[B]Czujniki parkowania (PDC) w ZB - tył. Kompendium i FAQ

Czyli problemy z prądem w Opel Zafira (osprzęt elektryczny, włączniki, przekaźniki, szyby elektryczne, oświetlenie itp.)

Moderatorzy: Mariusz, Tazz

Wiadomość
Autor
gagu

#226 Post autor: gagu »

Witam
Nie nie ma tej diody i nie świeci, ale test OP-COMem pokazuje że lampka kontrolna PAS - OK.
Dziwne nie?
Pozdrawiam
Bartek

P.S. Ta brakująca dioda (miejsce na tą diodę) na 100% jest pod ikoną "P///"
Wczoraj jeszcze raz podłączyłem się z Op-COM-em po wcześniejszym wykasowaniu błędów i wiszą zawsze te błędy.
U2107 - <Nieznany kod błędu> (08) - Obecny
U2117 - Nieprawidłowe dane z wyświetlacza (DIS) (08) - Nie (pojawia się zawsze po wyłączeniu i ponownym włączeniu zapłonu)
Ostatnio zmieniony 10 lip 2016, 09:30 przez gagu, łącznie zmieniany 1 raz.

drahe
Mieszkaniec
Posty: 449
Rejestracja: 09 sie 2012, 09:13
Lokalizacja: Gliwice
Model:

#227 Post autor: drahe »

gagu pisze:Witam
Nie nie ma tej diody i nie świeci, ale test OP-COMem pokazuje że lampka kontrolna PAS - OK.
Dziwne nie?
Tym się nie sugeruj zegary w żaden sposób nie sprawdzają czy dioda jest czy jej nie ma.
Inaczej jest np z kontrolką od AIRBAG lub check engine.

Może najprościej wlutuj diodę na miejsce i sprawdź czy zadziała ;)
Diagnostyka komputerowa.Odzyskiwanie kodu security (Opel carpass). Rozszerzanie funkcji komputera pokładowego - wszystkie modele Opla.Dokładanie tempomatu i inne mody.Wymiana modułu CIM.

asiamarz

#228 Post autor: asiamarz »

Mam Zafirkę z 2007 r. 1.9 diesel z czujnikami parkowania przód-tył.
Po odebraniu samochodu z przeglądu cały czas świeci się kontrolka, że czujniki są włączone. Na panelu nie mogę włączyć ani wyłączyć czujników (tak jakby w ogóle przycisk nie działał), a czujniki nie działają w żadnym momencie. Czy ktoś miał podobny problem albo może poradzić co sprawdzić? :-)

gagu

#229 Post autor: gagu »

Witam
drahe pisze:
Może najprościej wlutuj diodę na miejsce i sprawdź czy zadziała ;)
A nie wiesz przypadkiem jakie tam DIODY powinny siedzieć, no i jaka jest polaryzacja w tym gnieździe?

drahe
Mieszkaniec
Posty: 449
Rejestracja: 09 sie 2012, 09:13
Lokalizacja: Gliwice
Model:

#230 Post autor: drahe »

Symbol diody PLCC2

Masz powyżej diodę z kontrolki od IDS-a?
Jak tak to przelutuj.
Diagnostyka komputerowa.Odzyskiwanie kodu security (Opel carpass). Rozszerzanie funkcji komputera pokładowego - wszystkie modele Opla.Dokładanie tempomatu i inne mody.Wymiana modułu CIM.

gagu

#231 Post autor: gagu »

Witam
Dzięki za odpowiedź, jak uda mi się to zrobić zobaczę co dalej i co się będzie działo.
Teraz muszę powalczyć z DPF-em.

Pozdrawiam

Phoenix79

#232 Post autor: Phoenix79 »

witam Kolegów
mam problem z kupnem czujnika parkowania. Już pisze co się stało.
Po wizycie zośki w warsztacie blacharskim okazało się że jeden z czujników parkowania jest niesprawny, przestał działać. Skutkiem tego cały system przestał działać zarówno czujniki z przodu jak i z tyłu samochodu są "głuche". Po włączeniu biegu wstecznego słychać charakterystyczne "bing" załącza się też kontrolka na desce rozdzielczej i to koniec. Przycisk wymuszenia włączenia systemu parkowania tez jest martwy - tzn. po jego wciśnięciu włącza się kontrolka na desce rozdzielczej i to koniec. i teraz moje pytanie: czy czujniki są połączone ze sobą szeregowo? Awaria jednego z nich dezaktywuje cały układ?
Wczoraj wymontowałem czujnik i faktycznie jest popękany. Czy ktoś z was wymieniał czujniku parkowania? na co zwrócić uwagę? zamiennik czy oryginał? przyznam że ceny oryginalnych cześć lekko ścinają z nóg. W ASO nawet nie pytam.
na wymontowanym czujniku mam dwa numery: oznaczony GM i znaczkiem BOSCH. Czy zgodność tych numerów z zamiennikiem gwarantuje, że będzie ok?
czy ktoś ma jakieś doświadczenia w tej kwestii? poniżej zdjęcie.

z góry dzięki za pomoc.
pozdrawiam
Marcin

Panowie, nie mogę dodać załącznika:(
Ostatnio zmieniony 30 sie 2016, 21:00 przez Phoenix79, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
rafant4011
Zafiromaniak
Posty: 6706
Rejestracja: 29 wrz 2014, 15:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Warszawa Włochy[ESK]
Auto: Zafira B
Model: Cosmo
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:
Kontakt:

#233 Post autor: rafant4011 »

a czytałeś ten temat?
http://www.zafiraklub.pl/viewtopic.php?t=3882 nie trzeba dublować, zadaj tam swoje pytanie jeśli nie znajdziesz odpowiedzi. Korzystaj z naszej szukajki ;)
PS: oryginalny używany kosztuje około 60zł. kupiłem już do swojej dwa i nic z nimi się nie dzieje
Ostatnio zmieniony 30 sie 2016, 18:29 przez rafant4011, łącznie zmieniany 1 raz.

Phoenix79

#234 Post autor: Phoenix79 »

hej rafant za podpowiedź.
przejrzałem cały temat, parę rzeczy się dowiedziałem. Ciekawy byłem, czy ktoś montował zamienniki i jak się one spisują.
Cena oryginalnych czujników zaczyna się od 100 PLN.
Możesz podpowiedzieć gdzie kupiłeś swoje czujniki??
pozdrawiam Marcin

Awatar użytkownika
rafant4011
Zafiromaniak
Posty: 6706
Rejestracja: 29 wrz 2014, 15:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Warszawa Włochy[ESK]
Auto: Zafira B
Model: Cosmo
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:
Kontakt:

#235 Post autor: rafant4011 »

Phoenix79, ja z tyłu mam takie
http://allegro.pl/12787793-czujnik-park ... ml#thumb/2
http://allegro.pl/czujnik-parkowania-pd ... 58754.html
pasują od astry i podobno też od vectry(kolega od którego brałem jeden ze swoich to mi dał od vectry, był identyczny jak mój. Założyłem i wszystko jest ok)
poszukaj na alledrogo tam są znacznie tańsze jak 100zł...
ten nr np; "22.08.07/2" to data produkcji szukaj jak najmłodszych ;)
Ostatnio zmieniony 31 sie 2016, 11:42 przez rafant4011, łącznie zmieniany 2 razy.

Phoenix79

#236 Post autor: Phoenix79 »

jeszcze raz dzięki kolego. :) :piwo:
pozdrawiam

tmw
Debiutant
Posty: 27
Rejestracja: 16 paź 2016, 11:55
Lokalizacja: Poznań
Model:

#237 Post autor: tmw »

Witam,

Chciałbym poruszyć kwestię podłączenia i proszę o ewentualne sprostowanie.

W ZB chce zainstalować zarówno kamerę cofania jak i czujniki. W związku z tym chce sobie przygotować instalację opartą o przekaźnik, zakończoną wtyczkami aby wszystko było schludne - instalacja jest prosta jak widelec, więcej jest zabawy z przeciąganiem kabli a nauczony na poprzednim aucie chce do tego podejść nieco bardziej profi :>

Przekaźnik
- 86 - 12V "sygnał" - złącze czteropinowe w REC (chyba XR2, pionowe, tylko dwa skrajne piny są podłączone) jeden z pinów zasila ori PDC a drugi to zasilanie podgrzewania tylnej szyby
- 85 - masa - jest obok REC więc luzik
- 30 - 12V stałe lub chyba lepiej po stacyjce - gdzie się wpiąć w REC, żeby było najprościej ?
- 87 - plus do centralki kamery / czujnikow

Awatar użytkownika
Flora
Zafiromaniak
Posty: 3178
Rejestracja: 14 paź 2013, 11:46
Imię: Marcin
Lokalizacja: Bydgoszcz
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#238 Post autor: Flora »

Jeżeli 86 chcesz podłączyć pod zasilanie PDC, które znajduje się w RECu to przekaźnik będziesz miał włączony cały czas po przekręceniu kluczyka. Nie jest to zasilanie zależne od włączenia czujników fabrycznych, a zwykłe zasilanie z "szyny 15" puszczone przez bezpiecznik w RECu. Sterowanie czujnikami odbywa się przez CAN.

tmw
Debiutant
Posty: 27
Rejestracja: 16 paź 2016, 11:55
Lokalizacja: Poznań
Model:

#239 Post autor: tmw »

Flora, aha czyli zmiana:

z XR2 daję plus na 30 a nie 86 i to jest moje stałe 12V a na 86 daję prosto z lampy sygnał aby uruchomić przekaźnik, si ?

Rozumiem, ze skoro fabrycznie PDC zasilane jest po stacyjce to takie rozwiązanie na styk 30 przekaźnika jest spoko.

ps. lusterko i kamera już jest - najbliższy wolny termin na ogarnięcie montażu mam niestety 9-10.12 więc z chwaleniem muszę poczekać :/

Awatar użytkownika
Flora
Zafiromaniak
Posty: 3178
Rejestracja: 14 paź 2013, 11:46
Imię: Marcin
Lokalizacja: Bydgoszcz
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#240 Post autor: Flora »

Rozwiązanie lepsze, ale było tu już poruszane, że lampy nie są zasilane napięciem stałym, co może powodować wzbudzanie się przekaźnika. Dodatkowo jest to sterowanie półprzewodnikowe przystosowane do obciążenia rezystancyjnego jakim jest żarówka. Dobrze byłoby zabezpieczyć sterownik podłączając równolegle z cewką przekaźnika diodę spolaryzowaną zaporowo, co zapobiegnie uszkodzeniu układu w RECu.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka i elektronika”