[TUT/B] DVD90 Uwolnienie zablokowanej płyty z nawigacji

Car Audio + navi - tematy dotyczące Zafiry B

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
balandzik

[TUT/B] DVD90 Uwolnienie zablokowanej płyty z nawigacji

#1 Post autor: balandzik »

W związku z tym, że utknęła mi w napędzie DVD90 płyta od nawigacji, chciałbym napisać krótki tutorial na temat tego, jak udało mi się ją wyciągnąć.

Od czego zacząć

Przede wszystkim należy spróbować wyciągnąć płytę przez wielokrotne wciśnięcie guziczka Eject. Jeżeli to nie pomaga, można odłączyć zasilanie od radia (bezpiecznik nr 35 20A - skrzynka w przedziale silnika).

W moim przypadku żaden ze sposobów nie zadziałał, pozostało zatem rozkręcenie radia i "ręczne" uwolnienie płyty. Przed wyjęciem radia też najlepiej odłączyć wyżej wspomniany bezpiecznik.

Jakie narzędzia przygotować

Będą potrzebne śrubokręty Torx nr 6 i nr 8, płaski śrubokręt i wyjmaki do radia, takie jak na zdjęciu:
Obrazek
pewnie można sobie poradzić bez wyjmaków, ale tak jest o wiele wygodniej. Koszt ok. 10 zł na popularnym portalu aukcyjnym.

Radio należy wyjmować z wyczuciem, żeby nie połamać plastykowych zaczepów. Umieszczam zdjęcie, jak to wygląda "od środka", żeby łatwiej sobie wyobrazić, jak je należy prowadzić i jak głęboko wsadzać:
Obrazek

Po wyjęciu radia demontujemy wtyczki. Najgrubszą trzeba ścisnąć po bokach, żeby zwolnić blokadę:
Obrazek
w mniejsze wtyczki należy wsunąć płaski śrubokręt i odchylając zwolnić blokadę:
Obrazek

Radio jest już wolne, można ułożyć je w wygodnym miejscu.

Kolejny etap to zdjęcie górnej blachy osłaniającej napęd DVD. Zaczynamy od odkręcienia śruby trzymającej napęd:
Obrazek
potem płaskim śrubokrętem podważamy wszystkie zatrzaski po bokach i na tylnej części radia:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Kiedy już blacha jest uwolniona, podnosimy ją poczynając od strony, gdzie są gniazda na tylnej ściance. Po uniesieniu wysuwamy ją z zaczepów znajdujących się w pobliżu panelu frontowego:
Obrazek

Teraz mamy już dostęp do napędu DVD. Żeby wygodniej nim manipulować, postanowiłem odkręcić ten napęd. Być może nie jest to konieczne. Tutaj również potrzebny jest Torx 8. Po odkręceniu trzeba ostrożnie obchodzić się z napędem, żeby nie uszkodzić i nie odłączyć taśm, którymi jest podłączony do płytki radia.

Obrazek

Teraz najprościej jest odkręcić mocowanie silniczka krokowego, wystarczy odkręcić jedną śrubkę (Torx 6):
Obrazek

Po odkręceniu silniczka wystarczy go lekko odsunąć od trybika i poruszyć tym trybikiem za pomocą płaskiego śrubokręta:
Obrazek

Kręcimy trybikiem cały czas w jednym kierunku, aż płyta wysunie się z napędu i elementy mechanizmu wrócą na swoje miejsce. Płyta jest już na zewnątrz:

Obrazek

Pozostaje tylko wszystko złożyć w kolejności odwrotnej do powyższej i cieszyć się działającą nawigacją:

Obrazek

Awatar użytkownika
paweldm
Zafiromaniak
Posty: 946
Rejestracja: 13 gru 2011, 00:03
Imię: Paweł
Lokalizacja: GST (pomorskie)
Auto: Peugeot 308SW
Model: P308
Oznaczenie silnika: A20DTH

#2 Post autor: paweldm »

Mam pytanie. U mnie navi wyrzuciła płytę i nie chce wciągnąć. Próbuję wepchnąć i nie chce wciągnąć. Gdy była prawie cała wepchnięta, wyciągnąłem ją aby nie została zablokowana wewnątrz. Czy powyższa procedura naprawi napęd??
Jest Peugeot 308SW 2.0Bluehdi i Meriva B 1.7cdti
Była Zafira A 1.8 16v lpg i B 2.0 Turbo +lpg oraz zastawa, polonez, tempra, espace II i IV omega B, tigra, C3, C4 Grand Picasso, Outlander II, Berlingo III, Astra J 2.0cdti, Peugeot 308

balandzik

#3 Post autor: balandzik »

paweldm pisze:Mam pytanie. U mnie navi wyrzuciła płytę i nie chce wciągnąć. Próbuję wepchnąć i nie chce wciągnąć. Gdy była prawie cała wepchnięta, wyciągnąłem ją aby nie została zablokowana wewnątrz. Czy powyższa procedura naprawi napęd??
Nie sądzę. To jest tylko i wyłącznie procedura uwolnienia płyty (no chyba, że w środku uwięzła inna płytą i dzięki temu opisowi uda się ją uwolnić, to wtedy pomoże :) ).
Odradzam wpychanie płyty na siłę. Skoro napęd nie chce przyjąć płyty, to znaczy, że pewnie doszło do deformacji elementów mechanizmu.

Poczytaj jeszcze tutaj:
http://www.bmw-klub.pl/viewtopic.php?f=72&t=120902
nie jestem pewien na 100%, czy części są identyczne, ale oznaczenia są takie same, a wygląd napędu identyczny

instrukcja wymiany lasera:
http://www.xoutpost.com/electronics/nav ... -unit.html
Ostatnio zmieniony 27 kwie 2016, 10:12 przez balandzik, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zafira B”