Bezobsługowy filtr DPF Zafira B 1.9 CDTI 150km

Tematy dotyczące DPF.

Moderatorzy: Mariusz, Tazz

Wiadomość
Autor
piotrus6282
Świeżak
Posty: 8
Rejestracja: 17 lip 2018, 18:27
Imię: Piotr
Auto: Opel Zafira B 1.9 CDTI 150KM
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19

Bezobsługowy filtr DPF Zafira B 1.9 CDTI 150km

#1 Post autor: piotrus6282 »

Witam. Natknąłem się na temat bezobsługowego filtra DPF. Mało jest informacji w internecie na ten temat. Jak to dziala. Jak wygląda. Co z czym się je. Miał ktoś może styczność z czymś takim lub ma jakieś informacje na ten temat? Pytałem się w dwóch firmach zajmującymi się DPF i powiedziano mi że do Zafiry B 1.9 CDTI 150km takiego filtra nie mają. Czy one są dedykowane pod dane auto? Proszę o jakąkolwiek pomoc. Z góry dodam że u mnie w Zafirze nie ma dpf. Został usunięty przez poprzedniego właściciela i ja już ją taką kupiłem.

PETERSS
Mieszkaniec
Posty: 216
Rejestracja: 22 cze 2015, 21:32
Imię: Piotr
Lokalizacja: Jelenia Góra
Auto: Opel Zafira B Cosmo 1.9 CDTI
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#2 Post autor: PETERSS »

Jakiś czas temu widziałem takie rozwiązanie w skodzie octavi z 2000r. 1.9 TDI 110km. Właściciel mieszka w Berlinie i nie chciał zmieniać auta więc zlecił zamontowanie takiego badziewia do auta. Wygląda to tak, że montują katalizator i filtr cząstek stałych w układ wydechowy. Każda część ma swój certyfikat i numer seryjny. Nie montują do elektroniki i nie zmieniają nic w kompie. Po prostu auto jeździ układ wydechowy rozgrzewa się i samoczynnie ma się czyścić po osiągnięciu wysokiej temperatury.Miało to być bezobsługowe ... Po 2 latach trochę się zapchało, a że nie jest to monitowane w żaden sposób (brak czujników ciśnień i temperatury) trudno było to zdiagnozować i padło turbo... Ale na szybie miał naklejkę+plus certyfikat, które pozwały mu wjechać do centrum miasta bez obawy kary za niespełnianie norm w DE.

piotrus6282
Świeżak
Posty: 8
Rejestracja: 17 lip 2018, 18:27
Imię: Piotr
Auto: Opel Zafira B 1.9 CDTI 150KM
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19

#3 Post autor: piotrus6282 »

Wiadomo jaki jest całkowity koszt czegoś takiego? Jest możliwość kupna samej puchy z certyfikatem? Sam jestem w stanie zamontować coś takiego.

PETERSS
Mieszkaniec
Posty: 216
Rejestracja: 22 cze 2015, 21:32
Imię: Piotr
Lokalizacja: Jelenia Góra
Auto: Opel Zafira B Cosmo 1.9 CDTI
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#4 Post autor: PETERSS »

Kosztów nie znam.Nie wiem czy można kupić samą puchę.Sam zamontujesz ale nie będziesz miał certyfikatu - choć twoje auto już go ma fabrycznie.
Poszukaj nie stronach DE tam szybciej coś znajdziesz, ale skoro chcesz mieć dpf to nie lepiej kupić zamontować i odblokować komputer u Ciebie w aucie ?
Koszta będą chyba podobne.

Awatar użytkownika
barek16
Mieszkaniec
Posty: 394
Rejestracja: 17 sty 2018, 20:48
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Łańcut
Auto: Cosmo
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#5 Post autor: barek16 »

Ale to właśnie taki typ dpfu jak mamy w Zafirach jest nazywany "bezobslugowym". W tym nazewnictwie chodzi o to, że nie ma dodatkowych pojemników na "dopalacz" dpfa, a sam proces wypalania ma być kontrolowany przez ECU i odbywać się automatycznie. Niektóre auta, głównie Francuzy i Ford miały dpf wypalajacy się podobnie jak katalizator scr gdzie trzeba pilnować uzupełnienia płynu "dopalacza" i one są nazywane jako DPF obsługowy.

piotrus6282
Świeżak
Posty: 8
Rejestracja: 17 lip 2018, 18:27
Imię: Piotr
Auto: Opel Zafira B 1.9 CDTI 150KM
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19

#6 Post autor: piotrus6282 »

Też tak myślałem uruchomić oryginalny ale jak każdy wie są z tym problemy. Bartek16 wiem o tym że te co mamy w zośkach tak się nazywają ale chodzi mi o coś takiego jak katalizator. Żadnych dopalań ani nic w tym stylu. Szukam informacji jakiej kolwiek ale żadnej znaleźć nie mogę. Jak to działa itp.

Awatar użytkownika
barek16
Mieszkaniec
Posty: 394
Rejestracja: 17 sty 2018, 20:48
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Łańcut
Auto: Cosmo
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#7 Post autor: barek16 »

Są takie niefabryczne dpfy, tylko że one wyłapują o wiele mniej cząstek stałych niż te fabryczne. A po drugie taki filtr bez wypalania po iluś tam tyś km się zapełni i trzeba to wyciągać z auta. Jeśli się uda to wyczyścić chemią na warsztacie, a jeśli nie znów wkładać nowy.
Byłeś wgl na badaniu spalin ? Jeśli silnik nie bierze oleju, a wtryski nie leją to powinien się w Euro 4 nawet bez dpfa zmieścić.
Ja byłem akurat wczoraj na badaniu technicznym i średnia z 5 pomiarów wyszła 0,31 gdzie dopuszczalna norma to 0,5. Tylko ze ja dpfa mam.
Ostatnio zmieniony 05 wrz 2018, 18:39 przez barek16, łącznie zmieniany 1 raz.

piotrus6282
Świeżak
Posty: 8
Rejestracja: 17 lip 2018, 18:27
Imię: Piotr
Auto: Opel Zafira B 1.9 CDTI 150KM
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19

#8 Post autor: piotrus6282 »

Nie byłem jeszcze na badaniu. Ale czytałem gdzieś że teraz diagnosta będzie miał prawo podłączyć nawet komputer do auta żeby sprawdzić czy DPF jest wyprogramowany z komputera. Silnik raczej nie bierze oleju. Nie zauważyłem. A czy wtryski leja to nie wiem. Nie kopci przy normalnej jeździe tylko wtedy jak depne to zakopci na czarno.
Może ktoś wypowie się kto nie ma dpf i był na takim pomiarze co i jak wyszło?


Podaję link do informacji co i jak ma się zmienić przy badaniu technicznym.
https://www.google.com/amp/www.dziennik ... rce=images

ODPOWIEDZ

Wróć do „DPF”