Problemy związane z użytkowaniem klimatyzacji

Czyli: chłodzenie, grzanie, termostat, chłodnice, webasto, nagrzewnica

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Rybka
Zafiromaniak
Posty: 2733
Rejestracja: 11 lut 2012, 19:53
Imię: ROBERT
Lokalizacja: Wólka Ogryzkowa[RPZ]
Auto: ZAFIRA B
Model: CDTI
Oznaczenie silnika: Z19DTL
Gender:

#226 Post autor: Rybka »

gancar pisze:Po jakimś niedługim czasie pod dywanikami kierowcy i pasażera miałem powódź (na pewno nie płyn chłodzący ani spryskiwacz). Bezwonna "woda".
Kolego prawdopodobnie masz zatkany odpływ z klimatyzacji.
Pod tym linkiem masz pokazane gdzie jest ten odpływ http://www.zafiraklub.pl/viewtopic.php?t=117
Poczytaj też to http://www.zafiraklub.pl/viewtopic.php? ... c&start=30

Jeśli poczytasz te dwa tematy zrobisz to sam i nie będziesz musiał liczyć na mechaników.

gancar

#227 Post autor: gancar »

Ok, dzięki za podpowiedź. Tylko czy zatkany odpływ może mieć wpływ na wyciek wszystkiego z układu klimy. Bo ona teraz jest pusta. Więc na ile odetkanie pomoże. I tak będę musiał pojechać ją znowu nabić.

Awatar użytkownika
Bodek
Zafiromaniak
Posty: 16394
Rejestracja: 17 paź 2010, 12:28
Imię: Bodek
Lokalizacja: Polska B
Auto: Zafira_B_Cosmo
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:
Kontakt:

#228 Post autor: Bodek »

gancar pisze:Ok, dzięki za podpowiedź. Tylko czy zatkany odpływ może mieć wpływ na wyciek wszystkiego z układu klimy. Bo ona teraz jest pusta. Więc na ile odetkanie pomoże. I tak będę musiał pojechać ją znowu nabić.
Jak odetkasz to nie będzie mokro w aucie, bo skraplająca woda podczas działania klimy wypłynie na zewnątrz.

Oprócz tego musisz mieć wyciek z klimatyzacji, jeżeli był dodany barwnik to powinno być widać gdzie, a jak nie to może chłodnica klimy jest przetarta i trzeba ją wymienić.

Dziwi mnie tylko, że "fachowcy" przy nabijaniu nie sprawdzili ciśnienia i możliwych wycieków.

Sprawdź chłodnicę klimy.
:lis:

"NADZIEJE LUDZI MĄDRYCH SĄ PEWNIEJSZE NIŻ BOGACTWO NIEUKÓW" - DEMOKRYT

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bogusław Kuduk, ps. Bodek + 30.11.2020. R.I.P.

ArKos72

#229 Post autor: ArKos72 »

Chłodnica klimy lubi być dziurawa pod wentylatorem. Są do odkręcenia raptem 2 śruby kluczem 10 i można go zdjąć. Moja wyglądała strasznie i pomimo, że wszędzie obszukałem, to nigdzie nie było widać zielonego, dopiero pod wentylatorem.
http://forum.samnaprawiam.com/wymiana-c ... vt5968.htm
Są fotki i info jak toto zdemontować.

gancar

#230 Post autor: gancar »

Będę walczyć z rozbieraniem i poszukam nieszczelności, może coś wpadnie w oko. Bo już mi łapy opadają od "magików" i ich wniosków

gregory.19899

#231 Post autor: gregory.19899 »

Cześć.
Opiszę Wam mój problem najdokładniej jak będę umiał, i proszę o jakąś pomoc.
Stałem się jakiś czas temu posiadaczem Zafiry a 2003 z funkcją klimatronika. I mam problem z klimatyzacją. Z nadmuchów nie da się ustawić wylotu zimnego powietrza. Myślałem że po prostu jest chłodno na zewnątrz i klimatronik bierze powietrze zimne nie z pracy klimy, ale właśnie z zewnątrz. Dzisiaj było 23 stpnie, więc w autku już czuć było ciepło. Ustawiłem więc poziom na LOw, wyłączyłem ECO i powietrze jak było ciepłe tak ciepłe zostało. Sprawdziłem bezpieczniki, są ok. W miejscu gdzie jest odpowietrzenie klimy naciskałem zaworek, wyrzuciło taką seledynowo zieloną ciecz pod ciśnieniem. Słychać taki terkot przy wyłączonym ECO, rozumiem ze to zgrzyt pracy klimy. Co może być przyczyną tego że mimo wszystko nie chłodzi? Dzięki za sugestie.

Awatar użytkownika
Maciek
Zafiromaniak
Posty: 3463
Rejestracja: 24 gru 2008, 16:35
Lokalizacja: Warszawa
Auto: Z20LET
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z20LET
Gender:
Kontakt:

#232 Post autor: Maciek »

Może sprężarka, może chłodnica, coś jest nie tak, jak klima nie działa..

maxiok

#233 Post autor: maxiok »

Może klima nienabita :?:

gregory.19899

#234 Post autor: gregory.19899 »

Tak jak napisałem, przy wyłączeniu ECO wyraźnie słychać start jakiegoś elementu, takie "świstanie". No ale nie chłodzi. A obecność tego seledynowego płynu nie świadczy o tym że klima jest nabita? Wybaczcie ale jestem zielony w tym temacie :)

maxiok

#235 Post autor: maxiok »

A wiesz kiedy była ostatnio nabijana :?:

gregory.19899

#236 Post autor: gregory.19899 »

Nie wiem. Auto zostało przywiezione z Niemiec we wrześniu br. Wygląda na bardzo zadbane, wnioskuję więc że i klima była serwisowana, ale kiedy miało miejsce nabijanie - nie mam pojęcia. A czym jest ten zielony płyn?

maxiok

#237 Post autor: maxiok »

Zielony płyn to barwnik stosowany w celu ustalenia wycieków z klimy przy nieszczelności układu. A co do nabijania to czynnika z układu samoistnie w ciągu 2 lat może ubyć ponad połowę.

Gruka

#238 Post autor: Gruka »

Nabij klime i zobacz ile wejdzie czynnika wtedy bedziemy sie martwic

astrom

#239 Post autor: astrom »

gregory.19899 pisze:Tak jak napisałem, przy wyłączeniu ECO wyraźnie słychać start jakiegoś elementu, takie "świstanie". No ale nie chłodzi. A obecność tego seledynowego płynu nie świadczy o tym że klima jest nabita? Wybaczcie ale jestem zielony w tym temacie :)

gregory.19899 - wszystko wskazuje na to, że masz niewiele czynnika w układzie stąd ten ''świst''. Terkotanie to najprawdopodobniej sprężarka, sugerowałbym jednak nie uruchamiać jej bo czynnika jest na tyle mało, że nie może ona wytworzyć niezbędnego ciśnienia, które spowoduje wytwarzanie chłodu ale jednocześnie na tyle dużo, że elektronika nie wyłączyła jeszcze całego układu. Ale oznacza to również, że ma już mało oleju i być może dlatego terkocze. Jedź do mechaniora fachowca niech na to spojrzy.
Uważaj też na kontakt z czynnikiem - jest niezbyt bezpieczny dla zdrowia.

Awatar użytkownika
caroos
Świeżak
Posty: 9
Rejestracja: 17 lip 2014, 18:30
Lokalizacja: Ryki
Model:

#240 Post autor: caroos »

Panowie, mam w swojej ZA climatronika i ostatnio zauważyłem, że przy włączonej klimie trochę hałasuje, słychać takie jakby "wycie". Podczas jazdy i zwiększania obrotów, dźwięk ten delikatnie się nasila. Klimatyzacja chłodzi. Jak przełączę na ECO dźwięk ustaje. Czy u Was też tak wyraźnie słychać pracę klimatyzacji (sprężarki)? Przyznam, że mnie to trochę irytuję. Może pada sprężarka???
Scaliłem do odpowiedniego tematu - Rybka
Ostatnio zmieniony 21 sie 2014, 21:06 przez caroos, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Klimatyzacja, ogrzewanie, układ chłodzenia”