[FAQ]wypalanie DPF-u

Tematy dotyczące DPF.

Moderatorzy: Mariusz, Tazz

Wiadomość
Autor
Lorry
Zafiromaniak
Posty: 2370
Rejestracja: 04 lut 2009, 11:41
Imię: Grisza
Lokalizacja: KR/WF
Auto: Direct, OPC i BiałaStrzała
Model: ZBZAAF
Oznaczenie silnika: Z22yh20LET

#676 Post autor: Lorry »

Kolega ma 150, może mu słynna 3 kostka wtrysku nie śmiga i leje paliwo i zapycha DPFa szybciej...

Awatar użytkownika
MarkusX
Świeżak
Posty: 18
Rejestracja: 20 kwie 2011, 22:40
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Model:

#677 Post autor: MarkusX »

Przejechałem już ponad 1000 km , możliwe ,że nie zauważyłem jak mi się wypalił DPF, co prawda jeżdżę praktycznie tylko na trasach po 60-100 km (i raczej nie jest to wolno) , trochę się przejmuję .

A mam pytanie , czy komuś zapchał się DPF czy tylko o tym się słyszy ??

olsen

#678 Post autor: olsen »

Mojemu koledze zapchał się DPF do tego stopnia że rozerwało obudowę , nikt nie wierzył że tak mozę rozerwać blachę w czasie jazdy

Awatar użytkownika
Bodek
Zafiromaniak
Posty: 16394
Rejestracja: 17 paź 2010, 12:28
Imię: Bodek
Lokalizacja: Polska B
Auto: Zafira_B_Cosmo
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:
Kontakt:

#679 Post autor: Bodek »

MarkusX pisze:Przejechałem już ponad 1000 km , możliwe ,że nie zauważyłem jak mi się wypalił DPF, co prawda jeżdżę praktycznie tylko na trasach po 60-100 km (i raczej nie jest to wolno) , trochę się przejmuję .

A mam pytanie , czy komuś zapchał się DPF czy tylko o tym się słyszy ??
Poczytałeś dokładnie ten post:

Wypalanie DPF - poradnik

Jak nic się nie dzieje to OK, pewnie się wypala, podepnij kompa - zobaczysz.
:lis:

"NADZIEJE LUDZI MĄDRYCH SĄ PEWNIEJSZE NIŻ BOGACTWO NIEUKÓW" - DEMOKRYT

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bogusław Kuduk, ps. Bodek + 30.11.2020. R.I.P.

Awatar użytkownika
MarkusX
Świeżak
Posty: 18
Rejestracja: 20 kwie 2011, 22:40
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Model:

#680 Post autor: MarkusX »

Bodek_K pisze:
Poczytałeś dokładnie ten post:

Wypalanie DPF - poradnik

Jak nic się nie dzieje to OK, pewnie się wypala, podepnij kompa - zobaczysz.
Dzięki , wcześniej już czytałem , staram się zawsze zwracać uwagę na zwiększone spalanie , nawet podczas jazdy mam ustawione na sprawdzanie spalania. No nic będę czekał. ;)

Co do kompa , na razie nie mam nic ale na pewno będę musiał sobie coś sprawić.

Awatar użytkownika
Bodek
Zafiromaniak
Posty: 16394
Rejestracja: 17 paź 2010, 12:28
Imię: Bodek
Lokalizacja: Polska B
Auto: Zafira_B_Cosmo
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:
Kontakt:

#681 Post autor: Bodek »

MarkusX pisze: Co do kompa , na razie nie mam nic ale na pewno będę musiał sobie coś sprawić.
Zobacz tutaj:

Tech OP-COM

Pogadaj z kimś w okolicy.

np. 55. kubutek - Sosnowiec (OP-COM) - dla klubowiczów oczywiście za free
:lis:

"NADZIEJE LUDZI MĄDRYCH SĄ PEWNIEJSZE NIŻ BOGACTWO NIEUKÓW" - DEMOKRYT

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bogusław Kuduk, ps. Bodek + 30.11.2020. R.I.P.

tomy_

#682 Post autor: tomy_ »

Witam
Ostatnio zabrałem moją Zosię na spacer celem wypalenia DPF. Żeby połączyć przyjemne z pożytecznym zabrałem też laptopa i OP-COM'a. Włączyłem opcję zapisywania danych na dysk i w drogę.
Moje wnioski
Wypalanie faktycznie zaczęło się gdy przez chwilę przekroczyłem próg 100 km/h wcześniej piłowałem zdrowo na 3-im biegu ale poniżej 100 - i nic.
Tutaj (https://www.opendrive.com/files?30426155_kOQLd)
umieszczam wykres, na którym widać złapany proces wypalania dpf
Całe wypalanie to około 20 km w połowie wypalania zawracałem, widać to na wykresie - spadają temperatury i proces wypalania zostaje niejako chwilowo zatrzymany. Potem rura.
Cały czas który obejmuje wykres starałem się trzymać obroty około 3 tyś czyli jazda na 3 i 4 biegu.
Kolejne wypalanie mam zamiar przeprowadzić już bez kręcenia zbędnych kilometrów, czyli pierwszej połowy wykresu.
Zagrzeję silnik, rozpędzę na chwilę powyżej 100 i potem jazda przez 20 km lub 15 minut byle na wyższych obrotach.
Pozdrawiam

dneo

#683 Post autor: dneo »

Hej, ja tez bawiłem sie w oglądanie logow z wypalania. Proponuje Ci jeszcze dorzucić do tych wykresów temperaturę płynu chłodzącego.
Ja miałem ostatnio taką sytuację, że wiedziałem, że mam nasycenie około 80% i wiedziałem, że w ciągu najbliższych kilku dni nie pojadę w bezpiecznie długą trasę więc też musiałem zrobić spacer na wypalanie.
Wypalanie zaczęło się dokładnie w momencie osiągnięcia 80 stopni płynu chłodzącego i co ciekawe jak już się zacznie nie jest konieczne trzymanie wysokich obrotów. Jak będę miał czas to może wrzucę też swoje wykresy.
Apropo logowaniea, to wydaje mi się że wersja z CHINA w nazwie jest nieco mniej stabilna i zdarza się, że w czasie zapisu nagle sie rozłącza. Ostatnio użyłem poprzedniej wersji - tej z którą kupiłem OP_COMa i bez problemów zapisało sie prawie 30 km jazdy.
Nie wiem dlaczego ale lubię oglądać takie wykresy
:lol:

tomy_

#684 Post autor: tomy_ »

Mam te dane jeszcze na świeżo, dokładam więc linię temperatury silnika
Wykres z wypalania DPF z temperaturą silnika
Jakoż, iż wątek jest już tak długi, że mało kto pamięta początek powtarzam informacje kluczowe z drugiej strony.

cyt:
Odnośnie spełnienia odpowiednich warunków aby proces wypalania został zainicjowany
Aby możliwa była regeneracja, muszą zostać spełnione następujące warunki.
a.) Silnik pracuje już (od chwili uruchomienia) > 2 minuty.
b.) Obliczone nasycenie > 80%.
c.) Temperatura chłodziwa > 70°C przez co najmniej 2 minuty.
d.) W systemie nie zapisano żadnych usterek dot. filtra DPF.
e.) Przekroczono zdefiniowany próg prędkości pojazdu (np. dla >80% obciążenia: 100 km/h).


Powyższe warunki zostały spełniane
ad a) w 121 sekundzie wykresu - czyli praktycznie na samym początku
ad b) nasycenie było > 85%
ad c) od samego początku - wykres temperatury opisany na prawej osi
ad d) było czysto
ad e) prędkość 100 km/h przekroczyłem w 713 sekundzie - czyli w połowie wykresu (nie wiem jak się to ma do zdefiniowanego progu prędkości z powyższej definicji)
Pozdrawiam wszystkich świadomych wypalaczy, z lekką nutą zazdrości dla tych którzy już wyrwali chwasta :P

mariano76
Debiutant
Posty: 29
Rejestracja: 08 cze 2011, 10:54
Lokalizacja: wielkopolska
Model:

#685 Post autor: mariano76 »

podepnę sie pod temat.od niedawna mam zafirę.zauważyłem na postoju autko pracuję na luzie.zużycie chwilowe ok 0.7 l a co mnie zaniepokoiło to wzrastające stopniowo średnie spalanie.w pewnym momencie wzrosło do 30 l.proszę o poradę czy to jest normalne wskazanie czy może gdzieś jest problem.

Awatar użytkownika
MieHor
Zafiromaniak
Posty: 2915
Rejestracja: 26 kwie 2009, 16:07
Imię: Mieczysław
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#686 Post autor: MieHor »

Musisz poczytać o wypalaniu DPF, bo to opisane zjawisko wskazuje, że silnik próbuje zainicjować właśnie wypalanie

mariano76
Debiutant
Posty: 29
Rejestracja: 08 cze 2011, 10:54
Lokalizacja: wielkopolska
Model:

#687 Post autor: mariano76 »

kilka dni temu byłem na serwisie i dpf 32%.od tego momentu auto przejechało ok 150 km.

Lorry
Zafiromaniak
Posty: 2370
Rejestracja: 04 lut 2009, 11:41
Imię: Grisza
Lokalizacja: KR/WF
Auto: Direct, OPC i BiałaStrzała
Model: ZBZAAF
Oznaczenie silnika: Z22yh20LET

#688 Post autor: Lorry »

Jak po mieście to jest to możliwe ;) 1.7 ma mniejszego, częściej się wypalającego DPFa ;)

Awatar użytkownika
MieHor
Zafiromaniak
Posty: 2915
Rejestracja: 26 kwie 2009, 16:07
Imię: Mieczysław
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#689 Post autor: MieHor »

mariano76 pisze:na postoju autko pracuję na luzie zużycie chwilowe ok. 0.7 l, a co mnie zaniepokoiło, to wzrastające stopniowo średnie spalanie, w pewnym momencie wzrosło do 30 l.
gdyby taka sytuacja zaistniała w czasie jazdy, podczas ruszania lub przyspieszania, to oczywiście zgodziłbym się z Lorry,

mariano76
Debiutant
Posty: 29
Rejestracja: 08 cze 2011, 10:54
Lokalizacja: wielkopolska
Model:

#690 Post autor: mariano76 »

dodam że średnie spalanie w mieście to 10 l .wydaje mi się że to za dużo mimo że auto ciężkie i felga 17 cali.

ODPOWIEDZ

Wróć do „DPF”