Problemy z pracą silnika - 1.6 ; 1.8

Silnik (ON, PB, LPG, CNG), układ przeniesienia napędu, układ wydechowy itp.

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
djrafix

#91 Post autor: djrafix »

Ok,dzięki. Czy na tym forum ta informacja metodą gaz i hamulec może być?.


Próbowałem tą metodę u siebie gaz-hamulec ale coś nie działa. Tam się robi jakieś zworki na wtyczce diagnostycznej z tego co wyczytałem? :mysli:

Harry200
Zafiromaniak
Posty: 2531
Rejestracja: 15 sty 2009, 19:27
Imię: Henryk
Lokalizacja: Raszyn
Auto: Zafira
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Y22DTR
Gender:

#92 Post autor: Harry200 »

Metoda ''gaz-hamulec''
wsiadasz do auta
wciskasz do podłogi gaz i hamulec
przekręcasz na zapłon nie odpalając samochodu
i liczysz mrugnięcia kontrolki ,zworki u Ciebie chyba nie zadziałają ale napisz z którego roku masz Zośkę to sprawdzę....

djrafix

#93 Post autor: djrafix »

Próbowałem tak kolego i nic, zadne kontrolki nie mrugają moze nie ma błędów :lol: 99r.

Harry200
Zafiromaniak
Posty: 2531
Rejestracja: 15 sty 2009, 19:27
Imię: Henryk
Lokalizacja: Raszyn
Auto: Zafira
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Y22DTR
Gender:

#94 Post autor: Harry200 »

Według Autodata u Ciebie można sprawdzić robiąc zworkę w gnieździe diagnostyki pomiędzy stykiem numer 6 a masa pojazdu,wyłączasz kluczyk na off robisz zworkę i przekręcasz kluczyk w pozycje on,następnie liczysz miganie lampki.Odczytaj i podaj na Forum to zobaczymy..

djrafix

#95 Post autor: djrafix »

A jak mam ją liczyć bo ona mruga mi cały czas i nie bardzo rozumiem jak to sie liczy.. ?

Czy obydwa pedały gazu i hamulca przy tym na maxa mają być wciśnięte?. Filmik nagrałem bez wciśniętych pedałów włożona aby zworka.

Nagrałem filmik wrzuciłem na youtoube jak to u mnie wygląda. Robiłem to tak jak kolego pisałęś,wlozylem do gniazda nr 6 przewód i dotknałem do masy pojazdu. Nie rozumiem jak to zczytać dlatego prosiłbym o pomoc, podaje link - Migająca kontrolka ZA

Jak by był filmik za krótki aby mozna bylo zczytać jaki to kod to mogę wrzucić filmik dłuzszy jak bedzie taka potrzeba.

Będe wdzięczny jak mi ktoś pomoże, wczoraj kupiłem nową oryginalną sondę lambda GM'a za 300zł, dziś zakładam i nie ma żadnych różnic, silnik dalej pracuje na "trzy", i zapala się kontrolka check engine żółta :cry:

Awatar użytkownika
MieHor
Zafiromaniak
Posty: 2915
Rejestracja: 26 kwie 2009, 16:07
Imię: Mieczysław
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#96 Post autor: MieHor »

Ja naliczyłem 10-1-3-10-3 co by oznaczało, że to błąd P0130 i nie wiem co oznacza ostatnia 3

P0130 - Heated Oxygen Sensor (HO2S) Circuit Closed Loop (CL) Performance Bank 1 Sensor 1

P0130 Czujnik O2 (Bank 1 Czujnik 1) - usterka

P0130 O2 Sensor otwarty obwód

P0130 Regulacja poza zakresem / nieprawidłowy sygnał sondy ?

Harry200
Zafiromaniak
Posty: 2531
Rejestracja: 15 sty 2009, 19:27
Imię: Henryk
Lokalizacja: Raszyn
Auto: Zafira
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Y22DTR
Gender:

#97 Post autor: Harry200 »

Według filmu masz 10 mignięc,1,3 i 10,to oznacza P0130 czyli bład ogólnie sondy lambda.Przy tej metodzie nie wciska się pedałów gazu i hamulca.Na filmie masz nagraną jedną sekwencję,kod składa się z czterech wymiganych cyfr i jest dłuższa przerwa ,póżniej jest wyświetlany następny kod i znowu dłuższa przerwa.Napisz czy ten ciąg cyfr jest po każdej przerwie taki sam..

djrafix

#98 Post autor: djrafix »

To ja już nie wiem co mojej zośce dolega :shock: nowa sonda i dalej źle, chyba trzeba już nowy samochód :shock: ehhh...
Wrzucam dłuzszy filmik i zobacz kolego może coś więcej Ci to podpowie Migający Check Engine

Ten trwa filmik 1,30 moze Ci coś więcej powie.

David

#99 Post autor: David »

sekwencja się powtarza 10,1,3,10 błąd ogólny sondy u mnie tak bylo , wymienilem sonde i pomogło, ale u kolegi byl ten sam błąd wziąl moja sonde podmienił ale NIE pomogło, wymienił PRZEPŁYWOMIERZ i pomogło , zniknął błąd sondy. spróbuj przeczyścić jeszcze przepustnicę, może trochę się poprawi. Jak chcesz wiedziec czy masz 2gą sondę to musisz jej szukac pod samochodem za katalizatorem. chociarz masz pewnie silnik X18XE1 a tam nie było 2 sond, przynajmniej u mnie nie było :) :piwo:

djrafix

#100 Post autor: djrafix »

Ok,zaraz się w takim razie biorę za czyszczenie przepustnicy, nie mam dwóch sond katalizatora tez nie mam :), może rzeczywiście spróbować przepływke wymienić?... Tak mam silnik XE18XE1


Wyczyściłem przepustnicę,założyłem nową uszczelkę, ogólnie ciut jak by było lepiej z tą pracą,błąd przestał wyskakiwać choć na początku wyskoczył,ale po drugim zapaleniu nie pojawiał sie jeszcze spróbuję później raz. Silnik jeszcze ciut podskakuje podczas pracy ale jest troche lepiej po tym czyszczeniu, nagar był nie duży,dziury zalepione nie byly nagarem. Czy wymiana przepływki coś pomoże co do tej pracy silnika ?.
Ostatnio zmieniony 23 wrz 2011, 18:14 przez djrafix, łącznie zmieniany 1 raz.

gieesiak

#101 Post autor: gieesiak »

doradzę Ci coś takiego:
stojąc przy właczonym silniku dokładnie obsłuchaj , jeśli Ci się uda poobserwuj okolice zaworu Egr. Jeśli masz możliwość popsikaj jakąś pianą do sprawdzania szczelności instalacji lpg itd( lub czymś co ma konsystencje piany ) okolice egr a szczególnie okolice gdzie walcowata górna częśc łaczy się z podstawą zaworu na bodajże 3 cienkich nóżkach.
jeśli usłyszysz jakiekolwiek odgłosy zasysania itd- oznacza że zawór ma nieszczelnosc na łączeniu z podstawą :>
miałem tak u siebie- identycznie po 2-3 minutach pracy na ciepłym silnkiu zapalał sie check- wywałało błąd sondy ;)
najlepszy gazownik w łodzi(wg mnie) pierwsze co to sprawdził ew. nieszczelności egr ew przy kolektorze ssaćym...
stwrierdził ,że już klika razy spotkał się z taka usterką egr w tych silnikach.
po wymianie (możesz też próbować uszczelnić zawór) objawy zniknęły .
pzdr

firek
Zafiromaniak
Posty: 1143
Rejestracja: 01 maja 2009, 12:23
Imię: Mirek
Lokalizacja: Lublin
Auto: Opel Zafira A 1,8 Elegance
Model: ZA
Oznaczenie silnika: X18XE1
Gender:

#102 Post autor: firek »

djrafix przypne sie do kolegi gieesiak bo miałem kiedyś taki problem jak ty autko na zimnym cacy, po zagrzaniu nierówna praca i kontrolka silnika-błąd sondy, ja usterkę namierzyłem sam na słuch-nieszczelny EGR.
Mi udało się kupić używkę za 40 pln-ów i smigam sobie bezproblemowo.
Dla upewnienia sie wystarczy zaślepić otwór EGR-u i sprawdzić czy objawy ustąpią. Pozdro ;)

Harry200
Zafiromaniak
Posty: 2531
Rejestracja: 15 sty 2009, 19:27
Imię: Henryk
Lokalizacja: Raszyn
Auto: Zafira
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Y22DTR
Gender:

#103 Post autor: Harry200 »

Nieszczelność też może mieć wpływ jak i przapływomierz,w obu przypadkach będzie zmierzona zła ilośc powietrza dostarczanego silnikowi..Jeżeli błąd będzie odczytany interfejsem to w opisie może być czy wartośc odczytu sondy jest za duża czy za mała..

djrafix

#104 Post autor: djrafix »

Ściągnąłem EGR i pod niego posmarowałem silikonu i przykręciłęm go, zobaczymy jak to będzie dalej.


Kolego firek,po prostu kupiles drugi EGR rozumiem?.


Popsikałem wszędzie spryskiwaczem do szyb a szczególnie EGR obsikałem do okoła i nie było widać jakikolwiek nieszczelności.

A co do przepływki gdy podczas pracy silnika ją odłączyłem i podłączyłem spowrotem to przez momencik silnik chodził równo i znów nim rzucało ale już delikatniej. Może w przepływce wina ?. Zamówiłem,więc po założeniu dam znać jak sie dalej sprawa będzie układać, ale dzięki wszystkim za cenne wskazówki :)

firek
Zafiromaniak
Posty: 1143
Rejestracja: 01 maja 2009, 12:23
Imię: Mirek
Lokalizacja: Lublin
Auto: Opel Zafira A 1,8 Elegance
Model: ZA
Oznaczenie silnika: X18XE1
Gender:

#105 Post autor: firek »

djrafix, co do metody na silikon to nie sądzę aby dała jakiekolwiek efekty-to nie tam układ się rozszczelnia.
EGR-y rozszczelniają się w dolnej części obudowy w okolicy gdzie pracuje w nich trzpień, niesądzę aby płyn do spryskiwaczy dał radę wykryć nieszczelnośc, lepszy byłby np: tester szczelności do instalaci gazowych lub preparat do czyszczenia gażników ale to już troszkę bardziej ryzykowne bo jest łatwopalny a tam bywa gorąco.

Co do mnie to ja osobiście kupiłem drugi EGR bo akurat w okolicy nie mogłem dostać profesjonalnej zaślepki ;)
Pozdro

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik”