Olej w zbiorniczku wyrównawczym

Czyli: chłodzenie, grzanie, termostat, chłodnice, webasto, nagrzewnica

Moderatorzy: Mariusz, Tazz

Wiadomość
Autor
Mobby
Świeżak
Posty: 9
Rejestracja: 15 kwie 2014, 11:14
Imię: Jakub
Lokalizacja: Siedlce
Auto: Zafira B 1.6
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z16XEP
Gender:

Olej w zbiorniczku wyrównawczym

#1 Post autor: Mobby »

Witam. Dawno mnie nie było ( to chyba dobrze ). Sądzę, że nie jest to NOWY post, ale ciężko mi odnaleźć coś na temat ( jak coś to przekierujcie mnie ). Dziś dolewałem nieco płynu chłodzącego do układu aby było dobrze po mrozach, które trochę go zabrały ( ciągle temp.na maksa z nawiewów ). Okazało się, że w zbiorniczku wyrównawczym pojawiły się ciemne ( czarne ) tłuste plamy, które pływały po wierzchu, ok.1mm grubości ( jak w rosole- oczka ). Nie była to jednolita substancja, ale mimo tego widoczna. Po bliższym przyjrzeniu się stwierdziłem, ze w górnych powierzchniach zbiorniczka nazbierał się czarny tłusty osad ( jak olej ). Poza tym całość płynu jest czyściutka- od tej górnej warstwy "tłuszczu" do samego dołu naczynka wyrównawczego. Chcę tez dodać, że ok.2-3 miesięcy temu wymieniałem termostat. Czy może to być tłuszcz konserwujący z oryginalnego termostatu ( nie wstawiałem zamiennika ), czy też może to być "tłuszcz" pochodzący z możliwie brudnego naczynia do którego mechanik zlewał płyn chłodzący przy wymianie i potem ponowne go wlanie do układu, aby go nie marnować. Przed wymianą termostatu nigdy czegoś takiego nie było. Mam wlany oplowski DEX- COOL ( czy jakoś tak ). Czym mam się niepokoić??
Ostatnio zmieniony 22 lut 2021, 20:08 przez Mobby, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Pszczyna
Zafiromaniak
Posty: 2212
Rejestracja: 22 maja 2010, 17:57
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Oberschlesien
Auto: Zafira B 1,9
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#2 Post autor: Pszczyna »

1-Tak masz czym się martwić -poszła uszczelka pod głowicą ( albo wcina płyn albo będzie w nim olej ) to drugie bezpieczniejsze dla cylindrów .
2- Jaki musiał być to partacz by taki płyn wlać. :axe:
3- Owszem z zanieczyszczonego termostatu mógłby się taki syf wydostać lecz nie z nowego i w takiej ilości ! :axe: znowu partacz by nie wyczyścił używki ? :czerwona:
4- Wpierw odfiltruj olej np, strzykawką i resztę jak zanurzysz ręcznik papierowy , i obserwuj pilnie objawy -jak się będzie powtarzać to jednak uszczelka

Awatar użytkownika
Mariusz
Zafiromaniak
Posty: 2470
Rejestracja: 11 maja 2017, 07:01
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Warszawa
Auto: ZB OPC Line
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:

#3 Post autor: Mariusz »

Po pierwsze to uzupełnij dane w swoim profilu bo nie wiemy o jakim silniku mowa.
Po drugie to może być chłodniczka oleju co jest najczęstszą przyczyną oleju w zbiorniczku.
Poczytaj ten temat viewtopic.php?f=38&t=28355
i ten viewtopic.php?f=30&t=21525&start=15

Mobby
Świeżak
Posty: 9
Rejestracja: 15 kwie 2014, 11:14
Imię: Jakub
Lokalizacja: Siedlce
Auto: Zafira B 1.6
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z16XEP
Gender:

#4 Post autor: Mobby »

Około 3-4 lat temu robiłem remont silnika, uszczelniacze zaworów, pierścienie na tłokach itp. i w tym wymiana uszczelki pod głowicą. Robione było w ASO OPEL, więc sądzę, że zrobione fachowo. Bynajmniej nic po bloku silnika się nie sączy i nie było dziwnych awarii. To chciał bym wykluczyć tj.uszczelkę głowicy. Po wymianie termostatu ( 2-3 miesiące temu ) i w momencie dolewania płynu do zbiorniczka ( wczoraj ) zauważyłem ten problem. Dzisiaj sprawdzałem nic się nie zmieniło ( na szczęście nic nie doszło, ale tez nic nie ubyło ). Spróbuję odsączyć zanieczystości strzykawką i dalej ręcznikiem papierowym, jak polecasz i będę obserwował czy znowu nic nie dobywa.

Awatar użytkownika
Pszczyna
Zafiromaniak
Posty: 2212
Rejestracja: 22 maja 2010, 17:57
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Oberschlesien
Auto: Zafira B 1,9
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#5 Post autor: Pszczyna »

1 To że uszczelka była robiona w ASO o niczym nie przesądza , pomimo nowego typu uszczelek byłeś na dokręcaniu głowicy według starej szkoły?
2 2-3 miesiące od termostatu -to już wcześniej syf by się pojawił.
3 W dalszym ciągu nie wiemy o jakim silniku dyskutujemy ! uzupełnij dodatkowo profil .

Mobby
Świeżak
Posty: 9
Rejestracja: 15 kwie 2014, 11:14
Imię: Jakub
Lokalizacja: Siedlce
Auto: Zafira B 1.6
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z16XEP
Gender:

#6 Post autor: Mobby »

Pszczyna, dzięki za pomoc, ale po co te głupie dodatki i do czego je przykleić "Głupich nie sieją ! sami się rodzą!! :lol: :lol: :lol: :lol:" - wiesz chyba tylko ty. Piszę, kiedy zauważyłem syf w zbiorniczku ( czyli ostatnio ), a nie kiedy on się pojawił ( tego nie wiem ). Piszę o wszelkich możliwościach, które mogły wpłynąć na zaistniały stan rzeczy aby coś można było wykluczyć lub coś zaradzić.
Ostatnio zmieniony 24 lut 2021, 19:23 przez Mobby, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Sebu$
-#Administrator
Posty: 8147
Rejestracja: 23 wrz 2012, 20:43
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Śląsk / Niemcy
Auto: Yaponiec
Model: Inne
Oznaczenie silnika: Pb1.5
Gender:
Kontakt:

#7 Post autor: Sebu$ »

Mobby pisze: 24 lut 2021, 19:17 Pszczyna, dzięki za pomoc, ale po co te głupie dodatki i do czego je przykleić "Głupich nie sieją ! sami się rodzą!! :lol: :lol: :lol: :lol:" - wiesz chyba tylko ty. Piszę, kiedy zauważyłem syf w zbiorniczku ( czyli ostatnio ), a nie kiedy on się pojawił ( tego nie wiem ). Piszę o wszelkich możliwościach, które mogły wpłynąć na zaistniały stan rzeczy aby coś można było wykluczyć lub coś zaradzić.
Kurde, następny który czyta co mu popadnie i się czepia :lis:
Wiesz co to jest sygnatura / podpis ?


Masakra. Ale przynajmniej na luzaka sobie to napisałeś ;)
Nie jestem gruby i nie mam nadwagi. Wyniki są poprawne ! Ale kurde wyszło mi, że mam znaczny niedobór wzrostu :evil:
Obrazek
i już wiem, że nie jestem stary - jestem po prostu RETRO ....
:lol:

Awatar użytkownika
Czesław
Zafiromaniak
Posty: 1085
Rejestracja: 30 gru 2013, 22:38
Imię: Czesław
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Auto: Meriva B 1,4 120 KM
Model: B
Oznaczenie silnika: Nel
Gender:
Kontakt:

#8 Post autor: Czesław »

Cyt. "Głupich nie sieją ! sami się rodzą!! :lol: :lol: :lol: :lol:"
Dariusz zrób coś z tym bo ktoś Cię kiedyś pozwie :lol: za obrazę jego osobiście :lol: :tak:
czesiek_ze

Awatar użytkownika
fredas
Zafiromaniak
Posty: 5218
Rejestracja: 30 lis 2014, 12:46
Imię: Ryszard
Lokalizacja: Sypniewo [cse]
Auto: Opel Zafira B
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#9 Post autor: fredas »

Czesław pisze: 24 lut 2021, 20:24 Cyt. "Głupich nie sieją ! sami się rodzą!! :lol: :lol: :lol: :lol:"
Dariusz zrób coś z tym bo ktoś Cię kiedyś pozwie :lol: za obrazę jego osobiście :lol: :tak:
A po chusteczkę :lol: Ja mam bekę z tego jak się przejmują że to niby ich dotyczy :haha: :haha: :haha: wręcz uwielbiam Darka posty a najbardziej to ten podpis śmieję się sam do siebie :lol:
Ostatnio zmieniony 24 lut 2021, 20:42 przez fredas, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Obrazek

Mobby
Świeżak
Posty: 9
Rejestracja: 15 kwie 2014, 11:14
Imię: Jakub
Lokalizacja: Siedlce
Auto: Zafira B 1.6
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z16XEP
Gender:

#10 Post autor: Mobby »

Możemy wrócić do tematu?

Awatar użytkownika
Pszczyna
Zafiromaniak
Posty: 2212
Rejestracja: 22 maja 2010, 17:57
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Oberschlesien
Auto: Zafira B 1,9
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#11 Post autor: Pszczyna »

Mobby pisze: 26 lut 2021, 08:01Możemy wrócić do tematu?
Coś się dzieje negatywnego , jakieś zmiany w trakcie obserwacji zbiornika ?



drobna korekta interpunkcji (Kocur)
Ostatnio zmieniony 26 lut 2021, 08:33 przez Kocur, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Kocur
Zafiromaniak
Posty: 1666
Rejestracja: 24 maja 2017, 19:04
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Warszawa
Auto: Opel Zafira B OPC
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z20LEH
Gender:
Kontakt:

#12 Post autor: Kocur »

Mobby pisze: 26 lut 2021, 08:01 Możemy wrócić do tematu?
Jak najbardziej możemy.
Mobby pisze: 23 lut 2021, 19:21 Około 3-4 lat temu robiłem remont silnika, uszczelniacze zaworów, pierścienie na tłokach itp. i w tym wymiana uszczelki pod głowicą. Robione było w ASO OPEL, więc sądzę, że zrobione fachowo.
ASO nie jest niestety wyrocznią jakości usługi. Nie raz zdarzały się już ludziom z ASO takie fuszerki, że przysłowiowy pan Heniek w garażu zrobiłby to o niebo lepiej ...
To chciał bym wykluczyć tj.uszczelkę głowicy.


Gdyby to była uszczelka pod głowicą, to obserwowałbyś także biały dym z rury wydechowej, silnik dławiłby się i pracował nierówno oraz ubywałoby Ci szybko płynu w zbiorniku wyrównawczym.
Pszczyna pisze: 26 lut 2021, 08:10 Coś się dzieje negatywnego , jakieś zmiany w trakcie obserwacji zbiornika ?
Jak słusznie zauważył wcześniej Kolega - musimy mieć więcej danych. Poprosimy zatem o jakieś wyniki obserwacji
Ostatnio zmieniony 26 lut 2021, 08:41 przez Kocur, łącznie zmieniany 1 raz.
:f1: kolejno: Opel Corsa 1.2i, Opel Astra 1.6i, Opel Calibra 2.0i, Opel Zafira A 2.0 DTL 16V., Corsa B 1.2 16V, Astra Bertone Cabrio 1.6. Obecnie:
Opel Zafira B Cosmo Panorama DTH
Opel Zafira B OPC
Audi A4 B6 S4 Cabrio 3.0 V6

Mobby
Świeżak
Posty: 9
Rejestracja: 15 kwie 2014, 11:14
Imię: Jakub
Lokalizacja: Siedlce
Auto: Zafira B 1.6
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z16XEP
Gender:

#13 Post autor: Mobby »

Na szczęście żadnych zmian nie ma. Nie przybywa szajsu. Nie zauważyłem również białego dymu z tłumika bądź ubytku płynu chłodniczego
.

Mobby
Świeżak
Posty: 9
Rejestracja: 15 kwie 2014, 11:14
Imię: Jakub
Lokalizacja: Siedlce
Auto: Zafira B 1.6
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z16XEP
Gender:

#14 Post autor: Mobby »

Dalej bez zmian na szczęście. Jakiś czas temu odessałem za pomocą strzykawki i gumowego wężyka te plamy ze zbiorniczka wyrównawczego. Oczywiście nie wszystko się udało- troszkę jeszcze pływa po wierzchu. Nie zauważyłem aby tych plam przybyło. Płynu też nie ubyło. Silnik wydaje mi się, że pracuje normalnie. Mam tylko problem jak wyczyścić z tego osadu czarnego tłustego ścianki zbiorniczka. Paluchy za grube i przez otwór wlewowy ciężko się dostać, ewentualnie tylko do górnych ścianek zbiorniczka.

Awatar użytkownika
Pszczyna
Zafiromaniak
Posty: 2212
Rejestracja: 22 maja 2010, 17:57
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Oberschlesien
Auto: Zafira B 1,9
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#15 Post autor: Pszczyna »

Odciągnąć płyn do pozycji węża gumowego zdjąć zbiornik i do domu-garażu , a tam płyn do mycia naczyń i trochę piasku -pasty BHP i wyczyścisz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Klimatyzacja, ogrzewanie, układ chłodzenia”