Lewarek zmiany biegów ZAFIRA A

Wszystko o karoserii na zewnątrz i wnętrzu (naprawy blacharskie, szyby, fotele, tapicerka, plastiki, bagażniki dachowe itp.)

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Mattai
Zafiromaniak
Posty: 786
Rejestracja: 15 lis 2009, 15:23
Imię: Maciej
Lokalizacja: Poznań
Auto: Zafira
Model: C
Oznaczenie silnika: A20DT
Gender:

#211 Post autor: Mattai »

Pod maska nad skrzynia jest układ wybieraka. Ten temat się przewija na wielu forach których dotyczy tej właśnie skrzyni. Ilościowo bardzo niewiele osób posiada tą skrzynie i te wodziki.
Ogólnie niewielu sprawdza cały układ, ja miałem okazję pomacać wszystkie elementy i mam nawet przed sobą wybierak od tejże skrzyni...z nowym plastikiem. Różnica w precyzji wybierania - jest nieporównywalna.
Sam koszyk od lewarka też ulega zużyciu, ale nie ma sensu go wymieniać kiedy nie ma luzu. Problem wbijania jedynki często jest mylony - bo objaw początkowy jest identyczny. W przypadku usterki (wielokrotnie opisane) lewarek lata jakby był bez linek prawo lewo. Świadczy to oto zerwaniu linek (mało prawdopodobne) lub o wyrobieniu tegoż plastiku który powoduje ze linka prawo/lewo ma tak dużo miejsca że ten wytarty (patrz fotka) plastik lata na luźno pomiędzy ściankami mechanizmu (najwyższy punkt na fotce - mechanizm wybieraka).
Niestety nie występuje jako element osobny - wyłącznie jako cały wybierak. Był montowany również w niektórych modelach vectry z tego samego okresu - dotyczy tylko skrzyń F23
Scorpio I Lift-back 2.0(OHC)>VW Golf III Variant 1.9TDI(ALE)> ZA 2.0(Y20DTH)>ZC 2.0 (A20DT)

Awatar użytkownika
ekmir
Mieszkaniec
Posty: 393
Rejestracja: 16 sie 2012, 22:24
Lokalizacja: lubuskie
Model:

#212 Post autor: ekmir »

Jak mogę się upewnić, że moja skrzynia jest F23?

Awatar użytkownika
Mattai
Zafiromaniak
Posty: 786
Rejestracja: 15 lis 2009, 15:23
Imię: Maciej
Lokalizacja: Poznań
Auto: Zafira
Model: C
Oznaczenie silnika: A20DT
Gender:

#213 Post autor: Mattai »

Masz dwa wyjścia, dekodować VIN - albo poszukać pomiędzy filtrem paliwa a skrzynią tego co masz na fotce. Jak rozbierałeś już tunel to bedziesz widział coś tekiego. http://images46.fotosik.pl/141/1ad1d0a0b5ff4edfm.jpg
Scorpio I Lift-back 2.0(OHC)>VW Golf III Variant 1.9TDI(ALE)> ZA 2.0(Y20DTH)>ZC 2.0 (A20DT)

Awatar użytkownika
ekmir
Mieszkaniec
Posty: 393
Rejestracja: 16 sie 2012, 22:24
Lokalizacja: lubuskie
Model:

#214 Post autor: ekmir »

Z VINu:
MG1 RĘCZNA SKRZYNIA BIEGÓW, 5 BIEGOWA, TYPU F23

Awatar użytkownika
Mattai
Zafiromaniak
Posty: 786
Rejestracja: 15 lis 2009, 15:23
Imię: Maciej
Lokalizacja: Poznań
Auto: Zafira
Model: C
Oznaczenie silnika: A20DT
Gender:

#215 Post autor: Mattai »

No to wiesz co - pozostaje tylko - jak, to naprawić.
Scorpio I Lift-back 2.0(OHC)>VW Golf III Variant 1.9TDI(ALE)> ZA 2.0(Y20DTH)>ZC 2.0 (A20DT)

Awatar użytkownika
ekmir
Mieszkaniec
Posty: 393
Rejestracja: 16 sie 2012, 22:24
Lokalizacja: lubuskie
Model:

#216 Post autor: ekmir »

No właśnie - jak to naprawić.
Na allegro nie znalazłem takiej części :(
Gdzie coś takiego można kupić albo jak zregenerować?

Awatar użytkownika
Mattai
Zafiromaniak
Posty: 786
Rejestracja: 15 lis 2009, 15:23
Imię: Maciej
Lokalizacja: Poznań
Auto: Zafira
Model: C
Oznaczenie silnika: A20DT
Gender:

#217 Post autor: Mattai »

Wszystko napisałem wyżej.

Ja mam tą część z wymiarowaną - nową. Szukałem firmy która by podjęła się takiej małej produkcji, ale na razie cisza... można zrobić to jednostkowo tnąc, szlifując i polerując.ale to dość żmudna praca i wymaga dobrego parku maszynowego.
Scorpio I Lift-back 2.0(OHC)>VW Golf III Variant 1.9TDI(ALE)> ZA 2.0(Y20DTH)>ZC 2.0 (A20DT)

Awatar użytkownika
ekmir
Mieszkaniec
Posty: 393
Rejestracja: 16 sie 2012, 22:24
Lokalizacja: lubuskie
Model:

#218 Post autor: ekmir »

To co można w takim razie zrobić ?

W necie nawet takiego całego wybieraka nie mogę znaleźć :(

Awatar użytkownika
Mattai
Zafiromaniak
Posty: 786
Rejestracja: 15 lis 2009, 15:23
Imię: Maciej
Lokalizacja: Poznań
Auto: Zafira
Model: C
Oznaczenie silnika: A20DT
Gender:

#219 Post autor: Mattai »

Jak dobrze poszukasz znajdziesz, zawsze możesz się odezwać do firm które zajmują się naprawami skrzyń. Na pewno wybierak będą mieli w dobrym stanie.
1. Musisz ocenić w jakim stopniu jest faktycznie uszkodzony w/w plastik.
2. Musisz sprawdzić czy przyczyna nie leży jeszcze gdzieś indziej.
3. J.w. pisałem element jako sztuka jest niedostępny. Nie panikuj. Weź się do konstruktywnego działania. Każdy kto miał z tym problem nie miał prosto.

Zawsze można zamówić całość w ASO ok 2000PLN, zlecić to (wyszukanie, wymiana, inne historyjki) w warsztacie ok 600PLN, samemu wyszukać wymienić ok 100-200PLN z przesyłką.
Scorpio I Lift-back 2.0(OHC)>VW Golf III Variant 1.9TDI(ALE)> ZA 2.0(Y20DTH)>ZC 2.0 (A20DT)

Awatar użytkownika
ekmir
Mieszkaniec
Posty: 393
Rejestracja: 16 sie 2012, 22:24
Lokalizacja: lubuskie
Model:

#220 Post autor: ekmir »

Zawsze można zamówić całość w ASO ok 2000PLN, zlecić to (wyszukanie, wymiana, inne historyjki) w warsztacie ok 600PLN, samemu wyszukać wymienić ok 100-200PLN z przesyłką.
Skłaniałbym się do tej ostatniej wersji :)
Pod jaką nazwą tego wybieraka szukać?

Awatar użytkownika
Mattai
Zafiromaniak
Posty: 786
Rejestracja: 15 lis 2009, 15:23
Imię: Maciej
Lokalizacja: Poznań
Auto: Zafira
Model: C
Oznaczenie silnika: A20DT
Gender:

#221 Post autor: Mattai »

Wybierak do skrzyni F23, na portalach aukcyjnych małe szanse, bo nawet tego nie potrafią poprawnie opisać. Reszta to tylko determinacja.
Scorpio I Lift-back 2.0(OHC)>VW Golf III Variant 1.9TDI(ALE)> ZA 2.0(Y20DTH)>ZC 2.0 (A20DT)

Awatar użytkownika
ekmir
Mieszkaniec
Posty: 393
Rejestracja: 16 sie 2012, 22:24
Lokalizacja: lubuskie
Model:

#222 Post autor: ekmir »

Zerknąłem pod mieszek lewarka i zrobiłem zdjęcia:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/3cd ... 8a0d6.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/14c ... db19a.html

Tak wygląda jakby sporo było sproszkowanego plastiku. Może jednak ten kosz trzeba wymienić?

Awatar użytkownika
Mattai
Zafiromaniak
Posty: 786
Rejestracja: 15 lis 2009, 15:23
Imię: Maciej
Lokalizacja: Poznań
Auto: Zafira
Model: C
Oznaczenie silnika: A20DT
Gender:

#223 Post autor: Mattai »

No to masz mechanizm jak u mnie. Smarowałeś czymś czy to białe (kropeczki) to reszta plastiku?
Scorpio I Lift-back 2.0(OHC)>VW Golf III Variant 1.9TDI(ALE)> ZA 2.0(Y20DTH)>ZC 2.0 (A20DT)

Awatar użytkownika
ekmir
Mieszkaniec
Posty: 393
Rejestracja: 16 sie 2012, 22:24
Lokalizacja: lubuskie
Model:

#224 Post autor: ekmir »

Nic tam do tej pory nie robiłem. To moje pierwsze spojrzenie na ten mechanizm pod "gałką" zmiany biegów.

Tak mi się wydaje, że patrząc od góry jest taka mała szczelina. A jak się ;lekko uniesie do góry (likwidując tę szczelinę) to jakby "1" lepiej wchodziła. Moze to jednak tylko złudzenie.

Awatar użytkownika
Mattai
Zafiromaniak
Posty: 786
Rejestracja: 15 lis 2009, 15:23
Imię: Maciej
Lokalizacja: Poznań
Auto: Zafira
Model: C
Oznaczenie silnika: A20DT
Gender:

#225 Post autor: Mattai »

tak wygląda ze ten koszyczek jest do wymiany.... aż dziwne ze nie ma luzu w kierunkach podłoga sufit dla lewarka... resztki plastiku są wszędzie
Scorpio I Lift-back 2.0(OHC)>VW Golf III Variant 1.9TDI(ALE)> ZA 2.0(Y20DTH)>ZC 2.0 (A20DT)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Karoseria i wnętrze”