Szybkie nagrzewanie silnika przy dużych predkościach

Czyli: chłodzenie, grzanie, termostat, chłodnice, webasto, nagrzewnica

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
dariuszpigu
Debiutant
Posty: 35
Rejestracja: 31 maja 2013, 22:07
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Auto: Opel Zafira A 1.8
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE

Szybkie nagrzewanie silnika przy dużych predkościach

#1 Post autor: dariuszpigu »

Witam. Od jakiegoś czasu zauważyłem że wzrasta temperatura silnika przy wyższych prędkościach na autostradzie np: przy dłuższej jeżdzie z prędkością 160 km/h wskazówka temperatury osiąga czerwone pole. Po zwolnieniu do 140 temperatura spada do 90 stopni i wszystko jest w porządku. W jeżdzie miejskiej jest wszystko w porządku. Chłodnice wymieniałem jakieś dwa lata temu. Czy może ktoś wie gdzie jest problem że silnik się tak nagrzewa ?

Awatar użytkownika
chabretti
Zafiromaniak
Posty: 2248
Rejestracja: 30 sie 2011, 20:51
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Żyrzyn [LPU]
Auto: Volvo
Model: V70
Oznaczenie silnika: D5244T5
Kontakt:

#2 Post autor: chabretti »

A pompa wody kiedy była wymieniana :?:

Awatar użytkownika
dariuszpigu
Debiutant
Posty: 35
Rejestracja: 31 maja 2013, 22:07
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Auto: Opel Zafira A 1.8
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE

#3 Post autor: dariuszpigu »

Nie wiem ja nie wymieniałem. Muszę sprawdzić tez wentylator czy sie włącza.

Crazy
Zafiromaniak
Posty: 1813
Rejestracja: 25 maja 2016, 08:00
Imię: Dawid
Lokalizacja: Rzeszów
Auto: Insignia
Model: A
Oznaczenie silnika: A16LET
Gender:

#4 Post autor: Crazy »

Sprawdź czy chlodnica jest na calej powierzchni ciepła, druga sprawa to wspomniana pompa
Diagnostyka komputerowa, programowanie, dorabianie kluczy OPEL wszystkie modele do 2020r.Odczyt kodu PIN/Car-Pass, rozszerzenie komputera Zafira C i inne
Pomoc przy zakupie pojazdu. Zapraszam

Mariusz 79
Mieszkaniec
Posty: 231
Rejestracja: 15 mar 2015, 14:42
Lokalizacja: Kielce
Model:

#5 Post autor: Mariusz 79 »

Witam, a nie zastanawiałeś się że może jest to normalny objaw, wątpię żeby układ chłodzenia był zaprojektowany do długiej podróży z prędkością 160km/h, tym bardziej że jak napisałeś przy 140km/h zaczyna się studzić do normalnej temperatury. Zanim bym cokolwiek sprawdzał zapytał bym się kierowców o takim samym silniku czy mają, ewentualnie nie mają takiego problemu. Napisałeś że od jakiegoś czasu masz ten problem, jeśli wcześniej tez jeździłeś długo 160km/h przy podobnej temperaturze otoczenia i ci się nie grzał to wszystko co napisałem można uznać za nieaktualne.
Ostatnio zmieniony 29 sie 2016, 22:01 przez Mariusz 79, łącznie zmieniany 2 razy.

Janus
Zafiromaniak
Posty: 1162
Rejestracja: 31 gru 2014, 21:17
Imię: Janusz
Lokalizacja: Pruszków
Auto: Zafira
Model: A
Oznaczenie silnika: Y20DTH
Gender:

#6 Post autor: Janus »

dariuszpigu pisze:Nie wiem ja nie wymieniałem. Muszę sprawdzić tez wentylator czy sie włącza.
Musisz przestać jeździć 160km/h przez dłuższy czas. W tym silniku 130-140km/h przez dłuższy czas to maks. Inżynierowie Opla nie na darmo dorzucili w miskę czujnik temperatury oleju w tym modelu. Na autostradach Europy zachodniej te auta po prostu się przegrzewały. Po to czujnik oleju, żeby przy temp oleju pod 130oC obciąć dawki wtryskiwanego paliwa i zredukować moc...
Janusz

Jacek2308
Przeglądacz
Posty: 80
Rejestracja: 13 lut 2013, 15:50
Imię: Jacek
Lokalizacja: Warszawa
Auto: Zafira B
Model: ZB
Oznaczenie silnika: a18xer
Gender:

#7 Post autor: Jacek2308 »

Nie wiem jak w ZA w ON ale jak miałem ZA w 1.8 i jak były wysokie temp. to było podobnie. Jak leciałem z 4 rowerami na dachu i auto załadowane na ful to i 120km/h temp. skakała wyżej może nie na czerwone pole ale wzrastało znacznie także sądzę, że raczej normalny objaw.
Teraz w ZB też mam podobnie i jak czasem podglądam temp. w testmode to zawsze przy upale i ostrzejszej jeździe temp. idzie do góry.

Awatar użytkownika
dariuszpigu
Debiutant
Posty: 35
Rejestracja: 31 maja 2013, 22:07
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Auto: Opel Zafira A 1.8
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE

#8 Post autor: dariuszpigu »

Dziękuje wszystkim za porady. Rzadko jeżdżę z takimi prędkościami dlatego byłem ciekaw czy to normalny objaw czy jakaś awaria. Będę kontrolował temperaturę i do puki w jeżdzie miejskiej jak i mieszanej wszystko będzie ok to chyba niema co kopać w zośce.

Crazy
Zafiromaniak
Posty: 1813
Rejestracja: 25 maja 2016, 08:00
Imię: Dawid
Lokalizacja: Rzeszów
Auto: Insignia
Model: A
Oznaczenie silnika: A16LET
Gender:

#9 Post autor: Crazy »

Ostatnio z 7os 160km/h przez 160 kilometrów leciałem na klimie i temp trzymała się w granicach 85st.
Diagnostyka komputerowa, programowanie, dorabianie kluczy OPEL wszystkie modele do 2020r.Odczyt kodu PIN/Car-Pass, rozszerzenie komputera Zafira C i inne
Pomoc przy zakupie pojazdu. Zapraszam

MARCEL!
Zafiromaniak
Posty: 750
Rejestracja: 14 gru 2011, 12:33
Imię: Mar
Lokalizacja: Lublin
Auto: Opel Zafira A
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE

#10 Post autor: MARCEL! »

U mnie w upał przy ok 150-160 km/h temperatura rośnie do 90 stopni, czasem ciut ponad, ale chyba wentylator się załącza bo spada na niecałe 90.
Przy 140 km/h jest 85...
Tylko, że ja mam benzyniaka...

ODPOWIEDZ

Wróć do „Klimatyzacja, ogrzewanie, układ chłodzenia”