[B] Elektryczne, składane i podgrzewane lusterka

Czyli problemy z prądem w Opel Zafira (osprzęt elektryczny, włączniki, przekaźniki, szyby elektryczne, oświetlenie itp.)

Moderatorzy: Mariusz, Tazz

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Michał2008
Przeglądacz
Posty: 63
Rejestracja: 13 lut 2016, 17:38
Imię: Michał
Lokalizacja: Sochaczew
Auto: Opel Zafira B OPC
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z20LEH
Gender:

#76 Post autor: Michał2008 »

dzięki za pomoc. zaraz będę sprawdzał

Awatar użytkownika
Flora
Zafiromaniak
Posty: 3178
Rejestracja: 14 paź 2013, 11:46
Imię: Marcin
Lokalizacja: Bydgoszcz
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#77 Post autor: Flora »

Trochę namieszałem, bo podałem numerację styków nie uwzględniając "dziury" jaka jest w złączu, gdzie pierwsze pięć par jest pominięte. Dokładny opis złącza znajduje się tu

Awatar użytkownika
Michał2008
Przeglądacz
Posty: 63
Rejestracja: 13 lut 2016, 17:38
Imię: Michał
Lokalizacja: Sochaczew
Auto: Opel Zafira B OPC
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z20LEH
Gender:

#78 Post autor: Michał2008 »

Flora dzięki za dokładny opis złącz.
Sprawdzałem na krótko i lusterka się składają, po wpięciu kostki nadal się nie składają. Czy to może być wina tego przycisku do składania lusterek?

Awatar użytkownika
rafant4011
Zafiromaniak
Posty: 6706
Rejestracja: 29 wrz 2014, 15:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Warszawa Włochy[ESK]
Auto: Zafira B
Model: Cosmo
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:
Kontakt:

#79 Post autor: rafant4011 »

Dołożyłem u siebie składane lusterka, poniżej kable które trzeba dołożyć.
Może komuś się przyda...
Kostka w drzwiach pasażera przy zawiasach
Obrazek

Kostka w drzwiach pasażera i kierowcy jest taka sama, kable też. Kostka do lusterka
Obrazek

Kostka w drzwiach kierowcy przy zawiasach.
Obrazek

Kostka do sterowania szybami, lusterkami w drzwiach kierowcy 5 kabli.
Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 22 cze 2017, 20:42 przez rafant4011, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Mawerix
Zafiromaniak
Posty: 542
Rejestracja: 15 sie 2016, 13:39
Imię: Szczepan
Lokalizacja: [KRA]
Auto: ZB 1.9
Model: ZB
Oznaczenie silnika: CDTI

#80 Post autor: Mawerix »

KIT GTO pisze:jeśli chodzi o składanie lusterek przy zamykaniu samochodu to od siebie dodam że żaden z tym problem ;-)
Uchyli by kolega rąbka tajemnicy jak to wykonać :mrgreen:

Reising

#81 Post autor: Reising »

Witam. Jestem nowy. Mam mały problem. Zakupiłem Opelka Zafirkę z września 2010 roku, silnik 1.8 benz. Gdy włączam podgrzewie tylnej szyby to nie grzeją mi lusterka zewnętrzne które są elektrycznie sterowane. Nie widziałem na lewym lusterku jakichkolwiek oznaczeń dot. podgrzewanych lusterek. Czy jest możliwe aby w moim modelu lusterka nie były podgrzewane.

Z uwagi, iż jestem na wyjeździe mam ograniczony dostęp do forum. Proszę o informacje na adres email: wotwalther@wp.pl. Za udzieloną pomoc z góry dziękuję.
Ostatnio zmieniony 11 lis 2017, 15:40 przez Reising, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Mawerix
Zafiromaniak
Posty: 542
Rejestracja: 15 sie 2016, 13:39
Imię: Szczepan
Lokalizacja: [KRA]
Auto: ZB 1.9
Model: ZB
Oznaczenie silnika: CDTI

#82 Post autor: Mawerix »

Nikt nie chce się podzielić jak zrobić składane lusterka z pilota więc sam poświęciłem czas. Czyżby zmodzenie składania lusterek z pilota było takie proste :?: jeden przekaźnik dwie diody... na razie w trakcie testów.

Awatar użytkownika
rafant4011
Zafiromaniak
Posty: 6706
Rejestracja: 29 wrz 2014, 15:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Warszawa Włochy[ESK]
Auto: Zafira B
Model: Cosmo
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:
Kontakt:

#83 Post autor: rafant4011 »

Reising pisze:Witam. Jestem nowy. Mam mały problem. Zakupiłem Opelka Zafirkę z września 2010 roku, silnik 1.8 benz. Gdy włączam podgrzewie tylnej szyby to nie grzeją mi lusterka zewnętrzne które są elektrycznie sterowane. Nie widziałem na lewym lusterku jakichkolwiek oznaczeń dot. podgrzewanych lusterek. Czy jest możliwe aby w moim modelu lusterka nie były podgrzewane.

Z uwagi, iż jestem na wyjeździe mam ograniczony dostęp do forum. Proszę o informacje na adres email: wotwalther@wp.pl. Za udzieloną pomoc z góry dziękuję.
Podaj VIN sprawdzimy, druga sprawa jest taka że po prostu może już ktoś tam grzebał...
Lusterka sprawdzisz czy grzeją jak zajdą szronem lub "mgłą"...

Mawerix pisze:Nikt nie chce się podzielić jak zrobić składane lusterka z pilota więc sam poświęciłem czas. Czyżby zmodzenie składania lusterek z pilota było takie proste :?: jeden przekaźnik dwie diody... na razie w trakcie testów.
Wojti miał. Wykonawca Flora.
Ale nie wiem czy to jest taki dobry pomysł, w zimie jak lusterka zajdą śniegiem i lodem możesz rozwalić mechanizmy...
Za każdorazowym otwarciem i zamknięciem auta lusterka będą wykonywać pracę, a tak to sam zdecydujesz czy zechcesz je złożyć...
Myślałem o tym samym, ale pomyślałem o zimie...
Ostatnio zmieniony 11 lis 2017, 20:01 przez rafant4011, łącznie zmieniany 1 raz.

Morfi_pl
Bywalec
Posty: 109
Rejestracja: 02 lis 2017, 17:47
Imię: Marcin
Lokalizacja: Bydgoszcz
Auto: Zafira B
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:

#84 Post autor: Morfi_pl »

Włączasz ogrzewanie tylnej szyby i włączają się grzane lusterka. Po chwili jak dotkniesz dłonią to poczujesz ciepło od lusterka i będziesz wiedział że działa.

Od biedy można wyjąć lustro i zmierzyć miernikiem na tych dwóch wsuwkach od maty grzewczej czy pojawia się napięcie około 12-14 volt. Jeżeli będzie jakieś niskie to znaczy że system nie odpalił grzania z powodu wykrycia usterki, na przykład nieodpowiednia rezystancja maty grzewczej lub jej brak czyli mata przepalona.

Awatar użytkownika
Mawerix
Zafiromaniak
Posty: 542
Rejestracja: 15 sie 2016, 13:39
Imię: Szczepan
Lokalizacja: [KRA]
Auto: ZB 1.9
Model: ZB
Oznaczenie silnika: CDTI

#85 Post autor: Mawerix »

Morfi_pl pisze:Od biedy można wyjąć lustro i zmierzyć miernikiem na tych dwóch wsuwkach od maty grzewczej czy pojawia się napięcie około 12-14 volt. Jeżeli będzie jakieś niskie to znaczy że system nie odpalił grzania z powodu wykrycia usterki, na przykład nieodpowiednia rezystancja maty grzewczej lub jej brak czyli mata przepalona.
Takie czynności należy podjąć ale zaczął bym od sprawdzenia bezpiecznika w skrzynce REC.

beny12345
Posty: 1
Rejestracja: 22 mar 2018, 21:24
Imię: seba
Auto: ZAFIRA B
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DTH

#86 Post autor: beny12345 »

witam mam pytanie dziś miałem spotkanie na drodze i muszę wymienić lusterko lewe na nowe czy od anglika lusterko będzie pasowało.. wkładkę mam całą.

Awatar użytkownika
rafant4011
Zafiromaniak
Posty: 6706
Rejestracja: 29 wrz 2014, 15:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Warszawa Włochy[ESK]
Auto: Zafira B
Model: Cosmo
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:
Kontakt:

#87 Post autor: rafant4011 »

Nie

Awatar użytkownika
Sumik
Zafiromaniak
Posty: 2407
Rejestracja: 01 lis 2015, 18:09
Imię: Marcin
Lokalizacja: Sosnowiec
Auto: Zafira B OPC 300+
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z20LEH
Gender:
Kontakt:

#88 Post autor: Sumik »

Ja też posiadam składane lusterka ale nie wiem czy jest to dobra opcja. Pomyśl o zimie.
Też chciałem to realizować bo widziałem u kolegi Wilczka w VC ( tak samo jak otwieranie klapy z pilota ). Ale stwierdziłem, że opcja składania z guzika jest wystarczająca.

Awatar użytkownika
Mawerix
Zafiromaniak
Posty: 542
Rejestracja: 15 sie 2016, 13:39
Imię: Szczepan
Lokalizacja: [KRA]
Auto: ZB 1.9
Model: ZB
Oznaczenie silnika: CDTI

#89 Post autor: Mawerix »

Sumik pisze: 22 mar 2018, 21:59 Ja też posiadam składane lusterka ale nie wiem czy jest to dobra opcja. Pomyśl o zimie.
Sumik pomyśl o wiośnie a nie o zimie :P

U mnie składają kilka razy dziennie i ani razu nie było z nimi problemu bo co miało by sie stać :?: nie złożą się do końca to się świat nie zawali i układ nie uszkodzi.

Awatar użytkownika
Sumik
Zafiromaniak
Posty: 2407
Rejestracja: 01 lis 2015, 18:09
Imię: Marcin
Lokalizacja: Sosnowiec
Auto: Zafira B OPC 300+
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z20LEH
Gender:
Kontakt:

#90 Post autor: Sumik »

Mawerix pisze: 23 mar 2018, 06:19
Sumik pomyśl o wiośnie a nie o zimie :P
Caly czas myśle :) nawet kol na zime nie zmienialem bo caly czas w glowie wiosna/lato :piwo:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka i elektronika”