CD 30 mp3 - co zrobić

Czyli problemy z prądem w Opel Zafira (osprzęt elektryczny, włączniki, przekaźniki, szyby elektryczne, oświetlenie itp.)

Moderatorzy: Mariusz, Tazz

Wiadomość
Autor
winner_xp
Debiutant
Posty: 27
Rejestracja: 02 sie 2015, 10:59
Imię: Winner
Lokalizacja: Pionki/Miastko
Auto: Zafira
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z20LER
Gender:

CD 30 mp3 - co zrobić

#1 Post autor: winner_xp »

Cześć,
zastanawiam się jak poprawić bas w zafirze. Mianowicie mam cd30 mp3 i dużo osób poleca kupić operę... jednak czy nie ma innego sposobu na polepszenie dzięku? w mojej "starej" zafirze A dźwięk jest o niebo lepszy.. Może jakiś wzmacniacz na wyjście seryjnego radia lub modyfikacja samego cd30 ?
Z góry dziękuję za odpowiedz lub lin do stosownego tematu ;)

Awatar użytkownika
Mariusz
Zafiromaniak
Posty: 2470
Rejestracja: 11 maja 2017, 07:01
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Warszawa
Auto: ZB OPC Line
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:

#2 Post autor: Mariusz »

Podobno wygłuszenie drzwi w aucie bardzo poprawia akustykę. Słyszałem opinię że można się zdziwić jak dobrze gra seryjne radio.

Awatar użytkownika
Sebu$
-#Administrator
Posty: 8149
Rejestracja: 23 wrz 2012, 20:43
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Śląsk / Niemcy
Auto: Yaponiec
Model: Inne
Oznaczenie silnika: Pb1.5
Gender:
Kontakt:

#3 Post autor: Sebu$ »

mariusz131 pisze: 20 lut 2020, 04:58 Podobno wygłuszenie drzwi w aucie bardzo poprawia akustykę. Słyszałem opinię że można się zdziwić jak dobrze gra seryjne radio.
Zgadza się. Wzrasta dynamika i poprawia się akustyka.

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie tuby basowej, ale aktywnej czyli ze wzmacniaczem.
CD 30 nie ma wyjścia po niskiej na suba, lecz po dołożeniu zwrotnicy (przykład na foto) lub aktywnego suba z wejściem głośnikowym będzie mocny bas.

Obrazek
Załączniki
zwrotnica.jpg
Nie jestem gruby i nie mam nadwagi. Wyniki są poprawne ! Ale kurde wyszło mi, że mam znaczny niedobór wzrostu :evil:
Obrazek
i już wiem, że nie jestem stary - jestem po prostu RETRO ....
:lol:

winner_xp
Debiutant
Posty: 27
Rejestracja: 02 sie 2015, 10:59
Imię: Winner
Lokalizacja: Pionki/Miastko
Auto: Zafira
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z20LER
Gender:

#4 Post autor: winner_xp »

Tuby basowej raczej pchać nie będę, chyba sprawdzę temat z wygłuszeniem boczków. Jeśli nie to może jakiś wzmacniacz miedzy seryjnym radiem a głośnikami załatwi sprawę lepszego dźwięku.

Awatar użytkownika
Sebu$
-#Administrator
Posty: 8149
Rejestracja: 23 wrz 2012, 20:43
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Śląsk / Niemcy
Auto: Yaponiec
Model: Inne
Oznaczenie silnika: Pb1.5
Gender:
Kontakt:

#5 Post autor: Sebu$ »

winner_xp pisze: 22 lut 2020, 09:54 Jeśli nie to może jakiś wzmacniacz miedzy seryjnym radiem a głośnikami załatwi sprawę lepszego dźwięku.
Jeżeli sygnał wyjściowy jest słabej jakości to wzmacniacz tylko go wzmocni bardziej, a nie polepszy jego jakości. To nie tak samo jak w antenach TV :lis:

Lepiej wygłusz drzwi i jak ma środki finansowe to wymień głośniki.
Poczytaj w garażu u Sylwka : viewtopic.php?f=86&t=25818&start=885

Róznica na wielki plus.
Nie jestem gruby i nie mam nadwagi. Wyniki są poprawne ! Ale kurde wyszło mi, że mam znaczny niedobór wzrostu :evil:
Obrazek
i już wiem, że nie jestem stary - jestem po prostu RETRO ....
:lol:

AndyS
Posty: 4
Rejestracja: 15 gru 2019, 02:42
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Sopot
Auto: Opel Zafira 1.9 CDTI
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#6 Post autor: AndyS »

mariusz131 pisze: 20 lut 2020, 04:58 Słyszałem opinię że można się zdziwić jak dobrze gra seryjne radio.
Według mnie radio gra całkiem poprawnie. Winą za subiektywnie niewystarczającą zawartość basów jest brak w układzie filtru kontur czyli systemu LOUDNESS. Jak ktoś ma schemat tego radia to można spróbować dołożyć. Efekt murowany.
Ostatnio zmieniony 24 lut 2020, 02:28 przez AndyS, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
PiotrWie
Mieszkaniec
Posty: 217
Rejestracja: 24 lip 2014, 09:26
Imię: Piotr
Lokalizacja: dolnośląskie
Auto: Opel Zafira
Model: Family
Oznaczenie silnika: A18XEL

#7 Post autor: PiotrWie »

Największy wpływ na jakość dźwięku mają głośniki - kiedyś była zasada że pół budżetu należy wydać na głośniki a drugie pół na resztę. Jak do kiepskich głośników kupisz lepsze radio skutek będzie zerowy, jak do kiepskiego radia dobre głośniki - będzie poprawa, no chyba ze do radia za 300 pln kupisz głośniki za kilka tysięcy - wtedy nie będzie.
PiotrWie

AndyS
Posty: 4
Rejestracja: 15 gru 2019, 02:42
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Sopot
Auto: Opel Zafira 1.9 CDTI
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#8 Post autor: AndyS »

PiotrWie pisze: 25 lut 2020, 11:08 Jak do kiepskich głośników kupisz lepsze radio skutek będzie zerowy, jak do kiepskiego radia dobre głośniki - będzie poprawa, no chyba ze do radia za 300 pln kupisz głośniki za kilka tysięcy - wtedy nie będzie.
To nie zupełnie jest prawdą. Bardzo dobre radio i nawet doskonałe głośniki kiepsko zagrają jeżeli:
a). Głośniki będą w kiepskich "skrzynkach" - mam na myśli warunki akustyczne pracy głośników.
b). Radio będzie słabo grało na skutek błędnych ustawień toru m.cz.
c). Preferencje użytkownika są mocno odbiegające od standardów i możliwości toru m.cz. (niektórzy lubią subwoofer na pół bagażnika i buum-buum-ummpa-ummpa) ;)

Zmierzyłem kiedyś parametry akustyczne zestawu CD 30 mp3 i głośniki w Zafirze - radio ma bardzo dobre pasmo ale słabe możliwości regulacyjne no i wspomniany brak LOUDNESS który wyraźnie poprawiłby jakość odsłuchu przy mniejszych głośnościach.
Ale faktem jest że najgorszy zestaw to kiepski system głośnikowy i "zboczony" słuchacz. :lol:

Awatar użytkownika
tom_kaz
Bywalec
Posty: 134
Rejestracja: 11 lis 2012, 18:01
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Gdańsk
Auto: Opel Zafira B 1.8
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:

#9 Post autor: tom_kaz »

Ja zrobiłem tak:
- CD30 MP3 zmieniłem na CD70 Navi (który ma lepsze końcówki mocy).
- wygłuszyłem/wyciszyłem wszystkie drzwi i boki bagażnika matami butylowymi i pianką kauczukową.

Do wygłuszenia i wyciszenia wykorzystałem 2x taki zestaw:
https://www.bitmat.pl/Maty-wygluszajace ... AB-25--K6s

Jestem zadowolony, więc od wygłuszenia zawsze polecam zacząć.
Może kiedyś wymienię głośniki (ludzie do CD70 polecają Blaupunkt CX170).
Ostatnio zmieniony 04 kwie 2020, 16:40 przez tom_kaz, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka i elektronika”