[B] Nie włączają się wentylatory po włączeniu klimatyzacji

Czyli: chłodzenie, grzanie, termostat, chłodnice, webasto, nagrzewnica

Moderatorzy: Mariusz, Tazz

Wiadomość
Autor
Jeżol
Posty: 1
Rejestracja: 07 sie 2022, 14:18
Imię: Marcin
Lokalizacja: Łódź
Auto: Zafira B 1.9 CDTI Cosmo
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

[B] Nie włączają się wentylatory po włączeniu klimatyzacji

#1 Post autor: Jeżol »

Dzień dobry wszystkim.
Mam problem z wentylatorami w mojej Zafirze. Po włączeniu klimatyzacji wiatraki ani drgną. Sprawdziłem same wentylatory - działają oba biegi w obu wentylatorach. Zajrzałem do UEC i 3 przekaźniki sprawdzone (K1 i K2 są 4-ro pin-owe, K10 5-cio pinowy). Rozebrałem sobie inny sprawny przekaźnik do testów i wyniki poniżej:
K1 - uruchamia wentylator bliżej silnika na 2 biegu, wtyk 30 i 86 ma 12V, 85 daje 576Ω przy sprawdzeniu z - baterii (ale dopiero po wyjęciu przekaźnika K10), 87 uziemienie
K2 - uruchamia oba wentylatory na 1 biegu, wtyk 30 i 86 ma 12V, 85 daje 561Ω przy sprawdzeniu z - baterii (ale dopiero po wyjęciu przekaźnika K10), 87 uziemienie
K10 - nic nie uruchamia, dostaje zasilanie na wtyk przekaźnika 30 dopiero jak załączy się przekaźnik K2 - zgodnie z jakimś schematem powinno tak być. Dziwne jest, że na obu wtykach 86 i 85 jest 12V. Przy sprawdzaniu tego przekaźnika jest ciągłość między 86 i 85 (przy sprowadzeniu pozostałych jest wartość około 90Ω).
Zgodnie z jakimś schematem opisującym działanie 2 wentylatorów w samochodach wtyki 85 z przekaźnika K1 i K10 powinny być razem uziemione do czujnika wyższej temperatury (gdzie go mogę znaleźć?) Jeśli tak by było to czemu pokazuje 12V tylko na K10?
Czy problemem może być uszkodzony czujnik temperatury czy może UEC jest do wymiany? Czy szukać gdzieś zwarcia?
Poniżej schemat na którym bazowałem sprawdzając przekaźniki.

Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Klimatyzacja, ogrzewanie, układ chłodzenia”