Kompendium wiedzy o felgach i oponach

Posty na tematy techniczne, które nie pasują do żadnego innego działu technicznego, np. HowTo, porady wykonane przez użytkowników.

Moderator: Mariusz

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Mattai
Zafiromaniak
Posty: 786
Rejestracja: 15 lis 2009, 15:23
Imię: Maciej
Lokalizacja: Poznań
Auto: Zafira
Model: C
Oznaczenie silnika: A20DT
Gender:

#601 Post autor: Mattai »

Spróbuję, może się uda, mam kiepski dostęp do podnośnika całego autka, a na lewarku i pachołkach to mało sympatyczny sposób na popołudnie.
Scorpio I Lift-back 2.0(OHC)>VW Golf III Variant 1.9TDI(ALE)> ZA 2.0(Y20DTH)>ZC 2.0 (A20DT)

ppackowski

#602 Post autor: ppackowski »

Czy opony w rozmiarze 185/65/15 będą odpowiednie do Zafiry A? Jeździł może ktoś na takich oponkach? Mam możliwość kupienia zimówek Sportiva Snow Vin, po 100 zł. za sztukę, produkcja 34 tydz. 2010 rok. Stan bardzo dobry, przywiezione z rajchu przez gościa od którego kupiłem zafirę (na moją prośbę o koła na zimę) brać te, czy poczekać na inne?
Będę wdzięczny za wszelkie opinie.

Anony Mous

#603 Post autor: Anony Mous »

Mam pytanie odnośnie opon, w niedługim czasie planuję zakup opon letnich 195/65/15 jakie opony polecacie? Drugie pytanie jest takie: czy na oryginalną felgę mogę założyć inną oponę większą niż poleca producent, jeżeli tak to jaką?
Dzięki i pozdrawiam

Hredi

#604 Post autor: Hredi »

Witam!
Jakiś czas temu kupiłem komplet felg stalowych # 15 (na zimę).
Na felgach były już założone opony zimowe hankook Ice Bear W440.Według netu to klasa budżetowa (niska).
Dwie opony są jeszcze w niezłym stanie, dwie do wyrzucenia.
Planuję kupić na zimę opony. Continental ContiWinterContact™ TS 830 lub Goodyear Ultra 7+
Są to opony klasy premium. I tu pytanie.
Czy w takim przypadku nie należy mieszać klas opon w samochodzie (oczywiście na jednej osi jedna marka), ze względu na bezpieczeństwo?
Bo jeżeli nie ma to większego wpływu na bezpieczeństwo to nie warto przepłacać i lepiej kupić tylko 2 opony.
Pozdrawiam

yach

#605 Post autor: yach »

Spokojnie dokup tylko dwie, Hancock dogania światową czołówkę producentów ( na pewno nie będzie przykrych niespodzianek)

Dek
Bywalec
Posty: 190
Rejestracja: 25 cze 2010, 10:09
Imię: Adrian
Lokalizacja: Środek Opolszczyzny
Auto: Zafira
Model: A
Oznaczenie silnika: Y22DTR
Gender:

#606 Post autor: Dek »

Hredi pisze: Dwie opony są jeszcze w niezłym stanie, dwie do wyrzucenia.
A w jaki sposób oceniasz jakość tych opon które chcesz zostawić ?
Hredi pisze: Planuję kupić na zimę opony. Continental ContiWinterContact™ TS 830 lub Goodyear Ultra 7+
Są to opony klasy premium. ...
... Bo jeżeli nie ma to większego wpływu na bezpieczeństwo to nie warto przepłacać i lepiej kupić tylko 2 opony.
Pozdrawiam
Jak dla mnie to troszkę za bardzo kombinujesz.

Zostawiasz dwie "stare" opony klasy budżetowej, i do nich dodajesz dwie nowe opony klasy premium. Gdzie tu logika.

Nie lepiej dać 4 opony średniej klasy na których samochód będzie się trzymał w zimie w sposób przewidywalny.
Jeżeli będziesz miał za dużą różnicę w jakości trzymania się asfaltu (śniegu, lodu) między przodem, a tyłem to będziesz miał tańce na lodzie i tyle.

Nie kombinować i kupić 4 szt tańsze od tych "premium". Będzie też dobrze, a bezpieczniej.


pozdrawiam

KALI

#607 Post autor: KALI »

sprawdz ile lat mają te opony co chcesz zostawić jesli mają do 4lat i mają miękką gumę to je możesz założyc na tył jeśli guma jest twarda opona nie nadaje się na zimę

Carcom1

#608 Post autor: Carcom1 »

Zapodaj lepiej ze 4 sztuki Fuldy albo Baruma i zime przelatasz jak ta LALA

greco

#609 Post autor: greco »

Miałem kiedyś podobny układ dwie nowe z przodu jednej firmy i dwie starsze na tyle innej. Obie klasy średniej. Jakoś auto się niepewnie prowadziło.
Potem miałem zwykłe Dębice, ale komplet nowych i było wiele lepiej.
Więc lepiej cały zestaw zakupić i na 3 lata minimum masz spokój.

Anony Mous

#610 Post autor: Anony Mous »

Mam pytanie odnośnie opon, w niedługim czasie planuję zakup opon letnich 195/65/15 jakie opony polecacie? Drugie pytanie jest takie: czy na oryginalną felgę mogę założyć inną oponę większą niż poleca producent, jeżeli tak to jaką?
Dzięki i pozdrawiam

greco

#611 Post autor: greco »

DANET pisze:Mam pytanie odnośnie opon, w niedługim czasie planuję zakup opon letnich 195/65/15 jakie opony polecacie? Drugie pytanie jest takie: czy na oryginalną felgę mogę założyć inną oponę większą niż poleca producent, jeżeli tak to jaką?
Dzięki i pozdrawiam
Polecam Ci oponki UNIROYAL RainExpert bardzo przyzwoite, a cena atrakcyjna.
Ostatnio zakupiłem takie dla teściowej :P do puga i naprawde fajnie się na tym jeździ.
Co do rozmiaru to są widełki dla każdej felgi w zależności od szerokości podanej w calach. I tak dla opony 195/65 R 15 - zalecana szerokość felgi 6,0 |min 5,5 |max 7,0.
Zobacz jaką masz felgę i będziesz wiedział jaką szerokość możesz dobrać.

Bizonek

#612 Post autor: Bizonek »

Panowie, jeśli macie dwie opony stare a dwie nowe, to te starsze zakłada się na przód jeśli napęd jest na przednie koła. Tył jest w tym wypadku wleczony i tu powinny być nowe opony!!!! Przód jest napędzany i te koła sobie poradzą.
Wiem, że tzw stara szkoła mówi odwrotnie :)

Awatar użytkownika
MieHor
Zafiromaniak
Posty: 2915
Rejestracja: 26 kwie 2009, 16:07
Imię: Mieczysław
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#613 Post autor: MieHor »

DANET, polecam tę stronkę http://www.oponymax.pl/pl/shop/integrat ... thod=ronal - na niej możesz skonfigurować sobie felgi i opony

Anony Mous

#614 Post autor: Anony Mous »

MieHor dzięki wielkie super stronka na pewno skorzystam. :piwo:

ppackowski

#615 Post autor: ppackowski »

Co począć z wyząbkowanymi oponami z tyłu? Mam na tyle opony Dunlop SP01 jakieś 5-6 mm bieżnika żal mi je wyrzucać, czy jest szansa na uratowanie tych oponek?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna technika”