Problem z ABS i TC

Zawieszenie, koła, podwozie, układ kierowniczy, hamulce, opony itp.

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
zibii
Przeglądacz
Posty: 75
Rejestracja: 13 lis 2018, 22:36
Imię: Zbigniew
Auto: Zafira C 2.0 CDTI
Model: Tourer
Oznaczenie silnika: A20DTH

Problem z ABS i TC

#1 Post autor: zibii »

Witam,koledzy od tygodnia co jakiś czas a zwłaszcza na najechanie kołem prawym na dziurę lub jazdę po bruku załącza mi się kontrolka ABS i Kontroli trakcji błąd wskazuje na prawy przedni czujnik ABS,nie znalazłem żadnych problemów z piastą - luzów,stuków czy pisków,po wykręceniu czujnika ABS i przeczyszczeniu oraz sprawdzeniu kostki na przewodzie problem zniknął na dwa dni i po jeździe po bruku znowu powrócił.Kontrolki po zapaleniu się znikają po około minucie i ABS oraz TC znowu działa-przycisk TC włącza i wyłącza funkcje.Czyżby problem z czujnikiem?

Awatar użytkownika
Pszczyna
Zafiromaniak
Posty: 2212
Rejestracja: 22 maja 2010, 17:57
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Oberschlesien
Auto: Zafira B 1,9
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#2 Post autor: Pszczyna »

Kiedyś też tak walczyłem ,problem ustąpił jak wtyczkę potraktowałem preparatem Kontakt do potencjometrów

zibii
Przeglądacz
Posty: 75
Rejestracja: 13 lis 2018, 22:36
Imię: Zbigniew
Auto: Zafira C 2.0 CDTI
Model: Tourer
Oznaczenie silnika: A20DTH

#3 Post autor: zibii »

Pszczyna pisze: 12 sty 2021, 12:44 Kiedyś też tak walczyłem ,problem ustąpił jak wtyczkę potraktowałem preparatem Kontakt do potencjometrów
Rozumiem,że piszesz o tej kostce połączeniowej za osłoną pod silnikiem,czy jeszcze w innym miejscu?

bumba
Przeglądacz
Posty: 88
Rejestracja: 10 lut 2015, 14:58
Imię: Paweł
Lokalizacja: Milicz
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:

#4 Post autor: bumba »

Witam Panowie

Chciałbym zapytać o radę, bo nie do końca rozumiem jak działa czujnik ABS, tak przypuszczam. otóż zapaliły mi się kontrolki od poślizgu, ABS i kontroli ciśnienia w oponach (bazuje na ABS). Pojechałem na komputer - problem z czujnikiem prędkości lewego koła. Zachowanie jest następujące:
1. Zapalam auto, kontrolki poślizgu (chyba TC?) i ABS się palą.
2. Ruszam, sekunda - dwie, kontrolki gasną.
3. Jak jadę powoli, tak do 30 km/h, to słyszę, że nieregularnie włącza się pompa ABS (słychać charakterystyczne dźwięki elektrozaworów, jak przy prawidłowym hamowaniu na śliskiej nawierzchni). Wskazówka prędkościomierza skacze 10-15km w dół w górę.
4. Ponownie zapalają się kontroli poślizgu, ABS i teraz ciśnienia w kołach. System ABS nie załącza się już, wskazówka prędkości pokazuje mi właściwą prędkość, jest stabilna.

I wskazówki prędkościomierza nie rozumiem - niby polega na ABS, czy może to są 2 czujniki w piaście? No bo niby jak ABS jest be, ale prędkość jest po wyłączeniu ABS już ok? Takie zachowanie może być?

Dodam, ze takie zachowanie jest za każdym razem po odpaleniu i zgaszeniu pojazdu: palą się 2 kontrolki, ruszam, gasną, pompa i wskazówka wariuje, po czym zapalają się wszystkie 3.

I teraz, porad jest dużo, w pierwszym kroku każdy wspomina o kablach, przed chwilą rozłączyłem czujnik, wypiąłem kabel pośredni, sprawdziłem miernikiem, ciągłość jest, kabel nie uszkodzony. Użyłem multimetru do sprawdzenia czujnika piasty, pokazuje napięcie w zakresie kilkunastu mV przy obrotach piastą.

Czy to finalnie problem samej piasty, jest do wymiany? Ktoś miał podobne zachowanie w swojej Zafirce B?

Z góry dziękuję za opinie
Z góry dziękuję

Banan
Przeglądacz
Posty: 54
Rejestracja: 09 sie 2015, 16:27
Imię: występuje :)
Lokalizacja: UK
Auto: Zafira B
Model: ZB
Oznaczenie silnika: A17DTJ

#5 Post autor: Banan »

miernik pokaze ci tylko "calkowicie" wykonczony czujnik
najlepiej sprawdzic czujniki poszczegolnych kol na komputerze podczas jazdy. czy wszystkie sa takie same
postaraj sie tez wyczyscic pierscien- zebatke na przednich kolach.

czy masz takie same rozmiary opon na wszystkich kolach?

czujnik jest jeden. znaczy sie po jednym w kazdym kole.

bumba
Przeglądacz
Posty: 88
Rejestracja: 10 lut 2015, 14:58
Imię: Paweł
Lokalizacja: Milicz
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:

#6 Post autor: bumba »

Dzięki za odpowiedź. Komputer diagnostyczny wskazał czujnik prędkości lewego koła. I to jak rozumiem potwierdza dziwne zachowanie wskazówki prędkościomierza, który korzysta z lewego koła? Warto szukać w takim wypadku po innych kołach?

Pierścień na piaście - trzeba demontować coś więcej niż koło, żeby się do niego dostać od tyłu?

Opony, tak. Wszystkie te same, zimówki 185/65/R15. Założone na początku listopada, błąd wtedy nie wystąpił.

To skąd dziwne zachowanie ABSu jednocześnie poprawne zachowanie prędkościomierza, gdy ABS zostanie odcięty? Tak to funkcjonuje przy uszkodzeniu czujnika?

Dzieki.
Z góry dziękuję

zibii
Przeglądacz
Posty: 75
Rejestracja: 13 lis 2018, 22:36
Imię: Zbigniew
Auto: Zafira C 2.0 CDTI
Model: Tourer
Oznaczenie silnika: A20DTH

#7 Post autor: zibii »

Koledzy takie komunikaty z komputera.Padnięty czujnik czy problem na przewodach czy kostkach połączeniowych?
Załączniki
received_1119980588416316.jpeg
received_156488249375896.jpeg

bumba
Przeglądacz
Posty: 88
Rejestracja: 10 lut 2015, 14:58
Imię: Paweł
Lokalizacja: Milicz
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:

#8 Post autor: bumba »

Witam Panowie

Mój problem rozwiązany. Finalnie wymieniłem piastę z lewej strony, po zdemontowaniu okazało się, że przewód czujnika był przetarty (być może oblodzenie na przegubie spowodowało zmniejszenie dystansu). Do tego piasta była cała skorodowana, łożysko ok, ale mocowanie do zwrotnicy to dramat. Gdy ją demontowałem, to sam ring czujnika został w zwrotnicy i musiałem go wybić.

Jeśli są zainteresowani, to zrobiłem obszerną relację fotograficzną z wymiany, dodatkowo zmieniałem łączniki stabilizatora oraz lewy wahacz. Mogę przygotować tu na forum instrukcję krok po kroku, jak to zrealizowałem.

Dzięki za opinie i pomoc.

Pozdrawiam
Z góry dziękuję

Fakir
Bywalec
Posty: 105
Rejestracja: 05 maja 2019, 14:17
Imię: Piotr
Lokalizacja: Przedmieścia Wawy
Auto: Zafira C 1.6D
Model: ZC
Oznaczenie silnika: B16DTH
Gender:

#9 Post autor: Fakir »

Dawaj bumba, jeśli masz czas i ochotę to wrzuć, nigdy nie wiadomo komu i kiedy się przyda :)

mario1910
Przeglądacz
Posty: 69
Rejestracja: 24 lis 2009, 11:22
Lokalizacja: lodz
Model:

#10 Post autor: mario1910 »

Jedno mnie nurtuje że opisujecie problem zafiry b w dziale zafiry c
Ostatnio zmieniony 25 sty 2021, 16:30 przez mario1910, łącznie zmieniany 1 raz.

bumba
Przeglądacz
Posty: 88
Rejestracja: 10 lut 2015, 14:58
Imię: Paweł
Lokalizacja: Milicz
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:

#11 Post autor: bumba »

A faktycznie, to moje niedopatrzenie.

Dzięki.
Fakir pisze: 25 sty 2021, 09:37 Dawaj bumba, jeśli masz czas i ochotę to wrzuć, nigdy nie wiadomo komu i kiedy się przyda :)
Jakby co właśnie popełniona przeze mnie instrukcja, ale jak kolega wyżej zauważył, do Zafiry B: viewtopic.php?f=34&t=31911&p=465381#p465381

Dzięki.
Ostatnio zmieniony 26 sty 2021, 00:45 przez bumba, łącznie zmieniany 1 raz.
Z góry dziękuję

ODPOWIEDZ

Wróć do „Podwozie”