[B]Problem z nawiewem powietrza

Czyli: chłodzenie, grzanie, termostat, chłodnice, webasto, nagrzewnica

Moderatorzy: Mariusz, Tazz

Wiadomość
Autor
harvard
Mieszkaniec
Posty: 405
Rejestracja: 23 kwie 2018, 12:33
Imię: adam
Auto: zafira b
Model: za
Oznaczenie silnika: Z18XER

#46 Post autor: harvard »

Błędów nie ma, mam opcoma.

Skasowany użytkownik 6483

#47 Post autor: Skasowany użytkownik 6483 »

Kolego ja mam ten sam półautomat i mam podobnie ale to nie żadna awaria. Po osiągnięciu zadanej temparatury, zaczyna wiać chłodniejsze powietrze by utrzymać tą temperaturę. Mnie tez sie jakis czas temu wydawało,że zaczyna miast grzać to schładzać ale to automat tak dobiera ciepło nawiewu by otrzymać tą temperaturę. Jesli chcesz by Ci wiało non stop gorące powietrze to ustaw na manual na 1 bieg i niech Ci dmucha gorącym i po pewnym czasie zmniejszysz sam intensywność nawiewu, co zrobi własnie za Ciebie automat w ustawieniu na "A" .

Awatar użytkownika
tom_kaz
Bywalec
Posty: 134
Rejestracja: 11 lis 2012, 18:01
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Gdańsk
Auto: Opel Zafira B 1.8
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:

#48 Post autor: tom_kaz »

neciape pisze: 04 lip 2018, 22:19 witam, odebrałem kilka dni temu auto od mechanika, wymieniany był termostat, chłodniczka oleju z uszczelkami, czujnik ciśnienia oleju i przy okazji płyn chłodniczy. Teraz po uruchomieniu silnika i jeździe na 2 biegu ( najbardziej czuć na 2) na wolnych obrotach czuć płyn chłodzący z nawiewu bo potem na większych biegach tego nie ma, po włączeniu klimy też nic nie śmierdzi, o co tu chodzi, miał ktoś taki przypadek?, nagrzewnica chyba w porządku w dywanik suchy.
Czy znalazłeś rozwiązanie problemu?
Ja mam tak od czasu remontu silnika, że czuć płyn z nawiewów, ale też tylko w określonych warunkach, nie zawsze.
Strasznie wkurzające. Ogrzewanie i chłodzenie działa bez problemu, tylko ten zapach.

bandolier24
Posty: 1
Rejestracja: 02 cze 2020, 00:46
Imię: Marcin
Lokalizacja: Mielno
Auto: Zafira B 1.9
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#49 Post autor: bandolier24 »

Witam wszystkich. Jestem świeży w temacie Zafiry. W spadku po moim ojcu dostałem Opel Zafira B 1,9 (2006). Ostatnio w ciepły dzień włączyłem nawiew (który wcześniej działał bez problemu) na 7 (pokrętło) i niestety już się nie wyłączył. Nawet przy wyłączonym silniku nawiew działał. Odłączyłem na chwilę akumulator i po chwili włączyłem nawiew dalej pracował. Pomogło dopiero jak odłączyłem akumulator na kilka godzin. Nawiew przestał działać a po załączeniu nawet działał poprawnie przez krótki czas. Niestety usterka się powtórzyła. Obecnie wyciągnąłem bezpiecznik z przegrody silnika (nr.3) i nawiew nie działa. Znajomy poradził mi że może być to wina przekaźnika. Rozumiem że przekaźniki to te większe kostki przy bezpiecznikach. Chciałem go wymienić niestety nie wiem który odpowiada za nawiew?. Za kilka dni wybieram się do elektryka, ale może to prosta naprawa i wystarczy wymienić ten przekaźnik? Z góry dziękuje za odpowiedź.

Bartoszko88
Świeżak
Posty: 5
Rejestracja: 04 cze 2020, 20:45
Imię: Bartek
Lokalizacja: Stw
Auto: Opel Zafira B 1.7 cdti Cosmo
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z17dtj
Gender:

#50 Post autor: Bartoszko88 »

Witam, mam problem z klimatyzacją automatyczną. Ostatnio nabijałem klimę, problem w tym, że odpalając klimatyzację, nawiewy nie "odpalają". Podczas jazdy czuć lekkie chłodzenie, ale tylko w momencie kiedy manualnie podkręce nawiewy na "7". Jak włączę AC i ustawię "Strong" oprócz tego, że słychać załączającą się spreżarkę, nie dzieje się praktycznie nic. Tak jak wcześniej pisałem czuć chłodne powietrze, a więc raczej Klima jest szczelna. Co może być przyczyną, że te nawiewy nie mają mocy i mimo ustawienia największego chłodzenia ich nie słychać. Z góry dziękuję za rady, bo jestem w tym temacie zupełnym laikiem. Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Tazz
Zafiromaniak
Posty: 3059
Rejestracja: 25 cze 2017, 11:23
Imię: Marcin
Lokalizacja: SOsnowiec
Auto: Mercedes Benz E klasa
Model: S211
Oznaczenie silnika: M112
Gender:

#51 Post autor: Tazz »

Albo problem jest z wentylatorem albo z "jeżem" czyli rezystorem dmuchawy
Byly:
Astra F 1.6 htb
Omega 2.2 sedan
Zafira (z19dth + virus)
Zafira OPC (z20leh)
Przejściowe
VW polo (1.6) htb
seat Cordoba Vario (1.6)
Ford Focus (1.6 TDCI) Htb
Żonowozy:
audi A4 1999 (1.6)
Daihatsu Materia 2008 (1.3)
Obecnie:
Mercedes W211 3.2 V6
Romet ZK 125 FX

didi812
Debiutant
Posty: 28
Rejestracja: 06 sty 2018, 18:06
Imię: DARIUSZ
Lokalizacja: Racibórz
Auto: Zafira
Model: ZB
Oznaczenie silnika: z18xer
Gender:

#52 Post autor: didi812 »

Witam
Mam problem z nadmuchem wieje mi cały czas zimne powietrze , doszedłem do tego co jest grane , ułamany jeden ząbek w ośce klapki . Czy są jakieś zestawy naprawcze ? Czy można ta klapkę wyjąć bez wyciągania całego układu .
Załączniki
WhatsApp Image 2020-08-17 at 20.23.51.jpeg
WhatsApp Image 2020-08-17 at 20.23.51 (2).jpeg
Ostatnio zmieniony 18 sie 2020, 09:36 przez didi812, łącznie zmieniany 4 razy.

malarex01
Posty: 1
Rejestracja: 29 paź 2020, 10:33
Imię: Michał
Lokalizacja: Ustronie Morskie
Auto: Opel Zafira B 1.9 Cosmo Panorama
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT

#53 Post autor: malarex01 »

Witam forumowiczów !
Mam problem w Zafira B z nawiewem a nigdzie nie znalazłem na forum podobnego tematu. Klimatyzacja manualna. Wyświetlacz świeci wszystko działa Mianowicie problem występuje w 3 wariantach:

1. Po odpaleniu auta nawiewy nie działają, nie reagują na zmianę, na wyświetlaczu nie ma żadnej reakcji.

2. Po odpaleniu auta nawiewy działają można zwiększać moc, temperaturę i kierunek ale na wyświetlaczu nie ma żadnej reakcji.

3. Po odpaleniu wszystko działa na ekranie się zmienia i reaguję.

Problem nie wpływu na odpalenie po prostu raz działa raz nie czasem w trakcie jazdy się naprawia a czasem psuję, gaszenie silnika i odpalanie nic nie pomaga. Może ktoś z was spotkał się z podobną usterką lub ma jakiś pomysł gdzie szukać winy ?

Crazy
Zafiromaniak
Posty: 1813
Rejestracja: 25 maja 2016, 08:00
Imię: Dawid
Lokalizacja: Rzeszów
Auto: Insignia
Model: A
Oznaczenie silnika: A16LET
Gender:

#54 Post autor: Crazy »

Zmieniales ostatnio radio lub wyswietlacz ?
Diagnostyka komputerowa, programowanie, dorabianie kluczy OPEL wszystkie modele do 2020r.Odczyt kodu PIN/Car-Pass, rozszerzenie komputera Zafira C i inne
Pomoc przy zakupie pojazdu. Zapraszam

Awatar użytkownika
Czesław
Zafiromaniak
Posty: 1085
Rejestracja: 30 gru 2013, 22:38
Imię: Czesław
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Auto: Meriva B 1,4 120 KM
Model: B
Oznaczenie silnika: Nel
Gender:
Kontakt:

#55 Post autor: Czesław »

malarex01 Naj prościej to odłącz baterie 15-20 min i może się zresetuje i wszystko wróci do normy
czesiek_ze

Breweer
Świeżak
Posty: 5
Rejestracja: 22 lis 2020, 18:11
Imię: Roman
Lokalizacja: Bytom
Auto: Opel Zafira B 1.8 Cosmo z LPG
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:

#56 Post autor: Breweer »

Witam wszystkich szukających pomocy lub pomocne dusze.

Przeanalizowałem wątek, ale nie doszukałem się takiego problemu, stąd ta wiadomość

Jakiś czas temu zauważyłem, że nie działa w mojej Zafirze B Climatronic -sterowanie kierunkiem, regulacja nawiewu. Działa od 1 - 7, ale nie reaguje na kierunek, wieje głównie na szybę, trochę w inne strony.
Szukałem rozwiązania sam, wymieniłem filtr kabinowy, był brudny, ale nie pomogło. Sprawdziłem bezpiecznik, ale z tego co wiem, gdyby padł, to wentylator też by nie pracował, a pracuje poprawnie.
Jednak i tak bezpiecznik sprawdziłem, zauważyłem, że po włożeniu z powrotem, nie ruszając niczego, nawiew biegał sobie po kierunkach sam, jakby coś sprawdzał, ale potem stanął, ponowna próba dała ten sam efekt. Czyli coś działa, pomyślałem. Nie było żadnych błędów na kokpicie, ani na ODBII bez błędów. Sprawdzałem na min i max temperaturze.
Pojechałem jednak do większego warsztatu, zdiagnozowali uszkodzenie silnika sterującego kierunkiem nawiewu, zaoferowali że wymienią na używany - zgodziłem się, mało nie kosztowało...z cen na allegro widzę, że cenią swój czas pracy.
Otrzymałem auto. Działało, ale zanim dotarłem do domu, a mam 4km, przestało działać. Wróciłem, mechanik stwierdził fakt, zabrali auto, za kwadrans znów działało, za kolejny znów nie działało. Mechanik mówił, że komputer wykazał błąd, że jakby kazał zrobić kalibrację więc zrobili, ale skoro błąd jest nadal, to może problem z klapami w nagrzewnicy MOŻE być, ale sprawdzenie to duży koszt, trzeba by rozebrać cały kokpit, cały dzień pracy (a tam tanio nie jest) + samo sprawdzenie problemu i może nowa nagrzewnica.
Nowy silnik obecnie działa tak samo jak stary, czyli po wyciągnięciu/włożeniu bezpiecznika robi ten "obieg" i przestaje działać.
Czy mój "nowy" silnik jest sprawny - pewności nie mam, czytałem gdzieś, że często wyrabia się coś w badaniu pozycji, bo zwykle każdy ma ustawione 21-22 stopnie.
Niezbyt wiem, co mam robić, jakbym oddał auto do mechanika, kwota naprawy na pewno 4-cyfrowa, szok.
Proszę więc Was o podpowiedź, może mieliście podobny problem?
Obecny mój pomysł, to zamówić na allegro silniczek za 20-70zł i poprosić kogoś o podmianę, szansa jakaś tam jest, że to pomoże. Silnik ten wymieniony ma symbol Hy102U a41 i poniżej EAD514

Awatar użytkownika
Pszczyna
Zafiromaniak
Posty: 2212
Rejestracja: 22 maja 2010, 17:57
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Oberschlesien
Auto: Zafira B 1,9
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#57 Post autor: Pszczyna »

Podobny temat Toyota Verso brak ogrzewania , po wyjęciu modułu sterującego klapkami ( ASO 890zł używka 400zł ) rozgrzebałem go , przyczyna awarii był spływający smar na zębatkę na której są ścieżki (pracuje jak potencjometr) po wyczyszczeniu i konserwacji działa jak nowy .
Możliwe że to nakieruje i pomoże .

Breweer
Świeżak
Posty: 5
Rejestracja: 22 lis 2020, 18:11
Imię: Roman
Lokalizacja: Bytom
Auto: Opel Zafira B 1.8 Cosmo z LPG
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:

#58 Post autor: Breweer »

Witam ponownie, mam pewien trop, ale stawia to warsztat być może w mega złym świetle... położyłem się i mimo słabego bardzo dojścia, zrobiłem zdjęcie tego co widziałem - luźne kabelki!
Co prawda nie wiem, czy one są związane z moim problemem, ale wg moich obserwacji, są bezpośrednio przy silniku odpowiedzialnym za kierunek nawiewu.

Czarny i niebieski przewód do niczego nie prowadzą i są obkorowane, ale nie widać aby były pozwijane, jakby niedawno ktoś coś chciał zrobić. Urwane pewnie inaczej by wyglądały.
Może to, z czego kable wychodzą, to jakiś czujnik położenia czy coś? Bo sam silniczek ma 6 bitów.

Co sądzicie?
Załączniki
zafira-b-regulator-kierunku-nawiewu.png

dawidonline97
Posty: 3
Rejestracja: 04 lip 2019, 22:00
Imię: Dawid
Lokalizacja: Wadowice
Auto: Opel Zafira. 1.9.CDTI
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#59 Post autor: dawidonline97 »

Mam ten sam problem , wymieniany silniczek i nic z tego dalej błąd z kalibracja... zaczęło się od niedziałającego panelu klimatyzacji RJ3, panel naprawiony... Z kierunkami dalej kicha lecz już ponad rok daje radę i tak jeżdżę (dmucha ino na szybę ,najważniejsze) 😕

Breweer
Świeżak
Posty: 5
Rejestracja: 22 lis 2020, 18:11
Imię: Roman
Lokalizacja: Bytom
Auto: Opel Zafira B 1.8 Cosmo z LPG
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:

#60 Post autor: Breweer »

Wczoraj warsztat kolejne podejście, te kable polutowali i jeszcze jakiś był przerwany podobno, do tego jakiś czujnik który miał... sygnalizować skrajne położenie klapy był nie na miejscu.
Zadowoleni - naprawili i działa - wsiadłem, sprawdziłem i po 2 minutach umarło, znów dmucha w jedno miejsce. Sprawdzono - błąd adaptacji, po skasowaniu działało kilkanaście minut, przestało ponownie.
Temat nadal zagadkowy :(

ODPOWIEDZ

Wróć do „Klimatyzacja, ogrzewanie, układ chłodzenia”