Felgi stalowe do Zafiry

Zawieszenie, koła, podwozie, układ kierowniczy, hamulce, opony itp.

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
pablo2374

#31 Post autor: pablo2374 »

Bodek, serdeczne dzięki :piwo:

Koenig
Bywalec
Posty: 164
Rejestracja: 18 paź 2012, 09:27
Lokalizacja: PL
Model:

#32 Post autor: Koenig »

Bodek pisze:
pablo2374 pisze:Pytank: jakie ET powinny mieć felgi stalowe do ZA ?
Zafira-A 1.6i - 2.2i 03.99 - 07.05 60 - 147kW 6Jx15 5x110x65 ET 43

Zafira-A/OPC 1.6i - 2.2i 10.01 - 07.05 63 - 147kW 6Jx16 5x110x65 ET 39

Rozmiary felg
A co z rozmiarem ET49? Na allegro i gumiarze również wymieniają ten rozmiar jako typowy dla Zafiry. Rozglądam się ze felgami stalowymi i trafiłem kilka razy na używki w tym rozmiarze. Czy są niewskazane dla Zafiry?

P.S.
Ostatnio spotkałem się z opinią że 15" felgi stalowe od mercedesa pasuja równiez do Zafiry. Prawda to czy Fałsz?

cieniassss

#33 Post autor: cieniassss »

Koenig pisze: A co z rozmiarem ET49?
różnica w ET49 a ET 43 to 6mm bardziej schowane koła, czyli 12mm zmniejszony rozstaw kół, w wysokim samochodzie lepiej jak jest mniejsze ET, zresztą widać po danych fabrycznych, że opel od 2001r. stosował niższy profil opony i mniejsze ET żeby samochód był stabilniejszy

Koenig pisze:Ostatnio spotkałem się z opinią że 15" felgi stalowe od mercedesa pasuja równiez do Zafiry. Prawda to czy Fałsz?
fałsz, założyć się da, mimo że rozstaw śrub jest inny (5x112), trzeba mieć źle w głowie żeby tak robić, widziałem ludzi co to fiata (4x98) zakładali felgi z renault (4x100) i mówili że pasują, albo do vw (4x100) zakładali felgi z opla (4x100) później się dziwili czemu nie można ich zdjąć

Koenig
Bywalec
Posty: 164
Rejestracja: 18 paź 2012, 09:27
Lokalizacja: PL
Model:

#34 Post autor: Koenig »

Dzięki za wyjaśnienie. Ciekawa sprawa z tymi ET49 bo większość handlarzy oferowało mi właśnie felgi w tym rozmiarze i dotąd w sumie nie robiło mi to większej różnicy (błogi stan niewiedzy :oops: ). Teraz wiem czym w praktyce różnią się te dwa offsety.
Jednak jako że szukam felg do opon zimowych to chyba mogę bez większego ryzyka użyć tych z ET49, nie mam ułańskiej fantazji tym bardziej jeżdżąc w zimę więc te 12mm różnicy w rozstawie kół stosunku do zalecanych ET43 nie powinno być odczuwalne.
Po przejrzeniu tabelki do której zapodałeś link widzę że do Zafiry dałoby się jeszcze założyć felgi od Omegi/Senatora (ET33). Czy są tu jakieś przeciwwskazania?

P.S.
Alternatywę dla Zafiry w postaci felg od mercedesa usłyszałem od pewnego handlarza który chciał mnie na siłę uszczęśliwić, ale wydało mi się to trochę dziwne więc pozwoliłem sobie poruszyć ten temat tutaj.
Pzdr.

cieniassss

#35 Post autor: cieniassss »

Koenig pisze:Po przejrzeniu tabelki do której zapodałeś link widzę że do Zafiry dałoby się jeszcze założyć felgi od Omegi/Senatora (ET33). Czy są tu jakieś przeciwwskazania?
przy ET33 koło idzie na zewnątrz o 10mm, często w omegach felgi stalowe miały 6,5 cala szerokości (alu 7 cali), czyli o 12,8 mm szersze (alu o 25,6mm), co daje 16,4mm bardziej koło na zewnątrz (alu 22,8mm), efekt taki że wszystko spod kół leci na drzwi ;) i większe obciążenie dla łożysk

Przemek_1988

#36 Post autor: Przemek_1988 »

Ja mam Zafirę OPC Line i były obawy, że 15" nie wejdzie, ale jednak pasuje bez większych problemów i mam ET43 przy nich, także rozstaw i wymiary są tylko sugestią, że tak powiem. A co do nie wielkich różnic w rozstawach śrub (np. 5x110 a 5x112), to słyszałem że są specjalne śruby, tzw. pływające, które pozwalają na takie manewry. Dochodzi tu jeszcze kwestia właśnie ET i otworów centrujacych, ale wszystko da się zrobić, tylko kwestia za jakie pieniądze...

MARCEL!
Zafiromaniak
Posty: 750
Rejestracja: 14 gru 2011, 12:33
Imię: Mar
Lokalizacja: Lublin
Auto: Opel Zafira A
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE

#37 Post autor: MARCEL! »

Jak już mowa o felgach to lepiej chyba stosować takie jak producent zaleca...
Ostatnio zmieniony 30 paź 2012, 22:45 przez MARCEL!, łącznie zmieniany 1 raz.

Koenig
Bywalec
Posty: 164
Rejestracja: 18 paź 2012, 09:27
Lokalizacja: PL
Model:

#38 Post autor: Koenig »

cieniassss pisze:
Koenig pisze:Po przejrzeniu tabelki do której zapodałeś link widzę że do Zafiry dałoby się jeszcze założyć felgi od Omegi/Senatora (ET33). Czy są tu jakieś przeciwwskazania?
przy ET33 koło idzie na zewnątrz o 10mm, często w omegach felgi stalowe miały 6,5 cala szerokości (alu 7 cali), czyli o 12,8 mm szersze (alu o 25,6mm), co daje 16,4mm bardziej koło na zewnątrz (alu 22,8mm), efekt taki że wszystko spod kół leci na drzwi ;) i większe obciążenie dla łożysk
Dzięki za wyczerpujące wyjaśnienia.
Pzdr.

cieniassss

#39 Post autor: cieniassss »

Przemek_1988 pisze:A co do nie wielkich różnic w rozstawach śrub (np. 5x110 a 5x112), to słyszałem że są specjalne śruby, tzw. pływające,
są, tylko jeśli zastosujesz felgę z innym otworem centrującym (większym bo przecież mniejszego nie wciśniesz) to co będzie przenosiło ciężar auta?? pływająca śruba?? bo mowa jest o felgach stalowych do których nie stosuje się pierścieni centrujących
Przemek_1988 pisze:ale wszystko da się zrobić, tylko kwestia za jakie pieniądze...
to prawda, dlatego zamiast kupować do opla felgi od opla, lepiej kupić od mercedesa, dokupić pływające śruby i u znajomego tokarza dotoczyć za flaszkę pierścienie centrujące, później czytam w gazetach że na prostej drodze z niewiadomych przyczyn...

pablitko
Debiutant
Posty: 26
Rejestracja: 04 cze 2012, 17:52
Imię: Paweł
Lokalizacja: Dębno
Auto: Opel Zafira C 1.4 Turbo
Model: ZC
Oznaczenie silnika: A14NET
Gender:

#40 Post autor: pablitko »

Panowie mam takie pytanie. Obecnie jeżdżę na oponach zimowych 195/65 15R osadzonych na oryg. felgach aluminiowych. Już rozglądam się za oponami letnimi, oraz felgami stalowymi. Czytając powyższe chciałbym się upewnić: mam szukać felg stalowych o rozmiarze 15 i takich symbolach - 6J? To oznacza szerokość felgi? Natomiast nie wiem co z tym ET, czy jest one równie ważne? jakie powinno być lub przedział (od do) tego ET? Oczywiście letnie oponki zostaną wrzucone na alu. Nasze zosiunie zawsze mają rozstaw 5X110?

Awatar użytkownika
Bodek
Zafiromaniak
Posty: 16394
Rejestracja: 17 paź 2010, 12:28
Imię: Bodek
Lokalizacja: Polska B
Auto: Zafira_B_Cosmo
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:
Kontakt:

#41 Post autor: Bodek »

Jeżeli 5 śrub to zawsze x110, ET jest o tyle ważne, że koło będzie bardziej schowane, lub będzie wystawać, oczywiście przy zalecanym będzie OK.

Zafira-A 1.6i - 2.2i 03.99 - 07.05 60 - 147kW 6Jx15 5x110x65 ET 43

Zafira-A/OPC 1.6i - 2.2i 10.01 - 07.05 63 - 147kW 6Jx16 5x110x65 ET 39
:lis:

"NADZIEJE LUDZI MĄDRYCH SĄ PEWNIEJSZE NIŻ BOGACTWO NIEUKÓW" - DEMOKRYT

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bogusław Kuduk, ps. Bodek + 30.11.2020. R.I.P.

Awatar użytkownika
Przemass
Zafiromaniak
Posty: 886
Rejestracja: 03 lut 2013, 11:49
Imię: Przemek
Lokalizacja: Pyrlandia
Auto: Zafira
Model: A
Oznaczenie silnika: Z20LET
Gender:
Kontakt:

#42 Post autor: Przemass »

Jak w temacie, auto mam od nie dawna i to będzie nasza pierwsza zima,rozważam zakup felg stalowych i opon zimowych.
Z tego co wyczytałem to do OPC polecane są 6J x 16 ET 39 :)

Rozmawiałem dziś z wulkanizatorem i wyraził zdziwienie,że koniecznie chcę 16-ki :lol:

Proponował 15-ki,tak więc mam dwa pytania,pierwsze-czy 16-ki,które podałem mają na 100 % prawidłowe parametry i drugie pytanie-czy faktycznie mogę założyć 15-ki :P i jakie parametry muszą posiadać ?
_________________
Zafira OPC Arden Blue by Przemass:

https://youtu.be/ZTRk3ILxeOk

cieniassss

#43 Post autor: cieniassss »

15 nie wejdą, za duże masz tarcze hamulcowe

tokarz

#44 Post autor: tokarz »

Panowie a przy silniku 1.8 wejdą 15" felgi stalowe?

cieniassss

#45 Post autor: cieniassss »

tokarz pisze:Panowie a przy silniku 1.8 wejdą 15" felgi stalowe?
wejdą

ODPOWIEDZ

Wróć do „Podwozie”