Problemy związane z brakiem, usterkami świateł stop w ZA

Czyli problemy z prądem w Opel Zafira (osprzęt elektryczny, włączniki, przekaźniki, szyby elektryczne, oświetlenie itp.)

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
sQcha

#61 Post autor: sQcha »

danielornafa pisze:Witam
bezpieczniki ok, żarówki ok. a nadal brak świateł STOP po lewej i prawej stronie a także pośrodku na szybie. Czy ktoś ma jakieś pomysły gdzie szukać rozwiązania?. Dziękuję za rade.
Szukaj usterki przy/we włączniku świateł stop nad pedałem hamulca.

zymek

#62 Post autor: zymek »

To napewno czujnik stopu obok hamulca wystarczy ściągnąć posmarować i chodzi jak nowy.

miro30

#63 Post autor: miro30 »

Siemka wszystkim mam mały problemik i niewiem co robic,mianowicie zaswiecił mi sie komunikat brake lights check, i faktycznie lewy stop spalony smigam do sklepu i wymieniam obydwa stopy ,wszytsko dziala doskonale a kontrolki swiecą sie dalej ,

opolanin

#64 Post autor: opolanin »

sprawdz czy nie wsadziles zle zarowki (sprawdz jak swieci na postojowych/stopach/razem). zarowka sa 2 wlokna i jak zle wsadzisz to bedzie pojawial sie blad.

pozdr

marian07

#65 Post autor: marian07 »

Potwierdzam: włożyć na miejsce tunel nadmuchu na nogi to jest jakaś trauma. Dziś będę walczył drugim podejściem.

darkp1

#66 Post autor: darkp1 »

marian07, Ja nie miałem z tym żadnego problemu :shock:

marian07

#67 Post autor: marian07 »

Mi się wysunął przy wyjmowaniu razem z "kolankiem" czyli tu jest chyba mój błąd taktyczny - bo miejsce gdzie to ma się wetknąć jest zupełnie niewidoczne.
Chyba najpierw wetknę samo kolanko, a potem resztę bo w całości za długie na manewrowanie.

bagat

#68 Post autor: bagat »

Panowie pomóżcie. Wczoraj mi zniknęły światła stop całkowicie (w aucie i w przyczepie). Bezpiecznik dobry (nr37), jest na jednym styku 12V, włącznik przy pedale sprawny ale nie ma na nim napięcia (tzn jest tylko 0,05V). W kompie wyskakuje Bremslicht Sicherung czyli niby bezpiecznik świateł hamowania oraz zaświeca się ABS i ASR. Mostkując kablem bezpiecznik i włącznik przy pedale nadal nie ma świateł. Żarówki sprawne. Gdzie szukać?

Jest jakiś przekaźnik od tych świateł jeszcze?

Awatar użytkownika
Tunio999
Zafiromaniak
Posty: 5255
Rejestracja: 15 gru 2011, 21:09
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski
Auto: ex ZB 1.8 SPORT
Model: 2008
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:
Kontakt:

#69 Post autor: Tunio999 »

bagat pisze:Panowie pomóżcie. Wczoraj mi zniknęły światła stop całkowicie (w aucie i w przyczepie). Bezpiecznik dobry (nr37), jest na jednym styku 12V, włącznik przy pedale sprawny ale nie ma na nim napięcia (tzn jest tylko 0,05V). W kompie wyskakuje Bremslicht Sicherung czyli niby bezpiecznik świateł hamowania oraz zaświeca się ABS i ASR. Mostkując kablem bezpiecznik i włącznik przy pedale nadal nie ma świateł. Żarówki sprawne. Gdzie szukać?

Jest jakiś przekaźnik od tych świateł jeszcze?

Sprawdź bezpiecznik nr 8
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej."
- Albert Einstein

<<< Pozdrawiam Tunio999 >>>

bagat

#70 Post autor: bagat »

Rozwiązane. W opisie w instr jest bezpiecznik nr37, na schemacie elektr. nr28 (i nr8 ale to jest stop w gnieździe przyczepy), a spalony był nr38 (10A).

Arczi

#71 Post autor: Arczi »

Techniczne pytanie : normalnym jest ze po dluzszym postoju po przekreceniu stacyjki pojawia sie komunikat o sprawdzeniu stanu swiatel STOP.
No i teraz mam ciekawostke : zawsze bylo tak ze trzeba bylo nacoisnac pedal hamulca albo prawa galke zeby ow komunikat zniknal ale wczoraj i przedwczoraj po przekrecniu kluczyka ten komunikat sie pojawil a po uruchomieniu silnika zgasl sam bez naciskanai czegokolwiek. Wczesniej tak nie bylo - jak odpalilem auto to trzeba bylo zaingerowac (hamulec albo galka) aby zgasl.
Jak powinno byc : sam ma gasnac czy "recznie lub noznie" ?

pablo2374

#72 Post autor: pablo2374 »

U mnie jest to drugie, czyli ręcznie lub za pomocą pedału hamulca

Arczi

#73 Post autor: Arczi »

No wlasnie przed chwila znow musialem gdzies pojechac.
Wsiadam do auta, przekrecam kluczyk, pojawia sie komunikat... odpalam i gasnie sam.
Jak wracalem to juz musialem pedal hamulca nacisnac :roll: Ktos wie OCB ??

Dextero
Świeżak
Posty: 12
Rejestracja: 09 sie 2013, 22:30
Imię: Darek
Lokalizacja: Mińsk Maz.
Auto: Zafira B 1.6
Model: ZB
Oznaczenie silnika: A16XER

#74 Post autor: Dextero »

Mam również problem ze światłami. Całkowity brak stopu, brak świateł przednich pozycyjnych oraz przy zamknięciu samochodu, auto dodatkowo daje mrugnięcie prawym kierunkiem. Bezpieczniki 37,38 całe.
edit: naprawione, czujnik hamulca był zacięty i spalone żarówki w pozycyjnych.

pierre80
Świeżak
Posty: 15
Rejestracja: 05 cze 2013, 20:07
Imię: Michał
Lokalizacja: W-WA
Auto: Zafira B 1.8 140 KM
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:

#75 Post autor: pierre80 »

Samer pisze:Witam.

Kilka dni temu zauważyłem co najmniej dziwne zachowanie czujnika pod pedałem hamulca. To jest ten czujnik który odpowiada za włączenie świateł.

Otóż jak wcisnę delikatnie hamulec auto hamuje, ale światła tego nie sygnalizują. Dopiero mocniejsze hamowanie powoduje włączenie świateł. Można, nawet trzeba, mocniej wciskać hamulec. Niestety jest to bardzo meczące w korku gdzie trzeba często hamować a co za tym idzie auto staje dęba.

Czy czujnik można jakoś wyregulować czy trzeba go wymienić.

Pozdrawiam
Darek
Dziś się z tym bawiłem bo miałem to samo.
Po zdemontowaniu czujnika rozbierasz go i część w której jest plastikowe ramię dociskające wystarczy delikatnie ścisnąć o 2-3 ząbki i w ten sposób czujnik zacznie wcześniej zapalać światła zanim zaciski zdążą złapać tarcze.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka i elektronika”