[B]Uszkodzony alternator

Czyli problemy z prądem w Opel Zafira (osprzęt elektryczny, włączniki, przekaźniki, szyby elektryczne, oświetlenie itp.)

Moderatorzy: Mariusz, Tazz

Wiadomość
Autor
prymus
Debiutant
Posty: 38
Rejestracja: 16 mar 2011, 18:42
Lokalizacja: Radom
Model:

#406 Post autor: prymus »

to jak aku proponujecie dla altka 130A, bo w tej chwili tylko taki mam dostępny

Anony Mous

#407 Post autor: Anony Mous »

Wydaje mi się, że minimum 72 - 74 Ah do 80 Ah powinien pasować. Najpierw sprawdź gabaryty.

Awatar użytkownika
MieHor
Zafiromaniak
Posty: 2915
Rejestracja: 26 kwie 2009, 16:07
Imię: Mieczysław
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#408 Post autor: MieHor »

Koledzy - kombinujecie jak koń pod górkę - w tym temacie jest wszystko co potrzeba wiedzieć nt. akumulatorów - jakie są zalecane dla różnych wersji Zafiry oraz jakie winny być odpowiednie do nich alternatory http://www.zafiraklub.pl/viewtopic.php?t=77 - w szczególności posty na str. 1

Remi

#409 Post autor: Remi »

MieHor bardzo przydatne dane> male ale.
Wszyscy pisza jak wstawisz wiekszy aku to powinienes miec odpowiednio wiekszy altek. Jak sie to ma do tej tabeli
:Z19DTH standardowe 60Ah / Rekomendacja 70AH - 74AH
To jest aku , ktory ja mam u siebie musze teraz kupic nowy aku bo obecna awaria altka mi go zabila. Mama dylemat teraz co powinienem kupic jesli wezme pod uwage wszystkie porady ? Moj altek to 105Amp wiec powinienem pozostac przy 60amp aku ale rekomendacja jest jak w tabeli. Wiec jak wsadze aku 74Amp to wedlug porad na forum powinienem wstawic wiekszy altek. Z kolei jesli brac pod uwage rekomendacje z tabeli to nie ma takiej potrzeby ?? :roll:

Awatar użytkownika
MieHor
Zafiromaniak
Posty: 2915
Rejestracja: 26 kwie 2009, 16:07
Imię: Mieczysław
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#410 Post autor: MieHor »

Remi, powiem tak:

w swojej ZB z silnikiem Z19DT (120 kucyków) - fabrycznie (wg nr VIN) mam założony alternator 100 A (kod K60) - faktycznie jest Denso 105A, natomiast wg nr VIN akumulator powinien być i był Varta 60 Ah. Prawie 2 m-ce temu przyszedł czas na aku (po prostu zaniemówił), po krótkotrwałym podładowaniu pojechałem do znajomego sklepu z akumulatorami, tam mi go pomierzyli i diagnoza - aku dokonał żywota i pytanie jaki chce kupić, w pierwszej chwili byłem zdecydowany na taki sam 60 Ah - były dostępne różnych producentów w różnych cenach i różnym prądzie rozruchowym, ostatecznie zaproponowano mi abym kupił mocniejszy akumulator o jak największym prądzie rozruchowym z zapewnieniem, że posiadany alternator będzie w stanie go prawidłowo obsłużyć. Ostatecznie kupiłem Centrę Futura 72 Ah i pomimo, że fabrycznie był naładowany polecono mi go podłączyć pod prostownik na całą noc, by już na starcie współpracy z alternatorem nie był on przeciążony - sprawdzałem wielokrotnie w test mode jakie są napięcia ładowania i nie ma żadnych odchyleń od norm - w czasie jazdy 13,9 - 14,2 V

Remi

#411 Post autor: Remi »

Mysle ze wstawie wiekszy, bede monitorowal. ewentualnie raz na jakis czas podladuje prostownikiem , jak altek nie bedzie dawal rady.

grynia

#412 Post autor: grynia »

Nie wiedziałem jak zatytuować posta, bo i objawy są dziwne.
Podczas odpalonego silnika zauważyłem że podświetlenie liczników, kabiny i pozostałe światła pulsują, tzn delikatnie przygasają. Nie pomaga zwiąkszenie obrotów silnika. Około 1,5 miesiąca temu naprawiałem alternator, i boję się że znowu siada. Przez noc naładuję akumulator, może pomoże. Może ktoś z kolegów miał podobny przypadek.

drmex

#413 Post autor: drmex »

Ja miałem podobny przypadek w Mondeo TDCI - padał regulator napięcia. Dodatkowo zrobiłem życiową pomyłkę i zamiast oddać alternator do naprawy, kupiłem drugi, zamiennik z roczną gwarancją. Po 2 tygodniach zjarał się totalnie.

Anony Mous

#414 Post autor: Anony Mous »

W test mode możesz na szybko podejrzeć jakie jest ładowanie.

Harry200
Zafiromaniak
Posty: 2531
Rejestracja: 15 sty 2009, 19:27
Imię: Henryk
Lokalizacja: Raszyn
Auto: Zafira
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Y22DTR
Gender:

#415 Post autor: Harry200 »

Lekkie falowanie oświetlenia obserwowałem w sporej ilości Opli,prawdopodobnie wada regulatorów napięcia,trzeba sprawdzić jakie ładowanie ..

grynia

#416 Post autor: grynia »

Ładowanie w test mode od 13,7V do 14,8V i cały czas się zmienia. Po naładowaniu akumulatora bez zmian, a im wyższe obroty, tym częstotliwość pulsowania świateł jest większa. Szczególnie widać to na oświetleniu wnętrza kabiny.

drmex

#417 Post autor: drmex »

Jeżeli masz napięcie rzeczywiste (mierzone miernikiem) pow. 14,4-14,6 i jeszcze jego kangurze skoki to lepiej oddaj alternator do warsztatu. Zobacz też czy Ci się nie zacznie pocić akumulator - jest przeładowywany i elektrolit chce wyjść na zewnątrz:)
Obstawiam - z prawdopodobieństwem 0,99 regulator napięcia

sebaolkusz

#418 Post autor: sebaolkusz »

Witam. W test mode napięcie ładowania i zmierzone woltomierzem jak silnik jest zimny 14,2- 14,4 V. Po rozgrzaniu napięcie spada do 13,8 V. Czy jest w ZB układ który dobiera napięcie ładowania zależnie od temperatur zewnętrznej i temp. silnika. I druga opcja - pada alternator ?.

Awatar użytkownika
MieHor
Zafiromaniak
Posty: 2915
Rejestracja: 26 kwie 2009, 16:07
Imię: Mieczysław
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#419 Post autor: MieHor »

Taki spadek napięcia ładowania jest możliwy jeśli włączysz klimę, w innym przypadku coś dobiega końca, stawiam na regulator napięcia, tym bardziej że jak piszesz napięcie dochodzi do 14,4 V a to już przekracza górny zakres

grynia

#420 Post autor: grynia »

Na domiar tego Zafira zaczęła mi fiksować, światła same gasną całkowicie a po chwili się zapalją, wycieraczki przestają działać a wskazówka paliwa raz pokazuje rezerwę a raz rzeczywisty stan ilości paliwa. Z uwagi na nawał prazy nie byłem jeszcze u elekryka.

[ Dodano: Pią Sie 19, 2011 22:01 ]
No i dobrałem się dzisiaj do alternatora, osobiście wyrwałem (ciężko było). Na forum wyczytałem że w Zafirach występują dwa rodzaje alternatorów, a mianowicie Denso lub Bosch. Jakież było moje zdziwienie kiedy na plastikowym dekielku z tyłu alternatora jest wytłoczony napis "Magneti Marelli" Na obudowie alternatora nie ma żadnej informacji mówiącej że jest to Denso.

Przy okazji, może ktoś z kolegów naparawiających alternator i posiadających Zafirę b w automacie wie, co to jest za biały zbiorniczek za alternatorem?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka i elektronika”