[B]dziwne gluche stukanie na poprzecznych nierownosciach

Zawieszenie, koła, podwozie, układ kierowniczy, hamulce, opony itp.

Moderatorzy: Mariusz, Tazz

Wiadomość
Autor
kriis

[B]dziwne gluche stukanie na poprzecznych nierownosciach

#1 Post autor: kriis »

Witam,
w mojej Zośce na poprzecznych nierównościach słychać głuche stukanie. Była na "trzęsawce" u mechanika i nic nie wykrył (ale nie wiedział że coś mi stuka), amorki sprawne w 85% obydwa.
Czy macie jakieś pomysły co to może być?
Ostatnio zmieniony 16 gru 2011, 17:27 przez kriis, łącznie zmieniany 1 raz.

shell'a

#2 Post autor: shell'a »

Sprawdź czy czasami kosz - koła zapasowego nie stuka o tłumik - na "trzęsawce" tego nie wychwycisz

DaRek7

#3 Post autor: DaRek7 »

kriis pisze:w mojej Zośce na poprzecznych nierównościach słychać głuche stukanie.

A skąd te odgłosy dochodzą, napisz coś więcej :?:

Awatar użytkownika
rzadki
Zafiromaniak
Posty: 787
Rejestracja: 06 sty 2009, 17:16
Lokalizacja: Gdańsk
Model:

#4 Post autor: rzadki »

zabujaj autem trzymając za relingi, bądź nie wiem przy otwartych drzwiach trzymając za słupek. tak aby Zocha bujała się 'lewo-prawo'. czy wtedy stuka?
Czasami na drodze spotykam prawdziwych szaleńców, pędzą na złamanie karku i wbrew rozsądkowi... naprawdę, aż ciężko czasami ich wyprzedzić. ;)
Obrazek

Szymon78

#5 Post autor: Szymon78 »

a moze to gumy stabilizatora?!? Na poczatku trzeszcza jak przejeżdżasz przez progi a potem pukają.

krzy_s
Debiutant
Posty: 30
Rejestracja: 27 lis 2009, 23:05
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Sosnowiec
Auto: Zafira B Cosmo
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DTH

#6 Post autor: krzy_s »

Witam.
Mam podobny problem od wczoraj. U mnie słychać dźwięk jakby jakaś rurka metalowa o coś stukała (lewy przód) przy przejeżdżaniu przez progi albo przez inne niewielkie nierówności. Słychać też trochę przy mocnym naciskaniu nad kołem. Podjechałem do mechanika ale na razie nic nie stwierdził (sprawdził co mógł bez większego grzebania, amortyzatory, sprężyna - ok,), mam mu autko podrzucić na dłużej w przyszłym tygodniu. Dodam jeszcze, że miesiąc temu robiłem przegląd, a dwa tygodnie temu wymieniałem łączniki stabilizatora (przód).

Dzięki z góry za podpowiedzi, co to może być.
Krzysiek.

piorun

#7 Post autor: piorun »

końcówka drążka kierowniczego,też może być
ja u siebie doszedłem dopiero po miesiącu co to stuka

Besiek

#8 Post autor: Besiek »

Moje propozycje (jeśli chodzi o przednie zawieszenie) oprócz ww. to:
- poduszki stabilizatora (jak mechanikowi nie chciało się wnikać to mógł tego nie wykryć na szarpakach)
- łączniki stabilizatora (bardzo łatwe do zdiagnozowania)
- sworznie wahaczy (j.w.)
- amorki same w sobie
- łożyska/poduszki góra amortyzatora

Ogólnie uszkodzenie/zużycie wszystkich powyższych elementów jest łatwe do zdiagnozowania szczególnie w warsztacie, tylko mechanikowi musi się chcieć.

krzy_s
Debiutant
Posty: 30
Rejestracja: 27 lis 2009, 23:05
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Sosnowiec
Auto: Zafira B Cosmo
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DTH

#9 Post autor: krzy_s »

Witam ponownie.
Jednak moja Zafirka dzisiaj odwiedziła mechanika.
Wymiana poduszki amortyzatora + łożyska kolumny mc persona + robocizna = 300zł
Na razie wygląda na to że wszystko ok.

kriis

#10 Post autor: kriis »

Dochodzi z przodu, dziś postaram się nim pobujać na boki jak sugeruje "rzadki", ale z góry dzięki za sugestie :)

sebowe

#11 Post autor: sebowe »

Witam
U mnie pojawiło się coś podobnego. Przy poprzecznych nierównościach dochodził dziwny metaliczny trzask - tak jakby metalowa część o coś uderzyła albo jakiś kawałek metalu "przeginał się" lub naciągniętą linka stalowa była szarpana jak struna. Wyobraźnia podpowiadała mi niezły bigos w zawieszeniu. U mechanika na podnośniku nic nie wykryliśmy - trzęsąc wszystkim na boki. Szlak mnie trafiał... Idąc za radą z poprzednich postów wyjąłem koło zapasowe - przejechałam się bez koła w koszyku. Jakby trochę mniej ale coś jednak słyszałem. Zamontowałem koło i dodatkowo rozłożyłem i złożyłem tylne fotele pilnując, aby wszystkie zaczepy przesuwania kanapy dobrze "wskoczyły". Od trzech dni mam spokój (ciekawe na jak długo?). Ciekawe, może Wam to pomoże.
Możliwe jest, aby źle złożone fotele tak strzelały?

Anony Mous

#12 Post autor: Anony Mous »

może ,że mocowania pasów bezpieczeństwa w 3 rzędzie ci stukają o plastiki, Jak rozłożysz trzecie fotele to pasy opierają się o nie, a jak są złożone to mogą wyskoczyć z uchwytów i luzno latają

norbert_p

#13 Post autor: norbert_p »

Czy ktoś może mi odpowiedzieć jakie odgłosy są przy uszkodzonej:
1. końcówce drążka
2. drążku kierowniczym
3. łączniku stabilizatora
4. poduszce lub łożysku w Mc Personie
5. sworzniu wahacza.

Jak można sprawdzić samemu co jest uszkodzone? Oczywiście na razie pomijam ścieżkę diagnostyczną i szarpaki. U mnie przy przejeżdżaniu przez progi zwalniające coś wali metalicznym odgłosem z lewej strony z przodu (nie za każdym razem). :?

Belfer

#14 Post autor: Belfer »

Również stukanie przód na nierównościach, diagnoza łączniki stabilizatora . Orginalne plastikowe lecz są już metalowe 52 zł sztuka, wymiana dwuch robocizna 100 zł, pozdrawiam

TyphooN

#15 Post autor: TyphooN »

Belfer pisze:Również stukanie przód na nierównościach, diagnoza łączniki stabilizatora . Orginalne plastikowe lecz są już metalowe 52 zł sztuka, wymiana dwuch robocizna 100 zł, pozdrawiam
Jakiego rodzaju to był odgłos, metaliczna barwa czy może głuche pukanie ?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Podwozie”