[FAQ]wypalanie DPF-u

Tematy dotyczące DPF.

Moderatorzy: Mariusz, Tazz

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
fredas
Zafiromaniak
Posty: 5218
Rejestracja: 30 lis 2014, 12:46
Imię: Ryszard
Lokalizacja: Sypniewo [cse]
Auto: Opel Zafira B
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#916 Post autor: fredas »

Hmm jak komputer stwierdzi że jest możliwość tzn pow 80% i temperatura silnika odpowiednia lub zbliżona to próbuje rozpocząć proces regeneracji. Jeżeli w jakiś sposób do tego nie dojdzie to odkłada na inny termin tak w skrócie ;)
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
deyv1992
Przeglądacz
Posty: 58
Rejestracja: 23 lis 2016, 17:56
Lokalizacja: Świętoniowa
Model:

#917 Post autor: deyv1992 »

czaje dzieki , warunki mial - autostrada;)

tomek evo
Mieszkaniec
Posty: 229
Rejestracja: 10 sie 2013, 22:25
Imię: Tomek
Lokalizacja: inąd
Auto: Skoda Superb Kombi
Model: TDI
Oznaczenie silnika: CFGB
Gender:
Kontakt:

#918 Post autor: tomek evo »

Zalecam raz na jakiś czas zastosowanie środka do kompleksowego czyszczenia ukł. wtryskowego czyszczącego też dpf-a Archoil AR6400 D-max. Bez "chemicznego czyszczenia" nie ma co liczyć na bezproblemową eksploatacje bo stan dpf-a będzie się tylko pogarszał aż konieczna będzie interwencja mechaniczna. Jazda w trasie pomaga ale nie rozwiązuje to problemu bo prędzej czy później filtr się i tak zapcha.

Awatar użytkownika
scooter
Bywalec
Posty: 105
Rejestracja: 07 gru 2016, 22:21
Imię: Rafał
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Auto: Opel Zafira B 1.7 CDTI
Model: ZB
Oznaczenie silnika: A17DTR
Gender:

#919 Post autor: scooter »

Ja mam autko od końca listopada i mój DPF wypala się 150 - 300 km puki co taki dystans między wypaleniami udało mi się osiągnąć nie znam wartości nasycenia zaraz po wypaleniu także nie wiem w jakiej jest kondycji , raz jak żona przerwała wypalanie to ponownie wypalił się po 80 km ale to już ją jechałem i potem dopiero po 300km jazda różnie miasto , odcinki S3 po 50 km. Wypalanie kontroluje puki co przez led podłączony do ogrzewania tylnej szyby , u mnie działa on tak że zapala się jak jak zaczyna się wypalanie potem w czasie procesu zależnie od obciążenia tak mi się wydaje gaśnie i zapala się. Zaobserwowałem jeszcze ze ten led zapala się na chwilę jak auto jest np.zgaszone krótki postój i odpalenie potem gasnie

Awatar użytkownika
Mucha
Świeżak
Posty: 15
Rejestracja: 08 sty 2015, 07:23
Imię: Błażej
Lokalizacja: Zbiersk
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#920 Post autor: Mucha »

Jakiś czas temu obejrzałem poniższy filmik
https://www.youtube.com/watch?v=yApmlEVsnh0
, co zmobilizowało mnie to sprawdzenia w jakim stanie jest mój DPF.
Zakupiłem sobie ELM327 bluetooth oraz zainstalowałem aplikacje na android "dpf info" , po kilku regeneracjach ( wypalaniu) filtra mogę się podzielić teraz moimi spostrzeżeniami.
Jako że aplikacja nie działa na moim smartfonie używam tableta i nie zawsze mam go przy sobie więc na razie zarejestrowałem dwa wypalania.

Auto Opel Zafira 1.9 CDTI, 2007r. ( Z19DT - 120 KM) przebieg 217 tyś. km.

Pierwsza regeneracja (wypalanie) nastąpiła po przejechaniu 660 km, zarejestrowane maksymalne nasycenie filtra 90% , nasycenie zmierzone zaraz po wypalaniu 18%

Druga regeneracja ( dzisiaj ) nastąpiła po przejechaniu 680 km , zarejestrowane nasycenie filtra 91% , nasycenie zmierzone zaraz po wypalaniu 14%.

Odkąd mam Zafirę i przejechaniu 2000 km zauważałem kiedy następuje wypalanie (średnio co 660 - 750 km), ale dopiero teraz dzięki tym gadżetom wiem przy jakim nasyceniu następuje regeneracja i do jakiego stopnia regeneruje się DPF.

Myślę że na auto które ma przelatane ponad 200 tyś , regeneracja filtra na poziomie 14 - 18 % , co nie jest zły wynik.
Ostatnio zmieniony 14 lut 2017, 12:31 przez Mucha, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
deyv1992
Przeglądacz
Posty: 58
Rejestracja: 23 lis 2016, 17:56
Lokalizacja: Świętoniowa
Model:

#921 Post autor: deyv1992 »

u mnie jest podobnie 196 tys najechane wypalanie co 620 km ( jesli dobrze wypalony ) 18% po wypaleniu

Awatar użytkownika
scooter
Bywalec
Posty: 105
Rejestracja: 07 gru 2016, 22:21
Imię: Rafał
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Auto: Opel Zafira B 1.7 CDTI
Model: ZB
Oznaczenie silnika: A17DTR
Gender:

#922 Post autor: scooter »

Dziś Zośka nie wytrzymała zaczęła wypalanie po 275 km a co mnie zaskoczyło przy temp.silnika 40stopni trwało jakieś 7km bo to w mieście na dłuższym postoju z włączonym silnikiem wyłączyło się po kolejnych 10 kilometrach znowu się zaczęło chyba za pierwszym razem stwierdziła że nieee , za drugim razem czekałem ale się nie doczekałem końca i musiałem przerwać jutro podróż do pracy 54km w jedną stronę wypali się gdzieś po drodze

Awatar użytkownika
Flora
Zafiromaniak
Posty: 3178
Rejestracja: 14 paź 2013, 11:46
Imię: Marcin
Lokalizacja: Bydgoszcz
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#923 Post autor: Flora »

To ciekawe, że drugi raz w trakcie jednego odpalenia sterownik podjął drugą próbę regeneracji.

Awatar użytkownika
scooter
Bywalec
Posty: 105
Rejestracja: 07 gru 2016, 22:21
Imię: Rafał
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Auto: Opel Zafira B 1.7 CDTI
Model: ZB
Oznaczenie silnika: A17DTR
Gender:

#924 Post autor: scooter »

No właśnie tak było może to zwiastun jakiejś awarii związanej z DPF dziś wypalanie zaczęło się przy 33 stopniach i trwało 10 km a teraz to ciekaw jestem na ile starczy

Awatar użytkownika
Helenka
Debiutant
Posty: 33
Rejestracja: 13 maja 2015, 10:41
Imię: Helena
Lokalizacja: Bolesławiec DBL
Auto: Zafira B 1.7 cdti enjoy
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z17DTJ
Gender:

#925 Post autor: Helenka »

violator pisze:
Zdenek2007 pisze:Hmm a mój nie zawsze :> nie robię jakieś wielkiej paniki z dpf-em jeśli nie mam czasu to przerywam jeśli mam czas to wypalam na postoju, ewentualnie kontynuuję podczas jazdy ale nigdy nie zauważyłem by oleju mi przybywało, a zaznaczam że od zakupu Zochy (6 lat temu) olej Dexos2 zawsze sam wymieniam :ok:
Oczywiście mam silnik 1,7 więc dużo mniejszą puchę filtra, krótsze ale częstsze wypalanie dpf-a :piwo:
Co ile km wypala u Ciebie sie dpf,u mnie co 300-390km ale przeważnie powyżej 350km
Ja też mam silnik 1,7 i w mieście wypala się stanowcza za często, natomiast w długiej trasie potrafi się wypalić tylko raz na jedno tankowanie (tj. nawet na 700 km). Myślicie, że warto sobie notować częstotliwość wypalań? Czy np. nie robi się to coraz częściej? :shock:
Bodek pisze:
przekus pisze:Bodek no tak ale jak był półsyntetyk to juz nie mogłem synkretyka wlać, no chyba, że sprzedawca powiedział tak tylko na odpierdziel.
Będzie co będzie, po pracy DPF znów się zaczął wypalać pokopcił z 15km i się wypalił. teraz już śmiga OK :)

"Podepnij kompa i sprawdź nasycenie. " - Trzeba mieć zapewne odpowiedni kabelek, czy piszesz o profesjonalnym podłączeniu przez kabelek za kilka tysiaczków? :mrgreen:

Na razie skasowałem licznik i zobaczę za ile będzie kolejne wypalanie.
Jak jeździsz na krótkich odcinkach to jakieś 400km ;)

Nauczysz się - nie ma problemu, na postoju spalanie około 5l/h ;)

Napisz tu: http://www.zafiraklub.pl/viewtopic.php?t=19057&start=15 - może, ktoś się odezwie :ok:
Ekhm... u mnie objawem wypalania dpf jest spalanie postojowe na wysokości 3l/100km. To coś nie tak? :mysli:
Ostatnio zmieniony 26 kwie 2017, 19:21 przez Helenka, łącznie zmieniany 1 raz.
Człowiek uczy się całe życie...

Awatar użytkownika
Bodek
Zafiromaniak
Posty: 16394
Rejestracja: 17 paź 2010, 12:28
Imię: Bodek
Lokalizacja: Polska B
Auto: Zafira_B_Cosmo
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:
Kontakt:

#926 Post autor: Bodek »

Na początku wypalania spalanie na postoju jest niższe, później rośnie.

Zaczyna od 1,2 /tak zaobserwowałem/, a już podczas ciągłego wypalania kształtuje się na poziomie 4,6-5,0.

Może zaobserwowałaś na początku - zobacz po przejechaniu np. 2 kilometrów.
:lis:

"NADZIEJE LUDZI MĄDRYCH SĄ PEWNIEJSZE NIŻ BOGACTWO NIEUKÓW" - DEMOKRYT

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bogusław Kuduk, ps. Bodek + 30.11.2020. R.I.P.

arkady2222

#927 Post autor: arkady2222 »

Witam wszystkich.
Wczoraj zauważyłem dzwne wypalanie DPF-a. Podjeżdzając pod garaż zauważyłem, że wzrosło spalanie do 3l/h i było czuć ten specyficzny zapach, więc wrzuciłem wsteczny i postanowiłem pojechadź na S3 wypalić DPF.
Jednak zanim dojechałem ( ok. 2-3 km) wypalanie zakończyło się i spalanie chwilowe wróciło do normy tj. 0,4-0,5 l/h.
Nie pojechałem już dalej, tylko zajechałem do mechanika aby podłączyć się pod op-coma.
Komputer pokazał nasycenie DPF w 40% i informację, że wypalanie zakończyło sie 3 km temu.
Moją Zośką zrobiłem dopiero coś ok. 1000km i nie miałem jeszcze wypalania w mieście, dlatego jestem zdziwiony, że odbyło się to w taki sposób. :shock:
Czy zrobiłem dobrze nie jadąc dalej, czy może mimo wszystko powinienem pojechadź na "przejażdżkę"?

LWPM
Zafiromaniak
Posty: 592
Rejestracja: 06 kwie 2017, 11:51
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Wrocław
Auto: Opel Zafira B 1.7 CDTi 111
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z17DTJ
Gender:

#928 Post autor: LWPM »

arkady2222 pisze:Komputer pokazał nasycenie DPF w 40% i informację, że wypalanie zakończyło sie 3 km temu.
wg mnie zupełnie normalne. U mnie jest dokładnie tak samo - po wypaleniu wartość 40% niezależnie od tego czy wypalanie w trasie czy na mieście.
Dalsza jazda zupełnie nic by nie dała.
Skoro przejechałeś tylko 2-3 km to znaczy że wypalanie się już kończyło :)

arkady2222

#929 Post autor: arkady2222 »

Właśnie to wypalanie w mieście bardzo mnie zdziwiło, bo naczytałem się na forum, żeby wypalić DPF trzeba przejechać kilkanaście kilometrów przy obrotach pow.2 tyś.
Nigdzie nie znalazłem informacji, że DPF może się wypalić po przejechaniu kilku kilometrów i to w mieście. :roll:

Awatar użytkownika
Bodek
Zafiromaniak
Posty: 16394
Rejestracja: 17 paź 2010, 12:28
Imię: Bodek
Lokalizacja: Polska B
Auto: Zafira_B_Cosmo
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:
Kontakt:

#930 Post autor: Bodek »

arkady2222 pisze:Właśnie to wypalanie w mieście bardzo mnie zdziwiło, bo naczytałem się na forum, żeby wypalić DPF trzeba przejechać kilkanaście kilometrów przy obrotach pow.2 tyś.
Nigdzie nie znalazłem informacji, że DPF może się wypalić po przejechaniu kilku kilometrów i to w mieście. :roll:
W warunkach miejskich około 7 kilometrów, a bywa, że wypali się szybciej.

Silnik 1.7 ma mniejszy filtr, więc może wypalać się szybciej.
Ostatnio zmieniony 22 sie 2017, 20:30 przez Bodek, łącznie zmieniany 1 raz.
:lis:

"NADZIEJE LUDZI MĄDRYCH SĄ PEWNIEJSZE NIŻ BOGACTWO NIEUKÓW" - DEMOKRYT

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bogusław Kuduk, ps. Bodek + 30.11.2020. R.I.P.

ODPOWIEDZ

Wróć do „DPF”