problem z nawiewem powietrza

Czyli: chłodzenie, grzanie, termostat, chłodnice, webasto, nagrzewnica

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
Michackt

#16 Post autor: Michackt »

Witam
Mam mały kłopot z hałaśliwym nawiewem:)
Otóż gdy pokrętło jest ustawione na zimny nawiew to wszystko jest ok, ale gdy tylko ruszy się pokrętło w stronę ciepłego powietrza zaczyna strasznie rzegotać,jakby jakieś łopatki (mimo że wiatrak jest wyłączony). Zaczęło mi sie to dziać niedawno gdy przyszły upały?? Czy ktoś wie co to może być i czy jest to wina temperatury??
Z góry dziękuję i pozdrawiam:)

slonina76

#17 Post autor: slonina76 »

To terkotanie to usterka zaworu nagrzewnicy, dość typowa przypadłość. Jeżeli zawór jest otwarty, choćby częściowo (sprawdź czy ogrzewanie działa), to można go wypiąć i po kłopocie.
Dostęp do wtyczki elektrozaworu uzyskasz po zdemontowaniu elementów tapicerki wymaganych do wymiany filtra przeciwpyłkowego.
Jeżeli jest całkowicie zamknięty, to musisz go naprawić przed sezonem grzewczym; można poprawić mechanizm, potem otworzyć i odpiąć, albo wymienić na lornetkę.

Awatar użytkownika
GOTI
Zafiromaniak
Posty: 3401
Rejestracja: 30 paź 2012, 18:50
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Mysłowice / Stamford
Auto: Insignia
Model: ZA
Oznaczenie silnika: A18XER
Gender:
Kontakt:

#18 Post autor: GOTI »

Mam problem z dmuchawą:
Na 1 - nie działa
Na 2 - coś tam jest wyczuwalne, ale słabo
Na 3 - jest w miare ok
Na 4 - też jest ok, ale strasznie głośno jest wtedy w aucie

Czytałem, że musze wymienić jakiś rezystor..? Tylko gdzie on się znajduje i czy to napewno jego wina.
Obrazek

Awatar użytkownika
Bodek
Zafiromaniak
Posty: 16394
Rejestracja: 17 paź 2010, 12:28
Imię: Bodek
Lokalizacja: Polska B
Auto: Zafira_B_Cosmo
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:
Kontakt:

#19 Post autor: Bodek »

:lis:

"NADZIEJE LUDZI MĄDRYCH SĄ PEWNIEJSZE NIŻ BOGACTWO NIEUKÓW" - DEMOKRYT

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bogusław Kuduk, ps. Bodek + 30.11.2020. R.I.P.

Awatar użytkownika
gnat80
Przeglądacz
Posty: 54
Rejestracja: 26 sty 2013, 23:05
Lokalizacja: Tuchola
Model:

#20 Post autor: gnat80 »

Witam,ostatnio zauważyłem że po włączeniu nawiewu,nawet na 1 stopień załącza się jakiś dziwny świst,gwizd pod maską,obroty spadają i spalanie wzrasta na kompie.
Tak jakby klima się załączała po włączeniu nawiewu,możliwe to?Jak wyłączę nawiew całkowicie to wyłącza się ten dźwięk i silnik ma lżej,obroty wzrastają.Dodam że mam automatyczna klimę i ustawianie temp.
Teraz pytanie - może sprężarka klimy chodzi non top jak nawet nawiew włączę?Jakieś zwarcie mam czy co?Od czego tu zacząć dochodzenie?
jeśli żle umieściłem temat to z góry przepraszam i proszę o przeniesienie.

Robson176r

#21 Post autor: Robson176r »

slonina76 pisze:To terkotanie to usterka zaworu nagrzewnicy, dość typowa przypadłość. Jeżeli zawór jest otwarty, choćby częściowo (sprawdź czy ogrzewanie działa), to można go wypiąć i po kłopocie.
Dostęp do wtyczki elektrozaworu uzyskasz po zdemontowaniu elementów tapicerki wymaganych do wymiany filtra przeciwpyłkowego.
Jeżeli jest całkowicie zamknięty, to musisz go naprawić przed sezonem grzewczym; można poprawić mechanizm, potem otworzyć i odpiąć, albo wymienić na lornetkę.
Hej,

Skorzystałem z Twojej porady, :piwo:, oczywiście nic teraz nie stuka. Ale mam pytanie: w jaki sposób odłączenie tego zaworu wpływa na pracę całego układu? Jaką funkcję spełnia ten zawór i czy mogę tak jeździć z odłączonym?

jacek172

#22 Post autor: jacek172 »

Witam, mam pytanko, otóż w mojej Zafirze pod deską rozdzielczą słychać co jakiś czas pracę silniczka elektrycznego. Nie jest to ciągła praca lecz co jakiś czas, nie zależnie czy mam uruchomiony silnik czy też nie pracuje. Czy może to być jakiś element związany z nawiewem, ogrzewaniem ?

Awatar użytkownika
SD72
Zafiromaniak
Posty: 5940
Rejestracja: 18 lip 2017, 18:21
Imię: Sylwek
Lokalizacja: Drawsko Pomorskie
Auto: Zafira A 1.8 Elegance automatic
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE
Gender:
Kontakt:

#23 Post autor: SD72 »

jacek172 pisze:Witam, mam pytanko, otóż w mojej Zafirze pod deską rozdzielczą słychać co jakiś czas pracę silniczka elektrycznego. Nie jest to ciągła praca lecz co jakiś czas, nie zależnie czy mam uruchomiony silnik czy też nie pracuje. Czy może to być jakiś element związany z nawiewem, ogrzewaniem ?
Moze silniczek obiegu zamknietego ale ale on chyba dopiero dziala po zaplonie i to miejsce bardziej przy schowku od strony pasazera

slonina76

#24 Post autor: slonina76 »

Robson176r pisze: Skorzystałem z Twojej porady, :piwo:, oczywiście nic teraz nie stuka. Ale mam pytanie: w jaki sposób odłączenie tego zaworu wpływa na pracę całego układu? Jaką funkcję spełnia ten zawór i czy mogę tak jeździć z odłączonym?
Cieszę się, że mogłem pomóc. Jasne, że można jeździć z odłączonym, pod warunkiem, ze jest otwarty, tzn. nagrzewnica grzeje. Ten mechanizm jest tak awaryjny, że później zaniechano jego montażu zastępując go lornetką. Można wymienić go na taką właśnie lornetkę (do kupienia w serwisie) lub naprawić (zablokować/przykleić ślimak w mechanizmie), czy też tylko otworzyć go do końca (najbezpieczniej), przy okazji zmiany oringów nagrzewnicy, co wcześniej czy później nastąpi ;)
Pozdrawiam :kawa:

Robson176r

#25 Post autor: Robson176r »

Hej,

Tak, oringi będą niedługo do wymiany, bo jak odłączałem zawór, to było troszkę płynu. Dzięki.

wisniaq

#26 Post autor: wisniaq »

Ok. Teraz może ja kilka słów moim problemie. Być może ktoś już się z tym spotkał i udało mu się z tym uporać...
Nawiew na szyby, prędkość 1 a kratka nawiewu na szybę strasznie "szwaszczy""purta". Oba słowa zostały podkreślone przez autokorektę, jednak one najlepiej opisują co słychać w aucie. :)
Wystarczy delikatne dociśnięcie palcem tej kratki i jest ok. Czy ktoś wie może, czy ta kratka jest jakoś montowana, przykręcana?

Arktos

#27 Post autor: Arktos »

Witam, mam ustawione ogrzewanie i nie zależnie
od ustawienia czy a wiać na szybę czy nogi wieje
mi na moje prawe kolano że podczas jazdy po
prostu mi jest w nie zimno choć ogrzewanie mam
na full . Czy ktoś spotkał się z takim
przypadkiem?

Awatar użytkownika
oki
Mieszkaniec
Posty: 399
Rejestracja: 11 kwie 2010, 23:15
Imię: Darek
Lokalizacja: Warszawa
Auto: Zafira B 2.0 Panorama
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z20LER
Gender:

#28 Post autor: oki »

Arktos, a skąd to zimno leci spod konsoli czy ze środkowego nawiewu?
A czy z któryś kratek w ogóle leci ciepłe powietrze?

Arktos

#29 Post autor: Arktos »

nie z nawiewów to jak by cos sie kolo konsoli zrobiło ze skadś z zewnątrz mi na kolano leci ale nie wiem skąd a ciepło leci z kratek normalnie

wojas02

#30 Post autor: wojas02 »

Od kilku dni nawiew zaczął się bardzo dziwnie zachowywać. Momentami bardzo słabo czuć podmuchy dmuchawy przez kratki wylotowe powietrza. Dzieje się tak niezależnie od tego czy mam włączoną klimatyzację czy nie. Regulacja dmuchawy cały czas jest możliwa i słychać że reaguje na zwiększanie obrotów. Filtr przeciwpyłkowy niedawno wymieniałem i klimatyzację też nabijałem. Czy problemem może być panel sterowania klimatroniką ?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Klimatyzacja, ogrzewanie, układ chłodzenia”