Błąd 38008

Czyli problemy z prądem w Opel Zafira (osprzęt elektryczny, włączniki, przekaźniki, szyby elektryczne, oświetlenie itp.)

Moderatorzy: Mariusz, Tazz

Wiadomość
Autor
5kt
Przeglądacz
Posty: 90
Rejestracja: 11 maja 2012, 22:38
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: dolnośląskie
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DTL
Gender:

#61 Post autor: 5kt »

Błąd jaki mi towarzyszy od początku użytkowania auta (ponad 3 lata) to ECN 038008 (coś z którąś ze świec), ale mechanik powiedział, że można z tym jeździć i nic się nie dzieje, lepiej nie ruszać świecy bo można ją przekręcić, a potem to już duże koszta, bo trzeba wszystko rozbierać.
Ostatnio auto nie chodziło na jeden cylinder, rano przy niskich temperaturach trochę klekotało, jak się już rozgrzał wszytko było ok. Wymieniony więc został jeden z wtryskiwaczy (chyba pierwszy od rozrządu). Teraz po wymianie wtryskiwacza doszedł jeszcze jeden błąd ECN 060631 (błąd dotyczy uszkodzenia sterownika silnika), ale skasowałem go OP-COMem i już się nie pojawia.
W związku z tym moje pytania:
- czy ta niesprawna świeca (a może więcej świec, nie wiem) mogła być przyczyną uszkodzenia wtryskiwacza?
- czy jak już wymieniać świecę to tylko uszkodzoną/ne, czy wszystkie świece?

natter80
Posty: 3
Rejestracja: 06 wrz 2016, 13:03
Imię: Paweł
Lokalizacja: Wrocław
Auto: Opel Zafira B 1.9 CDTI Cosmo Panorama
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#62 Post autor: natter80 »

Witam. W mojej ZB 1.9CDTI 120KM też wyświetla się ten błąd. Założone nowe świece, wymieniony przekaźnik, a błąd powraca. Nie mam problemów z odpaleniem samochodu, silnik pracuje normalnie. Na jednym z opisów błędów znalazłem informacje, że dotyczy on także klimatyzacji - podciśnienie lub nadciśnienie w układzie. Ostatnio włączyłem klimę, żeby ją "rozruszać" i kontrolka serwisowa zniknęła.

Marcin23

#63 Post autor: Marcin23 »

Witam mam problem . Od pół roku borykam się z problemem błędu świec żarowych , wymieniłem wszystkie świece ,mechanik usunoł błąd ,po czym po tygodniu powrócił spowrotem błąd, znów skasował i znów po Paru dniach wyszedł, i tak w kółko kilka razy , wiec stwierdził ze trzeba wymienić przekaźnik , wymienił i błąd po kilku odpaleniach auta usunoł się sam i po 4 dniach wrócił spowrotem . Czy ktoś miał podobny problem bo już rozkładam ręce. Dodam ze auto ,gdy nie ma błędu jest żwawe i miej pali, a z błędem pali dużo i zamula .

5kt
Przeglądacz
Posty: 90
Rejestracja: 11 maja 2012, 22:38
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: dolnośląskie
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DTL
Gender:

#64 Post autor: 5kt »

Wymieniłem wszystkie świece i przekaźnik świec, skasowałem błąd OP-COMem i wszystko jest ok. żadnych błędów i auto chodzi jak trzeba.

dar.k

#65 Post autor: dar.k »

Przychodzę z problemem.
Pojawiły się dwa błędy:
P0380 - Glow Device General Error (0F)
P0380 - Glow Device Circuit Open Circuit (04)
Sprawdziłem świece - 3 spalone na amen, zero poboru prądu na krótko. Wymienione, 1 dobra została. Niestety błędy po skasowaniu są dalej.
Po włączeniu zapłonu kontrolka świec świeci się cały czas, gaśnie dopiero po odpaleniu.
Świece nie grzeją, nie ma na nich napięcia. Dalej, na przekaźniku (styk 30) też nie pojawia się napięcie zasilające +12V i na bezpieczniku F38 również brak napięcia.
Ostatnio zmieniony 02 mar 2018, 15:00 przez dar.k, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
kuchas
Świeżak
Posty: 8
Rejestracja: 06 lip 2019, 18:56
Imię: Marcin
Lokalizacja: Bydgoszcz
Auto: Opel Zafira B 1.9 CDTI Essentia Panorama
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#66 Post autor: kuchas »

Ja mam problemy podobnie jak koledzy wyżej.
Sierpień 2019 - wymieniłem wszystkie świecie z uwagi na błąd P0380, znajomy mówił, że nawet jeśli jedna jest trzaśnięta, to błąd ten może wywalać. I faktycznie, jedna z nich nie żażyła (sukces).
Niestety błąd dalej występował.
Wymieniłem więc sterownik świec żarowych na nowy, niestety tutaj również nic nie pomogło.
Teraz w okresie przejściowym (bo zimą nie można tego nazwać) auto ma trudności z odpalaniem, od razu zapala się lampka z błędem a błąd to niezmienny P0380. Byłem u mechanika, stwierdził że kupiłem zły sterownik i akumulator ma za mało mocy (9.8V przy odpalaniu na zimnym) Akumulator roczny, byłem na diagnostyce, przy odpalaniu 10.7 (na ciepłym silniku), stwierdził że akumulator jest okej, lepiej go naładować i wtedy spróbować. Na zimnym silniku czasem notowałem spadki do 9.2V, ale zazwyczaj w granicach 9.5-10.2V. Mam akumulator Tuborg 74Ah 600A (z tego co pamiętam, sprawdzę jak wrócę do domu). Każdy mówi mi co innego, a nikt nie znalazł wciąż przyczyny. Może Wy forumowicze mieliście podobne problemy i je rozwiązaliście ?

Awatar użytkownika
kuchas
Świeżak
Posty: 8
Rejestracja: 06 lip 2019, 18:56
Imię: Marcin
Lokalizacja: Bydgoszcz
Auto: Opel Zafira B 1.9 CDTI Essentia Panorama
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#67 Post autor: kuchas »

Długo nie odpowiadałem...
Akumulator ma takie parametry jak napisałem (czyli powinien być dobry).
Byłem na diagnostyce akumulatora raz jeszcze - wyszło że za mała gęstość.
Mój prostownik prawdopodobnie nie robi "gęstości" i prąd rozruchowy jest za słaby. Musiałbym najpewniej pojechać w długą podróż, aby akumulator doładował się tak jak powinien.
W najbliższym czasie podjadę jeszcze raz do gościa, on naładuje aku a ja wezmę zastępczy i zobaczymy jak odpala.
Jeśli i zastępczy będzie miał te same problemy, to chyba akumulator nie jest tu problemem.

Awatar użytkownika
fredas
Zafiromaniak
Posty: 5219
Rejestracja: 30 lis 2014, 12:46
Imię: Ryszard
Lokalizacja: Sypniewo [cse]
Auto: Opel Zafira B
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#68 Post autor: fredas »

To jest całe litania od świec-przekaźnik-i coś jeszcze ja tak się bujam z cztery lata :lol:
Ostatnio zmieniony 10 mar 2020, 21:04 przez fredas, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
kuchas
Świeżak
Posty: 8
Rejestracja: 06 lip 2019, 18:56
Imię: Marcin
Lokalizacja: Bydgoszcz
Auto: Opel Zafira B 1.9 CDTI Essentia Panorama
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#69 Post autor: kuchas »

Dziś oddałem akumulator na reklamację, zobaczymy co z tego wyjdzie później ;)
Niestety widzę żę to droga przez mękę z tymi świecami...

BTW: Jak długo Zafira wytrzyma bez aku ?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka i elektronika”