[B] Jakieś dziwne dżwieki przy skrecaniu

Zawieszenie, koła, podwozie, układ kierowniczy, hamulce, opony itp.

Moderatorzy: Mariusz, Tazz

Wiadomość
Autor
Lorry
Zafiromaniak
Posty: 2370
Rejestracja: 04 lut 2009, 11:41
Imię: Grisza
Lokalizacja: KR/WF
Auto: Direct, OPC i BiałaStrzała
Model: ZBZAAF
Oznaczenie silnika: Z22yh20LET

[B] Jakieś dziwne dżwieki przy skrecaniu

#1 Post autor: Lorry »

Panie i Panowie!

Raz na jakiś czas przy skrecaniu kołami przy małych predkościach 10-25km/h słyszę takie dziwne stuki z okolic prawego przodu. Najczęściej jest to przy manewrach parkowania.

Brzmi to tak jakby coś trzymało, a potem ze wzgledu na działanie siły puszczało. Coś jakby sprężyna która rozciąga się a póżniej ześlizguje. Wychylenie kół nie jest przy tym duże z reguły ok 1/3 1/2 obrotu. Co to może być :| :?:

Dodam że: Wczoraj byłem na trzepakach na stacji diagnostycznej i tam nic takiego mimo kręcenia kierownicą w miejscu nie było. Wszelskie gumki, wahacze itp są zdrowiuśkie. Amorki suchutkie. Płyn w pompie wspomagania jest. Wspomaganie działa normalnie. Błędów brak.
Ostatnio zmieniony 11 sie 2015, 16:32 przez Lorry, łącznie zmieniany 2 razy.

kris

#2 Post autor: kris »

Może to przegub albo maglownica ?? Skoro końcówka drążka i sworzeń wahacza jest OK.

Awatar użytkownika
BajBus
Zafiromaniak
Posty: 1367
Rejestracja: 16 kwie 2009, 13:11
Lokalizacja: Wrocław
Model:
Kontakt:

#3 Post autor: BajBus »

sprawdź czy masz dokręcone wszystkie śruby...
I miejsce naj-tuning Grotniki 2010
III miejsce najładniejsza ZA Grotniki 2010
I miejsce naj-tuning Rzeczka 2011 (n)
I miejsce najładniejsza ZA Rzeczka 2011 (n)

Lorry
Zafiromaniak
Posty: 2370
Rejestracja: 04 lut 2009, 11:41
Imię: Grisza
Lokalizacja: KR/WF
Auto: Direct, OPC i BiałaStrzała
Model: ZBZAAF
Oznaczenie silnika: Z22yh20LET

#4 Post autor: Lorry »

Ale od czego śruby :?:

W poniedziałek wyważali ponownie przednią oś wiec dokrecali dobrze

Anony Mous

#5 Post autor: Anony Mous »

takie strzelania niczym napinająca spręzyna lub guma przy skrecaniu kół to czesto typowy objaw wyrobinych łożysk kolumn Macphersona. Jesli to one....to trzeba je w miare szybkio wymienic bo potem pekaja sprezyny.....Koszt okolo 50 zl sztuka. Trzeba scaigac sprezyny zeby je wymienic.

Lorry
Zafiromaniak
Posty: 2370
Rejestracja: 04 lut 2009, 11:41
Imię: Grisza
Lokalizacja: KR/WF
Auto: Direct, OPC i BiałaStrzała
Model: ZBZAAF
Oznaczenie silnika: Z22yh20LET

#6 Post autor: Lorry »

kaliope pisze:takie strzelania niczym napinająca spręzyna lub guma przy skrecaniu kół to czesto typowy objaw wyrobinych łożysk kolumn Macphersona
to jest norma czy coś takiego :?: W astrze mimo 12 lat i dwa razy wiekszego przelotu nic takiego nigdy nie było :| Martwi mnie to tym bardziej że mam elektroiczne amorki z przodu :/ . W weekend popytam u mechaników co i jak

W każdym razie dzięki ;)

Wole żeby to było niż np maglownica 1100zł za samą część :?

fiodork

#7 Post autor: fiodork »

Lorry pisze: Raz na jakiś czas przy skrecaniu kołami przy małych predkościach 10-25km/h słyszę takie dziwne stuki z okolic prawego przodu. Najczęściej jest to przy manewrach parkowania.
Brzmi to tak jakby coś trzymało, a potem ze wzgledu na działanie siły puszczało. Coś jakby sprężyna która rozciąga się a póżniej ześlizguje. Wychylenie kół nie jest przy tym duże z reguły ok 1/3 1/2 obrotu. Co to może być :| :?:
czy jest to jedno lekkie stuknięcie czy też jeśli krecisz kierownicą w jedną stronę to jest ich kilka?
jeśli jedno i to niezależnie czy koła wychylone są w prawo lub w lewo to jest to prawdopodobnie objaw typowy dla niektórych zafir. mówili o tym w którymś z programów
motoryzacyjnych. opel wypuścił takie maglownice z malutką usterką i niczemu to nie grozi wiec nie robią akcji serwisowej. ja niestety zauważyłem to dopiero po emisji programu gdy wiedziałem czego się spodziewać.

Lorry
Zafiromaniak
Posty: 2370
Rejestracja: 04 lut 2009, 11:41
Imię: Grisza
Lokalizacja: KR/WF
Auto: Direct, OPC i BiałaStrzała
Model: ZBZAAF
Oznaczenie silnika: Z22yh20LET

#8 Post autor: Lorry »

fiodork pisze:czy jest to jedno lekkie stuknięcie czy też jeśli krecisz kierownicą w jedną stronę to jest ich kilka?
Kurka teraz nie pamietam dokładnie ale jutro jak bede jechał to przypatrze się dokładnie. Ale wydaje mi się że raczej po jednym pyknieciu. Kręce np najpierw w lewo, jest lekkie pyknięcie i potem nic, odkręcam w prawo i znowu ale nic wiecej....

fiodork, mógłbyś coś wiecej przybliżyć w jakim to programie było? Nie wiesz może czy wiedzą o tym w ASO :?:
fiodork pisze:opel wypuścił takie maglownice z malutką usterką i niczemu to nie grozi
poniekąd jest to pocieszenie, a możliwe tym bardziej że moja Zafcia to z początku produkcji jest ;)

A tak btw. Czy do ustalenia że to te łożyska McPhersona trzeba coś demontować bardzo. Chciałbym uniknąć rozkręcenia połowy przodu w celu stwierdzenia że to nie to :|

Anony Mous

#9 Post autor: Anony Mous »

Jesli do łozyska Macpeherson, to musi strzelac przy kreceniu na full w jedna i druga stronę. Jest to tania usługa. Ja to robiłem we fabii, ale tak jak mowie za dlugo czekałem i strzeliła sprezyna.... Sama wymiana to jesli dobrze pamietam 40zl od jednej strony. Jak miałem kupowac pewną vectre c ....miała identyczne strzelenie jak we fabii....bo tez miala do wymiany te łozyska.

Lorry
Zafiromaniak
Posty: 2370
Rejestracja: 04 lut 2009, 11:41
Imię: Grisza
Lokalizacja: KR/WF
Auto: Direct, OPC i BiałaStrzała
Model: ZBZAAF
Oznaczenie silnika: Z22yh20LET

#10 Post autor: Lorry »

Pytałem dziś w sklepie motoryzacyjnym, i nowe z Sachsa (takie samo jak na pierwszy montaż) to 40zł za szt.

Dokładną diagnozę spróbuję uzyskać w sobotę u mechanika

kaliope, jak dlugo miałeś coś takiego w Fabii? Tzn po jakim czasie sprężyna powiedziała bye bye

Harry200
Zafiromaniak
Posty: 2531
Rejestracja: 15 sty 2009, 19:27
Imię: Henryk
Lokalizacja: Raszyn
Auto: Zafira
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Y22DTR
Gender:

#11 Post autor: Harry200 »

Ja z takimi objawami jak u Ciebie jeżdziłem w Astrze z 10.000km aż któregoś dnia spężyna pękła tylko dobrze że u samej góry,z pochylonym na bok samochodem dojechałem do domu,wyszło na to że miałem uszkodzone łożysko w kolumnie McPhersona ,wymiana łatwa i szybka także nie ma co zwlekać.

Anony Mous

#12 Post autor: Anony Mous »

ja jezdzilem ze 2 miesiace albo nawet 3 ......wiedzialem ze mam do wymiany te łozyska..informowali mnie o tym w ASO ale powiedzilei ze nic groznego sie nie dzieje....ze mozna tak jezdzic...a tu potem wpadlem w dziure...cos strzelilo i nie moglem utrzymac kierownicy na wprost...Mechnik mi powiedzil przez telefon ze napweno strzlelia sprezyna...choc ja mu mówiłem ze raczej nie, bo wygladalo na to jak na nią patrzylem....po prostu urywa sie jeden zwoj i góry a sprezyna dalej jest napieta. Problem w tym ze jak to łozysko sie rozelci...jak u mnie....ta sprezyna...do tego peknieta czyli z ostra krawedzia... ociera o nadkole....przy skrecaniu,....i bardzo go niszzczy tak wiec absolutnie nie wolno tak jezdzic....poza tym im szybciej sie wymieni...tym mniejsza koszta naprawy.

fiodork

#13 Post autor: fiodork »

Lorry pisze:fiodork, mógłbyś coś wiecej przybliżyć w jakim to programie było? Nie wiesz może czy wiedzą o tym w ASO
jakiś program typu interwencja w tvn turbo.
ogólnie poruszali temat niedoróbek w autach i akcji serwisowych.
w przypadku zafir b to taka tajemnica poliszynela - wszyscy wiedzą ale nikt nie mówi.

Lorry
Zafiromaniak
Posty: 2370
Rejestracja: 04 lut 2009, 11:41
Imię: Grisza
Lokalizacja: KR/WF
Auto: Direct, OPC i BiałaStrzała
Model: ZBZAAF
Oznaczenie silnika: Z22yh20LET

#14 Post autor: Lorry »

Dziś podczas skrecania w prawo taki dzwiek był ale nieco ciszej i tylko na samym początku skrętu. I wystąpił 2 razy tylko. W środę był głośniejszy i częstszy (chłodniej i wilgotno)

Przy skręcaniu do oporu nie było czegoś takiego nigdy

Jutro podzwonie do ASO i popytam co nieco

Awatar użytkownika
rzadki
Zafiromaniak
Posty: 787
Rejestracja: 06 sty 2009, 17:16
Lokalizacja: Gdańsk
Model:

#15 Post autor: rzadki »

i jak wiadomo coś? ja od kilku dni również zaobserwowałem małe kliknięcie w lewą bądź prawą stronę, choć nadal się zastanawiam czy to jednak nie końcówki drążków. ale będe miał uwagę na to co piszecie :!:
Czasami na drodze spotykam prawdziwych szaleńców, pędzą na złamanie karku i wbrew rozsądkowi... naprawdę, aż ciężko czasami ich wyprzedzić. ;)
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Podwozie”