Skąd idzie sygnał na MID i prędkościomierz?

Czyli problemy z prądem w Opel Zafira (osprzęt elektryczny, włączniki, przekaźniki, szyby elektryczne, oświetlenie itp.)

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
gucio1704
Debiutant
Posty: 45
Rejestracja: 24 paź 2011, 00:11
Imię: Gustaw
Lokalizacja: Kraków
Auto: Zafira
Model: A
Oznaczenie silnika: Y20DTH
Gender:

Skąd idzie sygnał na MID i prędkościomierz?

#1 Post autor: gucio1704 »

Witam
Przepraszam marudzę ale chciałem się dowiedzie skąd podawany na wyświetlacz MID jest sygnał pokazujący ilość przejechanych km oraz z jakiego urządzenia przekazywany jest na licznik. Pytam o to bo nie mogę dojść przyczyny różnic w tych dwóch wskazaniach.
Przykładowo MID wskazuje mi ze przejechałem 100km a wyświetlacz pod prędkościomierzem pokasuje mi ze przejechałem 92km.
Dodam jeszcze ze oszukuje wskazanie wyświetlacza prędkościomierza, oraz ze o ok 8% zaniża wskazówka prędkości
Ludzie zawsze myślą na odwrót .........

Awatar użytkownika
Maciek
Zafiromaniak
Posty: 3463
Rejestracja: 24 gru 2008, 16:35
Lokalizacja: Warszawa
Auto: Z20LET
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z20LET
Gender:
Kontakt:

#2 Post autor: Maciek »

gucio1704 pisze: oraz ze o ok 8% zaniża wskazówka prędkości
To jest standard - nigdy nie wskazuje prawidłowo, ale zawsze powinna ZAWYŻAĆ faktyczną prędkość... coś być może było kombinowane przy liczniku.

Awatar użytkownika
gucio1704
Debiutant
Posty: 45
Rejestracja: 24 paź 2011, 00:11
Imię: Gustaw
Lokalizacja: Kraków
Auto: Zafira
Model: A
Oznaczenie silnika: Y20DTH
Gender:

#3 Post autor: gucio1704 »

To ze liczniki zawyżają to standard wiem o tym ale mój niestety zaniża.
Ludzie zawsze myślą na odwrót .........

Skasowany użytkownik 6483

#4 Post autor: Skasowany użytkownik 6483 »

Jakiej wielkości masz koła? Bo przecież każde autko jest fabrycznie "kalibrowane" pod dany rozmiar opon i jeśli sobie zmienisz koła np z 15" na 17" no to będziesz miał nieprawidłowe wskazania prędkościomierza. Sprawdź sobie to póki nie rozprułeś jeszcze licznika i innych podzespołów. Zacznij od najprostszej przyczyny ;)

Awatar użytkownika
oki
Mieszkaniec
Posty: 398
Rejestracja: 11 kwie 2010, 23:15
Imię: Darek
Lokalizacja: Warszawa
Auto: Zafira B 2.0 Panorama
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z20LER
Gender:

#5 Post autor: oki »

Jarecki69 ma rację koła mają znaczenie, sygnał prędkości idzie z centralki ABSu przy czym dokładnie z wieńca impulsów na piaście i tutaj nic się nie zmieni.
Średnica koła to przebyty dystans na jeden obrót piasty.
Jeśli koło mniejsze to droga przebyta jest krótsza lub przy większej średnicy dłuższa.
Z tego co gdzieś czytałem to MID jest programowany do rozmiaru opony, o liczniku nie mam informacji.
Obrazek
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/3d3 ... b748c.html

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka i elektronika”