[FAQ]Tryb serwisowy (test mode)

Czyli problemy z prądem w Opel Zafira (osprzęt elektryczny, włączniki, przekaźniki, szyby elektryczne, oświetlenie itp.)

Moderatorzy: Mariusz, Tazz

Wiadomość
Autor
mandaloszka

#46 Post autor: mandaloszka »

Ostatnio mam wrazenie ze moja Zosia jest niedogrzana(DTH 150KM).Wszedlem na testmode i zaczalem sledzic temperature (coolant),zauwazylem ze jezdzadz na drogach szybkiego ruchu z predkoscia ok.120 km/h wskazania coolant-a sa miedzy (60-68max?-nigdy wieksze)przy temp.otoczenia 5-10 stopni c.W miescie podnosi sie do 83 stopni.Ale gdy wylacze silnik collant pokazuje 71-73.
O co z tym wszystkim chodzi?Czy termostat prosi sie o wymiane?
Dziwne jest tez ladowanie pokazuje 13,2v-13,6v dopiero gdy silnik jest nagrzany(a wiec tylko w miescie),normalnie przy zimnym silniku i na swiatlach wskazania zaczynaja sie od 11,2v i bardzo powoli ida w gore.
Na trasie jest to miedzy(12,2v-12,8v) z wlaczonymi swiatlami.
Rok temu wymienilem alternator moze znowu cos go boli?
Prosze o pomoc i pizdrowienia.

Awatar użytkownika
MieHor
Zafiromaniak
Posty: 2915
Rejestracja: 26 kwie 2009, 16:07
Imię: Mieczysław
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#47 Post autor: MieHor »

mandaloszka, wszystkie wskazania - temperatura, ładowanie wskazują, że coś dzieje się nie normalnego, termostat na pewno nie pracuje właściwie, podobnie alternator - musisz zacząć coś z tym robić

Awatar użytkownika
Bodek
Zafiromaniak
Posty: 16394
Rejestracja: 17 paź 2010, 12:28
Imię: Bodek
Lokalizacja: Polska B
Auto: Zafira_B_Cosmo
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:
Kontakt:

#48 Post autor: Bodek »

mandaloszka pisze:Ostatnio mam wrazenie ze moja Zosia jest niedogrzana(DTH 150KM).Wszedlem na testmode i zaczalem sledzic temperature (coolant),zauwazylem ze jezdzadz na drogach szybkiego ruchu z predkoscia ok.120 km/h wskazania coolant-a sa miedzy (60-68max?-nigdy wieksze)przy temp.otoczenia 5-10 stopni c.W miescie podnosi sie do 83 stopni.Ale gdy wylacze silnik collant pokazuje 71-73.
Jak masz dpf-a to szybko wymieniaj termostat, jak jest sprawny to po krótkim czasie masz ciepło w autku ( a idzie zima :D ), oprócz tego do wypalania też potrzebna jest wysoka temperatura, więc czym szybciej się nagrzeje tym lepiej.
mandaloszka pisze: Dziwne jest tez ladowanie pokazuje 13,2v-13,6v dopiero gdy silnik jest nagrzany(a wiec tylko w miescie),normalnie przy zimnym silniku i na swiatlach wskazania zaczynaja sie od 11,2v i bardzo powoli ida w gore.
Na trasie jest to miedzy(12,2v-12,8v) z wlaczonymi swiatlami.
Rok temu wymienilem alternator moze znowu cos go boli?
Prosze o pomoc i pizdrowienia.
Przy normalnym użytkowaniu i bez większego obciążenia powinno być koło 14-14,2 - takie jest OK
Ostatnio zmieniony 22 paź 2011, 12:18 przez Bodek, łącznie zmieniany 1 raz.
:lis:

"NADZIEJE LUDZI MĄDRYCH SĄ PEWNIEJSZE NIŻ BOGACTWO NIEUKÓW" - DEMOKRYT

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bogusław Kuduk, ps. Bodek + 30.11.2020. R.I.P.

Awatar użytkownika
Bodek
Zafiromaniak
Posty: 16394
Rejestracja: 17 paź 2010, 12:28
Imię: Bodek
Lokalizacja: Polska B
Auto: Zafira_B_Cosmo
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:
Kontakt:

#49 Post autor: Bodek »

Marki pisze: Kolega miał chyba na myśli,że jak termostat jest sprawny to właśnie nie otwiera się szybko :)...przez co woda krąży w "małym" obiegu(w silniku) a termostat będąc sprawny nie puszcza wody przez chłodnicę na (duży obieg)...otwiera dopiero po osiągnięciu ok 88*C.
Oczywiście już poprawiam, za szybko się napisało ;)
:lis:

"NADZIEJE LUDZI MĄDRYCH SĄ PEWNIEJSZE NIŻ BOGACTWO NIEUKÓW" - DEMOKRYT

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bogusław Kuduk, ps. Bodek + 30.11.2020. R.I.P.

mandaloszka

#50 Post autor: mandaloszka »

Tak myslalem ze termostat padaka.
Z tym alternatorem tez sa jaja.Bylem w serwisie gdzie go wymienilem przed 10 miesiacami(460 eu).i powiedzialem ze cos z nim jesz nie tak bo po tygodniu jezdzenia na nowym akumulatorze nie odpalil mi.Zmierzyli prad ladowania i wyszedl. ok.12-12,5 v.Powiedzieli mi ze akumulator jest do tylka,pojechalem do sklepu gdzie kupilem go i powiedzieli ze za maly prad daje alternator.Wrocilem do serwisu tam mi ponownie zmierzyli prad i byl juz 13,6v.Teraz czekam do nastepnego razu az padnie aku. i kaze im wymienic alternator w ramach gwarancji.

Anony Mous

#51 Post autor: Anony Mous »

Nagrałem filmik jak zachowuje się sprawny termostat.Zwróć uwagę jaką temperaturę trzyma silnik w trasie.Nigdy nie spada poniżej 80*C

Film :arrow: http://www.youtube.com/watch?v=nUCihfhGf1A

mandaloszka

#52 Post autor: mandaloszka »

Stalo sie Zosia stoi teraz u mechanika.Do wymiany alternator(w ramach gwarancji) i przy okazji wymienia termostat.W alternatorze poszly lozyska.

Awatar użytkownika
Bodek
Zafiromaniak
Posty: 16394
Rejestracja: 17 paź 2010, 12:28
Imię: Bodek
Lokalizacja: Polska B
Auto: Zafira_B_Cosmo
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:
Kontakt:

#53 Post autor: Bodek »

Marki pisze:Nagrałem filmik jak zachowuje się sprawny termostat.Zwróć uwagę jaką temperaturę trzyma silnik w trasie.Nigdy nie spada poniżej 80*C

Film :arrow: http://www.youtube.com/watch?v=nUCihfhGf1A
Marki nie za szybko jechałeś ;), to chyba nie jest zgodne z przepisami :lol: , a wyświetlacz w dzień masz na niebiesko :?:

A tak serio to zachowanie idealne, jeżeli chodzi o temperaturę.
:lis:

"NADZIEJE LUDZI MĄDRYCH SĄ PEWNIEJSZE NIŻ BOGACTWO NIEUKÓW" - DEMOKRYT

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bogusław Kuduk, ps. Bodek + 30.11.2020. R.I.P.

Awatar użytkownika
Bodek
Zafiromaniak
Posty: 16394
Rejestracja: 17 paź 2010, 12:28
Imię: Bodek
Lokalizacja: Polska B
Auto: Zafira_B_Cosmo
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:
Kontakt:

#54 Post autor: Bodek »

Ktoś to już rozszyfrował:

Obrazek

O co tu chodzi :?:
:lis:

"NADZIEJE LUDZI MĄDRYCH SĄ PEWNIEJSZE NIŻ BOGACTWO NIEUKÓW" - DEMOKRYT

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bogusław Kuduk, ps. Bodek + 30.11.2020. R.I.P.

kicaj

#55 Post autor: kicaj »

masz jakis blad zapisany w pamieci...
nie robiles cos ostatnio? nie miales jakiegos bledu?

Awatar użytkownika
Bodek
Zafiromaniak
Posty: 16394
Rejestracja: 17 paź 2010, 12:28
Imię: Bodek
Lokalizacja: Polska B
Auto: Zafira_B_Cosmo
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:
Kontakt:

#56 Post autor: Bodek »

kicaj pisze:masz jakis blad zapisany w pamieci...
nie robiles cos ostatnio? nie miales jakiegos bledu?
Store - wiem co to, tylko ta jedynka mnie zastanawia.

Nie mam żadnych błędów, byłem sprawdzić - dzisiaj.
:lis:

"NADZIEJE LUDZI MĄDRYCH SĄ PEWNIEJSZE NIŻ BOGACTWO NIEUKÓW" - DEMOKRYT

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bogusław Kuduk, ps. Bodek + 30.11.2020. R.I.P.

marrybus

#57 Post autor: marrybus »

Bodek_K pisze:
kicaj pisze:masz jakis blad zapisany w pamieci...
nie robiles cos ostatnio? nie miales jakiegos bledu?
Store - wiem co to, tylko ta jedynka mnie zastanawia.

Nie mam żadnych błędów, byłem sprawdzić - dzisiaj.
Teraz błędu niema, ale niedawno był. Jak mi się żarówka przepaliła to miałem info we wszystkich 4-rech wierszach. Po wymianie żarówki pierwsze 3 wyzerowały się. Ostatni po ok 2 dniach. Być może masz taką właśnie sytuacje.

Awatar użytkownika
Bodek
Zafiromaniak
Posty: 16394
Rejestracja: 17 paź 2010, 12:28
Imię: Bodek
Lokalizacja: Polska B
Auto: Zafira_B_Cosmo
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:
Kontakt:

#58 Post autor: Bodek »

marrybus pisze:
Bodek_K pisze:
kicaj pisze:masz jakis blad zapisany w pamieci...
nie robiles cos ostatnio? nie miales jakiegos bledu?
Store - wiem co to, tylko ta jedynka mnie zastanawia.

Nie mam żadnych błędów, byłem sprawdzić - dzisiaj.
Teraz błędu niema, ale niedawno był. Jak mi się żarówka przepaliła to miałem info we wszystkich 4-rech wierszach. Po wymianie żarówki pierwsze 3 wyzerowały się. Ostatni po ok 2 dniach. Być może masz taką właśnie sytuacje.
Dzięki błąd zniknął po paru dniach, musiał być wykasowany przy przeglądzie, a komp go zapamiętał.

Teraz są same zera i jest OK.

Marrybus dla Ciebie :piwo: :piwo:

[ Dodano: Sro Lis 09, 2011 18:46 ]
Parę dni minęło i "jedyneczka" w TestMode wróciła, nie kumam o co chodzi na OpC błędów nie ma:

Obrazek

sorry za zdjęcie, ale mój tel nie jest wysokich lotów, służy tylko do dzwonienia i odbierania.
:lis:

"NADZIEJE LUDZI MĄDRYCH SĄ PEWNIEJSZE NIŻ BOGACTWO NIEUKÓW" - DEMOKRYT

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bogusław Kuduk, ps. Bodek + 30.11.2020. R.I.P.

billi_

#59 Post autor: billi_ »

...oczywiście zbiór tych informacji jest do pobrania tutaj:
http://chomikuj.pl/norbert_p1/Opel+Zafi ... 370737.pdf

lechu

#60 Post autor: lechu »

Nie chce zaczynac nowego tematu wiec wtrace cos nie po linii dyskusji ale w temacie :)

Parametr okreslajacy temperature cieczy chlodzacej, tak bardzo wszystkich interesujacy, u mnie zachowuje sie dziwnie gdy wylaczam kluczyk. Wowczas pokazuje ZAWSZE 73 stopnie. Gdy kluczyk przekrece w pozycje II, wyswietlana jest faktyczna temperatura, gdy wylaczam, jest 73 niezaleznie od realnej wartosci. Mial ktos cos takiego? Wie ktos czemu tak i dlaczego akurat 73? Ta wartosc cos znaczy?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka i elektronika”