Dodatkowy wskaźnik temperatury cieczy chłodzącej (silnika)

Modyfikacje dla Zafiry B
Wiadomość
Autor
grigorji

Dodatkowy wskaźnik temperatury cieczy chłodzącej (silnika)

#1 Post autor: grigorji »

Jako że fabrycznie moją zośkę w takowy wyświetlacz nie wyposażyli pomyślałem o własnej modyfikacji.Wiem że można sprawdzić tem cieczy chłodzącej na komputerze w trybie test mode ale co innego sprawdzić a co innego cały czas mieć to na oku.
Mam zamiar kupić takie coś:
http://termoplus.pl/produkt/termometry- ... ki/tpm150/
Może ktoś ma pomysła gdzie najlepiej podpiąć ten czujnik ?

Awatar użytkownika
Piasek
Zafiromaniak
Posty: 1133
Rejestracja: 12 cze 2014, 15:03
Lokalizacja: Piotrków Kujawski
Model:

#2 Post autor: Piasek »

No to jest faktycznie mistrzostwo... Zaoszczędzili.
Ja rozumiem brak takowego wskaźnika w małych pierdopędach ale w takim autobusie, z takim piecem...

grigorji

#3 Post autor: grigorji »

No tak dali ciała.Jest kontrolka temperatury na zegarach która się zaświeci jak jest za wysoka temperatura silnika, ale to już jest za późno .

Awatar użytkownika
Piasek
Zafiromaniak
Posty: 1133
Rejestracja: 12 cze 2014, 15:03
Lokalizacja: Piotrków Kujawski
Model:

#4 Post autor: Piasek »

Albo wymienić zegary na ten z Insigni - ale czy pasuje ??

grigorji

#5 Post autor: grigorji »

Zbyt drogi i pracochłonny sposób.
Lepiej dołożyć czujnik taki jak przedstawiłem wyżej.

Mihó

#6 Post autor: Mihó »

Widzę parę rozwiązań:

1. Kupujesz trójnik do rur z Cu, albo gotowy tuningowy z Allegro i zalewasz czymś ten czujnik
2. Wstawiasz zamiast kawałka węża rurkę miedzianą i do niej przyczepiasz ten czujnik, a całość zabezpieczasz izolacją do rur - miałem tak w Seicento i działało, ale zaniżało temperaturę o ~5°C.
3. Kupujesz gotowy zestaw:
http://allegro.pl/wskaznik-zegar-indigl ... 44586.html
Aukcja przykładowa

grigorji

#7 Post autor: grigorji »

No tak ale to jest do oleju a ja chciałem do płynu chłodzącego .Chyba że to nie ma znaczenia?

Awatar użytkownika
tOmki
Zafiromaniak
Posty: 536
Rejestracja: 09 wrz 2013, 16:32
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Słupsk
Auto: Zafira
Model: ZC
Oznaczenie silnika: B14NET

#8 Post autor: tOmki »

ZB Obrazek
ZC Obrazek

grigorji

#9 Post autor: grigorji »

Dziękuję ale pozostanę przy moim wynalazku.Gdzie taka cebula w aucie.Potrzebny jest mały cienki i zgrabny.Ten raczej do motoru się nadaje. ;)

Spox5
Debiutant
Posty: 39
Rejestracja: 18 cze 2014, 06:32
Lokalizacja: Łódź
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z18XER

#10 Post autor: Spox5 »

Ładną przebitkę na allegro mają z tymi zegarami. W Chinach z wysyłką po około 30zł http://www.banggood.com/Wholesale-2-Inc ... 53901.html

Awatar użytkownika
lawless
Zafiromaniak
Posty: 1167
Rejestracja: 08 lis 2013, 23:32
Imię: Adam
Lokalizacja: PCH
Auto: Opel Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z1.8XER
Gender:
Kontakt:

#11 Post autor: lawless »

grigorji pisze:Dziękuję ale pozostanę przy moim wynalazku.Gdzie taka cebula w aucie.Potrzebny jest mały cienki i zgrabny.Ten raczej do motoru się nadaje. ;)
Nie wiem jak ten wynalazek działa lecz ze względów estetycznych wybrałbym twój wynalazek ;)
w miarę zgrabny jest :ok: Cebuli osobiście bym nie wsadził do auta oczywiście każdy ma inny gust :lol: :piwo:
Myśl samodzielnie!

Awatar użytkownika
toka
Mieszkaniec
Posty: 307
Rejestracja: 23 cze 2012, 23:33
Lokalizacja: Warszawa-Wesoła
Model:

#12 Post autor: toka »

Powiem szczerze, że czujnik fajna sprawa, ale ten jak na mój gust jest mało wyjściowy i ukryłbym go w popielniczce. Pomysł na +. zobaczymy, czy będzie dobrze wskazywał. A masz może telefon na androidzie?
Ja mam takie urządzenie, które zapinasz pod OBD2 i na telefonie mam strasznie dużo wskaźników. Tam jest coolant, podejrzewam, że to jest to
Obrazek

Awatar użytkownika
prymus2103
Bywalec
Posty: 159
Rejestracja: 05 mar 2014, 23:04
Imię: Robert
Lokalizacja: Zamość
Auto: Opel Astra
Model: J
Oznaczenie silnika: A14NEL
Kontakt:

#13 Post autor: prymus2103 »

Chyba mowa o ELM-ie?
https://www.facebook.com/autoserwisplos ... e=bookmark

Montaż Instalacji Gazowych LPG - http://www.lpgtech.pl/

Sprawy niemożliwe załatwiam od ręki , na cuda trzeba chwilę poczekać :-)

Obrazek

Awatar użytkownika
toka
Mieszkaniec
Posty: 307
Rejestracja: 23 cze 2012, 23:33
Lokalizacja: Warszawa-Wesoła
Model:

#14 Post autor: toka »

ja akurat używam elma, bo jest tani, ale można użyć dowolnego urządzenia pod obd2 z funkcją bluetooth.
koszt podobny do tego czujnika, a wskazań jest więcej

Awatar użytkownika
cns80
Zafiromaniak
Posty: 1226
Rejestracja: 02 lis 2011, 11:15
Imię: Patryk
Lokalizacja: Warszawa [WT]
Auto: Renault
Model: Espace4
Oznaczenie silnika: J4BR

#15 Post autor: cns80 »

Generalnie potrzeba interfejsu, układu przetwarzającego informację i wyświetlacza:
- interfejs ELM 327 poradzi sobie ze standardem OBDII i EOBD, ponieważ są w pełni znormalizowane.
- układ przetwarzający to np. ATMEGA 644 lub ATMEGA 8 (trzeba by jeszcze popytać kogoś kto to robił.
- ekran trzeba jakiś wybrać. Najlepiej wyraźny i podobny do GIDa, TIDa, CIDa (zależy co kto ma).

Trzeba to wszystko ze soba połaczyć. Jeśli dobrze kojarzę to z ELM potrzeba zasilanie, masę i jedną lub dwie komunikacje (chyba dwie TX i RX). Następnie trzeba przerobić załączanie ELM tak żeby startowało dopiero po kluczyku, bo inaczej ELM będzie świecił całą noc. Potem trzeba w procesorze zaprogramować własciwe wskazania i połaczyć komunikację z kabelka świateł zeby przygaszało ekran w nocy. Ekranik trzeba sobie gdzieś zamontować. W zależności od wielkości można różnie pokombinować.

Tyle teorii, a teraz potrzebny praktyk, który weźmie i to zrobi. Może ktoś ma znajomych elektroników, którzy będa umieli to polutować i co najważniejsze zaprogramować. Wszystkie dane są dostępne w internecie więc nie trzeba wyważać otwartych drzwi.

Jako dowód podam że na forum BMW gość zrobił to własnie w ten sposób (z ta różnicą że nie zasilanie ELM dał po stacyjce tylko przerobił całe gniazdo OBD, ale to bez sensu) tylko zamiast wyświetlacza dał diodę 3 kolorową i w zależności od zaprogramowanej w procesorze temperatury zapalają mu się różne kolory.

Jeśli ktoś wykona coś takiego z ekranikiem to jestem skłonny to kupić :)
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zafira B”