Problem z tpms

Czyli problemy z prądem w Opel Zafira (osprzęt elektryczny, włączniki, przekaźniki, szyby elektryczne, oświetlenie itp.)

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
Bengu
Posty: 3
Rejestracja: 22 lis 2023, 16:56
Imię: Przemek
Lokalizacja: Polska
Auto: Zafira C
Model: ZC
Oznaczenie silnika: A20DT

Problem z tpms

#1 Post autor: Bengu »

Cześć

Jeździłem na komplecie kół bez czujników aż tu nagle wyskoczył komunikat o niskim ciśnieniu w oponach. Zmieniłem komplet na ten z czujnikami oryginalnymi od nowości, czujniki są wykrywane bo podaje wartość ciśnienia w poszczególnych kołach ale nie zgadza się to z rzeczywistością i niestety po każdym włączeniu silnika komunikuje że jest mało powietrza w kołach, poza tym wartość pokazuje w kPa. Kupiłem aktywator tpms EL50448 dedykowany do opla i próbowałem programować i przypisywać od nowa poszczególne koła przez menu na wyświetlaczu zegarów jednak podczas procedury wskazuje kierunkowskazem na jedno z kół a gdy próbuje zakodować je aktywatorem niestety nic się nie dzieje i po jakimś czasie programowanie się wyłącza. Czy ktoś już z tym walczył ewentualnie jak mogę wyłączyć czujniki :) jeżeli to coś z modułem tpms
Ostatnio zmieniony 24 lis 2023, 08:47 przez Pszczyna, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawiłem literówki

tomek8308
Bywalec
Posty: 173
Rejestracja: 22 cze 2017, 16:36
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Warszawa
Auto: Zafira C 1.6CDTI
Model: ZC
Oznaczenie silnika: B16DTH

#2 Post autor: tomek8308 »

Programowanie czujnika odbywa się poprzez dotknięcie sondą programatora opony przy wentylu i przytrzymanie do czasu podwójnego sygnału klaksonem. Jeżeli czujnik się nie programuje to znaczy że bateria w nim jest za słaba. Aby sprawdzić sprawność to albo podjechać gdzieś do wulkanizatora który ma komputer do odczytu parametrów czujników i komunikacji. Ale ja ze trzy lata temu znalazłem wulkanizatora z takim sprzętem - to życzył sobie 80zł od koła za odczyt więc go pogięło. Więc po prostu kupiłem czujnik i zaprogramowałem go trzymając w ręku przy kole - oczywiście pokazywał wartość ciśnienia 0 ale wiedziałem, że układ jest sprawny a czujnik w kole walnięty.
Ostatnio zmieniony 24 lis 2023, 08:49 przez Pszczyna, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawiłem literówki

Awatar użytkownika
Pszczyna
Zafiromaniak
Posty: 2212
Rejestracja: 22 maja 2010, 17:57
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Oberschlesien
Auto: Zafira B 1,9
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#3 Post autor: Pszczyna »

Bengu pisze: 23 lis 2023, 19:29 mogę wyłączyć czujniki :) jeżeli to coś z modułem tpms
Można wylogować lecz napytać sobie biedy jeszcze szybciej ,odsyłam do przepisów oraz tego iż w razie kraksy ubezpieczyciel może odmówić realizacji polisy gdy wykaże że auto posiada TPMS a koła są bez czujników .

Bengu
Posty: 3
Rejestracja: 22 lis 2023, 16:56
Imię: Przemek
Lokalizacja: Polska
Auto: Zafira C
Model: ZC
Oznaczenie silnika: A20DT

#4 Post autor: Bengu »

tomek8308 pisze: 23 lis 2023, 21:16 Programowanie czujnika odbywa się poprzez dotknięcie sondą programatora opony przy wentylu i przytrzymanie do czasu podwójnego sygnału klaksonem. Jeżeli czujnik się nie programuje to znaczy że bateria w nim jest za słaba. Aby sprawdzić sprawność to albo podjechać gdzieś do wulkanizatora który ma komputer do odczytu parametrów czujników i komunikacji. Ale ja ze trzy lata temu znalazłem wulkanizatora z takim sprzętem - to życzył sobie 80zł od koła za odczyt więc go pogięło. Więc po prostu kupiłem czujnik i zaprogramowałem go trzymając w ręku przy kole - oczywiście pokazywał wartość ciśnienia 0 ale wiedziałem, że układ jest sprawny a czujnik w kole walnięty.

Jak dobrałeś prawidłowe czujniki ?

tomek8308
Bywalec
Posty: 173
Rejestracja: 22 cze 2017, 16:36
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Warszawa
Auto: Zafira C 1.6CDTI
Model: ZC
Oznaczenie silnika: B16DTH

#5 Post autor: tomek8308 »

Numer czujnika GM 13348393
Ja kupowałem na Aliexpres bo u nas ceny powodują zawał.
PS. Sprawdziłem teraz na Allegro masz sporo chińczyków po 20-30zł
Ostatnio zmieniony 24 lis 2023, 13:35 przez tomek8308, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Pszczyna
Zafiromaniak
Posty: 2212
Rejestracja: 22 maja 2010, 17:57
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Oberschlesien
Auto: Zafira B 1,9
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#6 Post autor: Pszczyna »

Brew pozorom w czujnikach można wymienić baterię.

tomek8308
Bywalec
Posty: 173
Rejestracja: 22 cze 2017, 16:36
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Warszawa
Auto: Zafira C 1.6CDTI
Model: ZC
Oznaczenie silnika: B16DTH

#7 Post autor: tomek8308 »

Pewnie tak ale - jak próbowałem wymieniać to żywica którą jest zalany czujnik jest strasznie twarda i nie znalazłem patentu jak ją usunąć nie niszcząc obudowy.

Awatar użytkownika
Pszczyna
Zafiromaniak
Posty: 2212
Rejestracja: 22 maja 2010, 17:57
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Oberschlesien
Auto: Zafira B 1,9
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#8 Post autor: Pszczyna »

Wiertarka wysokoobrotowa typu dremer lub opalarka.

https://youtu.be/NFBS73eVkbw
https://youtu.be/5lFt6sscRGI

tomek8308
Bywalec
Posty: 173
Rejestracja: 22 cze 2017, 16:36
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Warszawa
Auto: Zafira C 1.6CDTI
Model: ZC
Oznaczenie silnika: B16DTH

#9 Post autor: tomek8308 »

Opalarka nie ruszała żywicy ale demer to może być sposób. Jak teraz mi padnie to spróbuję zeszlifować żywicę i zobaczę jak pójdzie.
Ostatnio zmieniony 24 lis 2023, 15:00 przez Pszczyna, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawiłem literówki

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka i elektronika”