Pomoc w doborze subwoofera

Car Audio + navi - tematy dotyczące Zafiry A

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
GOTI
Zafiromaniak
Posty: 3401
Rejestracja: 30 paź 2012, 18:50
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Mysłowice / Stamford
Auto: Insignia
Model: ZA
Oznaczenie silnika: A18XER
Gender:
Kontakt:

Pomoc w doborze subwoofera

#1 Post autor: GOTI »

Z racji, że planuje nieco (tylko nieco - niczego poważnego nawet nie chce) zmienić audio w aucie to postanowiłem dołożyć również malutki subwoofer.

Już niemal postanowiłem, że zakupie radio JVC KD-R641 (pogadam jeszcze z osobami które w miare znają sie na sprzętach to może doradzą coś).
Głośniki tył (wcześniej zamontowane) PB S-5C, a przód jak na razie seryjny - w przyszłości PB S-6C.

Myśle o włożeniu malutkiego subwoofera aktywnego do bagażnika żeby odciążyć głośniki no i nie zajechać ich za szybko.
Wole zakupić subwoofer aktywny, ponieważ jest to (z mojej strony) pewien kompromis: nie chce zakładać wzmacniacza na głośniki lub na osobną skrzynke, a tak bez większej kabelkologi dołożył bym nieco podbicia basem :mrgreen:

Myśle o skrzynce BLAUPUNKT GTB 8A
Czy miał ktoś z nią do czynienia?
Obrazek

Awatar użytkownika
SD72
Zafiromaniak
Posty: 5940
Rejestracja: 18 lip 2017, 18:21
Imię: Sylwek
Lokalizacja: Drawsko Pomorskie
Auto: Zafira A 1.8 Elegance automatic
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE
Gender:
Kontakt:

#2 Post autor: SD72 »

Sebastian moim zdaniem w miare dobre radyjko i glosniki wystarcza ;)
bazyliszek72

Awatar użytkownika
GOTI
Zafiromaniak
Posty: 3401
Rejestracja: 30 paź 2012, 18:50
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Mysłowice / Stamford
Auto: Insignia
Model: ZA
Oznaczenie silnika: A18XER
Gender:
Kontakt:

#3 Post autor: GOTI »

No właśnie co do radyjka to luzik - temat w miare opanowany ale mętlik co wybrać jest :lol:
Poczytałem "tu i tam" i jednak taki subik fajna rzecz bo nie jest pasywny (bez ciągnięcia kabli przez cały samochód) - wystarczy tylko kabel RCA i zasilanie, to co on z siebie wydaje podobno bajka.

Jest jeszcze druga strona medalu bo gdy mi nie podpasuje to go bez problemu wyjmuje i tyle, o czym nie można powiedzieć w przypadku pasywnego subwoofera i dodatkowo wzmacniacza :D

Temat jeszcze przemyśle, ale głównie chodzi mi o opinie posiadaczy takiego "maluszka" ;)
Obrazek

Awatar użytkownika
SD72
Zafiromaniak
Posty: 5940
Rejestracja: 18 lip 2017, 18:21
Imię: Sylwek
Lokalizacja: Drawsko Pomorskie
Auto: Zafira A 1.8 Elegance automatic
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE
Gender:
Kontakt:

#4 Post autor: SD72 »


Awatar użytkownika
GOTI
Zafiromaniak
Posty: 3401
Rejestracja: 30 paź 2012, 18:50
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Mysłowice / Stamford
Auto: Insignia
Model: ZA
Oznaczenie silnika: A18XER
Gender:
Kontakt:

#5 Post autor: GOTI »

:piwo: za chęci, ale nie o to mi chodzi ;)

Przeszukałem troche internet w poszukiwaniu "konkretnych" opini i jak na razie za dużo sie nie dowiedziałem bo jak to bywa czasem na forach raptem temat sie urywa i domów sobie koniec :lol:

Poczekam na opinie użytkowników :)
Obrazek

Awatar użytkownika
toka
Mieszkaniec
Posty: 307
Rejestracja: 23 cze 2012, 23:33
Lokalizacja: Warszawa-Wesoła
Model:

#6 Post autor: toka »

GOTI pisze:Myśle o skrzynce BLAUPUNKT GTB 8A
:piwo:
co prawda czy kupisz aktywny, czy nie i tak będziesz musiał poprowadzić grubaśne kable do bagażnika, więc ja kupiłbym osobno wzmacniacz i skrzynkę. miałem blaupunkta i fajnie stuka. tylko mój był troszkę większy
Obrazek

Awatar użytkownika
GOTI
Zafiromaniak
Posty: 3401
Rejestracja: 30 paź 2012, 18:50
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Mysłowice / Stamford
Auto: Insignia
Model: ZA
Oznaczenie silnika: A18XER
Gender:
Kontakt:

#7 Post autor: GOTI »

toka pisze:co prawda czy kupisz aktywny, czy nie i tak będziesz musiał poprowadzić grubaśne kable do bagażnika, więc ja kupiłbym osobno wzmacniacz i skrzynkę. miałem blaupunkta i fajnie stuka. tylko mój był troszkę większy
Obrazek
Masz jakieś doświadczenia co do sprzętów?
Nie jestem audiofilem, ale czasem przydałoby sie troche więcej basu - oczywiście w granicach zdrowego rozsądku :D

Jeżeli bym zakładał coś pasywnego to myślałem o subwoferze PowerBass seria S10/S12 albo coś lepszego M10/M12 i do tego jakiś wzmacniacz 2-kanałowy np. CRUNCH.
Taki zestawik kupiłbym za ok. 600PLN i teraz pytanie czy warto kupować nówke czy lepiej coś używanego a sprawdzonego.

Jak na razie jeszcze sie zastanawiam czy wsadzić głośniki na przód czy myśleć o bagażniku.
Nie dawno wymieniłem radyjko i przód lepiej gra niż tył z PB S-5C :/ ale różnica w graniu jest :mrgreen:
Obrazek

Awatar użytkownika
toka
Mieszkaniec
Posty: 307
Rejestracja: 23 cze 2012, 23:33
Lokalizacja: Warszawa-Wesoła
Model:

#8 Post autor: toka »

z zafirą dopiero zaczynam. moje radio zobaczysz w moim temacie.
jeśli chciałbyś kupić coś nowego na zasadzie voicekraft, to wolałbym używanego blaupunkta. ja w każdym swoim samochodzie zmieniałem audio, ale wszystko wyglądało jak seryjne. to co masz w drzwiach gra, a nie kusi. ja zmienię wysokotonówki, a dół zostawię ori. jak będzie kicha, to dołożę. podstawa, to wygłuszenie. jak zsjmę się swoim, to będę robił fotki :)
więc w podsumowaniu dodam: lepiej stary model dobrej firmy niż nowy noname :piwo:

Awatar użytkownika
GOTI
Zafiromaniak
Posty: 3401
Rejestracja: 30 paź 2012, 18:50
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Mysłowice / Stamford
Auto: Insignia
Model: ZA
Oznaczenie silnika: A18XER
Gender:
Kontakt:

#9 Post autor: GOTI »

Zestaw aktywny czy pasywny - sam już nie wiem :mysli:

Nie chciałbym wydawać nie wiadomo ile kasy ale chce poprawić brzmienie w aucie i najważniejsze nie chce robić dyskoteki w samochodzie :lol:

Może są na forum osoby które już przez to przechodziły i doradzą co będzie lepsze.

Myśle jeszcze aby pozostawić bagażnik taki jaki jest i włożyć tylko wzmacniacz na głośniki.

Czekam na opinie użytkowników ;)
Obrazek

ArKos72

#10 Post autor: ArKos72 »

GOTI pisze:Zestaw aktywny czy pasywny - sam już nie wiem
Aktywne suby są moim zdaniem gorszej jakości.
Lepiej samemu dobrać głośnik i wzmacniacz.
GOTI pisze:Może są na forum osoby które już przez to przechodziły i doradzą co będzie lepsze.
Moje uszy choć nie audiofilskie to jednak wolą głośnik + wzmacniacz dobierany według gustu muzycznego.
GOTI pisze:Czekam na opinie użytkowników
Jeśli lubisz muzykę, w której występuje szybki i "kopiący" bas, który ma być precyzyjny, to bierze się głośnik lubiący małą obudowę i niezbyt duży - 20-25cm. Taki głośnika pakuje się w obudowę 18-20 litrów, zamkniętą. Głośnik ma mieć lekką membranę (chodzi o jak najmniejszą jej bezwładność) i być mocowo z lekkim zapasem względem wzmacniacza. Małe obudowy zamknięte generują mniejsze ciśnienie akustyczne czyli odczuwa się mniej basu w aucie, a tym samym musi być go generowane więcej, aby mieć pozytywne wrażenia co w prostej linii prowadzi do konieczności posiadania mocniejszego zestawu :D Tak mniej więcej.
Jak lubisz muzę, w której jest dużo bardzo niskiego basu, trwającego dość długo, to duży głośnik np 30cm wpycha się w obudowę bass reflex lub band-pass i basu jest tyle, że czuje się go w jelitach. Obudowa wentylowana (bass reflex) musi być większa. Band pass z racji specyfiki swojej budowy zajmie cały bagażnik :D Te rozwiązania mają wadę. Jak bas ma być szybki i precyzyjny to zamulają czyli tworzy się coś na styl "buczenia", bo membrana głośnika tak jakby zapetla się nie nadążając za impulsem dostarczanym ze wzmacniacza.
Jeśli chodzi o jakościowe granie to zdecydowanie zamknięta obudowa wypada lepiej. Ciśnienie akustyczne w aucie najlepiej generuje band pass. Kto co lubi.

Ja u siebie mam następujące zabawki, półka powiedziałbym średnia, bo nie jestem maniakiem ani audiofilem:
- sub Lanzar MAX10 - 25cm średnicy, moc w RMS 200 wat. Są 2 sztuki w małych, zamkniętych obudowach ok. 17 litrów. Membrana jest zawieszona na resorze dość twardym, więc głośnik dobrze oddaje szybki bas. Pomimo teoretycznej mocy 200W w RMS głośniki żyją kilka lat dostając prawie 300W ze wzmacniacza. Jest to głośnik lubiący małe obudowy i wytrzymały mocowo.
- wzmacniacz Lanzar Vibe 431 - 4x175W w RMS, możliwość mostkowania 2x325W w RMS. Napędza oba suby pracując w mostku. Sporo filtrów (górny, dolny, podbicie basu itp) i naprawdę fantastycznie sobie daje radę.

Gabaryt obudów jest na tyle mały, że w kombi można sobie porozstawiać je po bagaju i móc z niego normalnie korzystać. Zawsze można wykorzystać naturalne wnęki w bagaju i zlecić wykonanie obudów na wymiar - jakiś MDF 18mm albo samemu podłubać.

Głównym kryterium jest cena, czyli ile zamirza się wydać i czy ma to być nówka czy dopuszcza się używki.

Awatar użytkownika
GOTI
Zafiromaniak
Posty: 3401
Rejestracja: 30 paź 2012, 18:50
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Mysłowice / Stamford
Auto: Insignia
Model: ZA
Oznaczenie silnika: A18XER
Gender:
Kontakt:

#11 Post autor: GOTI »

No i właśnie na taką odpowiedź czekałem :piwo:
Konkretnie i na temat :D

Co do "nówek" czy "używek" to godze sie na wszystko.

Chciałbym wsadzić taki subwoofer aby nie zawalał mi miejsca (czasem musze jednak rozłożyć 3-rząd).
Żeby mi nie przeszkadzał myślałem o umiejscowieniu go w wnękach w bagażniku albo we wnęce na narty w 2-rzędie.
Jest tam mało miejsca ale jak dla mnie było by to bardzo praktyczne. Oczywiście wzmacniacz pod fotel.
Problem powstaje gdy trzeba znaleźć taką skrzynke, dlatego też myślałem na początku o tym małym blaupunkcie.
Chyba zrobie samemu jakąś skrzynke tak aby wchodziła idealnie we wnęke na narty i opierała sie na podłokietniku (głośnik do góry) - czy będzie to dobry pomysł?

W jakim aucie masz zamontowany taki zestaw - w Zafirze?
Obrazek

ArKos72

#12 Post autor: ArKos72 »

Moje graty w Astrze G jeżdżą, ostatnio eksperymentuję i zamieniam klocki między Astrą i Calibrą.
Niemniej jednak podłokietnik to nie najlepsze miejsce. Pomyśl o wnęce w bagażniku. Kupić boczek, przerzeźbić, dać głośnikowi 17-20 litrów i niech sobie na stałe tam siedzi.

Awatar użytkownika
GOTI
Zafiromaniak
Posty: 3401
Rejestracja: 30 paź 2012, 18:50
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Mysłowice / Stamford
Auto: Insignia
Model: ZA
Oznaczenie silnika: A18XER
Gender:
Kontakt:

#13 Post autor: GOTI »

AG to już inny motyw niż w ZA (u mnie głównie chodzi o rozkładane fotele)
Nie chce wstawić czegoś na stałe tylko mieć możliwość ew. demontowania tego elementu.

Czemu na podłokietniku było by chu... ? :D
Mógłbym pójść troche w góre aby powiększyć litraż i wtedy głośnik na pionowo by wylądował 20-25MAX
Obrazek

ArKos72

#14 Post autor: ArKos72 »

GOTI pisze:Nie chce wstawić czegoś na stałe tylko mieć możliwość ew. demontowania tego elementu.
Po co? Jeśli nie będzie zabierać przestrzeni ładunkowej, to jaki w tym cel?
GOTI pisze:Czemu na podłokietniku było by chu... ?
Mógłbym pójść troche w góre aby powiększyć litraż i wtedy głośnik na pionowo by wylądował 20-25MAX
Bo ludzie już próbowali... Nie ma sensu wyważać otwartych drzwi.
Ja bym wydał 3-4 dychy, kupił boczek czy prawy czy lewy i wyrzeźbiłbym jakieś kilkanaście litrów dla takiego 20-25cm. Jak często jeździ ktoś w III rzędzie? Jak często używa się miejsca na kubek? Jak często potrzebna jest przestrzeń zawarta przy tym miejscu na kubek?

Obrazek

Awatar użytkownika
GOTI
Zafiromaniak
Posty: 3401
Rejestracja: 30 paź 2012, 18:50
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Mysłowice / Stamford
Auto: Insignia
Model: ZA
Oznaczenie silnika: A18XER
Gender:
Kontakt:

#15 Post autor: GOTI »

Co do używania 3-go rzędu to trudno jest to jednogłośnie określić. Aktualnie używam rzadko, ale bywały chwile że nawet nie składałem foteli i jeździłem z rozłożonymi.
Wszystko zależy od danej sytuacji dlatego potrzebny mi jest jakiś sposób który by nie zajmował miejsca i zbytnio nie kolidował

Co do robienie zabudowy na stałe to tak jak wspomniałem wcześniej - odpada
Miejsca na kubki są akurat "najlepszą" rzeczą dla 3-go rzędu, bo tak na prawde nic tam nie ma, a przynajmniej jest na czym ręke oprzeć.

Aktualnie we wnękach trzymam różne "pierdoły" żeby nie latały po bagażniku.

Zostawmy wnęki w spokoju :lol:
Jedyne sensowne miejsca jakie widze do zabudowy na stałe to ta płaska powierzchnia pod wnękami. Tylko nie wiem jak to wygląda od drugiej strony - ile jest miejsca. Głośnik nie może za bardzo wystawać bo nie rozłoże wtedy siedzeń.
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zafira A”