[B] Wymiana klocków i tarcz hamulcowych - przód i tył.

Zawieszenie, koła, podwozie, układ kierowniczy, hamulce, opony itp.

Moderatorzy: Mariusz, Tazz

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
rafant4011
Zafiromaniak
Posty: 6706
Rejestracja: 29 wrz 2014, 15:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Warszawa Włochy[ESK]
Auto: Zafira B
Model: Cosmo
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:
Kontakt:

#301 Post autor: rafant4011 »

Sumik pisze:ATE ceramic :ok: Warto zainwestować. Nie pylą, nie piszczą i mają dłuższą żywotność.
Co do hamulców z tyłu to nie ma co pisać czy pylą czy nie bo praktycznie nie hamują. Całą robotę robi przód i tam widać jak klocki brudzą felgi.
Takowe teraz będę zakładał, bo te co mam "zwykłe" ATE to pylą i z tyłu też widać bród.

A tak na marginesie to jak tę ATE ceramic sprawdza się w dieslu przy tarczach ATE? Mój styl jazdy - spokojny z czasową "głupawką". Nie potrzebują jakiś specjalnych warunków użytkowania? Tzn. czy nie muszą być rozgrzane żeby dobrze hamowały?

Awatar użytkownika
czarekcw
Zafiromaniak
Posty: 738
Rejestracja: 05 wrz 2016, 11:09
Imię: Cezary
Lokalizacja: Mrągowo
Auto: Opel Zafira B 1.9 CDTI Cosmo Panorama
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#302 Post autor: czarekcw »

No pylą te ATE jak sam skurczybyk ale jest jeden plus tego- wiadomo, że są bardziej miękkie od tarcz i tarcze wolniej się zużywają.

Co do ceramicznych klocków ATE to one nie wymagają jakiegoś specjalnego traktowania. To nie ceramiczna tarcza hamulcowa ;) .
Ostatnio zmieniony 25 sie 2017, 13:45 przez czarekcw, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
rafant4011
Zafiromaniak
Posty: 6706
Rejestracja: 29 wrz 2014, 15:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Warszawa Włochy[ESK]
Auto: Zafira B
Model: Cosmo
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:
Kontakt:

#303 Post autor: rafant4011 »

Co powiecie o tej firmie?
Coś obiło mi się o uszy...
http://allegro.pl/zimmermann-sport-tarc ... 71169.html

Awatar użytkownika
czarekcw
Zafiromaniak
Posty: 738
Rejestracja: 05 wrz 2016, 11:09
Imię: Cezary
Lokalizacja: Mrągowo
Auto: Opel Zafira B 1.9 CDTI Cosmo Panorama
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#304 Post autor: czarekcw »

Ja powiem tak- brałem swoje klocki i tarcze (firma wymieniona wyżej) u sprawdzonego sprzedawcy który też prowadzi zakład mechaniczny. Cena podobna a czy warto brać nawiercane? Ostatnio przy 100km/h musiałem awaryjnie hamować (lis wyskoczył na jezdnię) to ABS moment się załączył więc moc jest.

Przez te nawiercane tarcze klocki szybciej padną, na forum BMW piszą też o możliwości pękania tarcz.

Dla mnie wybór jest prosty- ATE albo Textar. Chciałem przyoszczędzić swego czasu ale kilka zł dopłaciłem do ATE i nie żałuję.

Morfi_pl
Bywalec
Posty: 109
Rejestracja: 02 lis 2017, 17:47
Imię: Marcin
Lokalizacja: Bydgoszcz
Auto: Zafira B
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:

#305 Post autor: Morfi_pl »

ja do przodu kupiłem tarcze i klocki GM oryginały za 400 zł a na tył tarcze zimmermann (wybite na tarczach made in germany) i klocki delphi (z hologramem) koszt koło 150 zł

amakuch1986
Bywalec
Posty: 110
Rejestracja: 10 lut 2016, 16:47
Imię: ANDRZEJ
Lokalizacja: Kraków
Auto: ZAFIRA
Model: B
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:

#306 Post autor: amakuch1986 »

Morfi_pl pisze:ja do przodu kupiłem tarcze i klocki GM oryginały za 400 zł a na tył tarcze zimmermann (wybite na tarczach made in germany) i klocki delphi (z hologramem) koszt koło 150 zł
I jak się sprawują te gm-y na przodzie ??

Morfi_pl
Bywalec
Posty: 109
Rejestracja: 02 lis 2017, 17:47
Imię: Marcin
Lokalizacja: Bydgoszcz
Auto: Zafira B
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:

#307 Post autor: Morfi_pl »

jak na razie bardzo dobrze, cisza i gładziutko hamują

Awatar użytkownika
szymonOPC
Bywalec
Posty: 167
Rejestracja: 31 sie 2017, 21:33
Imię: Szymon
Lokalizacja: Kielce
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: LEH
Gender:

#308 Post autor: szymonOPC »

Do tarcz nawiercanych bądź też nacinanych nie wolno stosować klocków ceramicznych bo jest bardzo duże ryzyko pęknięcia klocków - rozmawiałem kiedyś z dwoma gościami którzy zastosowali w/w połączenie i mieli taką sytuację ba mało tego rozmawiałem ze sprzedawcą części z wieloletnim doświadczeniem i powiedział to samo co ja napisałem na początku.
Na Textarze trafiały się zwroty/reklamacje bo potrafiły piszczeć ale to zależy jak się komu trafi
Miałem tarcze ATE i klocki ceramiczne ATE w BMW i były super zero piszczenia bardzo mało pylenia, mega skuteczne hamowanie zero bicia, zhamowałem z 160km/h do 60km/h i nawet fajera mi później nie drgała (bez porównania do zwykłych ATE)
Ostatnio zmieniony 11 lis 2017, 19:13 przez szymonOPC, łącznie zmieniany 1 raz.

Morfi_pl
Bywalec
Posty: 109
Rejestracja: 02 lis 2017, 17:47
Imię: Marcin
Lokalizacja: Bydgoszcz
Auto: Zafira B
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:

#309 Post autor: Morfi_pl »

to nie jest reklama, podaje tylko co i gdzie ja kupiłem

https://opelczesci.com.pl/pl/p/TARCZE-K ... -H-GM/1336

https://opelczesci.com.pl/pl/p/TARCZE-K ... ERMAN/2076


24125605
TARCZE KLOCKI TYŁ OPEL MERIVA ZAFIRA ASTRA G H 5ŚR LUCAS ZIMMERMAN
264,00 zł

043A-25626
TARCZE + KLOCKI KPL PRZÓD OPEL ZAFIRA B ASTRA H GM
409,00 zł

Strellan

#310 Post autor: Strellan »

Witam

Musze wymienic tarcze i klocki z przodu w mojej zafirze B 1.9cdti 2005r 120km. Rozgladalem sie za nowym kompletem, jest pelno roznych firm, przedzial cenowy bardzo duzy. Co mozecie mi polecic w rozsadnej cenie, wiadomo uklad hamulcowy jest chyba najwazniejszy w aucie, ale nie chce wywalic nie wiadomo ile kasy. Patrzylem na allegro sa rozne firmy ktorych nie znam. nie wiem czy warto sie nimi interesowac wogole.

Powiedzcie mi jeszcze czy wyskakujaca kontrolka ABS co jakis czas moze byc spowodowane zuzyciem klockow hamulcowych? Podlaczalem pod komp i wyszedl mi lewy przod. Patrzylem czy kable nie sa uszkodzone i styki zasniedziale. wszystko jest ok. Ale zauwazylem ze z jednej strony okladzina cierna na klocku ma moze 1mm grubosci.

Proszę używać polskich znaków - zgodnie z Regulaminem Forum i używać opcji "szukaj" :!: - Bodek
Ostatnio zmieniony 21 sty 2018, 13:28 przez Bodek, łącznie zmieniany 1 raz.

Skasowany użytkownik 6483

#311 Post autor: Skasowany użytkownik 6483 »

Z tego co sie orientuję , to ABS nie ma nic wspólnego z grubością okładzin. ten problem może sie pojawić gdy czujnik ABS szwankuje. W przednim lewym kole czujnik zczytuje prędkość auta i być może masz tam z nim problem. A co do okładzin, jesli masz 1 mm to brachu....w zasadzie nie masz wcale okładziny. Warto szybko pomyśleć o wymianie. Jesli szukasz kompletu wraz z tarczami to nie kupić chińszczyzny bo za chwile będziesz znowu wymieniać bo np. tarcze Ci sie pokrzywią . Zainwestuj w coś cenowo pośredniego , dającego pewność i skuteczność hamowania. ja kupiłem Boscha a klocki chyba ATE . Jeżdże ponad rok i działa bez problemu .

amakuch1986
Bywalec
Posty: 110
Rejestracja: 10 lut 2016, 16:47
Imię: ANDRZEJ
Lokalizacja: Kraków
Auto: ZAFIRA
Model: B
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:

#312 Post autor: amakuch1986 »

Witaj, polecam brembo przód i tył. Przód nawiercany przy tarczy 280 lub pełny przy 308mm.
Miałem textara pokrzywyiły się. Później zimmermana, też się pokrzywiły. Jedne i drugie z przodu 280. Piasty proste. odchyłki 0.01mm. Okazało się że przy zimmermanie tarcze krzywią się, zimne są ok ale po paru hamowaniach w miescie dostają bicia.
Zmienilem jarzma, włożyłem tarcze brembo nawiercane 308 z przodu i narazie spokój a hamowanie zdecydowanie lepsze.
Ostatnio zmieniony 23 sty 2018, 18:01 przez amakuch1986, łącznie zmieniany 1 raz.

Strellan

#313 Post autor: Strellan »

Wiem jarecki69 dlatego pisze tego posta. Na aukcjach allegro, rożnie podają do mojej zafiry, albo 280 mm albo 308mm tak jak pisze amakuch1986. Nie wiem które są prawidłowe, a chciałbym kupić w internecie bo jest sporo taniej. Jeśli średnica tarcz się różni to i pewnie klocki są inne. A co myślicie o wymianie uszczelnień zacisków?? Warto to zrobić profilaktycznie? Rozglądałem się troszkę, myślałem o trw albo ate.
Czy jest ktoś, komu bym podał dokładnie dane auta, vin, dobrałby mi to co ma sie do mojej zośki zamontować?

Co do kontrolki abs już wiem, że muszę wymienić całą piastę. Tam podobno jest czujnik prędkości i właśnie abs. Podobno to wszystko jest wbudowane w piastę i wymiana samego czujnika jest niemożliwa.

amakuch1986
Bywalec
Posty: 110
Rejestracja: 10 lut 2016, 16:47
Imię: ANDRZEJ
Lokalizacja: Kraków
Auto: ZAFIRA
Model: B
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:

#314 Post autor: amakuch1986 »

Strellan, tak aby wymienić czujnik abs to trzeba wymienić całą piastę:/ Możesz zawsze z metrem podejść do auta i zmierzyć jaką średnicę ma Twoja tarcza. Na Twoim miejscu polecam brembo 280 lub 308 nawiercaną. Jeżeli nie chcesz wydać dużo, to zwykłe brembo też dadzą radę. Przy 280 raczej bym brał nawiercaną. Wiem co mówię bo różne tarcze miałem i trochę toczyłem bojów aby to działało i hamowało a najważniejsze żeby się nie przegrzewało i nie biło.

Strellan

#315 Post autor: Strellan »

A czym się różni 280mm od 308, obydwie można opcjonalnie zamontować? Większa powierzchnia to i pewnie lepsze hamowanie. Ale jak to wygląda od strony technicznej. A co do metra ciężko pod blokiem ,gdzie jest problem z parkingami zrzucać koło i mierzyć
Ostatnio zmieniony 23 sty 2018, 23:41 przez Strellan, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Podwozie”