zafiromaniak
Posty: 678
Rejestracja: 05 sty 2010, 22:59
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Gorzów Wlkp. [FG]
Auto: Zafiry
Model: wszystkie
Oznaczenie silnika: różne
Gender:

#193 Post autor: Andrzej2503 »

Palcem ustalić która czujka nie działa. (Sprawne lekko wibrują.)
Kupić nową i wymienić. ;)
Ostatnio zmieniony 20 mar 2016, 17:58 przez Andrzej2503, łącznie zmieniany 1 raz.
sklepik z Zafirami B i C

Awatar użytkownika
Bodek
Zafiromaniak
Posty: 16394
Rejestracja: 17 paź 2010, 12:28
Imię: Bodek
Lokalizacja: Polska B
Auto: Zafira_B_Cosmo
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:
Kontakt:

#194 Post autor: Bodek »

brovar pisze:panowie co zrobić gdy lampka od parktronika po włączeniu wstecznego jest pik i miga i nie działają przy cofaniu. Nie są zabrudzone
Miałem tak kilka dni, zanim kupiłem czujnik - przestało - od miesiąca cisza, kontrolka się nie pojawiła.

Zidentyfikowałem: tył środkowy prawy, poruszałem na wtyczce i na razie działa.

Jak będzie cieplej to się przyglądnę co z nim nie halo.
:lis:

"NADZIEJE LUDZI MĄDRYCH SĄ PEWNIEJSZE NIŻ BOGACTWO NIEUKÓW" - DEMOKRYT

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bogusław Kuduk, ps. Bodek + 30.11.2020. R.I.P.

brovar

#195 Post autor: brovar »

wydaje mi się że to właśnie kwestia jakiegoś chwilowego niestytku bo gdyby był uszkodzony to by lampka świeciła to raz a po drugie by był błąd w sterowniku którego nie ma!

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka i elektronika”