Wentylator szybko się uruchamia

Silnik (ON, PB, LPG, CNG), układ przeniesienia napędu, układ wydechowy itp.

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
dullik
Świeżak
Posty: 5
Rejestracja: 29 cze 2023, 23:56
Imię: Mac
Lokalizacja: Aarburg
Auto: Zafira C 1.6 CDTi
Model: ZCT
Oznaczenie silnika: B16DTH

Wentylator szybko się uruchamia

#1 Post autor: dullik »

Cześć,
W mojej Zafirze 1.6CDTI /136km , obserwuje, iż bardzo szybko po uruchomieniu silnika załącza się wentylator. Wielokrotnie (ale nie zawsze) po staniu przez noc w garażu - silnik zimny zaraz po uruchomieniu załącza się wentylator czasem od razu na najwyższe obroty a czasem na mniejszych. Innym razem przejadę po uruchomieniu 200 metrów i wentylator się uruchamia, nie na pełnej mocy ale jednak.
Przy temperaturze zewnętrznej 17-20 stopni wskaźnik temperatury na 90st wchodzi po przejechaniu ok 4 -5 km - w mieście, przy bardzo spokojnej jeździe.
Samochodu nie katuje - w mieście mam ograniczenia 30-50km/h, trasa 120km/h więc przymusowo raczej jeżdżę spokojnie.
Sprawdziłem poziom płynu - ok, nie ubywa, ciśnienie przy odkręcaniu korka - ok, brak nalotów na korku. Oleju nie ubywa. Przejechałem 6ttys. km po ostatniej wymianie: trasa/miasto, nic nie ubyło.
Niestety po moich smutnych przygodach z wymianą rozrządu i zrobieniu kilkudziesięciu km na przestawionych fazach rozrządu zastanawiam się czy w jakikolwiek sposób silnik się nie uszkodził.
Komputer w aucie nie pokazuje żadnych komunikatów o błędach. Normalnie się uruchamia i pracuje. Poza tym, że wybitnie brakuje mi mocy przy niższych prędkościach i wyższym biegu to auto pracuje normalnie.
Niemniej wg mnie to nienormalny objaw z wentylatorem stąd potrzebuje waszej pomocy - doświadczenia, gdzie szukać przyczyn/usterki.
Pozdr.
Ostatnio zmieniony 28 sie 2023, 09:33 przez Pszczyna, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawiłem literówki

Awatar użytkownika
Pszczyna
Zafiromaniak
Posty: 2212
Rejestracja: 22 maja 2010, 17:57
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Oberschlesien
Auto: Zafira B 1,9
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#2 Post autor: Pszczyna »

Wymyj radiatory chłodnicy ,tylko z umiarem by myjką ich nie wyrwać .

Sprawdzić czy termostat otwiera duży obieg chłodzenia ,ponieważ kojarzę że w tym silniku były kłopoty z tym termostatem nawet w ASO nowego nie mieli.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik”