Problemy związane z użytkowaniem klimatyzacji

Czyli: chłodzenie, grzanie, termostat, chłodnice, webasto, nagrzewnica

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
cbm80

Problemy związane z użytkowaniem klimatyzacji

#1 Post autor: cbm80 »

A to w Zafirach w ogóle jest taka opcja jak 2-strefowa klima?
Ostatnio zmieniony 19 sie 2011, 20:22 przez cbm80, łącznie zmieniany 1 raz.

kicaj

#2 Post autor: kicaj »

no to pogratulowac auta
po pierwsze takiego nie produkuja po drugie nie ma takiego wyposazenia
ja nie sprzedaje ale polecam najblizsze ASO... albo google

Awatar użytkownika
Maciek
Zafiromaniak
Posty: 3463
Rejestracja: 24 gru 2008, 16:35
Lokalizacja: Warszawa
Auto: Z20LET
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z20LET
Gender:
Kontakt:

#3 Post autor: Maciek »

Oj się przyczepiliście o ten klimatronik, może nie 2 strefowy ale bywa w B ;)


Pozdr.
M.

cbm80

#4 Post autor: cbm80 »

W angielskiej instrukcji do Vauxhall Zafira A jest wspomniana taka mozliwosc, ze z tylu samochodu moze byc niezaleznie sterowany wylot klimy, ale w polskiej wersji takiego opisu juz nie znalazlem.

Awatar użytkownika
Maciek
Zafiromaniak
Posty: 3463
Rejestracja: 24 gru 2008, 16:35
Lokalizacja: Warszawa
Auto: Z20LET
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z20LET
Gender:
Kontakt:

#5 Post autor: Maciek »

Jest i w polskiej wersji taka opcja, że z tyłu są dodatkowe nawiewy.
Ale niestety nie jest to "inna strefa" klimatyzacji, tylko dodatkowe wyprowadzenie powietrza w celu zapewnienia lepszej wentylacji całego auta.

Na żywo się nigdy z tym nie spotkałem ;) Tylko w instrukcji.

Pozdr.
M.

cbm80

#6 Post autor: cbm80 »

Tak na marginesie ta cala 2-strefowa klima to wielka sciema. Podobnie klimatronik. Coz z tego, ze sobie ustawiam stala temperature, skoro jesli czuje, ze jest mi za cieplo lub za zimno musze sobie recznie przestawiac temperature czy sile nawiewu (jesli auto mi nie odpowiada). Moim zdaniem do normalnego uzytku wystarczy opcja manualna, bo i tak zawsze trzeba cos przestawiac gdy zmieniaja sie warunki pracy klimy. Cala ta automatyka pomaga zdaje sie tylko w celu wymiany nieswiezego powietrza, chociaz prawde mowiac nie wiem dokladnie jak dokladnie dziala ten czujnik pod szyba.

Natomiast co do Zafiry i innych minivanow - tutaj przydalaby sie faktycznie 2-strefowa regulacja temperatury, ale na zasadzie przod-tyl jak to jest w duzych vanach, a nie lewo-prawo jak to typowo sie robi w samochodach klasy sredniej.

kicaj

#7 Post autor: kicaj »

Maciek pisze:Ale niestety nie jest to "inna strefa" klimatyzacji, t
jesli mowisz o dodatkowej kratce nawiewu pomiedzy przednimi siedzeniami - tak by szlo powietrze na pasazerow z tylu to ja mam, ale czy to cos daje nie wiem bo jeszcze nie doszedlem kiedy wieje wiecej a kiedy mniej ;)

mam tzw. klimatronik i fajny to bajer nic wiecej ;)
cbm80 pisze:ak na marginesie ta cala 2-strefowa klima to wielka sciema.
roznica pomiedzy manualem (albo polautomatem) a climatronikiem jest taka ze manual ustawiasz tylko stopien chlodzenia (bez mozliwosci ustawienia temp) w polautomacie wieje z zadana temperatura a climatronic dostosowywuje sile i temp nawiewu tak aby osiagnac zadana temp we wnetrzu auta. do tego dochodzi jeszcze czujnik naslonecznienia auta.

inna sprawa ze czesto climatronic dziala ze szkoda gadac i czasem lepiej zamowic manuala- tak jest w fordzie - manual w focusie dziala o niebo lepiej niz climatronic w mondeo ;)

a tak wogole przydalaby sie klima 3 strefowa - lewo prawo i tyl + nawiewy na 3 rzad siedzen ;)

Awatar użytkownika
rzadki
Zafiromaniak
Posty: 787
Rejestracja: 06 sty 2009, 17:16
Lokalizacja: Gdańsk
Model:

#8 Post autor: rzadki »

kicaj pisze:jesli mowisz o dodatkowej kratce nawiewu pomiedzy przednimi siedzeniami - tak by szlo powietrze na pasazerow z tylu to ja mam, ale czy to cos daje nie wiem bo jeszcze nie doszedlem kiedy wieje wiecej a kiedy mniej ;)
mówiąc o tej kratce to ona u mnie zawsze słabo wieje :p i z tego co czytałem to wiele osób ma ten sam problem. ale Maciek mówi o specjalnych wylotach montowanych z tyłu i jak się nie mylę to chyba raczej u góry (sufit?) - tez widziałem tylko w instrukcji.
do klimy to chyba jest jeszcze wylot pod siedzeniami kierowcy i pasażera, bynajmniej na to mi wygląda :)
Czasami na drodze spotykam prawdziwych szaleńców, pędzą na złamanie karku i wbrew rozsądkowi... naprawdę, aż ciężko czasami ich wyprzedzić. ;)
Obrazek

cbm80

#9 Post autor: cbm80 »

kicaj pisze: do tego dochodzi jeszcze czujnik naslonecznienia auta.
Gdzies czytalem, ze to pod szyba to czujnik jakosci powietrza. Wiesz moze jak to dziala?

Awatar użytkownika
Maciek
Zafiromaniak
Posty: 3463
Rejestracja: 24 gru 2008, 16:35
Lokalizacja: Warszawa
Auto: Z20LET
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z20LET
Gender:
Kontakt:

#10 Post autor: Maciek »

Hmm to pod szybą to jest czujnik nasłonecznienia i temperatury wnętrza.

Dlatego nie zawsze "czuje" to samo co kierowca i trzeba regulować temperaturę klimatronica.

Ta dodatkowa wentylacja idzie z sufitu - z instrukcji zrozumiałem, że na 3, ostatni rząd siedzeń. Ale bajer dostępny jest tylko przy manualu i tylko w instrukcji... ?

Pozdr.
M.

cbm80

#11 Post autor: cbm80 »

W brytyjskiej instrukcji ta wersja na tyl jest rowniez dostepna z climatronikiem.
Niestety chyba bez opcji ogrzewania tylka na przednich fotelach, bo przelacznik i pokretlo zajmuja 2 skrajne pozycje, tam gdzie normalnie jest regulacja grzania foteli.

Co do naslonecznienia to nie wiem jak ten czujnik dziala, bo nie ma tam zadnej fotodiody czy fotorezystora. Bede musial kiedys w lecie to troche pooszukiwac :)

Dżony

#12 Post autor: Dżony »

WITAM!! Troche namieszaliscie koledze w temacie ale to i ja sie wypowiem! KOLEGO Maciek czujnik na szybie jest tylko od naslonecznienia! Od temperatury wnetrza powinien byc gdzies na desce (niestety nie mam klimy automatycznej to nie sprawdze)! POZDRAWIAM

Awatar użytkownika
Maciek
Zafiromaniak
Posty: 3463
Rejestracja: 24 gru 2008, 16:35
Lokalizacja: Warszawa
Auto: Z20LET
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z20LET
Gender:
Kontakt:

#13 Post autor: Maciek »

Hmm to sorry, nie wiedziałem, wydawało mi się, że ten jeden czujnik wszystko załatwia. Aż sprawdzę jutro czy jest coś takiego na desce.

Pozdr.
M.

przemek83d

#14 Post autor: przemek83d »

Czesc!!! Koledzy mam taki problem w swojej zafirce, a mianowicie po wlaczeniu klimatronica i ustawieniu temperatury np. 23 stopnie to napoczatku jest taka temperatura do jakis 20- 30 minut. Po tym czasie z nawiewow wylatuje chlodniejsze powietrze o jakies 2-3 stopnie. co moze byc tego przyczyna??? Po wyłączeniu klimatyzacji i odczekaniu paru minut znowu grzeje 23 stopnie a pozniej chlodniej. Prosze o podpowiedzi co moglo pojsc???

kicaj

#15 Post autor: kicaj »

a jak sprawdzasz jak grzeje?
wina moze byc wadliwe dzialanie czujnika temp wewnatrz pojazdu badz czujnik naslonecznienia

ODPOWIEDZ

Wróć do „Klimatyzacja, ogrzewanie, układ chłodzenia”