[B]Klimatronic

Czyli: chłodzenie, grzanie, termostat, chłodnice, webasto, nagrzewnica

Moderatorzy: Mariusz, Tazz

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
szmurlo
Bywalec
Posty: 111
Rejestracja: 06 gru 2010, 08:42
Imię: Waldemar
Lokalizacja: Kaszuby
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#76 Post autor: szmurlo »

W czterech wątkach, zależy mi na tym, żeby możliwie szybko znaleźć odpowiedź, mam wieźć chorą żonę, a tu zimno jak diabli, nie ma ogrzewania.

Anony Mous

#77 Post autor: Anony Mous »

szmurlo pisze:W czterech wątkach, zależy mi na tym, żeby możliwie szybko znaleźć odpowiedź, mam wieźć chorą żonę, a tu zimno jak diabli, nie ma ogrzewania.
wiec pamiętaj, że na naszym forum odpowiedź pada niemal błyskawicznie...oczywiście jeśli wiedzę ktoś posiada.....tym sie charakteryzujemy.... i nie jeden już to podziwiał.

Awatar użytkownika
szmurlo
Bywalec
Posty: 111
Rejestracja: 06 gru 2010, 08:42
Imię: Waldemar
Lokalizacja: Kaszuby
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#78 Post autor: szmurlo »

No właśnie widzę. Świeżak dostał boleśnie po uszach i zapamięta lekcję :) ;)

Anony Mous

#79 Post autor: Anony Mous »

Koledzy dziś usłyszałem mechanizm jakieś zamykającej/otwierającej się klapki na wysokości kierownicy, chyba od nawiewu na szybę. Pewnie smarowanie straciło swe właściwości. Jest to taki dźwięk zginania starej skóry..jakbym zginał stary skórzany portfel albo buta. Macie jakiś pomysł? Pewnie trzeba rozbierać deskę żeby się tam dostać....specjalnie mi to nie przeszkadza....i chyba nic nie grozi.... czy się mylę?
Ostatnio zmieniony 19 sty 2011, 09:51 przez Anony Mous, łącznie zmieniany 1 raz.

Anony Mous

#80 Post autor: Anony Mous »

Właśnie stwierdziłem u siebie to samo - tak jak piszesz to prawdopodobnie klapka przepustnicy kierującej powietrze na szybę. U mnie słychać ją na ciepłym silniku - kiedy do autka wdmuchiwane jest ciepłe powietrze. Odgłos porównałbym do otwierania starej szafy. Ze względu na niezbyt częste manipulowanie przepustnicą i fakt, że dźwięk jest słabo słyszalny nie bedę robił nic w temacie, bo demontaż deski też nie jest łatwy. Trzeba z tym żyć - widocznie taka przypadłość Zosieńki :D

Awatar użytkownika
marko
Przeglądacz
Posty: 69
Rejestracja: 09 sty 2010, 23:20
Imię: MAREK
Lokalizacja: kraków
Auto: Opel Zafira C Automat
Model: ZC
Oznaczenie silnika: A20DTH
Gender:
Kontakt:

#81 Post autor: marko »

U mnie dwa lata temu też tak głośno klapka się odzywała i jak przyszły cieplejsze dni to jej przeszło i od tego czasu mam spokój .Myślę że jest to związane z wilgocią bo wtedy auto stało na zewnątrz a teraz ma ciepły garaż i jest git.
Marko

michalina
Świeżak
Posty: 11
Rejestracja: 22 sty 2011, 19:50
Lokalizacja: śląskie
Model:

#82 Post autor: michalina »

Witam.
Jaka jest różnica pomiędzy klimatronikiem a klimą półautomatyczną ??
Czy tylko w wyświetlaczu ??

Anony Mous

#83 Post autor: Anony Mous »

jacek2308 pisze: w półautomatycznej temp. utrzym. jest automatycznie ale siłę nawiewu reguluje sam kierowca tzn. nastawia się już odp. bieg dmuchawy.
czyli nastawiam powiedzmy na 20 stopni....a po jakimś czasie dmuchawa na full i co wtedy? Jak auto utrzyma te 20 stopni? Przecież bedzie od razu chłodniej? Chyba że sprężarka zacznie mniej zimna produkować? Tak to wygląda?

zbigor

#84 Post autor: zbigor »

Raczej jest to wykonane poprzez zmieszanie gorącego powietrza przechodzącego przez nagrzewnicę z zimnym które idzie przez parownik klimy.

DD

#85 Post autor: DD »

jacek2308 pisze:w tzw. klimatroniku utrzymywana jest automatycznie temp. i dostosowywana jest automatycznie prędkość nawiewu.
w półautomatycznej temp. utrzym. jest automatycznie ale siłę nawiewu reguluje sam kierowca tzn. nastawia się już odp. bieg dmuchawy.
Jest trochę inaczej:
To co Kolega jacek2308 napisał to zasadniczo prawda. Ale w ZB mamy:
1. Klimatyzacja sterowana elektronicznie.
2. Klimatyzacja automatyczna.
Ad.1. Jest to klimatronik z wyświetlaniem ustawień (temperatura, nawiewy, prędkość wentylatora) na wyświetlaczu.
Ad.2. /a taką mam u siebie/ To też klimatronik tylko ustawia się go ręcznie dwoma pokrętłami temperatury i kierunku nawiewu. Prędkość wentylatora ustawiam trzecim pokrętłem na AUTO i sama się dostosowuje do potrzeb.
Krótko mówiąc ustawienia temperatury, nawiewów i prędkości wentylatora u siebie odczytuję nie z wyświetlacza lecz ze skali przy pokrętłach - i to jedyna różnica.

Anony Mous

#86 Post autor: Anony Mous »

czyli rozumiem, że półautomat działa podobnie jak klimatornic, z tą różnicą, że kierunek nawiewu trzeba już ręcznie dostosować. Tylko czy półatomat ma też elektryczne siłowniki do otwierania/ zamykania poszczególnych kanałów nawiewowych, czy się wszystko rusza na cięgnach podczas kręcenia ręką pokrętła od kierunku nawiewu?

DD

#87 Post autor: DD »

kaliope, w ZB jedyna różnica to sposób odczytywania ustawień. Nawiewy ustawiają siłowniki elektryczne.

Anony Mous

#88 Post autor: Anony Mous »

jacek2308 pisze: i siłę nawiewu ręcznie też.
no tak...ale DD mówił, że jest też pozycja 'auto'

norbert_p

#89 Post autor: norbert_p »

Myślę, że nie powinno się tym za bardzo przejmować. Na dworze zimno, wilgotno to i takie mechanizmy działają z oporem. W moim starym aucie z klimatronikiem było dokładnie tak samo. Uważać trzeba na duże mrozy i wieczorem zostawić ustawiony nawiew na szybę, aby z rana się nie zdziwić. Takie działanie klapek (z dużym oporem) może się kiedyś skończyć spaleniem silniczka (bynajmniej ja tak uważam i tak stosowałem w byłem aucie).

corsar

#90 Post autor: corsar »

W mojej Zosi zaraz po kupnie też coś strasznie skrzypiało pod zegarami - wóz stał kilka ładnych tygodni. Po przejechaniu 2kkm jakby ucichło, a może się cieplej zrobiło?
Za to z mlaskiem i przeciągłym mruczeniem otwiera się i zamyka klapka obiegu wewnętrznego powietrza - dzisiaj jakiś Kamaz prostował rurę pod górkę i pierwszy raz od kupna zamykałem dopływ powietrza z zewnątrz. Jutro trochę pomęczę ten zaworek w trasie to może też się rozrusza :mrgreen:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Klimatyzacja, ogrzewanie, układ chłodzenia”