Wymiana chłodnicy klimatyzacji.

Czyli: chłodzenie, grzanie, termostat, chłodnice, webasto, nagrzewnica

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
emjot

#31 Post autor: emjot »

Też mnie czeka wymiana.
Zakupiłem odpowiednią dla mojego rocznika chłodnicę klimy, teraz przymierzam się do wymiany.

Wiem, że są różne chłodnice, zmiana była w roczniku 2001, czyli ja mam nową.
Czy osuszacz jest zintegrowany w tej nowszej wersji? Nie mogę znaleźć osuszacza do Zafiry 2002, w tej chłodnicy jest taka jakby bulwa, której nie ma w starszych wersjach...

[ Dodano: Pon Maj 09, 2011 20:09 ]
Ech... na razie 1:0 dla Zafiry. Śruba przy zderzaku w prawym nadkolu wyrobiona. Nabiłem nieco większego torxa, ale zupełnie nie idzie jej ruszyć! Mimo hektolitrów WD40. Z tych trzech pod zderzakiem ruszyłem tylko jedną. Po godzinie dałem spokój.

Po rozebraniu większości dolotu i usunięciu wlotu powietrza udało mi się bez zdejmowania zderzaka zdjąć wentylator chłodnicy klimy, ale niestety lewa śruba od chłodnicy klimy (u mnie jest na taki torx E8) kręci się w koło i nic nie puszcza... czy takie śruby mogą się ukręcić?
Dostęp jest szczerze mówiąc średni... spróbujemy jutro...

robertgl17
Przeglądacz
Posty: 73
Rejestracja: 02 maja 2010, 22:26
Imię: Rob
Lokalizacja: Wrocław
Auto: Opel Zafira A 1.9 Comfort
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Y20DTH
Gender:

#32 Post autor: robertgl17 »

Witam.

Dzisiaj również dowiedziałem się, że dołączyłem do osób, które będą musiały wymienić chłodnice klimatyzacji ( a właściwie znaną skraplaczem ).
W moim przypadku nieszczelność pojawiła się za silnikiem wentylatora.
Podobno to częsta dolegliwość. Klimiarz powiedział mi, że do wiatraka wykorzystywany jest silnik wysokoobrotowy, który się mocno grzeje no i z czasem powstaje w tym miejscu perforacja skraplacza/chłodnicy.
Po ściągnięciu wiatraka z obudową miałem ładny, tłusty ślad w miejscu gdzie jest silnik wentylatora. No i między wiatrakiem a chłodnicą było zebrane kupę syfu-kawałki liści i inne paprochy.


Trzeba będzie nową chłodnice, a z uwagi na fakt, iż Zafirką mam zamiar jeszcze długo pojeździć kupię chyba firmową, choć trzeba przyznać, że walnie to trochę po kieszeni :(

jacek28

#33 Post autor: jacek28 »

a co koledzy sądzicie o tej chłodnicy ???
http://allegro.pl/opel-astra-2-g-zafira ... 30362.html

tez musze sie zapisac do grona dziurawych chłodnic :( ;)

robertgl17
Przeglądacz
Posty: 73
Rejestracja: 02 maja 2010, 22:26
Imię: Rob
Lokalizacja: Wrocław
Auto: Opel Zafira A 1.9 Comfort
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Y20DTH
Gender:

#34 Post autor: robertgl17 »

Trzeba pamiętać, że jest różnica między chłodnicami do wersji silników z interculerem i bez.
Te z interculerem są krótsze.

emjot

#35 Post autor: emjot »

I do tego znaczenie ma rocznik! Przełom 2001-2002 to zmiana chłodnicy.

Dzisiaj jest 1:1. Kupiłem kątówkę, wyciąłem śruby. Niestety wyrobiło mi się mocowanie chłodnicy od strony pasażera - tam jest u mnie śrubka z nakrętką, która się swobodnie kręci w takim jakby kanaliku - ale nie ma jak tej nakrętki unieruchomić. A jak chłodnica jest założona, to w ogóle ten kanalik jest całkowicie zakryty i śruba się swobodnie obraca. Trzeba było wyciąć.
W tym celu oprócz zderzaka, musiałem cały dolot i jeszcze reflektor ściągnąć - nie było jak podejść z kątówką. Już widzę, jak by mi to w serwisie zrobili. Wszędzie gdzie mogę wstawiam nowe śruby.

BTW - nie mogę dojrzeć nigdzie osuszacza - gdzie powinien się znajdować? Jutro jadę kupić chłodnicę i wymieniam.

robertgl17
Przeglądacz
Posty: 73
Rejestracja: 02 maja 2010, 22:26
Imię: Rob
Lokalizacja: Wrocław
Auto: Opel Zafira A 1.9 Comfort
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Y20DTH
Gender:

#36 Post autor: robertgl17 »

emjot pisze:I do tego znaczenie ma rocznik! Przełom 2001-2002 to zmiana chłodnicy.

BTW - nie mogę dojrzeć nigdzie osuszacza - gdzie powinien się znajdować? Jutro jadę kupić chłodnicę i wymieniam.
Osuszacz to ta bańka w lewym dolnym rogu chłodnicy/skraplacza patrząc od przodu samochodu-bynajmniej tak w moim jest

emjot

#37 Post autor: emjot »

Ale ty masz chyba też intercooler i "krótką" chłodnicę? U mnie w tej okolicy (patrzyłem też w nadkole, za chłodnicą wody itp) jakiejkolwiek bańki brak... Może w benzynach inaczej to jest rozwiązane?

robertgl17
Przeglądacz
Posty: 73
Rejestracja: 02 maja 2010, 22:26
Imię: Rob
Lokalizacja: Wrocław
Auto: Opel Zafira A 1.9 Comfort
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Y20DTH
Gender:

#38 Post autor: robertgl17 »

jacek28 pisze:a co koledzy sądzicie o tej chłodnicy ???
http://allegro.pl/opel-astra-2-g-zafira ... 30362.html

tez musze sie zapisac do grona dziurawych chłodnic :( ;)

Z tego co się do wiedziałem jest to chłodnica marki SRL.

Zna ktoś tą markę :?: :?: :?:

emjot

#39 Post autor: emjot »

Słyszałem, że polecają Nissens. Właśnie takiej szukam.

BTW - w silnikach benzynowych po 2002 roku osuszacz jest zintegrowany z chłodnicą i się go nie wymienia osobno.

[ Dodano: Nie Maj 15, 2011 21:55 ]
Chłodnica Nissens zakupiona (420 pln w sklepie) i założona. Trochę było problemu z przykręceniem nowej śruby obok tej obciętej, ale dało radę. Teraz tylko pojechać na sprawdzenie szczelności i napełnienie :-D.

robertgl17
Przeglądacz
Posty: 73
Rejestracja: 02 maja 2010, 22:26
Imię: Rob
Lokalizacja: Wrocław
Auto: Opel Zafira A 1.9 Comfort
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Y20DTH
Gender:

#40 Post autor: robertgl17 »

Ja nadal jestem w poszukiwaniu chłodnicy.

Znalezienie nowej marek BEHR, VALEO jest dosyć kłopotliwe ( bynajmniej dla mnie ) a jak jest to za 700 zł w górę.
Za to prawie wszyscy sprzedawcy z uporem maniaka, polecają chłodnicę NISSENS-a ( dwa lata gwarancji ) w przedziale cenowym 390-430 zł. Z drugiej strony czytam na forum, że inni tego producenta nie polecają.
Jężeli jest to marka specjalizująca się w układach chłodzących to dlaczego niektórzy uznają ją za gorszą markę.
Poza tym 2 lata gwarancji fabrycznej o czymś świadczy :/

Awatar użytkownika
Bodek
Zafiromaniak
Posty: 16394
Rejestracja: 17 paź 2010, 12:28
Imię: Bodek
Lokalizacja: Polska B
Auto: Zafira_B_Cosmo
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:
Kontakt:

#41 Post autor: Bodek »

robertgl17 pisze:Ja nadal jestem w poszukiwaniu chłodnicy.

Znalezienie nowej marek BEHR, VALEO jest dosyć kłopotliwe ( bynajmniej dla mnie ) a jak jest to za 700 zł w górę.
Za to prawie wszyscy sprzedawcy z uporem maniaka, polecają chłodnicę NISSENS-a ( dwa lata gwarancji ) w przedziale cenowym 390-430 zł. Z drugiej strony czytam na forum, że inni tego producenta nie polecają.
Jężeli jest to marka specjalizująca się w układach chłodzących to dlaczego niektórzy uznają ją za gorszą markę.
Poza tym 2 lata gwarancji fabrycznej o czymś świadczy :/
Kupiłem do mojej ZB - cena po dobrej znajomości 400zł, nie było problemu z odpaleniem no i 2 lata gwarancji, mi ją akurat polecali.

Jeżeli chodzi o zamienniki to podobno dobra marka.
:lis:

"NADZIEJE LUDZI MĄDRYCH SĄ PEWNIEJSZE NIŻ BOGACTWO NIEUKÓW" - DEMOKRYT

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bogusław Kuduk, ps. Bodek + 30.11.2020. R.I.P.

tomekkrzyzak

#42 Post autor: tomekkrzyzak »

No i ja również niestety dziś dowiedziałem się, że wstepuję do grona niepocieszonych - zmuszonych do wymiany chłodnicy klimy. Na razie dłubię po necie, szukam, czytam... I sie tylko usilnie modlę, żeby temperaturka jak najdłużej utrzymywała się na niskim poziomie :cry:

TUX

#43 Post autor: TUX »

ja miałem ciekawy przypadek
po nabiciu klimy po2 tygodniach gazu zero

pojechałem z reklamacją
napełnili - działała - tydzień
znowu do klimiarzy
kombinowali, soprawdzali nabijali spuszczali itp
nie wiedzieli dlaczego gaz ucieka ??

3x nabili z podwójną ilością barwnika i ... działa do dzisiaj
i też nie wiedzą dlaczego działa :D

widać gaz za rzadki mieli :P

robertgl17
Przeglądacz
Posty: 73
Rejestracja: 02 maja 2010, 22:26
Imię: Rob
Lokalizacja: Wrocław
Auto: Opel Zafira A 1.9 Comfort
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Y20DTH
Gender:

#44 Post autor: robertgl17 »

Witam.

Od wczoraj znowu działa klima :)
Zakupiona chłodnica/skraplacz Nissens 420 zł.
Wymiana skraplacza na nowy 50 zł
Uzupełnienie czynnika 150 zł

Razem 620 zł :/ za możliwość cieszenia się chłodem w samochodzie.

PS.

05.06.2011 r.

Dzisiaj ściągnąłem zderzak i zamontowałem siatkę, aby kamyki podczas jazdy nie na...czały w chłodnicę i interculera.

Awatar użytkownika
sm
Przeglądacz
Posty: 73
Rejestracja: 27 sty 2011, 21:07
Lokalizacja: Malbork
Model:

#45 Post autor: sm »

Może jakieś fotki kolego byś podesłał jak to wyszło. Ja już też chłodnicę wymieniałem i ta siatka to dobry pomysł. Jak długo takie udoskonalenie się robi ?

Pzdr
sm

ODPOWIEDZ

Wróć do „Klimatyzacja, ogrzewanie, układ chłodzenia”