[A] [B] [C] Jaki olej do diesla/benzyny ?

Posty na tematy techniczne, które nie pasują do żadnego innego działu technicznego, np. HowTo, porady wykonane przez użytkowników.

Moderator: Mariusz

Wiadomość
Autor
cieniassss

#226 Post autor: cieniassss »

a ja jeżdżę na edge 0w30

sharick

#227 Post autor: sharick »

Cześć
posiadam opla Merivę z silnikiem 1.7 DTI kupiony od handlarza aut przy przebiegu 150 tys na bank kręcony i sadze ze ma ponad 200 dlatego chce zapytać czym najbezpieczniej zalać chodzi mi o olej tym bardziej nie wiem co było poprzednio czy wlać GM 5w30 czy jakiś półsyntetyk GM 10w40 ?
wymieniony został rozrząd i przy okazji żadnych wycieków nie stwierdzono



Meriva 2003
y17dt

dziękuje za info
Ostatnio zmieniony 05 gru 2011, 19:06 przez sharick, łącznie zmieniany 1 raz.

Woytas

#228 Post autor: Woytas »

sharick, myślę, że 5W30 i częsta kontrola ew. ubytku i tego czy olej nie za szybko się robi czarny

pozdr

sharick

#229 Post autor: sharick »

Woytas pisze:sharick, myślę, że 5W30 i częsta kontrola ew. ubytku i tego czy olej nie za szybko się robi czarny

pozdr
a moze jakis lepszy polsyntetyk typu valvoline 10w40 ?

Szuwarek
Mieszkaniec
Posty: 349
Rejestracja: 21 maja 2011, 09:40
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Zegrze
Auto: ASTRA-G + ZAFIRA-A
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z22SE
Gender:

#230 Post autor: Szuwarek »

Jak zalejesz 10-tką to do 5 nie wrócisz - koszt wymiany oleju nie jest horrendalnie wysoki więc czemu nie spróbować ?

sharick

#231 Post autor: sharick »

Szuwarek pisze:Jak zalejesz 10-tką to do 5 nie wrócisz - koszt wymiany oleju nie jest horrendalnie wysoki więc czemu nie spróbować ?

ja nie mowie ze nie. nie patrze tu akurat na cene tylko co bedzie najbardziej odpowiednie bo i tak zmieniam olej co roku a jak faktycznie mam wlana 10-tke to 5 moze pogorszyc sprawe

Doom

#232 Post autor: Doom »

Witam,

Ostatnio kupiłem Zafirkę A z X18XE1, sprzedający mówił że nie wie co tam lał... Jaki olej zaleca producent ? 5w40, 5w50 czy może 10w40 ? Nie chodzi mi o to ile czego będzie brał tylko co jest zdrowsze dla silnika. Co do oleju który mam teraz to boje sie na nim jeździć. Dzisiaj patrzyłem i wygląda mniej więcej jak smar molibdenowy (taki czarno srebrny kolor xD). Wcześniej miałem Astre z X16SZR i tam lałem właśnie 5w50. A tutaj nie mam pojęcia... Na razie na dolewki dałem 5w50 bo miałem 1.5litra. Jak dolałem 0.6l to mi MID przestał błędem po oczach walić :P

Woytas

#233 Post autor: Woytas »

Doom pisze:Witam,

Ostatnio kupiłem Zafirkę A z X18XE1, sprzedający mówił że nie wie co tam lał... Jaki olej zaleca producent ? 5w40, 5w50 czy może 10w40 ? Nie chodzi mi o to ile czego będzie brał tylko co jest zdrowsze dla silnika. Co do oleju który mam teraz to boje sie na nim jeździć. Dzisiaj patrzyłem i wygląda mniej więcej jak smar molibdenowy (taki czarno srebrny kolor xD). Wcześniej miałem Astre z X16SZR i tam lałem właśnie 5w50. A tutaj nie mam pojęcia... Na razie na dolewki dałem 5w50 bo miałem 1.5litra. Jak dolałem 0.6l to mi MID przestał błędem po oczach walić :P
myślę, że 5W50 na Polskę to trochę za dużo, gdzie masz takie temperatury w lecie? ;) Ja bym lał tak jak zaleca GM 5w30...no góra w40 ;)
Poza tym jest już o tym temat


pozdr

Anony Mous

#234 Post autor: Anony Mous »

Doom, moja śmiga od 2 lat na Mobilu 10W40, na początku lałem GM i nie polecam. Jego jakość ostatnio pozostawia wiele do życzenia.

Oleju nie wymieniam bo nie ma najmniejszego sensu skoro wciąż go trzeba dolewać i prawie cały czas jest czysty, wymieniam tylko wkład filtra.

Anony Mous

#235 Post autor: Anony Mous »

marsuc pisze: Oleju nie wymieniam bo nie ma najmniejszego sensu skoro wciąż go trzeba dolewać i prawie cały czas jest czysty, wymieniam tylko wkład filtra.
Hmmm, śmiała koncepcja, coś jak dolewanie czystej wody do szamba by mniej śmierdziało.
Działa, ale do pewnego momentu.

Moja stara Astra F też ostatnie lata na Mobilu 10W40 z powodzeniem pomyka.

Anony Mous

#236 Post autor: Anony Mous »

przemeks pisze:coś jak dolewanie czystej wody do szamba by mniej śmierdziało.
no sorry nie próbowałem, nie mam szamba :lol: :lol:

Miesięcznie dolewam 1,5 litra oleju i podczas wymiany filtra chyba widzę w jakim jest stanie więc o co ci chodzi, mam wylewać prawie nowy olej i zalewać nowym.

Anony Mous

#237 Post autor: Anony Mous »

marsuc, ja też nie mam szamba - to była tylko taka analogia. :)
Każdy ma swoją teorię - najważniejsze by sprawdziła się w życiu (silnika też). Ale czym innym jest wydłużenie resursów olejowych a czym innym pozostawianie w silniku zanieczyszczeń - chyba, ze masz pewność, ze połowe wychwyci filtr oleju a połowę silnik "przepali".

Nie mam zamiaru wszczynać kolejnej jałowej dyskusji, wyraziłem jedynie swoje zdziwienie, myślałem, ze takie teorie już wymarły śmiercią naturalną wraz z tak traktowanymi silnikami...

W tym wszystkim chodzi właśnie o to czego nie widać...(właściwości smarne, zanieczyszczenia, kwasowość, paliwo..)

vojti

#238 Post autor: vojti »

Przez parę wymian (co 10 tys. km) jeżdziłem na Mobilu 10 W 40. Niestety łykała Zosia trochę oleju. Mechanik namówił mnie na wymianę na Shella tej samej klasy. Miało być lepiej, a nie jest. Zużycie nawet wzrosło. Pytanie: wracać już teraz do Mobila po 1 tys. czy doczekać do następnej wymiany? Chodzi mi głównie o to, czy nie rozszczelnię/rozszczelniłem układ.

Woytas

#239 Post autor: Woytas »

vojti pisze:Przez parę wymian (co 10 tys. km) jeżdziłem na Mobilu 10 W 40. Niestety łykała Zosia trochę oleju. Mechanik namówił mnie na wymianę na Shella tej samej klasy. Miało być lepiej, a nie jest. Zużycie nawet wzrosło. Pytanie: wracać już teraz do Mobila po 1 tys. czy doczekać do następnej wymiany? Chodzi mi głównie o to, czy nie rozszczelnię/rozszczelniłem układ.
jak lejesz cały czas 10W... to nie widzę powodów do "rozszczelnienia" ;)

vojti

#240 Post autor: vojti »

Woytas pisze:
vojti pisze:Przez parę wymian (co 10 tys. km) jeżdziłem na Mobilu 10 W 40. Niestety łykała Zosia trochę oleju. Mechanik namówił mnie na wymianę na Shella tej samej klasy. Miało być lepiej, a nie jest. Zużycie nawet wzrosło. Pytanie: wracać już teraz do Mobila po 1 tys. czy doczekać do następnej wymiany? Chodzi mi głównie o to, czy nie rozszczelnię/rozszczelniłem układ.
jak lejesz cały czas 10W... to nie widzę powodów do "rozszczelnienia" ;)
To dobrze. Wyjeżdzę zapas Shella i wracam do Mobila. Chyba, że jest coś lepszego w tej klasie?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna technika”