Tempomat w Zafirze A - czy można zamontować

Czyli problemy z prądem w Opel Zafira (osprzęt elektryczny, włączniki, przekaźniki, szyby elektryczne, oświetlenie itp.)

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Tunio999
Zafiromaniak
Posty: 5255
Rejestracja: 15 gru 2011, 21:09
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski
Auto: ex ZB 1.8 SPORT
Model: 2008
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:
Kontakt:

#346 Post autor: Tunio999 »

Luko_krk pisze:Czy w trakcie montażu odpinamy akumulator?...
Dla mnie bezpieczniej będzie odłączyć ;)
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej."
- Albert Einstein

<<< Pozdrawiam Tunio999 >>>

Awatar użytkownika
GOTI
Zafiromaniak
Posty: 3401
Rejestracja: 30 paź 2012, 18:50
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Mysłowice / Stamford
Auto: Insignia
Model: ZA
Oznaczenie silnika: A18XER
Gender:
Kontakt:

#347 Post autor: GOTI »

Luko_krk pisze:Czy w trakcie montażu odpinamy akumulator?
Powiem tak - zależy to od wyznania :D
Jeden przezornie by odłączył, a drugi by nawet o tym nie pomyślał. Także co do elektryki każdy robi jak uważa ;)

Jeżeli chodzi i same podpięcie manetki to nie odpinaj, bo jest ona zasilana dopiero na zapłonie.
Jeżeli chodzi o montaż czujnika sprzęgła można by odłączyć choć nie wiem czy do niego również nie dochodzi prąd dopiero na zapłonie.
Obrazek

Awatar użytkownika
Luko
Mieszkaniec
Posty: 493
Rejestracja: 09 lip 2013, 01:03
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Kraków
Auto: Opel Zafira B 1.8
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:
Kontakt:

#348 Post autor: Luko »

Zanim doczekałem się odpowiedzi jednak odpiąłem akumulator (przy okazji nauczyłem się odkodowywać radio po ponownym podaniu zasilania ;)). Udało mi się zmienić manetkę nawet bez zdejmowania dolnej osłony. Wszystko podpiąłem wg tutoriala, manetka z TEJ aukcji ze znanego portalu, oryginał miałem na 6 pin, taką samą podpiąłem. Działają pięknie światła, kierunkowskazy, natomiast tempomat nie działa :( Podpięte na 100% dobrze, kabelki idące od czujnika położenia sprzęgła sprawdzone, a tempomat nie działa. Rozumiem, że teraz jedyne wyjście to aktywacja TECH-em lub OP-COMem ? Czy ktoś z Krakowa może mi pomóc z tym ostatnim krokiem (oczywiście za :piwo: albo i więcej :piwo: ;)), czy zostaje mi tylko ASO ?

Ps. Dla mnie musztarda po obiedzie, ale gdyby ktoś był zainteresowany zmianą manetki na taką, która ma 10 pin-ów to popularny serwis również może pomóc: Manetka 10 PIN
Ps 2: Dzwoniłem dziś do ASO na ul. Wodnej w Krakowie, cena podpięcia i aktywacji 120 PLN, JA-RO na ul Stoczniowców 50PLN i tam się wybrałem i aktywowałem, od razu zmieniono mi język w jakim gada do mnie moje auto na polski, wszystko w cenie 50 zł :)
Moja Zafira

Idiotów na świecie jest niewielu, ale są tak sprytnie porozstawiani, że spotykasz ich na każdym kroku...

gremart

#349 Post autor: gremart »

od czego zacząc by cieszy sie tempomatem? dwa razy sprawdzałem i nie mam wtyczki pod osłoną kierownicy ( rozebrałem do zegarów) ktoś pomoże? skąd pociągnąc przewody pod montaż manetki? a co z czujnikami hamulca i sprzęgła? może z okolicy ktoś kuma to bardziej ode mnie...

[ Dodano: Wto Sie 06, 2013 23:13 ]
czy ktoś pomoże w podpięciu manetki i czujników? potrzebny schemat. Pomoc mile widziana, każda informacja ma swoją cenę.

Awatar użytkownika
Czesław
Zafiromaniak
Posty: 1085
Rejestracja: 30 gru 2013, 22:38
Imię: Czesław
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Auto: Meriva B 1,4 120 KM
Model: B
Oznaczenie silnika: Nel
Gender:
Kontakt:

#350 Post autor: Czesław »

Koledzy miałem przed zafirą Forda C Maxa i tam tempomat miał reset po naciśnięciu wyłanczał tempomat przy następnym naciśnięciu tempomat pilnował ostatniej zadanej prętkości czy zafira nie ma resetu bo nie mogę znaleść ? :oops:
czesiek_ze

Awatar użytkownika
GOTI
Zafiromaniak
Posty: 3401
Rejestracja: 30 paź 2012, 18:50
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Mysłowice / Stamford
Auto: Insignia
Model: ZA
Oznaczenie silnika: A18XER
Gender:
Kontakt:

#351 Post autor: GOTI »

czesław pisze:Koledzy miałem przed zafirą Forda C Maxa i tam tempomat miał reset po naciśnięciu wyłanczał tempomat przy następnym naciśnięciu tempomat pilnował ostatniej zadanej prętkości czy zafira nie ma resetu bo nie mogę znaleść ? :oops:
Temat dotyczy ZA, a tym posiadasz ZB ;)

Ale dla potomnych, tempomat w ZA wyłącza się wciskając:
- zero (na manetce)
- pedał hamulca
- pedał sprzęgła
Obrazek

wojtek1985
Debiutant
Posty: 30
Rejestracja: 25 wrz 2013, 19:20
Imię: Wojtek
Lokalizacja: ropczyce
Auto: Zafira A 1.8
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE
Gender:

#352 Post autor: wojtek1985 »

Witam, posiadam ZA z18xe 2005 rok, mam fabryczna instalacje do tempomatu. zalozylem manetke oraz czujnik sprzegla od omegi (wtyczka nie pasuje ale zrobilem przejsciowke) aktywowalem op-comem i NIC!! tempomat nie dziala, ale martwi mnie jedna rzecz, dlaczego w blokach pomiarowych jest caly czas czujnik sprzegla AKTYWNY?? nie wazne czy wcisne sprzeglo, czy nie, czy nawet na krótko zrobie zworke zwierajac obydwa piny i rozwierając caly czas mam aktywny? I moje pytanie, czy moglby mi ktos sprawdzic u siebie czy AKTYWNY jest na wcisnietym pedale czy na niewcisnietym?? aha do czujnika dochodzi +12 po stacyjce,oraz drugi kabelek,(wtyczka jest taka plaska na 4 piny, a dwa sa zajete, dwa wolne) z tego co wyczytalem na naszym forum trzeba je zewrzec, czujnikiem lub zworką. Do wtyczki manetki takze dochodzi +12 po stacyjce, manetke mam bez fabrycznej wtyczki ale w manualu w dziale wlasne modyfikacje sa opisane kolory, podpiolem tak samo( tylko ze u mnie+12 po stacyjce jest kolor kabelka czarny, reszta koloror I R i 0 jest taka sama, wiec podpiolem wedlug tego schematu) prosze o pomoc

Awatar użytkownika
toka
Mieszkaniec
Posty: 307
Rejestracja: 23 cze 2012, 23:33
Lokalizacja: Warszawa-Wesoła
Model:

#353 Post autor: toka »

da się zobaczyć czujnik na pedałach bez demont.? zrobiłby ktoś fotkę?
zastanawiam się dlaczego mi nie działa, może nie mam czujnika :)

Awatar użytkownika
Rybka
Zafiromaniak
Posty: 2733
Rejestracja: 11 lut 2012, 19:53
Imię: ROBERT
Lokalizacja: Wólka Ogryzkowa[RPZ]
Auto: ZAFIRA B
Model: CDTI
Oznaczenie silnika: Z19DTL
Gender:

#354 Post autor: Rybka »

toka pisze:da się zobaczyć czujnik na pedałach bez demont.? zrobiłby ktoś fotkę?
zastanawiam się dlaczego mi nie działa, może nie mam czujnika :)
Fotki czujnika sprzęgła masz w tym temacie http://www.zafiraklub.pl/viewtopic.php?t=3902

elmin

#355 Post autor: elmin »

Witam, zamontowałem manetkę, czujnik i aktywowałem op-comem, niestety nie hula :(. w op-com wartość przełącznika jest bez zmian: "Aktywny", niezależnie od tego czy wcisnę czujnik czy puszczę, próbowałem zewrzeć kabelki, ale również bez reakcji, pokazał się za to błąd: "P0704 Obecny ( 1 ) Obwód wejsciowy przelacznika sprzegla Za wysoka wartosc na wejsciu", po kasacji i nie zwieraniu kabelków błąd nie występuje.

Pomóżcie bo już mi ręce opadły :(

ffrodoo

#356 Post autor: ffrodoo »

Witam wszystkich!
Jestem nowym posiadaczem ZOŚKI A i nowy na forum.
Mój problem:
Chciałem zamontować tempomat ( do Z16XE) czytałem dużo i wiedziałem czego szukać i gdzie. Po totalnym demontażu auta brak kabli (do manetki i czujnika sprzęgła) brak również kabli w wiązce i wtyczce do sterowania silnika ECU.

MOJE PYTANIE BRZMI:
czy da się wpiąć w sterownik ciągnąc nowe kable i dalej do manetki i czujnika sprzęgła? Czy będzie to działało na sterowniku (D01006 DSBB 12223630 PT) takie symbole były na sterowniku.
Jeżeli się da to w jakie piny należy się wpiąć?? Jak to zrobić??

Proszę o pomoc.

wojtek1985
Debiutant
Posty: 30
Rejestracja: 25 wrz 2013, 19:20
Imię: Wojtek
Lokalizacja: ropczyce
Auto: Zafira A 1.8
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE
Gender:

#357 Post autor: wojtek1985 »

po kilku miesiacach przerwy postanowilem spróbowac jeszcze raz uruchomic tempomat. Mimo tego, ze moja zafira z18xe (02.2005 r.) ma wtyczke przy kierownicy tempomat po aktywacji nie dzialal, do komputera nie docieral sygnal ani od manetki ani od czuj. sprzegla. Okazala sie,ze instalacja jest nie kompletna, tzn wtyczki wchodza w wiazke pod kierownica, ale nie docieraja do lacza za akumulatoram (zlacze x87 o ile pamietam) wiec wykonalem wlasna instalacje pomiedzy manetka i czujnika a wizaka komputera, ominolem lacze za akumulatorem, latwiej bylo wlutowac kable w wiazke komputera i zastosowac wlasna wtyczke 4 pin. Post napisalem dlatego, ze moze jeszce ma ktoś taka zafire z czesciowa instalacja i bedzie mial ten sam problem. Piny sterownika z18xe 10- czujnik sprzegla, natomiast 59 to A, 27- D, 43 -C, A D C to piny przy manetce



ffrodoo pisze:Witam wszystkich!
Jestem nowym posiadaczem ZOŚKI A i nowy na forum.
Mój problem:
Chciałem zamontować tempomat ( do Z16XE) czytałem dużo i wiedziałem czego szukać i gdzie. Po totalnym demontażu auta brak kabli (do manetki i czujnika sprzęgła) brak również kabli w wiązce i wtyczce do sterowania silnika ECU.

MOJE PYTANIE BRZMI:
czy da się wpiąć w sterownik ciągnąc nowe kable i dalej do manetki i czujnika sprzęgła? Czy będzie to działało na sterowniku (D01006 DSBB 12223630 PT) takie symbole były na sterowniku.
Jeżeli się da to w jakie piny należy się wpiąć?? Jak to zrobić??

Proszę o pomoc.
wedlug schematu to nastepujace piny dla Z16XE pin sterownika - pin manetki 62 - A, 29 - D, 44 - C, sprzeglo to pin 51 przy sterowniku.

Awatar użytkownika
ekmir
Mieszkaniec
Posty: 393
Rejestracja: 16 sie 2012, 22:24
Lokalizacja: lubuskie
Model:

#358 Post autor: ekmir »

Już dość dawno kupiłem manetkę. Dwa dni temu ją podłączyłem. Oczywiście miałem wyprowadzony przewód w kolumnie kierowniczej.
Po podłączeniu niestety tempomat nie działa :(

Zafira 2.0 DTI

Awatar użytkownika
toka
Mieszkaniec
Posty: 307
Rejestracja: 23 cze 2012, 23:33
Lokalizacja: Warszawa-Wesoła
Model:

#359 Post autor: toka »

ekmir pisze:Już dość dawno kupiłem manetkę. Dwa dni temu ją podłączyłem. Oczywiście miałem wyprowadzony przewód w kolumnie kierowniczej.
Po podłączeniu niestety tempomat nie działa :(

Zafira 2.0 DTI
pozostaje aktywacja

Piechcio
Świeżak
Posty: 20
Rejestracja: 27 maja 2013, 11:20
Lokalizacja: Radom
Model:

#360 Post autor: Piechcio »

ekmir pisze:Już dość dawno kupiłem manetkę. Dwa dni temu ją podłączyłem. Oczywiście miałem wyprowadzony przewód w kolumnie kierowniczej.
Po podłączeniu niestety tempomat nie działa :(

Zafira 2.0 DTI
może być to co u mnie - uszkodzony czujnik sprzegla, zewrzyj i jedz na jazde próbną
Zafira A - 2002r. Y22DTR

Kamil - Tata Filipka
http://www.dzieciom.pl/9109/
http://www.pomocdlafilipka.pl/

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka i elektronika”