Klima szczelna ale lekko chłodzi - osuszacz ??

Czyli: chłodzenie, grzanie, termostat, chłodnice, webasto, nagrzewnica

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
Anony Mous

Klima szczelna ale lekko chłodzi - osuszacz ??

#1 Post autor: Anony Mous »

Witam.

Tak mi się dzisiaj przypomniało i postanowiłem zasięgnąć Waszej rady.

Klimę mam szczelną i chłodzi ale lekko. Jak byłem w sierpniu u klimiarza powiedział że wentyl załącza się trochę za późno i to wina zapchanego osuszacza. Oki można go wymienić (koszt osuszacza ok 100 zł) ale czy ta diagnoza jest trafna ??
Jak się dostać do osuszacza ??

j

#2 Post autor: j »

Powodem późnego załączenia się wentylatora może być czujnik który jest w na osuszaczu.Zapchany osuszacz możesz poznać np.po temperatue.Podczas pracy klimy powiniemn być ciepły.Jeżeli jest zimny lub oszroniony może to wskazywać na jego zanieczyszczenie(zapchanie).Najlepszy dostęp do niego jest po zdjęciu zderzaka.Ewentualnie czujnik możesz wymienić bez ściągania gazu z instalacji.Do wymiany całego osuszacza niestety gaz do zwalenia.Ja stawiam na czujnik.

Anony Mous

#3 Post autor: Anony Mous »

janko79 pisze:Ja stawiam na czujnik.
A czy to byłoby powodem słabego chłodzenia ??

Może mi ktoś zapodać fotę lub link na allegro z tym czujnikiem ??

j

#4 Post autor: j »

Późne włączenie się wentylatora powoduje wzrost ciśnienia w układzie a co za tym idzie kiepskie chłodzenie.Przy ok 10 barach powinien włączyć się pierwszy bieg wentylatora,przy ok 15-19 barach drugi bieg.Tobie może włączać się odrazu drugi.
czujnik możesz zamówić u nich,mają wszystko do klimy.
http://www.climateam.com.pl/product_inf ... cts_id/942

Anony Mous

#5 Post autor: Anony Mous »

janko79 pisze:Późne włączenie się wentylatora powoduje wzrost ciśnienia w układzie a co za tym idzie kiepskie chłodzenie.Przy ok 10 barach powinien włączyć się pierwszy bieg wentylatora,przy ok 15-19 barach drugi bieg.Tobie może włączać się odrazu drugi.
czujnik możesz zamówić u nich,mają wszystko do klimy.
http://www.climateam.com.pl/product_inf ... cts_id/942
Oki a jak sprawdzić na którym biegu się załącza ?? Czy przy zakupie czujnika i osuszacza ważne jest czy klima Delphi czy Behr - bo przy filtrze kabinowym ma to chyba znaczenie ?? Jak poznać jaką mam ??

broda323

#6 Post autor: broda323 »

janko79 pisze:Późne włączenie się wentylatora powoduje wzrost ciśnienia w układzie a co za tym idzie kiepskie chłodzenie.Przy ok 10 barach powinien włączyć się pierwszy bieg wentylatora,przy ok 15-19 barach drugi bieg.Tobie może włączać się odrazu drugi.
czujnik możesz zamówić u nich,mają wszystko do klimy.
http://www.climateam.com.pl/product_inf ... cts_id/942
a po jakim czasie włącza się drugi bieg bo u mnie po włączeniu klimy czekałem ze dwie minuty i wentylator jeszcze nie bujał

nawet po pół godzinnej jeździe na klimie wiatrak się nie włączył a skraplacz jest zimny choć klima trochę chłodzi
czy możliwe jest że skraplacz z osuszaczem są połączone razem w jedną całość myślałem że dodam zdjęcie ale nie dam rady :?:

Bodo

#7 Post autor: Bodo »

U mnie wiatraki startują dopiero po minucie od załączenia klimy z tym że chłodnica od klimy i skraplacz są bardzo gorące i po piętnastu sekundach się wyłączają a chłodnica z klimy dalej gorąca. I tak w kółko minuta bez wiatraków i 15 sek z wiatrakami. Czy to jest ok?
Bo z tego co zauważyłem w innych samochodach to wiatrak od klimy pracuje prawie non stop.

Dek
Bywalec
Posty: 190
Rejestracja: 25 cze 2010, 10:09
Imię: Adrian
Lokalizacja: Środek Opolszczyzny
Auto: Zafira
Model: A
Oznaczenie silnika: Y22DTR
Gender:

#8 Post autor: Dek »

Bodo pisze:U mnie wiatraki startują dopiero po minucie od załączenia klimy z tym że chłodnica od klimy i skraplacz są bardzo gorące i po piętnastu sekundach się wyłączają a chłodnica z klimy dalej gorąca. I tak w kółko minuta bez wiatraków i 15 sek z wiatrakami. Czy to jest ok?
Bo z tego co zauważyłem w innych samochodach to wiatrak od klimy pracuje prawie non stop.
No to jest nas dwóch w klubie. U mnie wentylator klimy zachowuje się w podobny sposób. Chwilę pochodzi potem sobie odpoczywa z minutę i tak w kółko. Nie wiem jak będzie się zachowywał w jakieś poważne upały ale na tą chwilę zachowuje się w powyższy sposób.

pozdrawiam

broda323

#9 Post autor: broda323 »

No a u mnie dokładnie odwrotna sytuacja wiatrak nie chodzi wcale a chłodnica od klimy i skraplacz zimne

Bodo

#10 Post autor: Bodo »

celius, czy robiłeś coś z tą klimą i jakie efekty?

Anony Mous

#11 Post autor: Anony Mous »

Bodo pisze:celius, czy robiłeś coś z tą klimą i jakie efekty?
Tak dziś. Pojechałem do nowego warsztatu gdzie pracuje znajomy i mają maszynkę najnowszej generacji. Maszynka sprawdziła i jest ok ale ..... mało było czynnika, a gość z innej firmy gadał coś o osuszaczu :(
Teraz chłodzi (a raczej mrozi :) ) aż miło i tylko pozostaje mieć nadzieję że jest szczelna, ale to wyjdzie w praniu.

Bodo

#12 Post autor: Bodo »

Tęż będę musiał podjechać bo u mnie te same objawy co u ciebie.
Może też mało czynnika będzie.

[ Dodano: Sob Maj 14, 2011 15:57 ]
Byłem dzisiaj w norauto (mają diagnostykę klimy gratis) I się okazało że wentylator załącza się dopiero przy 23 barach a przy 15 się już wyłącza.

ZAKROPIOLO

#13 Post autor: ZAKROPIOLO »

Tak sobie czytam o tej klimatyzacji i zastanawiam się nad jedną rzeczą. Mianowicie, kilka dni temu dopełniłem klimę bo się sprężarka w ogóle nie załączała. Gość odessał wszystko i później napełnił zgodnie z nalepką na plastiku pod maską chyba 630 g czynnika chyba R134. Teraz sprężarka załącza się ale mam wrażenie, że klima nie chłodzi jak powinna. Czy jest jakiś czujnik temperatury, który podaje info do sprężarki czy ma mrozić, czy chłodzić, krótko mówiąc czy stopień chłodzenia zależy od temperatury na zewnątrz, czy po prostu jest coś nie tak?

Właśnie klima przestała w ogóle chłodzić. Sprężarka się załącza chłodnica klimy ciepła nie wiem gdzie jest osuszacz? Czy ktoś ma jakieś sugestie?

tomek.kos3n

#14 Post autor: tomek.kos3n »

Odświeżę bo nie mogę nic znaleźć ,,,

po włączeniu przycisku klimy , startuje wiatrak ( ten zaraz za zderzakiem) , chodzi tak sobie czyli wnioskuję ze na pierwszym biegu.

Kiedy ma się załączyć drugi bieg? o ile ma to 2gi bieg

Awatar użytkownika
SD72
Zafiromaniak
Posty: 5940
Rejestracja: 18 lip 2017, 18:21
Imię: Sylwek
Lokalizacja: Drawsko Pomorskie
Auto: Zafira A 1.8 Elegance automatic
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE
Gender:
Kontakt:

#15 Post autor: SD72 »

tomek.kos3n pisze:Odświeżę bo nie mogę nic znaleźć ,,,

po włączeniu przycisku klimy , startuje wiatrak ( ten zaraz za zderzakiem) , chodzi tak sobie czyli wnioskuję ze na pierwszym biegu.

Kiedy ma się załączyć drugi bieg? o ile ma to 2gi bieg
Moze pomoze ;)

http://www.zafiraklub.pl/viewtopic.php?t=6113

http://www.zafiraklub.pl/viewtopic.php? ... sc&start=0
bazyliszek72

ODPOWIEDZ

Wróć do „Klimatyzacja, ogrzewanie, układ chłodzenia”