Głośniki ZB

Car Audio + navi - tematy dotyczące Zafiry B

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
paweldm
Zafiromaniak
Posty: 946
Rejestracja: 13 gru 2011, 00:03
Imię: Paweł
Lokalizacja: GST (pomorskie)
Auto: Peugeot 308SW
Model: P308
Oznaczenie silnika: A20DTH

Głośniki ZB

#1 Post autor: paweldm »

Jakiej wielkości są fabryczne głośniki w drzwiach?
Mam ze dwa komplety 16-tek. Docelowo będę chciał dodać wzmacniacz, stąd moje kolejne pytanie. Jaki jest rodzaj wyjścia na głośniku w DVD90?
Jest Peugeot 308SW 2.0Bluehdi i Meriva B 1.7cdti
Była Zafira A 1.8 16v lpg i B 2.0 Turbo +lpg oraz zastawa, polonez, tempra, espace II i IV omega B, tigra, C3, C4 Grand Picasso, Outlander II, Berlingo III, Astra J 2.0cdti, Peugeot 308

Awatar użytkownika
Bodek
Zafiromaniak
Posty: 16394
Rejestracja: 17 paź 2010, 12:28
Imię: Bodek
Lokalizacja: Polska B
Auto: Zafira_B_Cosmo
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:
Kontakt:

#2 Post autor: Bodek »

Obrazek
Obrazek
:lis:

"NADZIEJE LUDZI MĄDRYCH SĄ PEWNIEJSZE NIŻ BOGACTWO NIEUKÓW" - DEMOKRYT

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bogusław Kuduk, ps. Bodek + 30.11.2020. R.I.P.

Awatar użytkownika
paweldm
Zafiromaniak
Posty: 946
Rejestracja: 13 gru 2011, 00:03
Imię: Paweł
Lokalizacja: GST (pomorskie)
Auto: Peugeot 308SW
Model: P308
Oznaczenie silnika: A20DTH

#3 Post autor: paweldm »

A jak się do nich dostać? Czy trzeba zdemontować cała tapicerkę drzwi, czy można zdjąć same maskownice?
Jest Peugeot 308SW 2.0Bluehdi i Meriva B 1.7cdti
Była Zafira A 1.8 16v lpg i B 2.0 Turbo +lpg oraz zastawa, polonez, tempra, espace II i IV omega B, tigra, C3, C4 Grand Picasso, Outlander II, Berlingo III, Astra J 2.0cdti, Peugeot 308

Awatar użytkownika
Bodek
Zafiromaniak
Posty: 16394
Rejestracja: 17 paź 2010, 12:28
Imię: Bodek
Lokalizacja: Polska B
Auto: Zafira_B_Cosmo
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:
Kontakt:

#4 Post autor: Bodek »

paweldm pisze:A jak się do nich dostać? Czy trzeba zdemontować cała tapicerkę drzwi, czy można zdjąć same maskownice?
http://www.zafiraklub.pl/viewtopic.php?t=3705
:lis:

"NADZIEJE LUDZI MĄDRYCH SĄ PEWNIEJSZE NIŻ BOGACTWO NIEUKÓW" - DEMOKRYT

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bogusław Kuduk, ps. Bodek + 30.11.2020. R.I.P.

Awatar użytkownika
paweldm
Zafiromaniak
Posty: 946
Rejestracja: 13 gru 2011, 00:03
Imię: Paweł
Lokalizacja: GST (pomorskie)
Auto: Peugeot 308SW
Model: P308
Oznaczenie silnika: A20DTH

#5 Post autor: paweldm »

Trzeba będzie odrobinę pokombinować. Na pewno potrzebne będą dystanse. Fabryczne głośniki mają wymiar 157mm. Czy przy odpowiednich dystansach wejdą głośniki 165 mm.
Jest Peugeot 308SW 2.0Bluehdi i Meriva B 1.7cdti
Była Zafira A 1.8 16v lpg i B 2.0 Turbo +lpg oraz zastawa, polonez, tempra, espace II i IV omega B, tigra, C3, C4 Grand Picasso, Outlander II, Berlingo III, Astra J 2.0cdti, Peugeot 308

Awatar użytkownika
Flora
Zafiromaniak
Posty: 3178
Rejestracja: 14 paź 2013, 11:46
Imię: Marcin
Lokalizacja: Bydgoszcz
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#6 Post autor: Flora »

Dystanse są przede wszystkim po to aby głośnik był mniej wpuszczony do wnętrza drzwi. Można kupić specjalne głosniki, które mają mniejszą "grubość" i montować je bez dystansów, ale najczęściej glosniki takie posiadają gorsze parametry od pełnowymiarowych lub są dużo droższe. Dystans pozwala dodatkowo dowolnie obracać głośnik i przykręcić głośnik, który nie posiada otworów rozmieszczonych trójkami. Typowe głośniki (niefabryczne) mintowane na przód to 160/165 mm, a z tyłu 130 mm.

Awatar użytkownika
paweldm
Zafiromaniak
Posty: 946
Rejestracja: 13 gru 2011, 00:03
Imię: Paweł
Lokalizacja: GST (pomorskie)
Auto: Peugeot 308SW
Model: P308
Oznaczenie silnika: A20DTH

#7 Post autor: paweldm »

Właśnie wymieniłem z przodu głośniki. Teraz przymierzam się do tyłu. Niestety zima, to nie najlepszy okres na takie przedsięwzięcia. Plastyki nie lubią zimna. Tak się zastanawiam, czy w tylne drzwi da radę wepchnąć 16-tki. Kiedyś miałem espace IV, który fabryka wyposażała w głośniki 13cm, ale po niewielkich modyfikacjach wchodziły 16-tki.
Cały czas mam dylemat z subwooferem. Przyszłościowo będzie wzmacniacz (leży w garażu). Zastanawiam się czy poprzestać na głośnikach w drzwiach zasilanych ze wzmacniacza, czy przednie drzwi zasilane ze wzmacniacza i sub.
Jest Peugeot 308SW 2.0Bluehdi i Meriva B 1.7cdti
Była Zafira A 1.8 16v lpg i B 2.0 Turbo +lpg oraz zastawa, polonez, tempra, espace II i IV omega B, tigra, C3, C4 Grand Picasso, Outlander II, Berlingo III, Astra J 2.0cdti, Peugeot 308

Awatar użytkownika
Flora
Zafiromaniak
Posty: 3178
Rejestracja: 14 paź 2013, 11:46
Imię: Marcin
Lokalizacja: Bydgoszcz
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#8 Post autor: Flora »

Jest trochę rzeźbienia, ale wystarczy miejsca na 16 cm głośniki. Kiedyś się do tego przymierzałem, ale odpuściłem ze względu na brak osobnego miejsca na wysoko tonowe. Teraz mam w planach dołożyć małe kopułki w słupkach, ale ciężko będzie to ładnie spasować z tapicerką.

Awatar użytkownika
paweldm
Zafiromaniak
Posty: 946
Rejestracja: 13 gru 2011, 00:03
Imię: Paweł
Lokalizacja: GST (pomorskie)
Auto: Peugeot 308SW
Model: P308
Oznaczenie silnika: A20DTH

#9 Post autor: paweldm »

Spasować z tapicerką nie problem jeśli soprany masz z kołnierzem, który maskuje wycięty otwór. Ja tak zrobiłem w tylnych słupkach w żony berlingo. Postaram się zrobić zdjęcie jak to wygląda.
Wymieniając w tylnych drzwiach fabryczne głośniki na inne 2-drożne, na pewno uzyskasz lepszy efekt pomimo umiejscowienia głośnika.
Jest Peugeot 308SW 2.0Bluehdi i Meriva B 1.7cdti
Była Zafira A 1.8 16v lpg i B 2.0 Turbo +lpg oraz zastawa, polonez, tempra, espace II i IV omega B, tigra, C3, C4 Grand Picasso, Outlander II, Berlingo III, Astra J 2.0cdti, Peugeot 308

Awatar użytkownika
Flora
Zafiromaniak
Posty: 3178
Rejestracja: 14 paź 2013, 11:46
Imię: Marcin
Lokalizacja: Bydgoszcz
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#10 Post autor: Flora »

Właśnie mam dwudrożne zespolone i efekt jest lepszy niż na fabrycznych, ale różnica jest znacznie mniejsza niż po wymianie przednich.

Awatar użytkownika
paweldm
Zafiromaniak
Posty: 946
Rejestracja: 13 gru 2011, 00:03
Imię: Paweł
Lokalizacja: GST (pomorskie)
Auto: Peugeot 308SW
Model: P308
Oznaczenie silnika: A20DTH

#11 Post autor: paweldm »

Mam w przednich drzwiach wstawione zespolone głośniki 3-drożne i pozostawiony fabryczny sopran. Na "duży" głośnik idzie całe pasmo. Fabryczny sopran na dołożony kondensator i cewkę, by odciąć niskie i średnie tony.
Moim zdaniem jeśli nie zamierza się montować suba, warto montować w drzwiach głośniki, które rozpoczynają pasmo przenoszenia od 40-45 Hz i o impedancji 3ohm, co doda trochę mocy.
Ostatnio zmieniony 19 sty 2016, 15:04 przez paweldm, łącznie zmieniany 1 raz.
Jest Peugeot 308SW 2.0Bluehdi i Meriva B 1.7cdti
Była Zafira A 1.8 16v lpg i B 2.0 Turbo +lpg oraz zastawa, polonez, tempra, espace II i IV omega B, tigra, C3, C4 Grand Picasso, Outlander II, Berlingo III, Astra J 2.0cdti, Peugeot 308

Awatar użytkownika
Flora
Zafiromaniak
Posty: 3178
Rejestracja: 14 paź 2013, 11:46
Imię: Marcin
Lokalizacja: Bydgoszcz
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#12 Post autor: Flora »

paweldm pisze: warto montować w drzwiach głośniki, które rozpoczynają pasmo przenoszenia od 40-45 Hz
Ciężko będzie znaleźć głośniki o średnicy 16 cm, których pasmo (3dB) zaczyna się w tym przedziale, a przynajmniej za kwotę niższą niż 1000 zł
paweldm pisze: i o impedancji 3ohm, co doda trochę mocy
Obciąży dodatkowo wzmacniacz, co przełoży się na większe ilości wydzielanego ciepła, pobór prądu i zniekształcenia sygnału spowodowane niedopasowaniem. W skrajnych przypadkach może to doprowadzić do uszkodzenia radia. Na przykład CD70/DVD90 posiada wzmacniacz scalony TDA7561 z wyjściami symetrycznymi, który poradzi sobie z takim obciążeniem i w skrajnym przypadku wygeneruje nawet 4x60W. Za to różne warianty CD30, w których mocy z pewnością będzie brakowało, posiadają dwa układy TDA7375 z wyjściami niesymetrycznymi, pracujące w trybie mostkowym. W tym trybie minimalne obciążenie dołączone do wyjścia to 4Ω. Na szczęście układy te posiadają wbudowane zabezpieczenia przed zwarciem oraz termiczne.

Więcej mocy nie przełoży się na jakość dźwięku, zwłaszcza w sytuacji gdy moc tą bierzemy ze słabego wzmacniacza. Znacznie lepiej dołożyć zewnętrzny wzmacniacz za kilkadziesiąt złotych i nie męczyć fabrycznego radia.
Ostatnio zmieniony 19 sty 2016, 16:24 przez Flora, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
paweldm
Zafiromaniak
Posty: 946
Rejestracja: 13 gru 2011, 00:03
Imię: Paweł
Lokalizacja: GST (pomorskie)
Auto: Peugeot 308SW
Model: P308
Oznaczenie silnika: A20DTH

#13 Post autor: paweldm »

Tu masz takie za niecałe 200zł:
http://allegro.pl/blaupunkt-cx170-syste ... 07297.html.
Mam takie tylko 3 drożne. U mnie chodzą pod dvd90, takie również miałem kiedyś w Citroenie C4 gran Picasso z początku były podłączone pod fabryczne radio RT3 a potem wzmacniacz i przez 2 lata nic się nie stało. W żony berlingo mam też 3 omowe JBL z serii GTO podłączone pod fabryczne radio i 3 lata już tam dzielnie służą.
Jest Peugeot 308SW 2.0Bluehdi i Meriva B 1.7cdti
Była Zafira A 1.8 16v lpg i B 2.0 Turbo +lpg oraz zastawa, polonez, tempra, espace II i IV omega B, tigra, C3, C4 Grand Picasso, Outlander II, Berlingo III, Astra J 2.0cdti, Peugeot 308

Awatar użytkownika
rafant4011
Zafiromaniak
Posty: 6706
Rejestracja: 29 wrz 2014, 15:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Warszawa Włochy[ESK]
Auto: Zafira B
Model: Cosmo
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:
Kontakt:

#14 Post autor: rafant4011 »

nie działa :/ albo ja coś źle robię :lol: :facepalm:

Awatar użytkownika
Flora
Zafiromaniak
Posty: 3178
Rejestracja: 14 paź 2013, 11:46
Imię: Marcin
Lokalizacja: Bydgoszcz
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#15 Post autor: Flora »

Link powinien prowadzić do głośników Blaupunkt CX-170 kosztujących ~200 zł.
Bardzo chciałbym zobaczyć rzeczywiste charakterystyki tych głośników.


Idąc w tym kierunku, za 99 zł można kupić głośniki Sinustec SL165C, których dolna częstotliwość to podobno 30 Hz.
Ostatnio zmieniony 20 sty 2016, 07:05 przez Flora, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zafira B”