[B]"Quickheat" System szybkiego nagrzewania

Czyli: chłodzenie, grzanie, termostat, chłodnice, webasto, nagrzewnica

Moderatorzy: Mariusz, Tazz

Wiadomość
Autor
marianek

#31 Post autor: marianek »

To może i ja podam?

Anony Mous

#32 Post autor: Anony Mous »

Kolego Marianek możesz podać num VIN na PW ale potrzebowałem num z ZB aby sprawdzić Quickheat-a...zwany dalej w skrócie QH.

W końcu reanimowałem EPC.Porównywałem kody wyposażenia po num VIN trzech ZB z tymi samymi silnikami Z19DTH(150KM) kolegi Roberta4884,kolegi Kicaja i mojej pod kątem wyposażenia w ogrzewanie pomocnicze zwanego QH.

O wersjach wyposażenia pisał nie będę,bo nie o to chodzi.Jest kilka szczegółów w kodach wyposażenia ZB kolegi Roberta,które sugerowałyby,że jego auto ma system QH.Mamy te same silniki a seryjnie u Roberta jest akumulator 70Ah i alternator 140A,kiedy u Kicaja i u mnie są akumulatory po 60Ah, i alternatory 100A.Jest jeszcze jeden moim zdaniem ważny kod wyposażenia u Roberta C32=Dla systemu szybkiego ogrzewania.Tutaj zwracam się o pomoc do Profesora MieHor-a odwołując się do jego bogatych zbiorów kodów z prośbą o pomoc w rozszyfrowaniu tego kodu.

W między czasie poszperałem trochę w necie i znalazłem info,że QH jak były montowane np w Vectrach C to znajdowały się za silnikiem na ścianie grodziowej po stronie pasażera.Jutro poćwiczę temat dalej,bo dziś zrobiło się trochę późno i jestem już w śpiochach więc do garażu nie lecę ;).

Jeszcze PrintScreen z EPC QH.
Jak widać były tez wersje z pilotem.

Edit:/Poprawiam swój błąd.To nie jest rysunek QH tylko ogrzewania potocznie zwanego Webastem/Marki.Wyjaśnienia znajdziecie czytając wątek dalej.

Obrazek
Ostatnio zmieniony 09 sty 2010, 20:54 przez Anony Mous, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
MieHor
Zafiromaniak
Posty: 2915
Rejestracja: 26 kwie 2009, 16:07
Imię: Mieczysław
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#33 Post autor: MieHor »

Kolego Marki, poświęciłem sporo czasu by z całego katalogu wyszukać kody, które mają cokolwiek wspólnego z szeroko pojętym ogrzewaniem, wentylacją i klimatyzacją - oto efekt:

C22 UŻYWANE Z SYSTEMEM WENTYLACJI Z WEWNĘTRZNYM OBIEGIEM POWIETRZA
C30 FILTR PALIWA,NAGRZEWNICA
C31 NAGRZEWNICA POMOCNICZA
C32 DLA NAGRZEWNICY I KLIMATYZACJI
C34 KLIMATYZACJA,BEZ NAGRZEWNICY
C35 NAGRZEWNICA,PRZEDZIAŁ TYLNY
C36 NAGRZEWNICA POMOCNICZA
C39 KLIMATYZACJA
C41 SYSTEM GRZEWCZY,STANDARDOWY,WENTYLATOR
C46 NAGRZEWNICA,POMOCNICZA
C50 DLA OGRZEWANEJ SZYBY PRZEDNIEJ
C56 DLA KLIMATYZACJI O DUŻEJ WYDAJNOŚCI
C57 WENTYLATOR,POWIETRZE WYMUSZONE
C58 WENTYLACJA,DODATKOWA
C60 KLIMATYZACJA
C61 PÓŁAUTOMATYCZNA KLIMATYZACJA
C64 KLIMATYZACJA,MONTOWANA LOKALNIE
C65 KLIMATYZACJA,BEZ RDZENIA NAGRZEWNICY
C66 KLIMATYZACJA,DO INSTALACJI
C68 DLA KLIMATYZACJI ELEKTRONICZNEJ
C69 KLIMATYZATOR TYLNY
C77 WENTYLATOR,POWIETRZE WYMUSZONE
CJ2 STEROWANIE SYSTEMU KLIMATYZACJI
CJ4 DLA KLIMATYZACJI PRZEDNIEJ I TYLNEJ, ELEKTRONICZNEJ
CJ5 DLA KLIMATYZACJI PRZODU I TYŁU
K03 NAGRZEWNICA,KADŁUB SILNIKA
K05 NAGRZEWNICA,BLOK SILNIKA
K07 DLA NAGRZEWNICY POSTOJOWEJ
K08 NAGRZEWNICA POMOCNICZA
KA6 NAGRZEWNICA,PRZEDZIAŁ TYLNY
V01 DLA CHŁODZENIA W CIĘŻKICH WARUNKACH
V10 DLA PAKIETU NA ZIMNY KLIMAT

W EPC3 kod C32 ma opis jak wyżej - nie wiem skąd u Ciebie C32=Dla systemu szybkiego ogrzewania.
Już raczej kody C36, C46 oraz K08 mogłyby wskazywać na ten układ QH, chyba, że jest jeszcze inaczej.

Anony Mous

#34 Post autor: Anony Mous »

U mnie w EPC kod 32 opisany jest jak pisałem wcześniej.Zrobię PrintScreen-a wieczorem,bo na tym kompie nie mam EPC.

kicaj

#35 Post autor: kicaj »

ciekawe jest C50 przeciez wiadomo ze nie bylo ogrzewanej przedniej szyby w zafirach...

ciekawy jest pakiet v10...

suzugsx
Posty: 2
Rejestracja: 23 gru 2009, 17:28
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Chrzanów
Auto: Opel Zafira B 1.9 CDTI
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#36 Post autor: suzugsx »

Wg. mnie w QH jest wyposarzona każda ZB z silnikiem Diesel.
U mnie znajduje się w kanale doprowadzającym powietrze do wnętrza (pomiędzy wentylatorem w kabinie, a filtrem przeciwpyłkowym).
Po ściągnięciu schowka pasarzera i otwarciu obudowy filtra p.pyłkowego można ją dokładnie zobaczyć. Biała kostka dochodzi do grzałki od góry obuduwy filtra.
QH jest wielkośći około 4x4x5 cm i posiada trzy spirale, które załanczają się w chwili, gdy włączy się ciepły nawiew.
Ciekawe jest, że po odłączeniu kostki od grzałki nie działa nawiew (wentylator).

W moim przypadku jestem bardzo nie zadowolony z grzania wnętrza. Może dlatego, że to tylko 100KM, i mniejsze oddawanie ciepła przez silnik. Stąd wzięło sie moje zainteresowanie QH. Dotykając grzałki (spirali) oczywiście poparzyłem paluchy, więc uwaga!

Ktoś z kolegów wie, gdzie może być bezpiecznik od QH? Na mój gust powinien być około 80A. Ja nie znalazłem.

Do kolegi Marki: To co piszesz, i pokazujesz na zdjęciu to nie QH, lecz ogrzewanie postojowe (dewasto). QH- to grzałka elektryczna, dewasto w tym z odpalaniem na pilota, spala ropę lub benzynę, i nagrzewa powietrze. Takie samo jest stosowane w ciężarówkach, żeby szofer nie zamarzł w czasie snu :) W zależności od programatora może samo się włączyć o danej godzinie i jak wejdziesz do auta już będziesz miał ciepło, lub uruchomić je z pilota. Polecam lekturę internetu na temat dewasta (producenci: Webasto, Ebersprecher i inne)

Anony Mous

#37 Post autor: Anony Mous »

Kolega Suzugsx ma rację.Poprzedni rysunek,który przedstawiłem powyżej faktycznie ilustruje ogrzewanie potocznie zwane Webastem.Zasilane ON z dodatkowa pompką i wydechem.Wczoraj nie dopatrzyłem do końca w EPC.Dziękuję bardzo za podpowiedz i wyprowadzenie z błędu.Zasada i potrzeba działania nie jest mi obca.

Odnośnie lokalizacji QH kolega Suzugsx też ma rację.Znalazłem w EPC opis wkładu nagrzewnicy(rdzenia) z systemem QH i bez do Zafiry.Czyli raczej każda ZB nie posiada takiego systemu.

Zrzut nagrzewnicy z opisem rdzeni do QH i bez.
Obrazek

Zrzut wiązki elektryczne do nagrzewnicy z QH i bez.
Obrazek

Opis bezpieczników znajduje się w instrukcji obsługi do ściągnięcia z forum. Bezpiecznika typowego dla QH nie znalazłem.Może być podpięty pod bezpiecznik ogrzewania-klimatyzacji?

P.S.Ten nick "suzugsx" kojarzy mi się bardzo miło,bo też jestem posiadaczem dwóch szybkich kółek ;) Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 09 sty 2010, 20:56 przez Anony Mous, łącznie zmieniany 1 raz.

kubik_CDTi

#38 Post autor: kubik_CDTi »

Wszystko prawda,tylko to była opcja,wiem ,bo trzeba było dopłacać 1100zł
Pozdrawiam

Anony Mous

#39 Post autor: Anony Mous »

Obiecany zrzut z części opisu kodów z EPC odnośnie kodu C32

Obrazek

rafalle

#40 Post autor: rafalle »

z tego co czytam to problem z nagrzewaniem zafiry jest dość powszechny :(

w instrukcji obsługi jest napisane że zafira B disel ma dodatkowe nagrzewanie, które działa przy włączonej klimatyzacji - czy to nie jest ten cały QH ?

moje wrażenia co do tego są nijakie - może dlatego, że prawdopodobnie mam popsuty termostat (jak twierdzi ASO)

pytanie do użytkowników silnika disel - czy włączona klima zimą daje szybsze nagrzewanie kabiny?

kicaj

#41 Post autor: kicaj »

;) rotfl zima klima nie dziala ;)
ale moze chodzi o wlaczona lampke klimy...
mysle ze mozna to sprawdzic dosc prosto - napieciem na akku
przy uruchomieniu silnika z klima i bez ;)

ja mam w instrukcji ze quickheat jest opcja a w dieslach montowano podgrzewanie spalinowe oczywiscie jako opcje...- instrukcja 8-17...

Anony Mous

#42 Post autor: Anony Mous »

Kolego Raffale na Twoje pytanie odpowiedz padła wcześniej w tym temacie
kubik_CDTi pisze:Myślę,że to grzałka działa.
Mam wrażenie,że jak się odpali nadmuch na szybę to wtedy właśnie cieplej się robi.


W instrukcji obsługi odnośnie QH znalazłem tylko taki zapis.
Obrazek

Nie wiem jak interpretować ten zapis?QH był montowany tylko w ZB z silnikami benzynowymi a w ZB dieslach jesli było pomocnicze ogrzewanie to tylko typu Webasto czyli spalinowe?

rafalle

#43 Post autor: rafalle »

ok , z instrukcji obslugi wychodzi że webasto i QH to opcje dodatkowe.

ale 'Zafira sam naprawiam' mówi na 119str ze silniki disel mają dodatkowy element dogrzewający

dodatkowo na str 120 , wyłączenie klimatyzacji powoduje także wyłączenie ogrzewania dodatkowego (czyli AC musi być włączone także w zimie)

Robert4884

#44 Post autor: Robert4884 »

rafalle pisze:ok , z instrukcji obslugi wychodzi że webasto i QH to opcje dodatkowe.

ale 'Zafira sam naprawiam' mówi na 119str ze silniki disel mają dodatkowy element dogrzewający

dodatkowo na str 120 , wyłączenie klimatyzacji powoduje także wyłączenie ogrzewania dodatkowego (czyli AC musi być włączone także w zimie)
Jutro z ranka załączę AC (bo mam wyłączone :oops: ) i napisze co i jak, chyba że któryś z kolegów zrobi to szybciej.

To więc dzisiaj z rana załączyłem AC i ogrzewanie na Hi i po chwili czuć już było ciepłe i coraz cieplejsze powietrze. :)
Zatem kolega rafalle zwrócił słuszną uwagę iż AC musi być załączone, aby QH działało. ;)

suzugsx
Posty: 2
Rejestracja: 23 gru 2009, 17:28
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Chrzanów
Auto: Opel Zafira B 1.9 CDTI
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#45 Post autor: suzugsx »

Robert4884 pisze:dodatkowo na str 120 , wyłączenie klimatyzacji powoduje także wyłączenie ogrzewania dodatkowego (czyli AC musi być włączone także w zimie)
Wydaje mi się że to nie działa w dwie strony. Dodawanie jest przemienne, natomiast odejmowanie już nie.

Chodzi mi o to, że jeżeli włączysz klimę, to włącza się grzałka. Ma to napewno za zadanie osuszenie powietrza do nawiewu. Zalecane jest przecież włączanie klimy w trakcie deszczu, aby osuszyć powietrze do nawiewu.
Natomiast nie trzeba moim zdaniem włączać klimy, żeby grzałka sie włączyła.

Reasumując:
-załączając klimę- załącza się QH
-włączając ogrzewanie (pokrętłem) włącza sie także grzałka
-nie trzeba włączać klimy, żeby włączyć grzałkę.

Przez weekend będę miał trochę czasu, to postaram sie naprawdę naukowo podejść do tematu (z miernikiem i termometrem). Wnioski napewno załączę.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Klimatyzacja, ogrzewanie, układ chłodzenia”