[A]Montaż modułu dziennych świateł

Modyfikacje dla Zafiry A
Wiadomość
Autor
SH'Raku

#1 Post autor: SH'Raku »


pietrek1979

#2 Post autor: pietrek1979 »

U mnie nie ma halogenów więc sprawa wydaje się łatwiejsza. Montaż pomiędzy elementami dolnej kratki.
Efekt jak w załącznikach

http://www.zafiraklub.pl/viewtopic.php? ... ght=#87727

Co do miejsca montażu to przepisy są dość jasno określone ( rozstaw i wysokość).
Pamiętaj aby światełka miały RL no i odpowiednią powierzchnię świecenia.
Powodzenia.

Awatar użytkownika
opelmen
Mieszkaniec
Posty: 466
Rejestracja: 01 gru 2009, 06:46
Imię: Janusz
Lokalizacja: małaPOLSKA - KMYXXXX
Auto: Opel Zafira B 1.8 Cosmo Pb & LPG
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:

#3 Post autor: opelmen »

Montował ktoś takie "cudo" ?:

http://www.dzienne.it.pl/dzienne/howorks.php
Obrazek
Obrazek

sQcha

#4 Post autor: sQcha »

opelmen pisze:Montował ktoś takie "cudo" ?:

http://www.dzienne.it.pl/dzienne/howorks.php
Światła drogowe nie mają homologacji świateł dziennych, więc nie jest to zgodne z prawem.

Aston

#5 Post autor: Aston »

sQcha pisze:Światła drogowe nie mają homologacji świateł dziennych, więc nie jest to zgodne z prawem.
Znaczy, że włączona opcja 5 przy automatycznych światłach i jazda na tej opcji w dzień to wykroczenie :?:
Jakoś gdzieś ktoś pisał jakie są wymagania co do świateł dziennych i fakt jest tam słowo na temat tego że powinny się wyłączyć po załączeniu świateł mijania ale to chyba bardziej chodzi tu o jednoczesność świecenia. :!: :?:

Awatar użytkownika
MieHor
Zafiromaniak
Posty: 2915
Rejestracja: 26 kwie 2009, 16:07
Imię: Mieczysław
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#6 Post autor: MieHor »

Aston, w wariancie 5 i nie tylko świecą lampy mijania a nie drogowe i działa to zgodnie z wymogami dla świateł dziennych

sQcha

#7 Post autor: sQcha »

Jeśli włączone są światła mijania, to powinny również być włączone światła pozycyjne przód i tył oraz oświetlenie tablicy rejestracyjnej - w innym wypadku jest to również niezgodne z prawem.

DUKS4

#8 Post autor: DUKS4 »

witam serdecznie!! ja mam zabudowane światła pomiędzy halogenami (60cm pomiędzy światłami a 40cm od ziemi) zapalają się w chwili uruchomienia silnika a po zapaleniu świateł mijania gasną ,wkomponowane są w grill pomiędzy żeberka umocowane malymi wkrętami.

Awatar użytkownika
MieHor
Zafiromaniak
Posty: 2915
Rejestracja: 26 kwie 2009, 16:07
Imię: Mieczysław
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#9 Post autor: MieHor »

sQcha, nie zgadzam się z Twoją opinią - na dowód tego polecam tę stronkę http://dojazdydziennej.com.pl/p17_Prawo - a w szczególności: Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 4 maja 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia - Dz.U. nr 75 z 2009r. poz. 639 - Zał. nr 6 poz. 18 - http://dokumenty.rcl.gov.pl/D2009075063901.pdf

sQcha

#10 Post autor: sQcha »

Dalej twierdzę, że mam racje, jeśli światła dzienne - to z homologacją E4. A jeśli użyjemy świateł mijania jako świateł dziennych, to nie jest to zgodne z prawem, bo one nie mają homologacji świateł dziennych, a homologacja świateł mijania mówi wyraźnie, że świecą one wraz ze światłami pozycyjnymi (przednimi i tylnymi) oraz oświetleniem tablicy rejestracyjnej.

Co innego jeśli w nowym aucie światła dzienne są zespolone w jednym kloszu z pozostałymi i na wspólnym kloszu są wytłoczone wszystkie homologacje - ale to nie ma miejsca w ZA ani w ZB.

Reasumując używanie układu o którym mowa w tym temacie jest nie zgodne z przepisami, bo żadne ze świateł którymi może on sterować nie ma homologacji świateł dziennych.

Trzeba użyć dodatkowych świateł, żeby było wszystko zgodnie z prawem.

Awatar użytkownika
MieHor
Zafiromaniak
Posty: 2915
Rejestracja: 26 kwie 2009, 16:07
Imię: Mieczysław
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#11 Post autor: MieHor »

W przepisach które przytoczyłem jest wyraźnie napisane, że w pojazdach nowo produkowanych światła do jazdy dziennej muszą spełniać wszystkie wymagania zgodnie z dyrektywami UE, natomiast dla pojazdów starszych wyprodukowanych przed 2009r. dopuszczalne jest wykorzystanie dotychczasowych lamp pod warunkiem, że będą się włączać automatycznie po rozruchu silnika i wyłączać po włączeniu świateł mijania lub drogowych. Takie rozwiązanie zostało przyjęte do stosowania, aby nie trzeba było w starszych autach przerabiać instalacji elektrycznej.
W ZB programując światła do jazdy dziennej mamy do wyboru 5 wariantów, zarówno dla świateł przednich jak i tylnych (tylne w dzień nie muszą się świecić).
Ja ze względu na to, że nie mam automatycznie włączanych reflektorów wybrałem w obu przypadkach wariant 5 - po uruchomieniu silnika zapalają się z przodu tylko światła mijania (bez pozycyjnych) i podświetlenie wskaźników na liczniku (normalnie prawie nie widoczne, że świecą widać to dopiero w cieniu lub przy zaciemnieniu - tunel, wiadukt), ponieważ często jeżdżę przez długi tunel pod wiaduktem przy braku włączenia świateł tył miałbym nie oświetlony, dlatego również zaprogramowałem war. 5 dla tylnych świateł - świecą tylko pozycyjne bez podświetlenia tablicy rejestr. Aby uruchomić normalne światła wystarczy przekręcić pokrętło włącznika świateł w odpowiednią pozycję.
Ostatnio byłem kontrolowany na drodze - policjant oglądał, przyglądał się, kazał włączać_wyłączać światła i ani słowem nie powiedział że coś tu nie gra.
16.08. br. mam przegląd rejestracyjny - zobaczymy czy będą zastrzeżenia.

sQcha

#12 Post autor: sQcha »

MieHor pisze:... natomiast dla pojazdów starszych wyprodukowanych przed 2009r. dopuszczalne jest wykorzystanie dotychczasowych lamp pod warunkiem, że będą się włączać automatycznie po rozruchu silnika i wyłączać po włączeniu świateł mijania lub drogowych. Takie rozwiązanie zostało przyjęte do stosowania, aby nie trzeba było w starszych autach przerabiać instalacji elektrycznej.
...
Tego wczoraj nie doczytałem, dziś sobie to druknę i przestudiuję dokładnie. Jeśli tak, to zwracam honor.

shell'a

#13 Post autor: shell'a »

A co jak zastosujemy ten lub podobny moduł - ograniczający napięcie zasilania żarówek - do świateł przeciwmgielnych w ZB ? Uzyskamy lampy dzienne + halogeny ( podobnie jak w Skodzie ) . A na widocznej części klosza nie ma żadnych oznaczeń - nawet E..

Grzesiek

#14 Post autor: Grzesiek »

Wlasnie znalazlem Link

Co sadzicie? Da rade je umiescic w miejscu starych przeciwmgielnych?

sQcha

#15 Post autor: sQcha »

Grzesiek pisze:Wlasnie znalazlem Link

Co sadzicie? Da rade je umiescic w miejscu starych przeciwmgielnych?
To do czego podałeś link, to taśma z diodami led typu smd. Ni jak nie można tego zastosować jako światła dzienne. Nie ma to żadnej homologacji.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zafira A”