Klimatyzacja się nie załącza.

Czyli: chłodzenie, grzanie, termostat, chłodnice, webasto, nagrzewnica

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
firek
Zafiromaniak
Posty: 1143
Rejestracja: 01 maja 2009, 12:23
Imię: Mirek
Lokalizacja: Lublin
Auto: Opel Zafira A 1,8 Elegance
Model: ZA
Oznaczenie silnika: X18XE1
Gender:

#121 Post autor: firek »

darkb, Opcje jak dla mnie sa dwie:
1-masz za mało czynnika w układzie - za małe cisnienie i spężarka sie nie włączy-Sprawdzic czy nie jest walniety skraplacz za wentylatorem najczęściej jak nie to NABIĆ i zimno hula.
2-uszkodzony bezpiecznik termiczny cewki elektromagnesu na sprężarce-Aby zweryfikowac to najlepiej podłączyć sprężarke bezpośrednio do aku i zaobserwować czy sie ona załączy jesli nie to dostac sie do termika wywalić i cieszyć działającą klimą.
Pozdro

darkb
Mieszkaniec
Posty: 205
Rejestracja: 11 kwie 2013, 23:21
Imię: Darek
Lokalizacja: Łódź
Auto: Opel Zafira B
Model: B
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:

#122 Post autor: darkb »

firek pisze:darkb, Opcje jak dla mnie sa dwie:
1-masz za mało czynnika w układzie - za małe cisnienie i spężarka sie nie włączy-Sprawdzic czy nie jest walniety skraplacz za wentylatorem najczęściej jak nie to NABIĆ i zimno hula.
2-uszkodzony bezpiecznik termiczny cewki elektromagnesu na sprężarce-Aby zweryfikowac to najlepiej podłączyć sprężarke bezpośrednio do aku i zaobserwować czy sie ona załączy jesli nie to dostac sie do termika wywalić i cieszyć działającą klimą.
Pozdro
kolego a powiedz mi jeszcze czy biegunowość kiedy dam napięcie na wtyczkę od sprężarki ma znaczenie i kolejne pytanko jakie napięcie podać na ten wtyk 12 V z akumulatora czy musi być to jakieś mniejsze napięcie , chodzi mi dokładnie aby najpierw zdiagnozować sprężarke i ten czujnik termiczny

Przemo09

#123 Post autor: Przemo09 »

Witam wszystkich mam problem z klimą autko to zafira a 1.6 z klimatronikiem klima była sprawdzana 2 tyg temu szczelna i dobita problem polega na tym że się przestała załączać bezpieczniki nr 35 i 40 są sprawne jak rozepnę wtykę od sprężarki i na zapalonym silniku włączonej klimie przyłożę probówkę podłączoną do masy to się świeci na jednym kablu ale tak jakby we wtyce nie było plusa czy to możliwe?czy od klimy jest jakiś przekaznik?może ktoś pomoże czytałem że ten krótki kabelek się przerywa ale chyba na wtyce powinien być + i - ?może ktoś pomoże :cry:

Skasowany użytkownik 6483

#124 Post autor: Skasowany użytkownik 6483 »

Po co kombinujesz? Byłas na sprawdzeniu 2 tyg temu? W takim razie obowiazuje chyba jakaś gwarnacja czy rekojmia? Jedź do nich i im powiedz że Ci klima nie działa i tyle...niech działają , kase wzięli pewnie? :)
\

konradviking

#125 Post autor: konradviking »

Przeczytałem juz mnóstwo postów nie tylko na tym forum, i niestety nie poradziłem sobie z naprawą klimatyzacji, chciałbym wiec zadać kilka własnych pytań, na które nie mogłem znaleźć odpowiedzi, mam nadzieje że pomożecie ;)

Moja Zafira posiada silnik Y20DTH, jest to model poliftowy z klimatronikiem. Posiadam dwa wentylatory, problemem jest to że klimatyzacja w ogóle sie nie załącza, obserwowałem sprzegło od klimy nawet z pomocą drugiej osoby i nie załącza się ono nawet na ułamek sekundy.

W pierwszej kolejności nabiłem klimatyzacje, układ jest szczelny gdyz nabito mi tyle czynnika ile było, praktycznie brak ubytku (minimalny ubytek oleju), w warsztacie po nabiciu zaproponowali mi diagnostyke, gdyż system klimatronik wychwytuje takie błędy (słowa mechanika) nie znalazł żadnych błędów układu klimatyzacji, jednak swoim systemem do diagnostyki uruchomił klimę na krótko (przez program wydał polecenie właczenia klimy) spręzarka się załączyła, jednak wentylatory się nie załączyły, dlatego tez stwierdził że klima nawet przez moment nie ma prawa chłodzić.

Powiedział że jest albo uszkodzony wiatrak od klimy, albo sterownik.

Wyeliminowałem uszkodzenie wiatraka, gdyż najpierw sprawdziłem go na krótko podpinając pod akumulator, a poźniej zdjęłem wtyczkę od osuszacza po zapaleniu auta oba wentylatory kręciły się z maksymalna prędkością (czyli z tego co wyczytałem tak ma być)

żółta kontrolka swieci się tylko po przekręceniu w pozycje zapłonu, pozniej gdy uruchamiam auto kontrolka znika, zapaliła się również po wyjęciu wtyczki od czujnika osuszacza ale zgasła po jej ponownym wpięciu.

Sprawdziłem bezpieczniki od wentylatorów - są całe -wyjełem przekaźniki z tej skrzyneczki pod podszybiem i oczysciłem równiez bez zmian.

po długim opisie czas na moje pytania, co jeszcze mogę sam sprawdzić? nie mogę odnaleźć czujnika klimatyzacji który jest podobno w moim silniku pod akumulatorem, czy możecie zdradzić jego dokładna lokalizację :D? czy uszkodzenie sterownika (tej białej skrzyneczki pod akumulatorem) jest w jakis sposób synalizowane?

Oczywiście po "właczeniu" klimy nie działa sprężarka i wentylatory, nie wiem czy wentyltory reaguja na temperaturę silnika gdyz nie stoję w korkach i nie mogę nagrzac auta powyżej 90stopni.

auto mam po stłuczce, sterownik (w.w biała skrzyneczka) nie ucierpiał, jednak ucierpiało jego mocowanie le z tym sobie poradziłem. nie chce go wymieniac dopóki nie nabiore pewności, widze że jego wymiana wiąze się z rozcinaniem i lutowaniem przewodów, wolałbym tego uniknąc, sterownik tez nie jest tani, a kupując uzywany nie mam pewności czy działa, wiec pomóżcie mi może macie wieksze doświadczenie, wszelkie porady, zawsze mi pomogą zanim zdecyduje sie na ostatecznośc czyli wymianę któregoś podzespołu klimy.

wojtek_108

#126 Post autor: wojtek_108 »

Mam problem z klimą w mojej Zosi .Klima działa ale po przekroczeniu 80 stopni płynu chłodzenia silnika przestaje chłodzić i nie daje się uruchomić. Dopiero po wystudzeniu silnika można uruchomić i sytuacja się powtarza . O co może chodzić.

Awatar użytkownika
SD72
Zafiromaniak
Posty: 5940
Rejestracja: 18 lip 2017, 18:21
Imię: Sylwek
Lokalizacja: Drawsko Pomorskie
Auto: Zafira A 1.8 Elegance automatic
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE
Gender:
Kontakt:

#127 Post autor: SD72 »


wojtek_108

#128 Post autor: wojtek_108 »

Dzięki ale czujnik temperatury płynu chłodzenia już wymieniłem i bez zmian. l

mhusky
Debiutant
Posty: 31
Rejestracja: 14 maja 2012, 14:21
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Warszawa
Auto: Opel Zafira B 1,8
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:

#129 Post autor: mhusky »

Witam
Mam pytanie, po nabiciu klimy i sprawdzeniu szczelności, po dwóch dniach klima przestała działać. Zaobserwowałem iż sprężarka załącza się na parę sekund, potem cisza i znowu na parę sekund pracuje. Czy to może być uszkodzone sprzęgło na sprężarce?
Pozdrawiam

krzychu66

#130 Post autor: krzychu66 »

Witam w mojej ZA jest problem z klmatyzacją- wszystko w cytacie z innego tematu.
Wracając do tematu. Ostatnio postanowiłem udać się do serwisu w celu nabicia klimatyzacji (pewien byłem, że jest nieszczelna). Przypuszczenie było słuszne i mechanik wymienił oring na jakimś łączniu (na dole przy kratce gdzieś). Następnie nabił klimatyzacje i próbowaliśmy ją uruchomić. Klimatyzacja nie ruszała więc sprawdził bezpieczniki wtyczki itp i wszystko było ok lecz ona dalej nie startowała. Podłączył się pod OBD2 i sprawdzał wszystkie napięcia - wszystko w normie. Więc uruchomił ją "ręcznie" przez złącze OBD i zadziałała. Kilka prób wykonał i cały czas to samo. Kazał udać się do elektryka żeby sprawdził sterownik (znajduje się w zderzaku z lewej strony). Dziś sprawdziłem sterownik i był suchy, brak zimnych lutów etc. I tutaj rodzi się problem. Klima działa przez obd a przez przycisk 0 reakcji, pomysły mi się skończyły i jesteście dla mnie ostatnią deską ratunku :)

Harry200
Zafiromaniak
Posty: 2531
Rejestracja: 15 sty 2009, 19:27
Imię: Henryk
Lokalizacja: Raszyn
Auto: Zafira
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Y22DTR
Gender:

#131 Post autor: Harry200 »

Przyczyn może być parę, sprawność włącznika, czujnik temperatury, czujnik ciśnienia w układzie klimatyzacji..Czy to wszystko elektryk sprawdzał..?

krzychu66

#132 Post autor: krzychu66 »

Czujnik temperatury ok, jak sprawdzał różne napięcia to pokazywało w normie (u mechanika w serwisie klimy).
Jutro mogę posprawdzać parę rzeczy tylko muszę wiedzieć które :)

konradviking

#133 Post autor: konradviking »

Najlepiej sprwdź czy w momencie wciśnięcia przycisku A/C jest podawane napięcie na sprężarke, jesli jest, to uszkodzony czujnik termiczny w cewce, co jest najczęstrzą usterką,

mi mechanik też włączał klimę na króto przez obd, powiedział że sprężarka się włącza(bo komputer tak stwierdził), i wymyślał że to usterka sterownika, opierając sie na tym męczyłem sie dwa miesiące z klimatyzacją wymieniałem bezpieczniki, ruszałem przekażnikami i rozbierałem rówiez ten komputer za nadkolem. Jak się poźniej okazało niepotrzebnie, termik naprawiłem sam bez poniesienia kosztów a klima chłodzi do dziś

a wystarczyło kawałek kartonu, położyc się pod autem, i sprawdzić miernikiem czy dociera napięcie, jeśli dociera w momencie włączenia to wiadomo że wszystkie bezpieczniki nie zgłaszają sprzeciwów.

krzychu66

#134 Post autor: krzychu66 »

Po wciśnięciu przycisku A/C napięcie się nie pokazuje

Fintosz

#135 Post autor: Fintosz »

Witam, mam pęknięty przewód od klimy do którego nie wiem jak się dostać. Widać go tylko kawałek pod puszką od filtra oleju(nie mam zdjęcia żeby to dokładnie pokazać), wydaje mi się że wychodzi on od kompresora. Jak się za niego zabrać żeby go wymontować? Od dołu czy trzeba rozbierać zderzak chłodnice itd.?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Klimatyzacja, ogrzewanie, układ chłodzenia”