Lewarek zmiany biegów ZAFIRA A

Wszystko o karoserii na zewnątrz i wnętrzu (naprawy blacharskie, szyby, fotele, tapicerka, plastiki, bagażniki dachowe itp.)

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
kostian
Debiutant
Posty: 41
Rejestracja: 23 cze 2012, 20:14
Lokalizacja: Rzeszów
Model:

#331 Post autor: kostian »

No to trudno :(
Ja już wymieniałem ten koszyczek ale mam podejrzenie, że te sprzedawane na allegro są ciaśniejsze a ja w czasie wymiany nie zwróciłem na to uwagi. Myślałem, że po jakimś czasie wszystko samo się dotrze ale mija już 1,5 roku i kaszanka - lewarek nie wraca sam na środek. Dlatego podejmę jeszcze raz próbę złożenia tego w ten sposób aby lewarek miał większą swobodę w koszyczku.
Co do wbijania biegów to nie mam problemów trzeba tylko wyregulować to na zapinkach - bez ściągania tunelu środkowego idzie to śmiało zrobić.

Awatar użytkownika
Mattai
Zafiromaniak
Posty: 786
Rejestracja: 15 lis 2009, 15:23
Imię: Maciej
Lokalizacja: Poznań
Auto: Zafira
Model: C
Oznaczenie silnika: A20DT
Gender:

#332 Post autor: Mattai »

Tak w ramach dygresji tytułowego problemu.
Największym problemem nie jest o tyle koszyczek co gniazdo sworznia po lewej stronie.
Koszyczek daje luz ok 1mm na obwodzie (zmierzyłem) co daje nadal ok1.2 mm w pracy cięgna.
Ale gniazdo sworznia daje luz ok 0.6-1.3mm - a to przy tym trybie pracy lewarka daje ok 1.5-2.5mm różnicy do tego jeszcze dochodzi sworzeń który jest bardziej z przodu układu lewarka. przy znacznym wytarciu daje ok 22.8 mm różnicy pracy cięgna. Jedynka jest nieomal nieosiągalna. Poprawa nieziemska przy wymianie wszystkich 3-ech elementów ( w przypadku wymiany tych elementów po lewej to już prawie jak nówka). Po naprawach uszczelnień silnika i lewarka,niemal jak bym siedział w nowym aucie.
Scorpio I Lift-back 2.0(OHC)>VW Golf III Variant 1.9TDI(ALE)> ZA 2.0(Y20DTH)>ZC 2.0 (A20DT)

asteroid

#333 Post autor: asteroid »

Witam mam do wymiany plastikowy koszyk lewarka. Patrzyłem na allegro i są to jako zestawy naprawcze ze sworzniem i z oringami.Moje pytanie to jaki zamòwić albo od jakiego zaufanego sprzedawcy ponieważ w ròżnych aukcjach piszą o ròżnych wymiarach tego plastikowego koszyczka np. 52mm średnica lub 43.8 mm średnica zewnętrzna.
Zafira 2.0 DTI 2004 rok wsteczny do tyłu.
Ostatnio zmieniony 04 maja 2017, 21:35 przez asteroid, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
tomzam
Mieszkaniec
Posty: 304
Rejestracja: 24 mar 2016, 18:43
Imię: Tomek
Lokalizacja: Zamość
Auto: Opel
Model: ZafiraA
Oznaczenie silnika: DTH
Gender:

#334 Post autor: tomzam »

zakładałem już od kilu(nastu) różnych sprzedawców i od jakiegoś czasu biorę z allegro od _lecho_ , jest najdokładniej wykonane, łatwiej jest zamontować - nie trzeba doszlifowywać jak w niektórych przypadkach a wewnętrza sfera jest dobrze dopasowana i gładka, w niektórych lewarek ciężko chodził przez 2-3tyg a potem szybko się robił luz
w tej chwili u siebie mam od niego już ponad rok i nie ma luzu
bież zestaw ze sworzniem - na nim tez często jest luz

darek8517

#335 Post autor: darek8517 »

witam. Proszę o pomoc. Wymieniałem ostatnio w oplu zafira A trzpień w biegach, ale nie zrobiłem regulacji biegów, tak że bieg 1 działa jak bieg 3 itp. Co mam teraz zrobić żeby było normalnie?

Awatar użytkownika
michanio91
Mieszkaniec
Posty: 209
Rejestracja: 26 sie 2017, 13:45
Imię: Michał
Lokalizacja: Osiek
Auto: Opel Zafira A OPC
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z20LET

#336 Post autor: michanio91 »

Podzielę się kilkoma swoimi zdjęciami z wymiany oraz PDF z instrukcją ( nie przeglądałem całego tematu ).
Link do instrukcji :
https://megawrzuta.pl/download/88d1de95 ... ac4f6.html

Przerobiłem to u siebie, wymianę tulei odpowiedzialnej za luz na lewarku.
Kilka spostrzeżeń :
Potrzebne narzędzia to na pewno „torx” i śrubokręty płaskie.
Zestaw naprawczy z allegro ,w skład wchodzą 2 duże oringi, jeden mały, tuleja, mały plastykowy sworzeń oraz smar teflonowy.
Po demontażu tunelu należy pamiętać o zaznaczeniu linek w pozycji neutralnej lewarka- najlepiej przykleić taśmę izolacyjną równo z krawędzią.
Oringi z zestawu są nie co większe, warto podmienić wszystkie trzy na nowe.
Nową gruszkę najlepiej wrzucić do zagotowanej wody w jakimś garnku, wodę odlewamy i szybko zakładamy na miejsce starej, wchodzi dość ciasno.
Po wymianie w swojej Zafi, nadal nie mam luzów na lewarku, ale jest coraz lepiej ;) ( wymiana byłą ze 3-4 miesiące temu ). Jeżeli ktoś chce mieć od razu standardowy luz, proszę zerknąć do instrukcji , ja tam wolę jak jest "ciasno" :evil2:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
"Nikt Ci nie zrobi tak,
jak sam sobie zrobisz."

Awatar użytkownika
Zuko
Świeżak
Posty: 19
Rejestracja: 11 sty 2017, 10:22
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Warszawa
Auto: Zafira
Model: A
Oznaczenie silnika: Z18XE
Gender:

#337 Post autor: Zuko »

a ja mam pytanie trochę z innej baczki, jak wymienić mieszek w automacie? nigdzie w Google nie mogę znaleźć odpowiedzi na to pytanie

Awatar użytkownika
SD72
Zafiromaniak
Posty: 5940
Rejestracja: 18 lip 2017, 18:21
Imię: Sylwek
Lokalizacja: Drawsko Pomorskie
Auto: Zafira A 1.8 Elegance automatic
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE
Gender:
Kontakt:

#338 Post autor: SD72 »

bazyliszek72

Andreas34
Świeżak
Posty: 22
Rejestracja: 27 lut 2010, 00:25
Lokalizacja: Katowice
Model:

#339 Post autor: Andreas34 »

Witam, was serdecznie. Mam pytanie. Czy jest może w okolicy Katowic ktoś kto już regenerował (wymieniał) u siebie taki zestaw naprawczy z Allegro i może ma trochę czasu i dał by radę również u mnie to opanować ? Oczywiście oddam w zamian trochę monet :)

alcat15
Posty: 1
Rejestracja: 04 mar 2019, 15:05
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Myszków
Auto: opel
Model: zafira
Oznaczenie silnika: z19dtch

#340 Post autor: alcat15 »

Witam panowie proszę o pomoc jaki zestaw naprawczy zakupić do tego lewarka biegów Zafira 2001r 1.8 16Obrazek

Awatar użytkownika
Sebu$
-#Administrator
Posty: 8147
Rejestracja: 23 wrz 2012, 20:43
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Śląsk / Niemcy
Auto: Yaponiec
Model: Inne
Oznaczenie silnika: Pb1.5
Gender:
Kontakt:

#341 Post autor: Sebu$ »

Kupowałem u tego dostawcy : https://allegro.pl/oferta/zestaw-napraw ... 7034185993

Pewien Doktorek mi to wymienił i jest tak jak z fabryki ... :uklon:

Mam nadzieję, że wytrzyma kolejne lata.
Nie jestem gruby i nie mam nadwagi. Wyniki są poprawne ! Ale kurde wyszło mi, że mam znaczny niedobór wzrostu :evil:
Obrazek
i już wiem, że nie jestem stary - jestem po prostu RETRO ....
:lol:

Awatar użytkownika
Dziadek13
Zafiromaniak
Posty: 2004
Rejestracja: 26 wrz 2010, 21:28
Imię: Jorg
Lokalizacja: Mysłowice
Auto: VW Turan była zafira DTL
Model: Turan
Oznaczenie silnika: AVQ
Gender:

#342 Post autor: Dziadek13 »

Ale to całkiem inny mechanizm na aukcji pisze skrzynia biegów F23 na linki.

Awatar użytkownika
Sebu$
-#Administrator
Posty: 8147
Rejestracja: 23 wrz 2012, 20:43
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Śląsk / Niemcy
Auto: Yaponiec
Model: Inne
Oznaczenie silnika: Pb1.5
Gender:
Kontakt:

#343 Post autor: Sebu$ »

Dziadek13 pisze: 08 mar 2019, 20:32 Ale to całkiem inny mechanizm na aukcji pisze skrzynia biegów F23 na linki.
dałem przykład.
Gościu ma inne aukcje z tymi zestawami . Należy poszukać odpowiedniej ;)
Nie jestem gruby i nie mam nadwagi. Wyniki są poprawne ! Ale kurde wyszło mi, że mam znaczny niedobór wzrostu :evil:
Obrazek
i już wiem, że nie jestem stary - jestem po prostu RETRO ....
:lol:

KowaI
Świeżak
Posty: 11
Rejestracja: 11 lip 2015, 13:53
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Rzekuń
Auto: Opel Zafira A 1.8 2005
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE

#344 Post autor: KowaI »

Witam. Chciałem trochę odgrzebać wątek. Mam lewarek taki jak na zdjęciu. Skrzynia F17 i to nie jest na linki tylko na pałąk. Czy ktoś to rozbierał ?. Jest może gdzieś jakiś tutorial ?. Znalazłem na allegro zestaw naprawczy tzn to gniazdo do skrzyni F17 ale nie wiem jak się do tego zabrać.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
ekmir
Mieszkaniec
Posty: 393
Rejestracja: 16 sie 2012, 22:24
Lokalizacja: lubuskie
Model:

#345 Post autor: ekmir »

Koledzy,
Proszę o pomoc.
Wymieniłem gniazdo kuli, porządnie przesmarowałem smarem GM 90167353 (19 70 206).
Jak ustawić te linki.
Problem mam taki, że albo mam "1" i nie mam wstecznego, albo mam wsteczny i nie mam "1".
Pomocy!

ODPOWIEDZ

Wróć do „Karoseria i wnętrze”