[B] Światła do jazdy dziennej-programowanie

Czyli problemy z prądem w Opel Zafira (osprzęt elektryczny, włączniki, przekaźniki, szyby elektryczne, oświetlenie itp.)

Moderatorzy: Mariusz, Tazz

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Bodek
Zafiromaniak
Posty: 16394
Rejestracja: 17 paź 2010, 12:28
Imię: Bodek
Lokalizacja: Polska B
Auto: Zafira_B_Cosmo
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:
Kontakt:

[B] Światła do jazdy dziennej-programowanie

#1 Post autor: Bodek »

Witam Kolegów

Ustawiłem w UEC i REC Wariant nr 5 do jazdy dziennej.

W poradniku jest napisane, że po przekręceniu pokrętła na pozycję świateł postojowych otrzymujemy typowy wariant dzienny, czyli świecą się światła tylko z przodu auta.

Coś może zrobiłem źle, ale u mnie świecą się także z tyłu, a chciałem mieć tylko z przodu.

Ktoś ma jakiś pomysł co spartoliłem :?:
Ostatnio zmieniony 19 gru 2011, 22:52 przez Bodek, łącznie zmieniany 3 razy.
:lis:

"NADZIEJE LUDZI MĄDRYCH SĄ PEWNIEJSZE NIŻ BOGACTWO NIEUKÓW" - DEMOKRYT

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bogusław Kuduk, ps. Bodek + 30.11.2020. R.I.P.

Anony Mous

#2 Post autor: Anony Mous »

jak chcesz tylko przód, to zmien tylo w UEC, nic nie rób w REC. Jednak zimą ja zmieniam też w REC, bo i rano...i po południu jest szarawo......a przynajmniej nic innego się nie świeci.

Natomiast jak mam sam UEC....to świeca się tylko lampy z przodu. Deska, tył i tablica rejestracyjna nie bierze niepotrzebnie prąd.

Awatar użytkownika
Bodek
Zafiromaniak
Posty: 16394
Rejestracja: 17 paź 2010, 12:28
Imię: Bodek
Lokalizacja: Polska B
Auto: Zafira_B_Cosmo
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:
Kontakt:

#3 Post autor: Bodek »

W REC trzeba ustawić na "Nie występuje" :?:
Ostatnio zmieniony 15 wrz 2011, 21:15 przez Bodek, łącznie zmieniany 2 razy.
:lis:

"NADZIEJE LUDZI MĄDRYCH SĄ PEWNIEJSZE NIŻ BOGACTWO NIEUKÓW" - DEMOKRYT

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bogusław Kuduk, ps. Bodek + 30.11.2020. R.I.P.

Anony Mous

#4 Post autor: Anony Mous »

Bodek_K pisze:W REC trzeba ustawić na "Nie występuje" :?:
chyba tak...juz nie pamiętam dokładnie.

Awatar użytkownika
Bodek
Zafiromaniak
Posty: 16394
Rejestracja: 17 paź 2010, 12:28
Imię: Bodek
Lokalizacja: Polska B
Auto: Zafira_B_Cosmo
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:
Kontakt:

#5 Post autor: Bodek »

A czy w zimie jak dam pozycję świateł mijanie będzie świecić wszystko jak ustawię tylko UEC :?:
:lis:

"NADZIEJE LUDZI MĄDRYCH SĄ PEWNIEJSZE NIŻ BOGACTWO NIEUKÓW" - DEMOKRYT

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bogusław Kuduk, ps. Bodek + 30.11.2020. R.I.P.

norbert_p

#6 Post autor: norbert_p »

Czy wtedy się świecą światła mijania czy postojowe i mijania (chodzi oczywiście o przód).

Awatar użytkownika
Bodek
Zafiromaniak
Posty: 16394
Rejestracja: 17 paź 2010, 12:28
Imię: Bodek
Lokalizacja: Polska B
Auto: Zafira_B_Cosmo
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:
Kontakt:

#7 Post autor: Bodek »

norbert_p pisze:Czy wtedy się świecą światła mijania czy postojowe i mijania (chodzi oczywiście o przód).
Myślę, że jest to najlepszy wariant, a jest tak:

Na pozycji 0: świecą się tylko mijania bez tyłu, wyświetlacz ustawiony na auto świeci się na biało.

Na pozycji postojowe: świecą się światła postojowe plus tył, wyświetlacz na biało

Na pozycji mijania: świecą się mijania, postojowe, tył, a wyświetlacz jest ciemny.

Wyświetlacz mam CID (kolorowy) ustawiony na tryb automatyczny.

Jest OK - dzięki za pomoc.

Dzięki Kaliope.
kaliope pisze:
Bodek_K pisze:W REC trzeba ustawić na "Nie występuje" :?:
chyba tak...juz nie pamiętam dokładnie.
Trzeba ustawić na NIEURUCHOMIONY.
:lis:

"NADZIEJE LUDZI MĄDRYCH SĄ PEWNIEJSZE NIŻ BOGACTWO NIEUKÓW" - DEMOKRYT

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bogusław Kuduk, ps. Bodek + 30.11.2020. R.I.P.

Anony Mous

#8 Post autor: Anony Mous »

Bodek_K pisze:A czy w zimie jak dam pozycję świateł mijanie będzie świecić wszystko jak ustawię tylko UEC :?:
jak się włączy mijania....to wszystko się świeci. Ten wariant ma włączyć tylko światła mijania z przodu zaraz po włączeniu silnika, nic nie kręcąc włącznikiem świateł.

przypominam, że jeżeli nie chcemy by światła się świeciły automatycznie na zapalonym silniku, np. na dłuższym postoju lub w czasie jakiś czynności serwisowych, każdy z wprowadzonych wariantów można w każdej chwili dezaktywować poprzez szybkie przekręceniu włącznika świateł w prawo do pozycji świateł mijania i z powrotem do pozycji świateł wyłączonych; po prostu takie szybkie włączenie i wyłączenie świateł. Taka dezaktywacja jest zapamiętana i należy pamiętać, że przy następnym odpaleniu silnika już światła nie zapalą się same. Aktywujemy z powrotem w ten sam sposób, czyli szybkie włączenie i wyłączenie świateł mijania.

Awatar użytkownika
wojtus
Debiutant
Posty: 31
Rejestracja: 14 kwie 2011, 17:58
Imię: Wojtuś
Lokalizacja: Górny Śląsk
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z22YH
Gender:
Kontakt:

#9 Post autor: wojtus »

kaliope pisze: przypominam, że jeżeli nie chcemy by światła się świeciły automatycznie na zapalonym silniku, np. na dłuższym postoju lub w czasie jakiś czynności serwisowych, każdy z wprowadzonych wariantów można w każdej chwili dezaktywować poprzez szybkie przekręceniu włącznika świateł w prawo do pozycji świateł mijania i z powrotem do pozycji świateł wyłączonych; po prostu takie szybkie włączenie i wyłączenie świateł. Taka dezaktywacja jest zapamiętana i należy pamiętać, że przy następnym odpaleniu silnika już światła nie zapalą się same. Aktywujemy z powrotem w ten sam sposób, czyli szybkie włączenie i wyłączenie świateł mijania.
Bu, nie działa. Testowałem na włączonym silniku oczywiście. Który z pięciu trybów świateł masz ustawiony?

Anony Mous

#10 Post autor: Anony Mous »

wariant 5 ...może robisz to zbyt szybko...lub zbyt wolno..

Awatar użytkownika
wojtus
Debiutant
Posty: 31
Rejestracja: 14 kwie 2011, 17:58
Imię: Wojtuś
Lokalizacja: Górny Śląsk
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z22YH
Gender:
Kontakt:

#11 Post autor: wojtus »

No to też mam 5. Próbowałem różnie: szybko i wolno... nic. Może jest to funkcja dorzucona w którejś wersji oprogramowania. Masz czujnik światła (i pozycję "auto" na przełączniku)? No i mój Zafir jest z Gliwic. Kto wie, gdzie jest różnica...

Anony Mous

#12 Post autor: Anony Mous »

ja mam bez czujnika zmierzchu....może w tym jest problem.

MieHor chyba ma też zmierzchówke i któryś wariant, zapytaj jak u niego.

Awatar użytkownika
MieHor
Zafiromaniak
Posty: 2915
Rejestracja: 26 kwie 2009, 16:07
Imię: Mieczysław
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#13 Post autor: MieHor »

Ponieważ nie byłem pewny, to zszedłem do garażu sprawdzić czy to działa.

kaliope, nie mam automatycznego włączania i wyłączania reflektorów (tzw. zmierzchówki), wcześniej zaprogramowałem przy pomocy O-C światła do jazdy dziennej przód_tył - oba w wariancie 5.

Przełącznik świateł ustawiony na "0", uruchomienie silnika - zapalają się samoczynnie światła mijania (przód) i światła pozycyjne (tył), jak włączyłem płynnie włącznik świateł na pozycję świateł mijania i z powrotem na "0" światła zgasły, tzn. funkcja świateł do jazdy dziennej została zdeaktywowana. Ponowny płynny obrót przełącznika w pozycję świateł mijania i powrót do pozycji "0" zapaliły się światła do jazdy dziennej - nastąpiła aktywacja zaprogramowanej funkcji.
Wniosek: u mnie to działa, tak jak zostało to opisane w procedurach aktywacji tej funkcji w UEC i REC za pomocą O-C.

Anony Mous

#14 Post autor: Anony Mous »

czyli trzeba zapytać kogoś kto ma czujnik zmierzchu....

Anony Mous

#15 Post autor: Anony Mous »

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale mam tak samo jak MieHor, tylko tyle ,że w przypadku ustawienia przełącznika na AUTO gdy zapada zmierzch to włączają się pozostałe światełka czyli cały tył i pozycyjne z przodu a wyświetlacz przechodzi w tryb nocny.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka i elektronika”