1.4 Turbo - błąd P0171 - jaki mechanik Wrocław

Silnik (ON, PB, LPG, CNG), układ przeniesienia napędu, układ wydechowy itp.

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
drausil
Debiutant
Posty: 45
Rejestracja: 05 sie 2020, 23:24
Imię: Rafał
Lokalizacja: Wrocław
Auto: Opel Zafira C 1.4T
Model: ZC
Oznaczenie silnika: A14NET
Gender:

1.4 Turbo - błąd P0171 - jaki mechanik Wrocław

#1 Post autor: drausil »

No i pojawił mi się ten nieszczęsny bład P0171 - zbyt uboga mieszanka poliwowa. Szukam warsztatu we Wrocławiu, który się zna na tych silnikach i ogarnie mi to. Ktoś zna takich mechaników? Dodam, że od 1500 km mam założoną instalacje LPG firmy BRC. W warsztacie gdzie zakładałem gaz powiedzieli, że przegląd instalacji jest zerowy i dopiero następny po 15000 km, czyli dopiero za 13500 km.

oct85
Świeżak
Posty: 8
Rejestracja: 31 sty 2020, 10:59
Imię: Radek
Lokalizacja: PL
Auto: Zafira Tourer Cosmo 1.4T
Model: ZC
Oznaczenie silnika: Z19DTH

#2 Post autor: oct85 »

Wszystko ok.
Tylko masz błąd wynikający ze źle zaprogramowanej instalacji gazowej. Zbyt uboga mieszanka oznacza, że auto dostaje za mało gazu. Należy zawsze uwzględnić, że gaz ma 20 procent mniejszą kaloryczność. I tak powinna być ustawiona instalacja. Spalanie typu pali tyle samo co na benzynie to źle ustawiona instalacja gazowa. Przerabiałem to w mojej Zafirze. Też mi to wywaliło na autostradzie. Musisz pojechać do warsztatu i niech poprawiają. Zeby to zrobione było dobrze należy ustawić to na korekty podczas jazdy. Gaziarze robią tylko autokalibrację i kończą temat. Bo tak szybko i wygodnie. Długotrwała jazda na zbyt ubogiej mieszance zniszczy silnik.

Wysłane z mojego Redmi 4 przy użyciu Tapatalka


drausil
Debiutant
Posty: 45
Rejestracja: 05 sie 2020, 23:24
Imię: Rafał
Lokalizacja: Wrocław
Auto: Opel Zafira C 1.4T
Model: ZC
Oznaczenie silnika: A14NET
Gender:

#3 Post autor: drausil »

Tylko że u mnie średnie spalanie benzyny to 8.9 l/100km, a średnie spalanie LPG to 10.7 l/100km. Więc spalanie różni się książkowo o 20% więcej LPG. Ale zanim zacznę jeździć po mechanikach to tak jak mówisz podjadę do gaziarzy niech sprawdzą czy jest wszystko OK z instalacją.
Ktoś poleci mechanika, która zna się na temacie tego błędu i go ogarnie?

oct85
Świeżak
Posty: 8
Rejestracja: 31 sty 2020, 10:59
Imię: Radek
Lokalizacja: PL
Auto: Zafira Tourer Cosmo 1.4T
Model: ZC
Oznaczenie silnika: Z19DTH

#4 Post autor: oct85 »

Najpewniej masz ustawioną zbyt ubogą mieszankę w określonym zakresie obrotów. To nie jest robota dla mechanika tylko montera gazu. Poza tym masz nową instalację z gwarancją. Jest problem. Niech robią.

Co do spalania to w moim 1.4T też kolo 10L pali. Check Engine nie świeci się od 13tys. km.

A sam komunikat Check Engine można łatwo skasować samemu. Na allegro są dostępne małe interfejsy współpracujące z telefonami. Tylko skasowanie błędu nie załatwia problemu.
Ostatnio zmieniony 11 paź 2020, 12:44 przez oct85, łącznie zmieniany 1 raz.

drausil
Debiutant
Posty: 45
Rejestracja: 05 sie 2020, 23:24
Imię: Rafał
Lokalizacja: Wrocław
Auto: Opel Zafira C 1.4T
Model: ZC
Oznaczenie silnika: A14NET
Gender:

#5 Post autor: drausil »

Błąd mi się zapalił jak stałem w miejscu. Silnik rozgrzany był, a obroty wg zamrożonej ramki to 768 rpm. Co do interfejsu to mam właśnie ELM327. Mam też z niego zamrożone ramki.
Ostatnio zmieniony 11 paź 2020, 21:55 przez drausil, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Czesław
Zafiromaniak
Posty: 1085
Rejestracja: 30 gru 2013, 22:38
Imię: Czesław
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Auto: Meriva B 1,4 120 KM
Model: B
Oznaczenie silnika: Nel
Gender:
Kontakt:

#6 Post autor: Czesław »

Wykasuj błąd i jazda a jak znowu się pokaże to wtedy do gaziarza zawsze pojawia się po zainstalowaniu LPG
Ja też mam 1,4 .120 KM i spalał około 7,2-4. BP gazu spala około 8,5-7
czesiek_ze

drausil
Debiutant
Posty: 45
Rejestracja: 05 sie 2020, 23:24
Imię: Rafał
Lokalizacja: Wrocław
Auto: Opel Zafira C 1.4T
Model: ZC
Oznaczenie silnika: A14NET
Gender:

#7 Post autor: drausil »

No to wychodzi, że mieliście racje, że trzeba wyregulować gaz. Dzisiaj zrobiłem około 150 km na benzynie (checke engine cały czas świecił). Po zrobieniu trasy Zafira postała około3 h i po jej odpaleniu (gaz cały czas wyłączony) nagle check engine zgasł. Więc wniosek z tego taki, że na benzynie jest OK a na gazie wali błąd. Dobra dzwonie do kolegi (który jest mechanikiem) i mówię co i jak, a ten mi mówi, że jak mam kompa, to żebym sprawdził korektę krótko- i długoterminową i po tym wyjdzie czy to jest wina rozregulowania się gazu czy wina osprzętu silnika. Dodał że wyniki powinny oscylować od minus kilku procent (-3%) do plus kilku procent (+3%) dla korekty krótkoterminowej, a dla korekty długoterminowej też kilka procent. Mówi, żebym sprawdził najpierw na benzynie jakie wartości pokazuje, a potem włączył gaz i czy po włączeniu gazu wartości będą te same czy będą się dużo różnić. Dodał, że jak włączę gaz to jak wartości przekroczą 10% to już będzie wiadomo, że trzeba gaz wyregulować. No i się potwierdziły jego słowa. Poniżej załączam wykresy korekty krótko- i długoterminowej:
Wartości na benzynie oscylują od -3% do 3% (wartość jak najbardziej prawidłowa) Obrazek https://ibb.co/gDj5HbF
Moment przełączenia na gaz zaznaczony czerwoną strzałką (wartości dużo przekraczają dopuszczalne 10%) Obrazek https://ibb.co/HzP4tzq
Wniosek 2: gaz do regulacji.
Jutro dzwonię do gazowników i umawiam termin na regulację gazu
Ostatnio zmieniony 11 paź 2020, 22:25 przez drausil, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Tazz
Zafiromaniak
Posty: 3060
Rejestracja: 25 cze 2017, 11:23
Imię: Marcin
Lokalizacja: SOsnowiec
Auto: Mercedes Benz E klasa
Model: S211
Oznaczenie silnika: M112
Gender:

#8 Post autor: Tazz »

A w drugim poscie miałeś juz odpowiedź
Byly:
Astra F 1.6 htb
Omega 2.2 sedan
Zafira (z19dth + virus)
Zafira OPC (z20leh)
Przejściowe
VW polo (1.6) htb
seat Cordoba Vario (1.6)
Ford Focus (1.6 TDCI) Htb
Żonowozy:
audi A4 1999 (1.6)
Daihatsu Materia 2008 (1.3)
Obecnie:
Mercedes W211 3.2 V6
Romet ZK 125 FX

drausil
Debiutant
Posty: 45
Rejestracja: 05 sie 2020, 23:24
Imię: Rafał
Lokalizacja: Wrocław
Auto: Opel Zafira C 1.4T
Model: ZC
Oznaczenie silnika: A14NET
Gender:

#9 Post autor: drausil »

Byłem u gazowników i wyregulowali mi gaz. Teraz korekty krótko i długoterminowe na benzynie i gazie nie różnią się od siebie, więc powinno być OK. W trakcie użytkowania wyjdzie czy będą jeszcze jakieś problemy czy nie ( oby nie :) )

ZafiraKGR
Posty: 2
Rejestracja: 26 lis 2019, 22:57
Imię: Nikodem
Lokalizacja: Wrocław
Auto: Zafira Tourer 1.4 140KM
Model: ZC
Oznaczenie silnika: A14NET
Gender:

#10 Post autor: ZafiraKGR »

drausil pisze: 11 paź 2020, 12:33 Tylko że u mnie średnie spalanie benzyny to 8.9 l/100km, a średnie spalanie LPG to 10.7 l/100km. Więc spalanie różni się książkowo o 20% więcej LPG. Ale zanim zacznę jeździć po mechanikach to tak jak mówisz podjadę do gaziarzy niech sprawdzą czy jest wszystko OK z instalacją.
Ktoś poleci mechanika, która zna się na temacie tego błędu i go ogarnie?
Ja zakładałem gaz w Almie na Grabiszyńskiej i tam już parę razy mi sprawdzali i ustawiali jak coś było nie tak. Ostatnio kolega tam też gazował. Wydaje się, że to dość sensowni ludzie.

Lucifejro
Debiutant
Posty: 47
Rejestracja: 14 sie 2020, 15:13
Imię: Jarosław
Lokalizacja: Wlkp
Auto: Opel Zafira C 1.4T 140km 2012
Model: ZC
Oznaczenie silnika: A14NET

#11 Post autor: Lucifejro »

drausil pisze: 11 paź 2020, 22:23 .... Dobra dzwonie do kolegi (który jest mechanikiem) i mówię co i jak, a ten mi mówi, że jak mam kompa, to żebym sprawdził korektę krótko- i długoterminową i po tym wyjdzie czy to jest wina rozregulowania się gazu czy wina osprzętu silnika...
Czym korekty sprawdzałeś? ELM327 i jakaś aplikacja z tym współgra? Czy OpCom jakiś?

Mam instalację Zenit z OBD - niby korekty na bieżąco robi, ale mapa praktycznie zerowa. Nie wiek czy ma to wpływ, a chciałbym sam to zobaczyć, bo vo mechanik/gazownik to mądrzejszy i tylko kasę w błoto... 🤬

Mam też oprogramowanie i kabel do lpg. Może tam idzie gdzieś podpatrzeć. :mysli:
Ostatnio zmieniony 24 kwie 2023, 20:26 przez Pszczyna, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawiłem literówki

drausil
Debiutant
Posty: 45
Rejestracja: 05 sie 2020, 23:24
Imię: Rafał
Lokalizacja: Wrocław
Auto: Opel Zafira C 1.4T
Model: ZC
Oznaczenie silnika: A14NET
Gender:

#12 Post autor: drausil »

Ja mam ELM327 na bluetooth i aplikacje na telefon Car Scanner. Tam wszystko ładnie pokazuje na wykresach

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik”