Montaż CB-Radia w konsoli środkowej

Modyfikacje dla Zafiry A
Wiadomość
Autor
Kuniarz

Montaż CB-Radia w konsoli środkowej

#1 Post autor: Kuniarz »

Witajcie !

Postanowiłem w końcu znaleźć stałe miejsce dla mojego radia CB. Przeniosłem na szybko z poprzedniego auta, podłączyłem zimą prowizorycznie, wiosna za oknami, więc dokonałem małej przeróbki.
Przeglądałem różne propozycje, rozważałem wycięcie otworu między ręcznym a biegami, ale przy okazji innej robótki wyciągnąłem popielniczkę i to miejsce wydawało mi się idealne.
Jako człowiek czynu rozebrałem trochę autko, zdemontowałem obudowę środkowego kanału. Pomierzyłem, podumałem i wymyśliłem, że zamontuję radio tuż za otworami na napoje. W środku wydawało się że będzie dość miejsca.
Obrazek

Mała przymiarka :

Obrazek

Zabrałem osłonę do domu, przymierzyłem radyjko, zaznaczyłem kontur flamastrem:

Obrazek

...dalej już była czysta fizyka - wiertara, wiertło 3, otworek przy otworku :

Obrazek

Obrazek

Następnie nożykiem naciąłem resztki plastiku między otworami:

Obrazek

i powstała wnęka na radio:

Obrazek

Niestety kolejna przymiarka i poprawka ;-)

Obrazek

Radio wpasowało się idealnie:

Obrazek

Niestety mierzenie na oko okazało się nie dokładne. Musiałem obciąć takie plastikowe wzmocnienia obudowy tunelu powietrznego:

Obrazek

oraz w obudowie kanału musiałem naciąć prostokątną rurę doprowadzającą nadmuch na tył. Cóż, jeden pasażer z tyłu będzie miał mniejsze ogrzewanko ;-) Generalnie jeżdżę sam, czasem z pasażerem. Jeśli wybiorę się na małe co nie co do lasku, to ogrzewanie z tyłu jest nieistotne, kiedy ciała rozpalone ;-)
Fotki brak, bo robiłem to wczoraj już po zmroku i na "kliszy" jest ogólnie ciemna plama...

Podłączyłem sobie radio pod zasilanie zapalniczki, żeby nie męczyć się włączaniem i pamiętaniem o wyłączeniu:

Obrazek

Jak widać, radio nie przeszkadza napojom, napoje nie przeszkadzają radiu ;-) Foto na parkingu, bez obaw, nie prowadzę po piwku, no maks po trzech ;-))))

Obrazek

Wersja w miarę ostateczna :

Obrazek

Zastanawiam się, czy w ogóle montować popielniczkę. Nie jest mi ona do niczego potrzebna. Jak zamontuję, to radio jest schowane - nie wiem, zobaczę jak to w praktyce się sprawdzi. Jutro po drodze pomyślę jeszcze nad jakimś dobrym miejscem na gruchę, żeby się nie walała i nie przeszkadzała w prowadzeniu.

Może komuś się to przyda, spodoba i podłapie pomysł ;-)

Konto na drobiazgi na browara podaję na PW ;-)

Powodzenia !
Ostatnio zmieniony 16 sty 2017, 21:15 przez Kuniarz, łącznie zmieniany 1 raz.

Tooomuss

#2 Post autor: Tooomuss »

Brawo za pomysł :piwo:
Muszę się zastanowić nad takim montażem :P

A jak z odsłuchem ?
Masz jakiś dodatkowy głośnik ?

Awatar użytkownika
Tunio999
Zafiromaniak
Posty: 5255
Rejestracja: 15 gru 2011, 21:09
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski
Auto: ex ZB 1.8 SPORT
Model: 2008
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:
Kontakt:

#3 Post autor: Tunio999 »

Montaż ok :mrgreen: tylko bym czymś obkleił (np. taśmą "tuningową") ten ślad po wycięciu :P
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej."
- Albert Einstein

<<< Pozdrawiam Tunio999 >>>

Kuniarz

#4 Post autor: Kuniarz »

Tooomuss : dzięki, jeśli chodzi o odsłuch to jutro wyjdzie w praniu. Mam 50 do pracy, więc będzie okazja przetestować nowe rozwiązanie i przy okazji znaleźć jakieś miejsce mocowania gruchy.

Tunio999 : również dziękuję, ślad po wycięciu celowo póki co zostawiony, bo nie wiem, czy w ogóle nie przerobię tego fragmentu konsoli. Jeden z naszych podwykonawców czyni cuda na grawerce laserowej, więc może wstawię tam kawałek takiej folii imitującej szczotkowane aluminum, albo nawet blachę z grawerem. Czas pokaże, czy to rozwiązanie jest w ogóle praktyczne.

EDIT:

Głośność ustawiona na 3/4 skali i wszystkie transmisje słychać czysto i wyraźnie. Jestem mega zadowolony z przeróbki ;-) Popielniczkę wywalam, pokombinuję jeszcze co dalej z tematem zrobić (mocowanie gruchy, opcjonalne gniazdo zapalniczki).

Awatar użytkownika
beniu31
Przeglądacz
Posty: 58
Rejestracja: 16 maja 2010, 12:05
Lokalizacja: Leszno
Model:

#5 Post autor: beniu31 »

kolego kuniarz nie lepiej tak?(mniej rozbierania i napewno praktyczniej żadne kable sie nie plataja :D ,fotka z mojej furky.....) Obrazek

Kuniarz

#6 Post autor: Kuniarz »

Beniu, myślałem też o tym patencie, ale jakoś tak mi było mało miejsca tam koło lusterka. Widziałem zdjęcia, jak wsiadłem do Zośki to próbowałem sobie to wyobrazić i pomysł odpadł. Nie jestem przyzwyczajony do "gruchy z sufitu" jak to mają w zwyczaju TIRowcy. Nie wiem, po prostu nie dla mnie. Generalnie używam radia głównie na nasłuch (chyba że utknę w korku, wówczas dla zachowania zdrowia psychicznego lepiej wyłączyć ;-) ) więc wkomponowałem je tak, żeby działało, ale nie przeszkadzało.

Awatar użytkownika
beniu31
Przeglądacz
Posty: 58
Rejestracja: 16 maja 2010, 12:05
Lokalizacja: Leszno
Model:

#7 Post autor: beniu31 »

Kuniarz pisze:Beniu, myślałem też o tym patencie, ale jakoś tak mi było mało miejsca tam koło lusterka. Widziałem zdjęcia, jak wsiadłem do Zośki to próbowałem sobie to wyobrazić i pomysł odpadł. Nie jestem przyzwyczajony do "gruchy z sufitu" jak to mają w zwyczaju TIRowcy. Nie wiem, po prostu nie dla mnie. Generalnie używam radia głównie na nasłuch (chyba że utknę w korku, wówczas dla zachowania zdrowia psychicznego lepiej wyłączyć ;-) ) więc wkomponowałem je tak, żeby działało, ale nie przeszkadzało.
wazne ze zdaje egzamin 8)

Bronus

#8 Post autor: Bronus »

beniu31 pisze:kolego kuniarz nie lepiej tak?(mniej rozbierania i napewno praktyczniej żadne kable sie nie plataja :D ,fotka z mojej furky.....)
a gdzie się kupuje takie zgrabne kieszonki pod sufit?

Awatar użytkownika
Tunio999
Zafiromaniak
Posty: 5255
Rejestracja: 15 gru 2011, 21:09
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski
Auto: ex ZB 1.8 SPORT
Model: 2008
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:
Kontakt:

#9 Post autor: Tunio999 »

Bronus pisze:a gdzie się kupuje takie zgrabne kieszonki pod sufit?
schowek z Vectry B - na allegro :P
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej."
- Albert Einstein

<<< Pozdrawiam Tunio999 >>>

Awatar użytkownika
Kacperuch
Zafiromaniak
Posty: 521
Rejestracja: 19 mar 2012, 12:15
Imię: Kacper
Lokalizacja: Gillingham/UK
Auto: Skoda
Model: Octavia2
Oznaczenie silnika: 19BKC

#10 Post autor: Kacperuch »

ja właśnie kupiłem i czekam na przesyłkę http://allegro.pl/schowek-podsufitki-st ... 40696.html nówka ok 110zł. tą sądzę że doczyszczę i też będzie ładnie wyglądać. pamiętaj żeby był stelaż bo beż tego będzie problem z mocowaniem

demko
Przeglądacz
Posty: 79
Rejestracja: 22 gru 2011, 22:49
Lokalizacja: malopolska
Model:

#11 Post autor: demko »

mam zamontowane radyjko CB pod siedzeniem kierowcy :) nie na wierzchu i gruszka leży w schowku koło fotela:)
Ostatnio zmieniony 31 maja 2012, 21:39 przez demko, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Tunio999
Zafiromaniak
Posty: 5255
Rejestracja: 15 gru 2011, 21:09
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski
Auto: ex ZB 1.8 SPORT
Model: 2008
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:
Kontakt:

#12 Post autor: Tunio999 »

demko pisze:mam zamontowane radyjko CB pod siedzeniem kierowcy :) nie na wierzchu i gruszka leży w schowku koło fotela:)
A jak zmieniasz kanały :?: :>
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej."
- Albert Einstein

<<< Pozdrawiam Tunio999 >>>

demko
Przeglądacz
Posty: 79
Rejestracja: 22 gru 2011, 22:49
Lokalizacja: malopolska
Model:

#13 Post autor: demko »

mam gruszke z mozliwoscia zmiany gora dół i z blokada:) dodatkowo mam mozliwosc nasluchu 2 kanałów równoczesnie :) zreszta jakos nie widze potrzeby zmianiac kanały :) w PL 19 za granica 28 :) i wsio
A jak z jakościa głosu u kolegi jak głosnik jest schowany?

profesor74

#14 Post autor: profesor74 »

I ja się :D pochwalę

Radio Lafayette Venus
Antena Sirio Twin Car

Długo myślałem co by tu założyć . Nie jestem zwolennikiem wożenia radia luzem między fotelami w plątaninie kabli.
A dodatkowo chciałem żeby szło szybko chować radio i nie trzeba było chować /odkręcać anteny. Ten zestaw spełnia te wymogi. Odpięcie i schowanie gruszki trwa 5 sekund , skrzynki nie widać bo jest pod fotelem a antena zostaje na stałe i nie rzuca się w oczy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Obrazek

Pozdrawiam

pablo2374

#15 Post autor: pablo2374 »

Też mnie korciło te radyjko, ale wybrałem jednak Atenę :lol: a jeśli chodzi o antenkę to jaki masz odbiór :?: bo słyszałem że to raczej dobre na miasto a nie na trasy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zafira A”