Klimatyzacja się nie załącza.

Czyli: chłodzenie, grzanie, termostat, chłodnice, webasto, nagrzewnica

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
borewicz

Klimatyzacja się nie załącza.

#1 Post autor: borewicz »

Witam wszystkich,

Mój samochód to Zafira 1.8 16v 2000r.
Mam problem z klimatyzacją: mianowicie klima nabita (chłodnica nieszczelna została wymieniona), a nie ma sygnału na cewce (klimaciarz podpinał swoją cewkę na krótko)...
Po włączeniu przycisku - obroty się nie podnoszą, sprężarka się nie załącza.
Pytanie jest teraz co powinienem sprawdzić (jeżeli chodzi o błędy - nie ma żadnych na kompie). Sprawdziłem bezpieczniki - są OK.

Jeśli miałbym sprawdzić czujnik - jak można to zrobić - trzeba w jego miejsce dać nowy?

Chciałbym zacząć sprawdzenie od przekaźnika od sprężarki klimy - ale za nic nie mogę go zlokalizować - czy ktoś mógłby mi z tym pomóc?
pozdrawiam

wienia81
Debiutant
Posty: 32
Rejestracja: 25 lut 2010, 13:38
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Model:

#2 Post autor: wienia81 »

Witam


Byłem dzisiaj na diagnostyce komputerowej w celu sprawdzenia błędów komputera i wyszło mi że mam uszkodzony czujnik pedału hamulca i druga sprawa nie załącza mi się sprężarka od klimatyzacji. Gościu mi powiedział że prawdopodobnie będzie to uszkodzona sprężarka, bo jest ciśnienie w układzie około 3 bar a po załączeniu klimy powinno być około 10 bar, a u mnie nie rośnie ciśnienie. Co wy radzicie zrobić w tej sytuacji czy istnieje możliwość taka domowa sprawdzenia klimy ( tej sprężarki i jaki jest koszt nowej) i czy da się jakoś starą sprężarkę naprawić??

Harry200
Zafiromaniak
Posty: 2531
Rejestracja: 15 sty 2009, 19:27
Imię: Henryk
Lokalizacja: Raszyn
Auto: Zafira
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Y22DTR
Gender:

#3 Post autor: Harry200 »

Witam,czy napewno klimatyzacja się załączyła,jak ciśnienie nic nie wzrasta to sprawdż najpierw sprzęgło elektromagnetyczne sprężarki czy działa,często uszkadzają się przewody przy zasilaniu sprzegła,a same sprężarki można regenerować i napewno koszt jest wiele mniejszy niż nowa..

arkadiusz0

#4 Post autor: arkadiusz0 »

Witam, możesz dać odpowiedź co zrobiłeś jaka był usterka

Awatar użytkownika
MieHor
Zafiromaniak
Posty: 2915
Rejestracja: 26 kwie 2009, 16:07
Imię: Mieczysław
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#5 Post autor: MieHor »

Ten kolega raczej Ci już nie odpowie, po prostu wypadł za brak aktywności na forum

milosz219

#6 Post autor: milosz219 »

Auto mam od ponad pół roku.Klimatyzacje teraz dopiero odapalałem.Przy odgrzybianiu i nabijaniu klimy znajomy powiedzial mi, że nie ma zadnego cisnienia i czynnika.Nabiłem klimę i cisnienie utrzymywalo się i wszystko wskazywalo ze jest szczelna. Cieszylem się jazdą tylko jeden dzien.Na drugi dzien po włączeniu klimatyzacji juz nie chlodzi.Normalnie załącza się kontrolka AC slychac ze silnik jest bardziej obciązony po załączeniu klimy. Gdzie moze lezec przyczyna.

gwizdenson

#7 Post autor: gwizdenson »

Miłosz niestety jest gdzieś nieszczelność.To chwilowe sprawdzenie szczelności przy nabijaniu nie daje żadnego obrazu lub już po napełnieniu(jeździłeś na pustej)czynnik znalazł gdzieś słabe miejsce.Jak napełniałeś z kontrastem to nie ma problemu w lokalizacji nieszczelności.Podejrzewam ,że chłodnica(czyli po chłodniczemu skraplacz)jest najsłabszym ogniwem w klimie zafiry.Ale jak wszystko działa a nie chłodzi to szukaj nieszczelności.Już z tym walczyłem,chociaż u mnie uciekało wolniej.Teraz jest ok.Chłodnica podróba ok 400 zł,jeżeli sam potrafisz zamontować to jeszcze następne napełnienie i masz zimno.Ale szukaj nieszczelności na wentylach(tam podłącza się końcówki do ładowania klimy,na chłodnicy (musisz odkręcić wentylator),na przewodach gumowych.Przykro dodatkowy wydatek,ale mnie zocha już też powaliła na kolana.Powodzenia.

milosz219

#8 Post autor: milosz219 »

Mam dziurawą chłodnicę, już zamówiłem na allegro.Mam nadzieję, że to jedyna nieszczelność.

gwizdenson

#9 Post autor: gwizdenson »

Jak zlokalizowałeś na chłodnicy to będzie to,w innych miejscach rzadko wystepują nieszcelności(chociaż zawsze może sie zdarzyć).Powodzenia w pracach

Harry200
Zafiromaniak
Posty: 2531
Rejestracja: 15 sty 2009, 19:27
Imię: Henryk
Lokalizacja: Raszyn
Auto: Zafira
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Y22DTR
Gender:

#10 Post autor: Harry200 »

Ja też tydzień temu wymieniałem dziurawą chłodnicę,warto od razu wymienić też odwadniacz,kosztuje 70 zł .Wymiana ze zdemontowaniem zderzaka zajeła mi ponad godzinę i nie jest trudna..

milosz219

#11 Post autor: milosz219 »

wlasnie mam gdzies dalej nieszczelność.Powoli ucieka.Podejrzewam ze to moze gdzies na starych oringach, które załozylem na króćce.Czy mozna jakoś sprawdzic tą nieszczelność w domowy sposób.Może jakimś sprayem do wykrywania nieszczelności.Goście co się zajmują profesjonalnie klimą powiedzieli mi, że mogą to zrobić za 200 zł, a gdzie tam nabijanie.Jakie cisnienie jest ładowane do układu.Jakiej wielkości są oringi na króćcach przy chłodnicy.

grzesiekwisnia
Świeżak
Posty: 20
Rejestracja: 13 cze 2010, 13:47
Lokalizacja: Bydgoszcz
Model:

#12 Post autor: grzesiekwisnia »

Najprościej psikać na chłodnicę, węże itp ludwikiem - ładnie się pieni wskazując miejsce nieszczelności - a złącza rozrobione mydełko - pędzelkiem nakładasz i tworzą się piękne bąble :)

Ciśnienie jakie się nabija w celu sprawdzenia szczelności to 20bar i tyle ma trzymać.

milosz219

#13 Post autor: milosz219 »

jakiej wielkosci mają być oringi na króćcach do chłodnicy.Podejrzewam ze tam mam nieszczelnośc.Czym mozna nabic uklad zeby sobie sprawdzic szczelnosc.

gwizdenson

#14 Post autor: gwizdenson »

Ja zakładałem na stare oringi bo te niby nowe są z reguły gorsze jak oryginał nawet po użytkowaniu.A skąd wiesz ,że jest nieszcelność po czym to wnioskujesz?Jak już nabiłeś klimę w miarę dobrym warsztacie to powinien być dodany do czynnika kontrast.Wracasz do tego zakładu i specjalną lampą sprawdza się gdzie jest wyciek.A układu nie nabijesz niczym innym jak czynnikiem nawet do sprawdzenia.

Janusz 123

#15 Post autor: Janusz 123 »

Swoją chłodnicę wymieniałem w zeszłym roku. Niestety znów jest nieszczelna. Mam nadzieję, że wymienię ją w ramach gwarancji. Kiedyś chłodnice były wykonywane z lepszych materiałów...

ODPOWIEDZ

Wróć do „Klimatyzacja, ogrzewanie, układ chłodzenia”