CB_Radio - jakie, gdzie i jak zamontować, anteny - jakie?

Tematy dotyczące CB - dla wszystkich modeli aut

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
dejna

#61 Post autor: dejna »

Panowie... uprasza sie o wyluzowanie atmosfery...


kriss15, masz racje, że antene stroi sie do karoserii i to jest "fachowa nazwa" - może dla osób, które się w temacie tak biegle nie poruszają to może sie nazywać strojeniem radia.... (albo mamy tak kompetentne serwisy)


jak kupiłem zestaw cb do swojej Zafirki to wyraźnie zapytałem o możliwość przekładki do innego pojazdu i powiedzieli, że dobrze byłoby ponownie dostroić antene... takie są fakty...


u mnie strojenie polegało na zmianie długości anteny w zależności od wskazań... mam nadzieje, że to tak właśnie powinno wyglądać...


proszę o mniej złośliwości w postach jeżeli ktoś coś ominie i później będzie "mądry"...

Awatar użytkownika
kriss15
Debiutant
Posty: 28
Rejestracja: 15 lis 2009, 11:48
Imię: Krzysztof
Auto: Zafira
Model: ZB
Oznaczenie silnika: DTH
Gender:

#62 Post autor: kriss15 »

Witam ponownie jeżeli kogoś uraziłem to przepraszam, ale fakty są faktami a pewna wiedza wiedzą i tego nie zmienimy .
Jeszcze raz ANTENĘ DOPASOWUJE SIĘ DO CZĘSTOTLIWOŚCI I DO OTOCZENIA W KTÓREJ MA PRACOWAĆ.
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 05 gru 2009, 22:46 przez kriss15, łącznie zmieniany 1 raz.
Fale radiowe to moja pasja.

Robert4884

#63 Post autor: Robert4884 »

Koledzy powtórzę się - jak pisałem wcześniej w temacie, i zapytam ponownie: czy ktoś z Was znalazł jakiś sposób na likwidacje zakłóceń w dieslu Zafirce B :?:

Awatar użytkownika
BajBus
Zafiromaniak
Posty: 1367
Rejestracja: 16 kwie 2009, 13:11
Lokalizacja: Wrocław
Model:
Kontakt:

#64 Post autor: BajBus »

poczytaj temat, była mowa o zastosowaniu filtra przeciwzakłóceniowego oraz podłączeniu CB bezpośrednio do akumulatora...
I miejsce naj-tuning Grotniki 2010
III miejsce najładniejsza ZA Grotniki 2010
I miejsce naj-tuning Rzeczka 2011 (n)
I miejsce najładniejsza ZA Rzeczka 2011 (n)

Robert4884

#65 Post autor: Robert4884 »

Temat cały przeczytałem, jak dla mnie w ZB zakłócenia przychodzą od wtrysków, może kolega kriss15 coś podpowie? Mój zestaw: President Johnsonn II+Pirat.
Akumulator podłączałem nawet zewnętrzny no i lipa.

Awatar użytkownika
BajBus
Zafiromaniak
Posty: 1367
Rejestracja: 16 kwie 2009, 13:11
Lokalizacja: Wrocław
Model:
Kontakt:

#66 Post autor: BajBus »

widać masz nie zestrojone radio z otoczeniem, jak to koledzy dzisiaj stwierdzili...
I miejsce naj-tuning Grotniki 2010
III miejsce najładniejsza ZA Grotniki 2010
I miejsce naj-tuning Rzeczka 2011 (n)
I miejsce najładniejsza ZA Rzeczka 2011 (n)

Robert4884

#67 Post autor: Robert4884 »

Na tyle ile potrafię radio z otoczeniem stroiłem :) Moje radio ma dobre filtry pomimo tego obiór CB pozostawia wiele do życzenia.

Awatar użytkownika
timi68
Zafiromaniak
Posty: 794
Rejestracja: 08 lip 2009, 16:50
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Rzeszów
Auto: Volvo S60 D5 AWD 215/440
Model: II
Oznaczenie silnika: D5-2.4
Gender:

#68 Post autor: timi68 »

Robert4884 pisze:Moje radio ma dobre filtry pomimo tego obiór CB pozostawia wiele do życzenia.
Jak już pisałem ja podpinam CB radia pod zasilanie radia samochodowego, tak mi doradził kolega, który ma zakład instalujący CB i alarmy i jakoś nie mam problemu z zakłóceniami.

darkp1

#69 Post autor: darkp1 »

timi68 pisze: Jak już pisałem ja podpinam CB radia pod zasilanie radia samochodowego, tak mi doradził kolega, który ma zakład instalujący CB i alarmy i jakoś nie mam problemu z zakłóceniami.
Bo fabryczne radio ma filtr na kablu zasilającym założony... ;)

lukasus9

#70 Post autor: lukasus9 »

Kolego kriss15, nie chciałem być złośliwy, wręcz przeciwnie... A co do złośliwości to raczej w Twoich postach jest nieco bardziej zauważalna.
Pozdrawiam i życzę więcej poczucia humoru i "luzu"... ;)

Robert4884

#71 Post autor: Robert4884 »

Na zakłócenia w odbiorze CB w samochodach z silnikami benzynowymi jak i w dieslu w Zafirce A DTI, są sposoby "standardowe" o których wspominaliście wcześniej i działają, są one zresztą opisane na innych forach. Ja swoje radio CB zasilałem zewnętrznym akumulatorem i to nie pomogło. Na tej podstawie chyba mogę stwierdzić że zakłócenia są generowane przez "otoczenie". Oczywiście przy wyłączonym silniku jest wszystko ok. Mnie dokładnie chodzi o ZB z silnikiem 1.9 CDTi 150KM i doświadczenia użytkowników ZB w tym zakresie. Koledzy napiszcie jak macie podłączone CB, czy np. pod zasilane radia samochodowego - jeżeli jest tam na zasilaniu filtr przeciwzakłóceniowy to ma sens. Potwierdźcie czy to działa.

Awatar użytkownika
kriss15
Debiutant
Posty: 28
Rejestracja: 15 lis 2009, 11:48
Imię: Krzysztof
Auto: Zafira
Model: ZB
Oznaczenie silnika: DTH
Gender:

#72 Post autor: kriss15 »

Witam to zaczynamy od początku Kolego Robert4884 ten silnik wprowadza zakłócenia i tak już będzie koledzy już pisali że to wtryski zakłócają , zakłócenia nie są generowane do instalacji elektrycznej wiec podłączenie osobnego źródła zasilania nic nie zmieni .Jest kilka sposobów na zredukowanie tych zakłóceń , wpierw trzeba zacząć od anteny (dobra masa anteny i dopasowanie) i lini zasilającej antenę (kabel z gęstym ekranem) jeżeli to nie pomoże można zastosować filtry montowane na linie zasilającą antenę, które ogranicza te zakłócenia być może wyeliminują je całkowicie.
BajBus pisze:widać masz nie zestrojone radio z otoczeniem, jak to koledzy dzisiaj stwierdzili...

-nie radio z otoczeniem tylko antenę do środowiska w którym ma pracować to w kwestii sprostowania .

Kolego lukasus9 z mojej strony to nie złośliwość tylko fakty potwierdzone wieloletnim doświadczeniem , i nie lobię po prostu jak ktoś próbuje mi wciskać ciemnotę. Jeżeli kogoś uraziłem to przepraszam jeszcze raz .
Fale radiowe to moja pasja.

Robert4884

#73 Post autor: Robert4884 »

Mam antenę Pirat na magnes. Czy z tą anteną można poprawić odbiór CB, zakładając że dopasowanie jest ok. Ponadto czy mógłbyś kolego kriss15 podać jakiś typ takiego kabla z gęstym ekranem oraz napisać coś więcej o tych filtrach na linie zasilającą antenę :?: :)
Pisząc o kablu o gęstym ekranie, masz na myśli kabel podwójnie ekranowany?

Awatar użytkownika
kriss15
Debiutant
Posty: 28
Rejestracja: 15 lis 2009, 11:48
Imię: Krzysztof
Auto: Zafira
Model: ZB
Oznaczenie silnika: DTH
Gender:

#74 Post autor: kriss15 »

Witam kabli antenowych jest dużo na rynku, RG58 z gęstym oplotem miedzianym , H155 lub zamiennik H155 EKH155 oczywiście wszystkie 50Ω .Ja używam tego drugiego i nawet w Fiacie z silnikiem unijet , opel ma chyba ten sam silnik te zakłócenia znikają lub są bardzo zredukowane. Filtry dolnoprzepustowe co prawda maja eliminować zakłócenia nadajnika , ale świetnie sobie radzą też z takimi zakłóceniami , trzeba też pamiętać że wszelkiego rodzaju filtry montowane na linie zasilającą antenę pogorszą nieco parametry anteny (nadawanie i odbiór ) ,po każdej modernizacji lini zasilającej czy anteny sprawdź dopasowanie to najważniejsze by tych zakłóceń było jak najmniej.
W miarę możliwość zawsze należy najpierw eliminować zakłócenia (wiemy że nie zawsze jest to wykonalne )i wtedy jak na wstępie .
Ostatnio zmieniony 07 gru 2009, 10:39 przez kriss15, łącznie zmieniany 1 raz.
Fale radiowe to moja pasja.

Robert4884

#75 Post autor: Robert4884 »

Kabel który jest u mnie to YWL 50-0,96/2,95. Spróbuję podmienić na taki o którym pisałeś, ciekaw jestem efektów?

ODPOWIEDZ

Wróć do „CB Radio”