Wspomaganie układu kierowniczego

Zawieszenie, koła, podwozie, układ kierowniczy, hamulce, opony itp.

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
ZiK
Świeżak
Posty: 19
Rejestracja: 22 wrz 2016, 13:38
Lokalizacja: vxy
Model:

#241 Post autor: ZiK »

Przy regeneracji cieknącej maglownicy wymieniłem łożyska w pompie (TRW1), podczas wymiany uważałem aby nie uszkodzić niczego w dolnej części, tej z elektroniką. Teraz po włożeniu już zregenerowanej maglownicy i pompy, pompa nie chce działać (prąd do niej dochodzi). Poradźcie co może być przyczyną (lub co mogłem spie...przyć), że kierownicą ciężko się kręci, a pompy nie słychać? Wcześniej pompa działała tylko płyn trzeba było dolewać bo ciekła maglownica.

Janus
Zafiromaniak
Posty: 1162
Rejestracja: 31 gru 2014, 21:17
Imię: Janusz
Lokalizacja: Pruszków
Auto: Zafira
Model: A
Oznaczenie silnika: Y20DTH
Gender:

#242 Post autor: Janus »

ZiK pisze:Wcześniej pompa działała tylko płyn trzeba było dolewać bo ciekła maglownica.
A układ się dobrze odpowietrzył? Tam jest jakiś czujnik, który przy braku ciśnienia wyłącza pompę aby się nie zatarła
Janusz

ZiK
Świeżak
Posty: 19
Rejestracja: 22 wrz 2016, 13:38
Lokalizacja: vxy
Model:

#243 Post autor: ZiK »

Janus pisze:A układ się dobrze odpowietrzył? Tam jest jakiś czujnik, który przy braku ciśnienia wyłącza pompę aby się nie zatarła


Myślę że tak, bo po kilkunastu kręceniach kierownicą (chodziła ciężko) trzeba było trochę płynu dolać do zbiorniczka.

Janus
Zafiromaniak
Posty: 1162
Rejestracja: 31 gru 2014, 21:17
Imię: Janusz
Lokalizacja: Pruszków
Auto: Zafira
Model: A
Oznaczenie silnika: Y20DTH
Gender:

#244 Post autor: Janus »

Sprawdź jeszcze elektrykę. Tam raczej nie masz czego zepsuć. Chyba że coś źle poskładałeś i wewnątrz pompy nie buduje się ciśnienie - to i pompa nie działa.
Janusz

ZiK
Świeżak
Posty: 19
Rejestracja: 22 wrz 2016, 13:38
Lokalizacja: vxy
Model:

#245 Post autor: ZiK »

Janus pisze:Chyba że coś źle poskładałeś i wewnątrz pompy nie buduje się ciśnienie - to i pompa nie działa.
Tam raczej nie ma czego źle poskładać. Górna część to 4 torxy, dolna (ta z elektroniką) 6 śrub i środkowa z wirnikiem w której wymieniłem łożyska. Chyba, że coś nieopatrznie w elektronice urwalem, ale raczej starałem się uważać.

ZiK
Świeżak
Posty: 19
Rejestracja: 22 wrz 2016, 13:38
Lokalizacja: vxy
Model:

#246 Post autor: ZiK »

I udało się, pompa działa ! (mam nadzieję że już na stałe). Co było przyczyną ? Do końca nie jestem pewny ale... pompa już była prawie wymontowana po raz drugi, jeszcze tylko odkręcić przewody hydrauliczne i elektrykę, i wtedy pomyślałem, żeby spróbować ruszyć raz jeszcze te przewody które są przy pompie pod czarną pokrywą. Są tam cztery przewody, dwa grubsze prądowe po bokach (czerwony i czarny) oraz dwa cienkie. Te prądowe są przykręcane, natomiast te cienkie przewody są tylko wkładane na jakiś zacisk - co według mnie nie jest pewnym połączeniem i to chyba one były przyczyną nie działania pompy, bo gdy je docisnąłem i ruszyłam kierownicą, pompa ruszyła i kierownica zaczęła lekko kręcić. Dlatego te cienkie potraktowałem lutownicą aby było pewniejsze łącze.

Pompę można wyciągnąć w miarę prosto. Nie trzeba odkręcać alternatora i napinacza tak jak czytałem wcześniej, lub obniżać sanek. Wystarczy odkręcić tłumik od kolektora i zdjąć w wieszaków. Tłumik się obniża i jest duży dostęp aby odkręcić i wyjąć pompę.

Mam nadzieję, że to koniec kłopotów z pompą i maglownicą (chociaż nie pogniewał bym się aby inne kłopoty samochodowe też omijały).

Awatar użytkownika
zip20
Świeżak
Posty: 11
Rejestracja: 01 lip 2014, 17:58
Lokalizacja: Krk okolice
Model:

#247 Post autor: zip20 »

Panowie ścięło mi mocowanie pompy, dostane gdzieś te gumy (tłumik drgań) bo jak poruszałem to pompa ucichła. Szukam i nigdzie nic nie mogę znaleźć - może macie jakiś patent ?

Mucias
Mieszkaniec
Posty: 263
Rejestracja: 03 lis 2015, 11:40
Imię: Mucias
Lokalizacja: Chojnice
Auto: Opel Zafira 2.0T OPC
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z20let
Gender:

#248 Post autor: Mucias »

Chlopaki gdzie szukac zbiorniczka plynu od wspomagania w moim silniku?

Awatar użytkownika
Dziadek13
Zafiromaniak
Posty: 2004
Rejestracja: 26 wrz 2010, 21:28
Imię: Jorg
Lokalizacja: Mysłowice
Auto: VW Turan była zafira DTL
Model: Turan
Oznaczenie silnika: AVQ
Gender:

#249 Post autor: Dziadek13 »

zip20 pisze:Panowie ścięło mi mocowanie pompy, dostane gdzieś te gumy (tłumik drgań)
O te śruby ci chodzi.
http://www.jula.pl/catalog/gospodarstwo ... an-416083/
https://allegro.pl/czesci-samochodowe-6 ... t-1-1-0222
https://www.google.pl/search?q=%C5%9Bru ... 4&*&imgrc=_
Ostatnio zmieniony 25 mar 2017, 18:23 przez Dziadek13, łącznie zmieniany 1 raz.

Skasowany użytkownik 6483

#250 Post autor: Skasowany użytkownik 6483 »

Zbiorniczek płynu masz przy samej pompie wspomagania. Schyl się , po lewej stronie przy ścianie grodziowej na samym dole znajdziesz ten zbiorniczek. Dojście jest fatalne ale namierzyć wzrokowo to nie problem.

firek
Zafiromaniak
Posty: 1143
Rejestracja: 01 maja 2009, 12:23
Imię: Mirek
Lokalizacja: Lublin
Auto: Opel Zafira A 1,8 Elegance
Model: ZA
Oznaczenie silnika: X18XE1
Gender:

#251 Post autor: firek »

zip20, podjedz do jakiegos zakładu montującego instalacje LPG- takie gumeczki są dostarczane do kilku rodzajów listew wtryskowych- za 10 powinni coś odpalić :D

Awatar użytkownika
scooter
Bywalec
Posty: 105
Rejestracja: 07 gru 2016, 22:21
Imię: Rafał
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Auto: Opel Zafira B 1.7 CDTI
Model: ZB
Oznaczenie silnika: A17DTR
Gender:

#252 Post autor: scooter »

Witam, zafirka coś się zepsuła objawy są takie ze w czasie jazdy stopniowo brakuje wspomagania potem zapala się kontrolka od trakcji te wspomaganie do kolejnego odpalenia raz jest raz nie ma nie zależnie od obrotów silnika ładowanie jakie mi się udało zobaczyć to 12,8 do 14,3

Awatar użytkownika
Dziadek13
Zafiromaniak
Posty: 2004
Rejestracja: 26 wrz 2010, 21:28
Imię: Jorg
Lokalizacja: Mysłowice
Auto: VW Turan była zafira DTL
Model: Turan
Oznaczenie silnika: AVQ
Gender:

#253 Post autor: Dziadek13 »

Przy słabym aku pierwsze komputer odłancza wspomaganie a potem dochodzą inne problemy jak kontrola trakcji czyli alternator do naprawy chyba wymiana regulatora napięcia powinna pomóc choć nie zawsze.

rafik880
Posty: 3
Rejestracja: 03 maja 2017, 11:04
Lokalizacja: Czwa
Model:

#254 Post autor: rafik880 »

Witam. Jak wymontować pompe wspomagania układu kierowniczego,Zafira 2.0 Dti 2001. Chodzi mi jak jest ona przymocowana jest tam cieżki dostęp, rozebrałem rure od turbo filtr powietrza ale nie wiem jak odkręcić samą pompe i na ilu śrubach ona jest zamocowana. Opisze jeszcze moj problem ze wspomaganiem. Na początku przerywało, raz było raz nie teraz nie ma w ogóle, łądowanie 14.3V jak było wspomaganie to przy maksymalnym skręcie spadało do 13.4. Poziom oleju dobry, bezpieczniki sprawdzone w komorze silnika i w kabinie wszystkie są ok a wspomagania brak. Czy po podłaczeniu do kompa zdjagnozuje się usterke pompy?Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 08 maja 2017, 19:29 przez rafik880, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Dziadek13
Zafiromaniak
Posty: 2004
Rejestracja: 26 wrz 2010, 21:28
Imię: Jorg
Lokalizacja: Mysłowice
Auto: VW Turan była zafira DTL
Model: Turan
Oznaczenie silnika: AVQ
Gender:

#255 Post autor: Dziadek13 »

A jak z kontaktem przewodów na pompie??.
Troche od dołu robisz reszte od góry np tak jak to robił nasz kolega z pompą TRW1.
Pisze ja wyjmowałem pompe do góry a więc demontaż podszybia, całego filtra powietrza i dolotu i alternator i juz mamy dostęp do pompy jak ta lala jeszcze trzy śruby mocujące pompę, dwa przewody dostarczające płyn i wiązka elektryczna i pompa do góry.

Obrazek
Ostatnio zmieniony 08 maja 2017, 19:17 przez Dziadek13, łącznie zmieniany 2 razy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Podwozie”