[B]Czujniki parkowania (PDC) w ZB - tył. Kompendium i FAQ

Czyli problemy z prądem w Opel Zafira (osprzęt elektryczny, włączniki, przekaźniki, szyby elektryczne, oświetlenie itp.)

Moderatorzy: Mariusz, Tazz

Wiadomość
Autor
Aston

#76 Post autor: Aston »

Zamiast tego cuda z ASO chyba bym się zdecydował na Takie rozwiązanie na 8 czujek lub takie na 4 czujki skoro i tak wiercą ... a te czujki można nauczyć że jest hak ... :)

chris

#77 Post autor: chris »

właśnie jestem na etapie zakładania czujników cofania na tył i mam pytanie jakiej firmy polecacie czujniki jest firma amervox i valeo w które bardziej warto zainwestować??
chciałem orginały ale trochu drogo wychodzi :(

Mihó

#78 Post autor: Mihó »

Poszukaj na Astraklubie. Tam była dyskusja i z tego, co pamiętam, bardzo chwalili Valeo.

W tzw. międzyczasie znalazłem coś takiego:
http://www.sklep.hadron.pl/product-pl-3 ... -Park.html
Można zamontować czujnik przedni i działa jak fabryczny :)

Moller

#79 Post autor: Moller »

witam, potrzebuje porady przy podłaczeniu czujników parkowania firmy SPY.
Przy podłączeniu pod światło cofania zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Po przekręceniu stacyjki na zapłon i wrzucaniu wstecznego jest wszystko ok ale po odpaleniu samochodu i wrzuceniu wstecznego czujniki się nieaktywują. Miał ktoś doświadczenia z podłaczaniem takich centralek do magistrali CAN. Samochód to astra H z 2007 roku.
Ogólnie centralka zasilana jest z 4 kabli +12 czerwony (stałe z aku), masa czarny z aku, żółty aktywacja tylnych czujek - powinno być po właczeniu wstecznego i niebieski aktywacja przednich czujek np. po wciśnieciu stopu (działają 10 sek).

el_guapo

#80 Post autor: el_guapo »

Moller pisze:witam, potrzebuje porady przy podłaczeniu czujników parkowania firmy SPY.
Przy podłączeniu pod światło cofania zaczynają się dziać dziwne rzeczy. .
Tez mam mały problem z nieoryginalnymi czujnikami.
Działają b.nieregularnie - zdarza się że w ogóle nie sygnalizują przeszkody, albo pikają nieadekwatnie do odległości, generalnie czasem nie działają, czasem działają nie tak jak powinny.

Czujniki tylko z buzzerem

aszifo

#81 Post autor: aszifo »

Właśnie w zafirach B i astrach H niektóre czujniki wariują, lub sieją komunikaty o uszkodzonych żarówkach. Ja też zdemontowałem moje "no name" i założyłem Valeo. Skończyły się problemy z błędami, poza tym czujniki działają wzorowo. Moja zafira nie była fabrycznie wyposażona w czujniki, listwę musiałem dołożyć sam.


Obrazek

Obrazek

playpiotr

#82 Post autor: playpiotr »

Dużo cię kosztowały ?

aszifo

#83 Post autor: aszifo »

150 zł, ale w 2010 r.

zbynekk

#84 Post autor: zbynekk »

Ogólnie centralka zasilana jest z 4 kabli +12 czerwony (stałe z aku), masa czarny z aku, żółty aktywacja tylnych czujek - powinno być po właczeniu wstecznego i niebieski aktywacja przednich czujek np. po wciśnieciu stopu (działają 10 sek).[/quote]

gdzie podłączyłeś niebieski kabel ?

aszifo

#85 Post autor: aszifo »

Akurat ja zastosowałem wersję tylko na tył, poza tym w tym modelu Valeo o ile dobrze pamiętam zasilanie jest bezpośrednio z żarówki światła wstecznego. Nie ma zasilania stałego +12 V, tylko dwa kable zasilanie i masa. Generalnie od dwóch lat nie miałem komunikatu, który świadczył by o nieprawidłowym działaniu tych czujników, tzn. przepalona żarówka, natomiast po doświadczeniach w moim poprzednim aucie, kiedy będę chciał założyć czujniki na przedni zderzak, to z całą pewnością zastosuję drugi oddzielny zestaw, a nie wersję z czujkami przód/tył.

werq206

#86 Post autor: werq206 »

Witam
Mam parę pytań, w związku z tym postanowiłem je ponumerować:
1.Jakie konkretnie polecacie czujniki cofania?? Chciałbym zamontować je z przodu i z tyłu (auto seryjnie bez czujników parkowania) ale wymienię zderzaki na takie jakie mają byc pod czujniki.
2. Tylko teraz pytanie jaki rozmiar czujników tam wchodzi??
3. Jakie koszta zamontowania oryginalnego systemu?? i co potrzeba
4. Czy czujniki np valeo beda współpracować z centralką oryginalną dcp??
5. Montować jeden zestaw 8x czujników, czy 2 osobne kupić??
6. Co myślicie o takim zestawie?? http://moto.allegro.pl/czujnik-parkowan ... 76531.html jestem ciekaw jak to na żywo wygląda
Najlepiej chciałbym czujniki tylko z buzerem, bo te wyświetlacze ciulowo wyglądają. Jedynie to w lusterku zastanawiające jest

http://moto.allegro.pl/czujnik-cofania- ... 70234.html
Tutaj jeszcze fajne czujniki, tylko jak to działa?

Awatar użytkownika
Maciek
Zafiromaniak
Posty: 3463
Rejestracja: 24 gru 2008, 16:35
Lokalizacja: Warszawa
Auto: Z20LET
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z20LET
Gender:
Kontakt:

#87 Post autor: Maciek »

1. Tylko jakieś firmówki (tak jak pisałeś Valeo powinny być ok). Jeździłem kiedyś autem z chińczykami z alledrogo to piszczały na wszystko. Osobiście bym wybrał dyskretną wersję tylko z sygnałem dźwiękowym, bez żadnych wodotrysków w postaci lusterka jak w aukcji ;)

Zmiana zderzaka bez sensu - zbędne koszty, lepiej dziury zrobić. Chyba, że znajdziesz 2 zderzaki i zamontujesz fabryczne czujniki, ale to sporo zabawy i kosztów.

2. Właśnie nieoryginalne mogą nie pasować w zderzak z fabrycznymi otworami :>

3. Ciężko powiedzieć, części na pewno używki, ale będzie tego sporo (kable, centralki, zderzaki itp.)

4. Raczej nie.

5. Podobno lepiej 2 oddzielne, ale opinie są podzielone.


Na Twoim miejscu kupiłbym Valeo i tylko na tył - z przodu będzie to zbędny bajer i dodatkowa robota, a w Zafirach jest krótka maska, dosyć dobrze widoczna z miejsca kierowcy...

werq206

#88 Post autor: werq206 »

Więc tak
Zderzaki dla mnie nie problem, centralkę i okablowanie mógłbym wyciągnąć od znajomego z zafiry. Ma całą instalacje tylko niema czujników. Czujniki na allegro po ok 100zł za sztukę. Chyba że można wsadzić czujniki jakieś chińskie to by bardziej mnie to interesowało.
Tylko teraz jeśli nieda się jakiś chińskich czujników wsadzić zamiast oryginalnych to wole kupić cały zestaw.
Oczywiście tak jak piszesz bez tych takich wiejskich wyświetlaczy, tylko buzzer bądź ostatecznie lusterko. Nad lusterkiem sie zastanawiam bo dosyć fajnie wygląda.
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/05b ... 5d36f.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e01 ... 57a5b.html

paryzanin
Przeglądacz
Posty: 94
Rejestracja: 25 gru 2009, 18:57
Lokalizacja: paryz
Model:

#89 Post autor: paryzanin »

Moze mi ktos napisac jak dokladnie jest z instalacja PDC w zafirze przed liftem.Chodzi mi o wiazki rozumiem ze kable z czujnikow wchodza lewa strona (kierowca)do auta a modul jest z prawej i miedzy prawa i lewa jest jakas wiazka?ma moze ktos numer tej wiazki i czy to jest tak jak napisalem ?

[ Dodano: Czw Sie 23, 2012 11:18 ]
Ciagne dalej temat ,zakladam orginalny PDC i wszystko idzie dobrze tylko okazalo sie ze nie ma glosnika (buzera) i tu prosba -moze ktos mi spisac numer czesci ?Prosze o pomoc

darek_s
Mieszkaniec
Posty: 238
Rejestracja: 20 gru 2009, 09:05
Lokalizacja: Mońki
Model:

#90 Post autor: darek_s »

Witam moze ktoś wie czy sterownik parktronika od astry H bedzie pasował do zafiry B ewentualnie od vectry C?Czy jest on taki sam dle tych modelów opla czy jesli mam zafire musi byckonkretnie od zafiry?pozdr.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka i elektronika”