[B]Jakie zimówki wybrać

Zawieszenie, koła, podwozie, układ kierowniczy, hamulce, opony itp.

Moderatorzy: Mariusz, Tazz

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Bodek
Zafiromaniak
Posty: 16394
Rejestracja: 17 paź 2010, 12:28
Imię: Bodek
Lokalizacja: Polska B
Auto: Zafira_B_Cosmo
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:
Kontakt:

#331 Post autor: Bodek »

organista15 pisze:Faktycznie te nokiany się szybko ścierają? Na 3/4 sezony planuję je mieć a potem wraz z autem sprzedać.
Mam swoje 4 lata - są OK

zależy ile jeździsz ;)
:lis:

"NADZIEJE LUDZI MĄDRYCH SĄ PEWNIEJSZE NIŻ BOGACTWO NIEUKÓW" - DEMOKRYT

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bogusław Kuduk, ps. Bodek + 30.11.2020. R.I.P.

Awatar użytkownika
cns80
Zafiromaniak
Posty: 1226
Rejestracja: 02 lis 2011, 11:15
Imię: Patryk
Lokalizacja: Warszawa [WT]
Auto: Renault
Model: Espace4
Oznaczenie silnika: J4BR

#332 Post autor: cns80 »

organista15 pisze:Tak poza tym kupował ktoś w tym sklepie ?
Już kilkanaście kompletów u nich kupiłem. Jak najbardziej polecam.

wesolys
Mieszkaniec
Posty: 215
Rejestracja: 09 lis 2010, 15:41
Imię: Sławek
Lokalizacja: Włocławek
Auto: Zafira Tourer
Model: ZC
Oznaczenie silnika: A14NET
Gender:

#333 Post autor: wesolys »

witam i mam pytanie co sądzicie o oponach bieżnikowanych [podobno dużo lepsza technologia niż kiedyś] bo dużo sprzedaje się ich na popularnym portalu aukcyjnym i jakoś brak negatywnych opinii .

Awatar użytkownika
janekW67
Zafiromaniak
Posty: 4083
Rejestracja: 16 sty 2012, 16:59
Imię: Janek
Lokalizacja: Słupca
Auto: Opel Zafira B 1.8 Njoy
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:
Kontakt:

#334 Post autor: janekW67 »

Bieżnikowana opona to jest tylko pozorna oszczędność.
Oczywiście!

sergiu
Mieszkaniec
Posty: 246
Rejestracja: 16 sty 2014, 14:20
Imię: Sergiusz
Lokalizacja: wawa
Auto: Zafcia B 1.7 CDTI
Model: ZB
Oznaczenie silnika: A17DTJ
Gender:

#335 Post autor: sergiu »

Popieram Janka. Na czym można, to można ale oszczędzanie na oponach w ten sposób to już gra o wysokim ryzyku jak dla mnie.

Sam w Megane latałem na Nokianach. I lato i zima. Szczerze polecam każdemu. Głośne są to fakt ale czuje się to przyczepność. Przez kilka lat nie zawiodły mnie ani razu. Żadna kałuża nie straszna a zimą żadna zaspa.
Powyższe słowa wyrażają opinię autora jedynie w dniu dzisiejszym. Nie mogą one służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podania przyczyny

dampat
Bywalec
Posty: 126
Rejestracja: 04 sie 2013, 13:43
Imię: Damian
Lokalizacja: Siemianowice Śl.
Auto: Opel Zafira B 1.9 CDTI Cosmo
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#336 Post autor: dampat »

odpuść sobie bieżnikowane na bezpieczeństwie się nie oszczędza chyba że jeździsz tylko w niedziele do kościoła oddalonego o 5 km :) lepiej zainwestować w nowe lub używane ale nie stare i nie z bieżnikiem 3mm

organista15

#337 Post autor: organista15 »

A co sądzicie o tych etykietkach energetycznych ? Mam upatrzone jedne nokiany(link niżej) i jedynie martwią mnie te informacje z etykiety. Na przykład w kategorii spalania są prawie na samym dole.

Link do oponek, o których mowa wyżej.
http://www.motoricus.com/pl-PL/produkt/ ... cie-anchor


Te oponki też są ciekawe.
http://www.oponeo.pl/dane-opony/hankook ... t#70808557

Awatar użytkownika
Bodek
Zafiromaniak
Posty: 16394
Rejestracja: 17 paź 2010, 12:28
Imię: Bodek
Lokalizacja: Polska B
Auto: Zafira_B_Cosmo
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:
Kontakt:

#338 Post autor: Bodek »

organista15 pisze:A co sądzicie o tych etykietkach energetycznych ? Mam upatrzone jedne nokiany(link niżej) i jedynie martwią mnie te informacje z etykiety. Na przykład w kategorii spalania są prawie na samym dole.

Link do oponek, o których mowa wyżej.
http://www.motoricus.com/pl-PL/produkt/ ... cie-anchor


Te oponki też są ciekawe.
http://www.oponeo.pl/dane-opony/hankook ... t#70808557
Troszkę lepsze parametry - Nokiany: http://allegro.pl/4x-205-55r16-nokian-w ... 72074.html

;)

Etykiety z wyższą ekonomią - to koszt powyżej 300zł za sztukę ;)

http://allegro.pl/goodyear-205-55r16-ul ... 32065.html
:lis:

"NADZIEJE LUDZI MĄDRYCH SĄ PEWNIEJSZE NIŻ BOGACTWO NIEUKÓW" - DEMOKRYT

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bogusław Kuduk, ps. Bodek + 30.11.2020. R.I.P.

Awatar użytkownika
Wojti
Zafiromaniak
Posty: 6240
Rejestracja: 15 kwie 2013, 19:02
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Bydgoszcz
Auto: ZB 400ps/502nm
Model: OPC
Oznaczenie silnika: z20leh
Gender:
Kontakt:

#339 Post autor: Wojti »

Etykieta od deszczu jest b.ważna zaś od paliwa nie bo dobre opony z dobrą przyczepnością nie zawsze idą w parze z ekonomią :piwo:
Życie jest Piękne a z Zafirką jeszcze piękniejsze he he

wesolys
Mieszkaniec
Posty: 215
Rejestracja: 09 lis 2010, 15:41
Imię: Sławek
Lokalizacja: Włocławek
Auto: Zafira Tourer
Model: ZC
Oznaczenie silnika: A14NET
Gender:

#340 Post autor: wesolys »

dampat pisze:odpuść sobie bieżnikowane na bezpieczeństwie się nie oszczędza chyba że jeździsz tylko w niedziele do kościoła oddalonego o 5 km :) lepiej zainwestować w nowe lub używane ale nie stare i nie z bieżnikiem 3mm
wszystko się zgadza ale podobno bieżnikują tylko opony 2-3-4 letnie sprowadzane z zachodu [bo jeżdżące po naszych drogach podobno się nie nadają] .Natomiast kupując oponę używaną 5-6 letnią która ma już stwardniałą gumę ile można na niej pojeżdzić sezon. W bieżnikowanej przynajmniej jest nalany nowy bieżnik i jest sprawdzana pod względem jakości, czy się nadaje do bieżnikowania czy też nie.Wiadomo że opona bieżnikowana nigdy nie będzie alternatywą do nowej nawet najgorszego producenta ale do używanej ?

organista15

#341 Post autor: organista15 »

Bodek pisze:
organista15 pisze:A co sądzicie o tych etykietkach energetycznych ? Mam upatrzone jedne nokiany(link niżej) i jedynie martwią mnie te informacje z etykiety. Na przykład w kategorii spalania są prawie na samym dole.

Link do oponek, o których mowa wyżej.
http://www.motoricus.com/pl-PL/produkt/ ... cie-anchor


Te oponki też są ciekawe.
http://www.oponeo.pl/dane-opony/hankook ... t#70808557
Troszkę lepsze parametry - Nokiany: http://allegro.pl/4x-205-55r16-nokian-w ... 72074.html

;)

Etykiety z wyższą ekonomią - to koszt powyżej 300zł za sztukę ;)

http://allegro.pl/goodyear-205-55r16-ul ... 32065.html
Ciekawa propozycja, ale chyba jednak wezmę te nokiany po 303zł chociaż może się zastanowię nad tymi goodyear'ami.

ondrasz
Świeżak
Posty: 12
Rejestracja: 26 cze 2014, 21:36
Lokalizacja: Gorlice
Model:

#342 Post autor: ondrasz »

czesław pisze:
aqua pisze: .Zimą robię mało kilometrów więc na jakieś 5-7 lat spokojnie powinny wystarczyć .
To ile lat myślisz że można jeżdzić na zimówkach ,fachowcy radzą 2 do trzech lat ja myślę że te cztery lata to jeszcze jeszcze ale 5-7 spokojnie to chyba przesada :/pozdro.
Nie przesadzaj. 2 lata? To chyba fachowcy z działu sprzedaży mający płacone prowizję od obrotu...

Od dawien dawna zalecano wymianę opon zimowych po 5 latach z powodu starzenia się gumy i utraty właściwości.
2 lata to totalna przesada...

5kt
Przeglądacz
Posty: 90
Rejestracja: 11 maja 2012, 22:38
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: dolnośląskie
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DTL
Gender:

#343 Post autor: 5kt »

O tygodnia mam Zafirę B 2006 r. 1,9 CDTI, 74kW, silnik Z19DTL i muszę kupić opony zimowe i felgi stalowe na zimę. Obecnie mam założone letnie opony o rozmiarze 205/55 R16. Wg instrukcji obsługi Zafira z silnikiem Z19DTL powinna mieć 195/60 R16. Np. na oponeo, gdy wyszukuję opony po moje konkretne auto to wskazuje mi 205/55 R16. Dodam jeszcze, że na nalepce ze wskazaniami ciśnienia w samochodzie (otwieranie korka wlewu paliwa) mam też 205/55 R16, nie ma tam tego rozmiaru z instrukcji 195/60 R16. Jakie opony mam kupić? czy 195/60 R16 (wg instrukcji), czy 205/55 R16 (nalepka w aucie, wyszukiwanie na oponeo)? Czy może to obojętne?

Awatar użytkownika
cns80
Zafiromaniak
Posty: 1226
Rejestracja: 02 lis 2011, 11:15
Imię: Patryk
Lokalizacja: Warszawa [WT]
Auto: Renault
Model: Espace4
Oznaczenie silnika: J4BR

#344 Post autor: cns80 »

organista15 pisze:A co sądzicie o tych etykietkach energetycznych ?
Wymyślił to unijny debil i wogóle nie należy na to patrzeć. Opona żeby była bezpieczna musi mieć przyczepność. A ta wynika z tarcia więc nie ma mowy o energooszczędności. Mi się najlepiej jeździ na oponach, które mają fatalne etykiety :mrgreen:
Wojti pisze:Etykieta od deszczu jest b.ważna
Ale w przypadku zimowych nie ma co się spodziewać szału. PO za tym to przejrzyj dyrektywę WE 1222/2009 i zobaczysz że ta etykietka też po części kłamie ponieważ pokazuje tylko wynik hamowania na mokrym. Nie informuje w żaden sposób o zachowaniu w zakręcie itd.
wesolys pisze:wszystko się zgadza ale podobno bieżnikują tylko opony 2-3-4 letnie sprowadzane z zachodu [bo jeżdżące po naszych drogach podobno się nie nadają] .Natomiast kupując oponę używaną 5-6 letnią która ma już stwardniałą gumę ile można na niej pojeżdzić sezon. W bieżnikowanej przynajmniej jest nalany nowy bieżnik i jest sprawdzana pod względem jakości, czy się nadaje do bieżnikowania czy też nie.
I co ? Lamelki też Ci naleją albo wytną ? Bo to one ci są w zimie potrzebne.
To w czym ma być lepsza 4 letnia zachodnia z nalaną nową gumą i pogłębionymi kanałami bez lamelek od 5 letniej krajowej ze stwardniałą gumą ale z lamelkami ? To wybór jak między powieszeniem i rozstrzelaniem, bo obie są słabe.
Ostatnio zmieniony 02 lis 2014, 21:34 przez cns80, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

Awatar użytkownika
Bodek
Zafiromaniak
Posty: 16394
Rejestracja: 17 paź 2010, 12:28
Imię: Bodek
Lokalizacja: Polska B
Auto: Zafira_B_Cosmo
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:
Kontakt:

#345 Post autor: Bodek »

5kt pisze:O tygodnia mam Zafirę B 2006 r. 1,9 CDTI, 74kW, silnik Z19DTL i muszę kupić opony zimowe i felgi stalowe na zimę. Obecnie mam założone letnie opony o rozmiarze 205/55 R16. Wg instrukcji obsługi Zafira z silnikiem Z19DTL powinna mieć 195/60 R16. Np. na oponeo, gdy wyszukuję opony po moje konkretne auto to wskazuje mi 205/55 R16. Dodam jeszcze, że na nalepce ze wskazaniami ciśnienia w samochodzie (otwieranie korka wlewu paliwa) mam też 205/55 R16, nie ma tam tego rozmiaru z instrukcji 195/60 R16. Jakie opony mam kupić? czy 195/60 R16 (wg instrukcji), czy 205/55 R16 (nalepka w aucie, wyszukiwanie na oponeo)? Czy może to obojętne?
w jakiej instrukcji jest taki rozmiar :?:

uważam, że Z19: 205/55/16
:lis:

"NADZIEJE LUDZI MĄDRYCH SĄ PEWNIEJSZE NIŻ BOGACTWO NIEUKÓW" - DEMOKRYT

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bogusław Kuduk, ps. Bodek + 30.11.2020. R.I.P.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Podwozie”